Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Επίσης στοκ και semaphore πάει σφαίρα και πολύ καλή αυτονομία

 

Οπότε ΡΟΜ δεν αλλάζω, απλα ρουταρω οπως ειμαι & φλασαρω εναν κερνελ απλα ? Μπορώ να έχω ενα Link αν ειναι ευκολο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οπότε ΡΟΜ δεν αλλάζω, απλα ρουταρω οπως ειμαι & φλασαρω εναν κερνελ απλα ? Μπορώ να έχω ενα Link αν ειναι ευκολο ?

 

Ναι, βάλε custom recovery και root, εγκατέστησε το busybox από το play store και φλασαρε έναν κερνελ της αρεσκείας σου.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βάλε custom recovery και root, εγκατέστησε το busybox από το play store και φλασαρε έναν κερνελ της αρεσκείας σου.

 

Ωραια, Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, Ευχαριστώ πολύ! :)

 

Πρώτα όμως πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader.Θα σβηστούν τα πάντα όμως οπότε πάρε κανένα backup πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προσπαθώ να βάλω xposed ακολουθώ τα λινκ που έχουν δοθεί παραπάνω αλλά μόνο το latest.apk βρίσκω να κατεβάσω. Τι κάνω λάθος; Edited by apostoloskourtis
Link to comment
Share on other sites

System.img?Λίγη βοήθεια??

Ευχαριστώ!

 

Βρες και κατεβασε την factory rom σου και ξεζιπαρε την.

Μεσα θα βρεις το system.img που μπορεις να φλασαρεις ειτε απο toolkit ειτε απο fastboot.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή γιατί βλέπω πολλούς και μπερδεύονται, μην κατεβάζεται .apk από εδώ(το thread) διοτι συνήθως είναι στο παλιοτερες εκδόσεις, πχ έχει ανέβει το system.img και το .apk του xposed αλλά πριν το περάσετε σιγουρευτειτε ότι είναι η τελευταία έκδοση. Δεν λέω ότι τα παίδια βάζουν παλιες εκδόσεις, μην παρεξηγηθώ, απλα από τοτε που ανέβηκαν, μέχρι τώρα μπορεί να έχει αλλάξει version.

 

Και γενικα πριν περάσετε κατι στο κινητό σιγουρευτειτε ότι είναι η σωστή έκδοση. Διαβάζουμε πάντα τα 2 πρώτα ποστ του προγραμματιστη .

 

Για το xposed , αυτό στα download, το latest.apk δεν σου κατεβαίνει? Αυτό είναι. Δεν θέλει κατι άλλο

Edited by leftko
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το usb otg για να συνδέσω ένα mouse τι παίζει, θα δουλέψει; Έχει δοκιμάσει κανείς; Χρειάζεται και αυτό Y-cable; Χρειάζεται ειδικό kernel και αν ναι έχουμε κάποια πρόταση; Ευχαριστώ! Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα την 4.3 δουλευε με Φρανκο. Με 4.4 δεν έχω αλλάξει κερνελ ακόμα, διάβαζα ότι δεν είναι σε καλό στάδιο ακόμα, μετά δεν είχα χρόνο και δεν το χρειάζομαι τώρα.

Βρες το θέμα στο xda και θα δεις τι χρειάζεται. Δεν είναι τίποτα. Ένα κερνελ θέλει, και ένα αρχείο για να δουλέψει το usb. Εκεί θα δεις και ποιοι κερνελ είναι συμβατοί.

 

Σου βάζω το λίνκ που είχα χρησιμοποιησει http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2181820

Διάβασε λίγο και τα σχόλια στο τέλος, νομίζω ο Φρανκο δεν ασχολείται πλέον. Δουλευει όμως με hells core. Αλλά διάβασε τα να σιγουρευτείς, και αν τα καταφερει καποιος να μας το πει.

 

Τώρα συνειδητοποιησα τι θες να κάνεις. Δεν ξέρω αν γίνεται (ούτε γιατί το θες) αλλά η λογική λέει ότι θέλει Y-cable για να περνει ρευμα. Αλλά έχεις σκεφτεί με bluetooth?

Edited by leftko
Link to comment
Share on other sites

Βρες και κατεβασε την factory rom σου και ξεζιπαρε την.

Μεσα θα βρεις το system.img που μπορεις να φλασαρεις ειτε απο toolkit ειτε απο fastboot.

 

Οκ done,το κατεβασα.Θα χασω apps,settings,κλπ. αν φλασαρω το system.img?

Edited by hotcarver1
Link to comment
Share on other sites

Οκ done,το κατεβασα.Θα χασω apps,settings,κλπ. αν φλασαρω το system.img?

 

Όχι, απλά επαναφέρει όλα τα systems apps βασικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα την 4.3 δουλευε με Φρανκο. Με 4.4 δεν έχω αλλάξει κερνελ ακόμα, διάβαζα ότι δεν είναι σε καλό στάδιο ακόμα, μετά δεν είχα χρόνο και δεν το χρειάζομαι τώρα.

Βρες το θέμα στο xda και θα δεις τι χρειάζεται. Δεν είναι τίποτα. Ένα κερνελ θέλει, και ένα αρχείο για να δουλέψει το usb. Εκεί θα δεις και ποιοι κερνελ είναι συμβατοί.

 

Σου βάζω το λίνκ που είχα χρησιμοποιησει http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2181820

Διάβασε λίγο και τα σχόλια στο τέλος, νομίζω ο Φρανκο δεν ασχολείται πλέον. Δουλευει όμως με hells core. Αλλά διάβασε τα να σιγουρευτείς, και αν τα καταφερει καποιος να μας το πει.

 

Τώρα συνειδητοποιησα τι θες να κάνεις. Δεν ξέρω αν γίνεται (ούτε γιατί το θες) αλλά η λογική λέει ότι θέλει Y-cable για να περνει ρευμα. Αλλά έχεις σκεφτεί με bluetooth?

 

Οκ, παρήγγειλα το Y-Cable για αρχή και βλέπουμε. Αν κατάλαβα καλά στο thread, το patch είναι hells-compatible οπότε για εκεί με βλέπω. Ο franco δε μου είχε καθίσει καλά αρχικά και από τότε τον αποφεύγω. Για να χρησιμοποιήσω BT θα χρειαζόμουν BT Mouse όμως και δεν έχω τέτοιο.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με αρτικ και xposed τι παίζει; έχουμε συμβατότητα;

 

αν εννοείς ART όχι δεν είναι συμβατό...

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεσεισ 1 απλο USB flash disk δε χρειαζεται Υ cable στα σιγουρα. Χρειαζεται 1 καλο USB-OTG cable. Υπαρχουν πολλα κινεζικα κακης ποιοτητας τα οποια σε πρωτη εντυπωση νομιζεισ οτι δεν αναγνωριζεται απο το κινητο κ τελικα με δοκιμες ανακαλυπτεισ οτι φταιει το καλωδιο. Για ποντικι δε ξερω κ αμφιβαλω, αν θα τα καταφερεισ ποτε. Μην ξεχνας οτι τρεχει Linux kernel, οχι κ τοσο φιλικο σε εγκαταστασεισ νεων συσκευων.
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεσεισ 1 απλο USB flash disk δε χρειαζεται Υ cable στα σιγουρα. Χρειαζεται 1 καλο USB-OTG cable. Υπαρχουν πολλα κινεζικα κακης ποιοτητας τα οποια σε πρωτη εντυπωση νομιζεισ οτι δεν αναγνωριζεται απο το κινητο κ τελικα με δοκιμες ανακαλυπτεισ οτι φταιει το καλωδιο. Για ποντικι δε ξερω κ αμφιβαλω, αν θα τα καταφερεισ ποτε. Μην ξεχνας οτι τρεχει Linux kernel, οχι κ τοσο φιλικο σε εγκαταστασεισ νεων συσκευων.

 

Λάθος για το 4. Όπως είπαμε και πιο πάνω θέλει kernel που να υποστηρίζει otg και εξωτερική τροφοδοσία με Υ cable γιατί η θύρα του δεν βγάζει ρεύμα για να το ενεργοποιήσει και να το δει.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πώς αφαιρούμε το xposed από το κινητό μας; έχει κάποια διαδικασία ή απλά επιλέγω unistall?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πώς αφαιρούμε το xposed από το κινητό μας; έχει κάποια διαδικασία ή απλά επιλέγω unistall?

 

Δεν σε ικανοποίησε τελικά? Τι δεν σου άρεσε?

Τεσπα, δεν είναι σιγουρος αλλά μπαίνεις στην εφαρμογή, πας στα module και ξετικαρεις τα modules που θες και μετά πας στο framework. Και έχει επιλογή απεγκατασταση. Νόμιζα ζω αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι για σιγουριά και τις δύο φορές που το δοκίμασα, απλά επανέφερα το nandroid που είχα κρατήσει.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει το official boot animation της 4.4.2 γιατί το αλλαξα και ενω κρατησα το αρχικο όταν το αντικαθιστώ με το custom μου δείχνει ενα άσχετο.

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον Helldoctor, έκανα UV -125, αλλά με συνεχή χρήση Wi-Fi, μέχρι 4 ώρες και 15 λεπτά έφτασα.

 

Κάτι 5+ πώς στο καλό το φτάνετε; εκτός αν το wifi είναι απλά στο ΟΝ αλλά σαν χρήση απλά μπαίνετε στα μενού του κινητού ή έχει γίνει τρελό underclocking.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να περάσω νέα Rom (Paranoid beta 3 για δοκιμή) με kernel semaphore χρειάζεται να κάνω update custom recovvery? Θα ήθελα και την άποψή σας για την rom (αν και beta) μαζί με semaphore. Ευυχαριστώ! Edited by tziminhio
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατέβασε την τελευταία από clockworkmod.com ή από twrp.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...