Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι με kitkat και δε ξέρω για ποιό λόγο,αλλά τα περιθώρια στην αρχική οθόνη πάνω και κάτω δεν έχουν εξαφανιστεί. Μάλλον κάτι λάθος κάνω αλλά δε ξέρω τι...:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν κάνεις τίποτα λάθος. Στον στοκ launcher δεν φεύγουν ούτε τα "περιθώρια", όπως λες. Φαντάζομαι εννοείς ότι περίμενες να είχες διαφάνεια.

Κι εσύ και ο φίλος παραπάνω μπορείτε να αλλάξετε launcher. Για παράδειγμα Nova.

Link to comment
Share on other sites

Ή επίσης μπορείς να βάλεις ανεπίσημα τον επίσημο launcher του Nexus 5, "Google Experience Launcher".

Δες π.χ. http://forum.xda-developers.com/nexus-4/themes-apps/apps-google-experience-launcher-gel-app-t2529594 ή/και http://www.howtogeek.com/176009/how-to-install-and-use-the-google-experience-launcher-on-any-android-device/

Edited by nplatis
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις stock rom; Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι στην stock εφαρμογή της stock rom δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση. Αντίθετα, υπάρχει π.χ. στο 88sms που είναι μια εμπλουτισμένη εκδοχή της stock εφαρμογής.

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω στοκ ρομ, αλλα το messaging ειναι stock app. Την ιδια ρυθμιση την εκανα προχτες κ σε ενα S3 της κολλας. Μολις βγηκε απο το κουτι του. Δε ξερω γιατι δε το βρισκετε, στο menu settings υπαρχει section "extra settings" με επιλογη "strip unicode".

That's all!

Κ μετα στελνεις sms με 160 ελληνικους χαρακτήρες.

Edited by gtsip
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω στοκ ρομ, αλλα το messaging ειναι stock app. Την ιδια ρυθμιση την εκανα προχτες κ σε ενα S3 της κολλας. Μολις βγηκε απο το κουτι του. Δε ξερω γιατι δε το βρισκετε, στο menu settings υπαρχει section "extra settings" με επιλογη "strip unicode".

That's all!

Κ μετα στελνεις sms με 160 ελληνικους χαρακτήρες.

 

εγώ πάντως δεν το έχω το extra settings

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω στοκ ρομ, αλλα το messaging ειναι stock app. Την ιδια ρυθμιση την εκανα προχτες κ σε ενα S3 της κολλας. Μολις βγηκε απο το κουτι του. Δε ξερω γιατι δε το βρισκετε, στο menu settings υπαρχει section "extra settings" με επιλογη "strip unicode".

That's all!

Κ μετα στελνεις sms με 160 ελληνικους χαρακτήρες.

Δεν υπάρχει αυτό που λες σε stock Rom.Και το γεγονός ότι σε custom Rom έχεις το stick messaging app δεν αναιρεί το modification που αυτό έχει υποστεί.Δεν υπάρχει αυτή η επιλογή σε stock Rom .+-

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή για 160 χαρακτήρες σε stock εφαρμογές μηνυμάτων δεν υπάρχει. Μάλλον είναι μονταρισμενη η εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Επιλογή για 160 χαρακτήρες σε stock εφαρμογές μηνυμάτων δεν υπάρχει. Μάλλον είναι μονταρισμενη η εφαρμογή.

 

Παιδια, το ιδιο σεταρισμα το εκανα κ σε 1 S3 ολοκαινουργο, του κουτιου. Με 100% stock. Μηπως εχετε με ελληνικα μενου κ μπερδευεστε? Η ελληνικη μεταφραση των μενου ειναι για κλαματα.

Το εβαλα σε ελληνικο: Προσθετες ρυθμισεις/απογυμνωση unicode

Edited by gtsip
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, το ιδιο σεταρισμα το εκανα κ σε 1 S3 ολοκαινουργο, του κουτιου. Με 100% stock. Μηπως εχετε με ελληνικα μενου κ μπερδευεστε? Η ελληνικη μεταφραση των μενου ειναι για κλαματα.

Το εβαλα σε ελληνικο: Προσθετες ρυθμισεις/απογυμνωση unicode

 

Για nexus 4 μιλάμε και στο nexus 4 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Για nexus 4 μιλάμε και στο nexus 4 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

 

Καλα ρε φιλαρακι μην αγριευεις. Κ γιατι, κιολας ?

 

Παρεμπιπτόντως,

http://forum.xda-developers.com/nexus-4/themes-apps/stock-sms-app-strip-unicode-t2153690/page2

Edited by gtsip
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, το ιδιο σεταρισμα το εκανα κ σε 1 S3 ολοκαινουργο, του κουτιου. Με 100% stock. Μηπως εχετε με ελληνικα μενου κ μπερδευεστε? Η ελληνικη μεταφραση των μενου ειναι για κλαματα.

Το εβαλα σε ελληνικο: Προσθετες ρυθμισεις/απογυμνωση unicode

Όπως είπαν και οι άλλοι: το stock Nexus δεν το έχει!

Τώρα τι συγκρίνεις με το S3; Αυτά σε "stock" έχουν τόσα διαφορετικά από το "stock" Nexus, θα κολλάγανε να βάλουνε και κάτι τέτοιο; Εδώ είχε αντίστοιχη επιλογή ένα LG P500 που είχα εδώ και κάμποσα χρόνια, όταν το σκέτο Android δεν είχε ακόμα ελληνικό πληκτρολόγιο... :)

 

Καλα ρε φιλαρακι μην αγριευεις. Κ γιατι, κιολας ?

Παρεμπιπτόντως,

http://forum.xda-developers.com/nexus-4/themes-apps/stock-sms-app-strip-unicode-t2153690/page2

Ναι, μόνο που αν διαβάσεις το θέμα από την αρχή, μιλάνε για "modified stock sms app ... that has a few extra features, like the strip unicode (or extra characters) feature" :)

Edited by nplatis
Link to comment
Share on other sites

δεν εννοω να γινω ενοχλητικος αλλα εχω αποριες :

 

τι ειναι το συμβολο - φουρφουρι στο πρωτο screenshot?

οταν το παταω με βγαζει εξω απο την προεπισκοπηση και η φωτο δεν υπαρχει καπου..

ουτε στο google+, ουτε google photos, ουτε picasa

 

στο δευτερο screenshot οι ρυθμισεις συγχρονισμου

 

και μια δευτερη απορια : με το notification led υπαρχει λυση - εξηγηση? ή μονη λυση η third party εφαρμογη (lightflow etc) ?

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και κανα μήνα που πήρα το κινητό χρησιμοποιούσα για τα sms το hangouts το οποίο με βόλεψε πολύ.

Δεν ήξερα όμως ότι τα μνμ με ελληνικούς χαρακτήρες είναι περιορισμένα στους 60 γιατί δε έδινα ποτέ σημασία μιας και έστελνα λίγα μνμ.. τις προάλλες όμως τελείωσα πολύ γρήγορα αυτά που είχα με αποτέλεσμα να φάω και την κάρτα μου..

Επειδή δε μου άρεσε κάποιο άλλο πρόγραμμα (π.χ. go sms pro, handscent, evolve sms_αν και τους έβαλα και θέμα που να μοιάζει στο hangouts) μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί να λυθεί αυτό το ζήτημα με κάποιο τρόπο??

ευχαριστώ.

 

Με νεα ενημερωση που εγινε μαλλον διορθωθηκε

Link to comment
Share on other sites

Με νεα ενημερωση που εγινε μαλλον διορθωθηκε

 

Βαλανε 160 χαρακτήρες στο hangouts? Εμενα πάντως δεν έχει και εκανα update χθες το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Με νεα ενημερωση που εγινε μαλλον διορθωθηκε

 

 

 

 

 

 

 

Βαλανε 160 χαρακτήρες στο hangouts? Εμενα πάντως δεν έχει και εκανα update χθες το βράδυ

 

Παιδιά καλό είναι να βάζετε την πηγή σας γιατί έτσι δημιουργείται ένα '' σπασμένο τηλέφωνο'' και αναπαράγεται κάτι που δεν ισχύει. http:// http://www.androidpolice.com/2014/02/05/apk-download-hangouts-updated-to-v2-0-303-not-much-seems-to-change/ Εδώ λέει καθαρά ότι φτιάχτηκε ένα bug που εμπόδιζε να στείλεις sms ΠΑΝΩ ΑΠΟ 160 ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ. Δεν λέει κάτι για όσους δεν μπορούσαν να στείλουν πάνω από 60 όπως εμείς εδώ στην Ελλάδα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό είναι να βάζετε την πηγή σας γιατί έτσι δημιουργείται ένα '' σπασμένο τηλέφωνο'' και αναπαράγεται κάτι που δεν ισχύει. http:// http://www.androidpolice.com/2014/02/05/apk-download-hangouts-updated-to-v2-0-303-not-much-seems-to-change/ Εδώ λέει καθαρά ότι φτιάχτηκε ένα bug που εμπόδιζε να στείλεις sms ΠΑΝΩ ΑΠΟ 160 ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ. Δεν λέει κάτι για όσους δεν μπορούσαν να στείλουν πάνω από 60 όπως εμείς εδώ στην Ελλάδα.

 

Σωστος. Λαθος δικο μου Λυπαμαι:(

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ακούστε το εξής και πείτε αν το έχει δει και άλλος αυτό το ζήτημα.

Από τότε που πήρα το κινητό, όταν πάω να περάσω με το καλώδιο φωτογραφίες, μου βγάζει το εξής μήνυμα η συσκευή:

"Δυστυχώς η διαδικασία android.process.media έχει σταματήσει" και σταματάει και η διαδικασία και στον υπολογιστή, είτε σε mac είτε σε pc.

Το περίεργο της όλης ιστορίας , είναι ότι το πήγα στο σέρβις και μου αλλάξανε πλακέτα.. σήμερα που το πήρα καινούργιο, έκανα όλες της αναβαθμίσεις χωρίς να εγκαταστήσω ΚΑΜΙΑ εφαρμογή, πήγα πάλι να περάσω τις παλιές φωτογραφίες που είχα τραβήξει με την ίδια συσκευή και μου έβγαλε ξανά το ίδιο μήνυμα!!! Το ΠΑΡΑΔΟΞΟ είναι πως σε όλους τους άλλους τύπων αρχείων, τα περνάει κανονικά αφού για να περάσω τις φωτογραφίες σκεφτείτε ότι τις έκανα ένα απλό .zip και μετά unzip στο κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Κάποια εφαρμογή για sms που να μετράει 160 χαρακτήρες ΚΑΙ να είναι συμβατή με το lightflow; Η default εφαρμογή δε μετράει 160, το evolve επίσης(εκτός αν δεν έψαξα καλά),το 8sms δεν είναι συμβατό (σε εμένα τουλάχιστον δεν ανάβει το ledακι) και στο δεύτερο μήνυμα ξεκινάει από τους 60 χαρακτήρες.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν πας στις ρυθμίσεις του evolve, υπάρχει η επιλογή strip unicode, όπου την τικάρεις και σου δίνει τους 160 χαρακτήρες
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Κάποια εφαρμογή για sms που να μετράει 160 χαρακτήρες ΚΑΙ να είναι συμβατή με το lightflow; Η default εφαρμογή δε μετράει 160, το evolve επίσης(εκτός αν δεν έψαξα καλά),το 8sms δεν είναι συμβατό (σε εμένα τουλάχιστον δεν ανάβει το ledακι) και στο δεύτερο μήνυμα ξεκινάει από τους 60 χαρακτήρες.

 

 

Δοκιμασε το Contacts+ εξαιρετικό

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ακούστε το εξής και πείτε αν το έχει δει και άλλος αυτό το ζήτημα.

Από τότε που πήρα το κινητό, όταν πάω να περάσω με το καλώδιο φωτογραφίες, μου βγάζει το εξής μήνυμα η συσκευή:

"Δυστυχώς η διαδικασία android.process.media έχει σταματήσει" και σταματάει και η διαδικασία και στον υπολογιστή, είτε σε mac είτε σε pc.

Το περίεργο της όλης ιστορίας , είναι ότι το πήγα στο σέρβις και μου αλλάξανε πλακέτα.. σήμερα που το πήρα καινούργιο, έκανα όλες της αναβαθμίσεις χωρίς να εγκαταστήσω ΚΑΜΙΑ εφαρμογή, πήγα πάλι να περάσω τις παλιές φωτογραφίες που είχα τραβήξει με την ίδια συσκευή και μου έβγαλε ξανά το ίδιο μήνυμα!!! Το ΠΑΡΑΔΟΞΟ είναι πως σε όλους τους άλλους τύπων αρχείων, τα περνάει κανονικά αφού για να περάσω τις φωτογραφίες σκεφτείτε ότι τις έκανα ένα απλό .zip και μετά unzip στο κινητό!

 

Και εμένα αυτά μου κάνει και τα κάνω και εγώ zip...Για φωτογραφίες δοκίμασε να το βάλεις σε PTP λειτουργία αν και νομίζω το κάνει και εκεί αλλά δεν είμαι και σίγουρος..

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Evolve sms ftw :thumbup:

 

Μια χαρά το Evolvesms, κι εμένα μου άρεσε, αλλά είναι δυνατόν βασικές λειτουργίες να πρέπει να τις αγοράσεις;

Aργά το βράδυ ήθελα να στείλω ένα sms και επειδή ήξερα πως ο παραλήπτης αφήνει τον ήχο ανοιχτό και θα τον ξυπνούσα, πήγα να το προγραμματίσω να το στείλει το πρωί στις 8:00.

 

Είναι δυνατόν, εφαρμογή sms που θέλει να λέγεται/γίνει η #Νο1, να σου ζητάει να αγοράσεις feature όπως το scheduled sms; :mad::X:blink::down:

Ξανά πίσω στο Handcent SMS. Ούτε τη 'σπασμένη' full, unlocked έκδοση δεν θέλω να βάλω!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το Evolvesms, κι εμένα μου άρεσε, αλλά είναι δυνατόν βασικές λειτουργίες να πρέπει να τις αγοράσεις;

Aργά το βράδυ ήθελα να στείλω ένα sms και επειδή ήξερα πως ο παραλήπτης αφήνει τον ήχο ανοιχτό και θα τον ξυπνούσα, πήγα να το προγραμματίσω να το στείλει το πρωί στις 8:00.

 

Είναι δυνατόν, εφαρμογή sms που θέλει να λέγεται/γίνει η #Νο1, να σου ζητάει να αγοράσεις feature όπως το scheduled sms; :mad::X:blink::down:

Ξανά πίσω στο Handcent SMS. Ούτε τη 'σπασμένη' full, unlocked έκδοση δεν θέλω να βάλω!

 

Κοίταξε να δεις.. Χωρίς την παραμικρή διάθεση να κάνω τον δικηγόρο του dev, δεν θεωρώ βασική λειτουργία το προγραμματισμένο sms. Η εφαρμογή είναι ιδιαίτερη, έχει προσαρμόσει την εμφάνιση της στο kit Kat. Σε κάποιους αρέσει. Σε κάποιους όχι.

Από την άλλη handcent και go sms θεωρώ ότι είναι 10 χρόνια πίσω σαν εφαρμογές και γεμάτες spam. Λύσεις που είχαμε, πριν χρόνια στο android, καθώς δεν υπήρχαν εναλλακτικές.

Εγώ αγόρασα τις extra λειτουργίες του evolve, διότι με τα δικά μου μάτια, είδα μια καλή προσπάθεια για κάτι διαφορετικό. Μεγάλο ρόλο έπαιξε και η υποστήριξη του dev, ο οποίος απάντησε σε όλα μου τα mail, σχεδόν αμέσως.

Πριν εμφανιστεί το evolve ήμουν μεταξύ 8sms και textra.

Γούστα και απόψεις είναι βέβαια όλα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...