Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy Note II


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικα το κινητο παει πολυ καλα με την 4.3 αλλα η μπαταρια απο εκει που ηταν κορυφη τωρα δεν... τι εγινε ξαφνικα?Μηπως εχει κανενα αλλο thread γι' αυτο?

 

Και κατι αλλο... Πως και παιζει τωρα μεταφορα των apps στην sd!!??

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
:food: www.chefsunderground.gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι γίνεται όμως αν κάποιος είναι ήδη root; Δε μπορεί να κάνει την αναβάθμιση μέσω mobile odin και να διατηρήσει το root;

 

Όχι... το root χάνεται με το πέρασμα καινούριας Rom, εκτός αν βγει αργότερα πειραγμένη prerooted

Link to comment
Share on other sites

Όχι... το root χάνεται με το πέρασμα καινούριας Rom, εκτός αν βγει αργότερα πειραγμένη prerooted

 

Έχω περάσει αρκετές rom με το MOBILE Odin και το root δεν έχει χαθεί. Δεν ξέρω όμως αν μπορείς να περάσεις την 4.3. Το έχει κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ το θέμα μπαταρίας. Χθες καθώς το έστηνα μετά την αναβάθμιση σε 4.3, την κατάπινε την μπαταρία. Κυριολεκτικά.

Σήμερα, από τις 8:30 που το έβγαλα από την φόρτιση είμαι στο 95% με μία ώρα 3G και συνέχεια συνδεδεμένο σε wifi με κανά μισάωρο μηνύματα στο viber.

Για να δούμε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω εγκατεστημενο τo JZO54Κ.Ν7100XXDLL4 και δεν θυμαμαι αν ειναι το γαλλικο το γερμανικο ή καποιο αλλο firmware και ακομη δεν μου εχει ελθει η αναβαθμιση .

Eιμαι cosmote ..

 

Υπαρχει καποιο link να κατεβασω το 4.3 και να το περασω με ODIN?

Edited by TLG
Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω εγκατεστημενο τo JZO54Κ.Ν7100XXDLL4 και δεν θυμαμαι αν ειναι το γαλλικο το γερμανικο ή καποιο αλλο firmware και ακομη δεν μου εχει ελθει η αναβαθμιση .

Eιμαι cosmote ..

 

Υπαρχει καποιο link να κατεβασω το 4.3 και να το περασω με ODIN?

Στην αρχή του νήματος υπάρχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με την μπαταρία είναι σοβαρό το θέμα. Δεν βγάζει 1 μέρα με τίποτα....

Επαναφορά του έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν είμαι root κ θέλω να κάνω backup. Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει τρόπος;

Helium - App Sync and Backup

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν είμαι root κ θέλω να κάνω backup. Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει τρόπος;

Εγώ το έχω γράψει τουλάχιστον 5 φορές. Παιδιά ακόμη και να δείχνει ότι δουλεύει απροβλημάτιστα χρειάζεται επαναφορά εγοστασιακών.

Link to comment
Share on other sites

το έχω γράψει τουλάχιστον 5 φορές. Παιδιά ακόμη και να δείχνει ότι δλεύει απροβ λημάτιστα χρειάζεται επαναφορά εγοστασιακών.

 

Όπως αγόρασα το note 2 4g και πριν εγκαταστήσω οτιδήποτε έκανα 3πλο update το οποίο μου έβγαλε μέσω wifi. Πρέπει να κάνω κι εγώ επαναφορά; Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα παρά μόνο ότι δεν κρατάει όσο θα περίμενα ή μπαταρία. Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο ότι το έχω ελάχιστες μέρες και την έχω φορτίσει 2-3 φορές ή αν φταίει η 4.3 αλλά κρατάει λίγο με βάση αυτά που έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αγόρασα το note 2 4g και πριν εγκαταστήσω οτιδήποτε έκανα 3πλο update το οποίο μου έβγαλε μέσω wifi. Πρέπει να κάνω κι εγώ επαναφορά; Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα παρά μόνο ότι δεν κρατάει όσο θα περίμενα ή μπαταρία. Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο ότι το έχω ελάχιστες μέρες και την έχω φορτίσει 2-3 φορές ή αν φταίει η 4.3 αλλά κρατάει λίγο με βάση αυτά που έχω διαβάσει.

 

Εφόσον δεν έχεις και πολλές εφαρμογές κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών για να έχεις την σιγουριά ότι δεν είναι από αυτό. Επίσης απενεργοποίησε το 4g σε περίπτωση που το έχεις ενεργοποιημένο και δεν το χρειάζεσαι. Το ίδιο κάνε και για την εύρεση τοποθεσίας. Τέλος δες στις ρυθμισεις-μπαταρία πόσες ώρες ανοιχτή οθόνη σου βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την επαναφορά κατά τη γνώμη μου είναι ένας μύθος. Καμία εταιρεία κινητών και σε καμία αναβάθμιση σε συστήνει να γίνεται επαναφορά ρυθμίσεων μετά ή πριν από αναβάθμιση λειτουργικού. Αν σου εμφανιστεί πρόβλημα την κάνεις τότε.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την επαναφορά κατά τη γνώμη μου είναι ένας μύθος. Καμία εταιρεία κινητών και σε καμία αναβάθμιση σε συστήνει να γίνεται επαναφορά ρυθμίσεων μετά ή πριν από αναβάθμιση λειτουργικού. Αν σου εμφανιστεί πρόβλημα την κάνεις τότε.

 

Πίστεψε με,μόνο μύθος δεν είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την επαναφορά κατά τη γνώμη μου είναι ένας μύθος. Καμία εταιρεία κινητών και σε καμία αναβάθμιση σε συστήνει να γίνεται επαναφορά ρυθμίσεων μετά ή πριν από αναβάθμιση λειτουργικού. Αν σου εμφανιστεί πρόβλημα την κάνεις τότε.

Eσύ στον υπολογιστή προτιμάς upgrade ή καθαρή εγκατάταση? Όταν είναι για major update και όχι για μικρά, τότε χρειάζεται...

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή του νήματος υπάρχει.

 

 

 

Οντως , ευχαριστω .

 

 

Υπαρχει ομως και καποιο αλλο λινκ για το ελληνικο firmware γιατι απο το λινκ που δινει το Sammobile δεν κατεβαινει με τιποτα :( ?

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς κατεβαίνει αργά? Αν ναι τότε οπλίσου με υπομονή.. Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις λίγο το χέρι στην τσέπη :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς κατεβαίνει αργά? Αν ναι τότε οπλίσου με υπομονή.. Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις λίγο το χέρι στην τσέπη :)

 

 

 

 

ναι , κατεβαινει πολυυυυ αργαααααα ....Φεεεεεεεττααααα. :lol:

εχει πανω απο 15 λεπτα και εχει κατεβασει 0,2 απο 1,2GB ..

 

Oπλιστικα με υπομονη και αναμενω .:)

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

:!:Ενημέρωση

Τα μηνύματα που αφορούσαν για ακόμα μία φορά μεταφέρθηκαν στο κατάλληλο θέμα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις και πολλές εφαρμογές κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών για να έχεις την σιγουριά ότι δεν είναι από αυτό. Επίσης απενεργοποίησε το 4g σε περίπτωση που το έχεις ενεργοποιημένο και δεν το χρειάζεσαι. Το ίδιο κάνε και για την εύρεση τοποθεσίας. Τέλος δες στις ρυθμισεις-μπαταρία πόσες ώρες ανοιχτή οθόνη σου βγάζει.

 

Οι πληροφορίες χρήσης της συακευής μου με γεμάτη μπαταρία μέχρι να αδειάσει είναι:

 

Συνολική λειτουργία 1 ημέρα και 8 ώρες

Οθόνη 3 ώρες 27%

Κλήσεις 1 ώρα και 37 λεπτά 18%

Σερφάρισμα στο ιντερνετ 21 λεπτά 9%

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας υπομονετικά εδώ και μέρες τις αναφορές για την αναβάθμιση, έχοντας μία φοβία μήπως η SAMSUNG ακολουθήσει την τραγική μεν αλλά σκόπιμη δε αναβάθμιση της APPLE στο 7άρι καταδικάζοντας παλαιότερες συσκευές, τελικά προχώρησα στην 4.3.

Διαδικασία

Επαναφορά εργοστασιακών πριν την εγκατάσταση.

Επαφές συγχρονισμός με GOOGLE. Photos στο PC. Αφαίρεση κάρτας μνήμης

Factory reset. Επανεκκίνηση. Τηλέφωνο παρθένο. Φτού κ απ την αρχή γλώσσα, wi-fi, google account.

Ενημέρωση εφαρμογών,ΟΤΑ, μεταξύ άλλων και υπηρεσίας αναβάθμισης, ενημέρωση για εγκατάσταση νέου λογισμικού 722mb

Αποδοχή downloading , αναμονή...Έναρξη εγκατάστασης, εγκατάσταση όλων (προσοχή έχει 3 επιλογές).

Επανεκκίνηση.Έτοιμο. ξανά στήσιμο antivirus,mail, whatsapp, apps, games klp

Παρατηρήσεις-προσωπικές υποδείξεις. Απενεργοποίησα S-Voice, Κεντρικό πλήκτρο, S voice, ξετικάρουμε , open via home key και Wake up command

Menu, γρήγορο χωρίς το παραμικρό lag, κεντρικό πλήκτρο ακαριαία επαναφορά homepage

1. Οθόνη, καλύτερη διαχείριση χρωμάτων με την λειτουργία οθόνης στην "προσαρμογή εμφάνισης" Η επιλογή ήταν απούσα στην 4.1.2 με αποτέλεσμα να έπρεπε να διαλέξουμε ανάμεσα σε μία ξεβαμμένη οθόνη και μία υπερκορεσμένη σουρεαλιστική οθόνη που κοκκίνιζε πρόσωπα. Επίσης(δεν είναι ιδέα μου) βελτιωμένη φωτεινότητα όπου στο "αυτόματο" επιτέλους λειτουργεί γρήγορα και σωστά! Μπράβο στη SAM!

2. Μνήμη. Ελαφρώς επιβαρυμένη στην εκκίνηση κατά 100mb από την 4.1.2, καταλήγει να παίζει γύρω στα 650+ ενώ η προηγούμενη version χτύπαγε εύκολα 900+ και ξεπερνούσε 1gb. Συνεπώς θεωρώ ότι έχει καλύτερη και σταθερότερη διαχείριση μνήμης κάτι που φαίνεται και από τη διαχείριση μπαταρίας όπου το android παίζει σε μονοψήφια νούμερα

3. Μπαταρία. Άκρως ικανοποιημένος σε σημείο που θα λεγα ότι η αυτονομία βελτιώθηκε.

Προϋποθέσεις

Χρησιμοποιώ ελαφρύ Antivirus "TrustGO", δεν τρέχω facebook app και άλλου είδους εφαρμογές που ψάχνουν συνεχώς για ενημερώσεις. Το whatsapp messenger μια χαρά ελαφρύ και πάντα ανοικτό.

έχω απενεργοποιήσει S voice καθώς τη δόνηση και τους ήχους πληκτρολογίου.

4. picture gallery. Επιτέλους η 32άρα μου 10x λειτουργεί σφαίρα!!! Σε συνεχόμενη λήψη τις ανοίγει τόσο γρήγορα σαν GIF animated( ψευδαίσθηση κίνησης)

Σε γενικές γραμμές με επαναφορά εργοστασιακών και μετέπειτα εγκατάσταση της 4.3, το τηλέφωνο λειτουργεί Α-Ψ-Ο-Γ-Α!

Ελπίζω να μην κούρασα, Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες εσυ,αλλα για να γινουν,πρεπει να εχεις παρει ντοκτορά στο θεμα smartphone.Για μενα,it's Chinese!:p

Χρονια πολλά.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε theodore41 ακολουθώντας κατά γράμμα έναν οδηγό η διαδικασία που περιγράφει ο flatliner είναι εφικτή χωρίς κόπο και σκέψη από όλους. Απλά χρειάζεται να μην βιάζεσαι και να ακολουθείς κατά λέξη τον σωστό οδηγό για την συσκευή σου. Και ευτυχώς υπάρχουν πολλοί οδηγοί τόσο στα αγγλικά στο xda όσο και στα ελληνικά εδώ
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά!

Καλές γιορτές σε όλους.

 

 

Έχω την 4.1.2 στο Note II μου.

Έχω αρκετές εφαρμογές και φτιαγμένα desktops με βάση τις ανάγκες μου.

 

Υπάρχει κάποια (αξιόπιστη) εφαρμογή η οποία, μετά το τέλος της εγκατάστασης του f/w upgrade, να επαναφέρει την συσκευή στην κατάσταση που ήταν πριν?

Ακόμα και στην ταξινόμηση των desktops μου?

Δηλ. φακέλους εφαρμογών, widgets, ειδοποιήσεις κοκ?

Όπως επίσης να μη χαθούν τα δεδομένα των παιχνιδιών/εφαρμογών και αναγκάζομαι πχ να παίξω από την αρχή τα παιχνίδια ή να ξαναστήσω τις ρυθμίσεις εφαρμογών από το μηδέν!

 

Θέλω να γίνει ωραία εγκατάσταση αλλά αν γίνεται θέλω να αποφύγω το 3ωράκι του στησίματος της συσκευής μου.....

Μη φάω τα Χριστούγεννά μου με το κινητό στο χέρι.......

 

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Edited by ksino1100
Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...