Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

κατι λιγο ασχετο .... γινεται να κανω update την ρομ που εχω (PARANOIDANDROID 3.1) στο nexus 4 χωρις να χασω επαφες , μυνηματα , εφαρμογες ?

Όταν κανείς αναβάθμιση ίδιας ρομ, δεν χάνεις τίποτα. Κάνε μόνο wipe cache και wipe davlik και είσαι οκ. Μόνο αν πας σε άλλη ρομ χάνεις εφαρμογές και μηνύματα διότι πρέπει να κανείς wipe data. Οι επαφές με το πρώτο sync επανέρχονται αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι με το πρόβλημα που είχα με την αποστολή mms.

Αντικατέστησα το mms.apk(για τους 160 χαρακτήρες) με το μαμά αρχείο που το είχα κρατήσει σε backup και τώρα στέλνω κανονικά mms.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρέχω τον 116 από χτες. Καλός φαίνεται αν και νομίζω ότι ζεσταίνεται πιο εύκολα το κινητό.

 

το ακουω κ απο αλλου αυτο.αλλαξε κατι βασικο οπως φαινεται κ θελει δουλεια ακομα..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο τελευταιος προτεινομενος franco λοιπον; Υπαρχει πουθενα σε zip να τον ριξω απο το κινητο αμεσα;
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο τελευταιος προτεινομενος franco λοιπον; Υπαρχει πουθενα σε zip να τον ριξω απο το κινητο αμεσα;

 

http://minooch.com/franciscofranco/Nexus4/4.2.2/zips/ Κατεβασε τον 111.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συμφορουμιτες!

Eιμαι με την τελευταια Xylon απο χθες. Φαινεται πολυ καλη και αρκετα παραμετροποιησιμη.

2 ερωτησεις :shifty:

1.Εχω τον δικο της κερνελ επανω. δουλευει κανεις με touch control την ρομ αυτη? Μου βγαζει failed .

2.Εχει ενα toggle LTE το οποιο μαλλον ειναι αχρηστο για εμας.Παντως δοκιμασα σε Wind που ειμαι και εχω 18.9Mbps download και 3.75Mbps Upload. Σιγουρα δεν ειναι 4g αλλα πρωτη φορα βλεπω τετοια νουμερα! :O

 

EDIT: Πλεον βλεπω με Xylon εχω την καλυτερη μπαταρια προσωπικα μεχρι τωρα . πανω απο 4:30 ωρες και αυτο με bluetooth ανοιχτο συνομιλια , Wifi ενιοτε και browsing.

Edited by jimpsar

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

από χτες το βράδυ πέρασα την carbon 1.6 ( μετάβαση από την 1.4 ), πολύ σταθερή, πολύ γρήγορη με ακόμα περισσότερες ΄΄καγκουριές΄΄ σε σχέση με την 1,4 :)

Για μπαταρία δεν εχω ακόμα άποψη.....σε λίγες μέρες.

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι δεν δουλευει η αγαπημένη μου εφαρμογή touch control αλλά που θα παει, ο τρελοφράνκο θα το φτιάξει πιστεύω σύντομα!

 

Περασαν οι λιγες μερες ωστε να πεις 2-3 πραματακια για την Rom?:p Μου φαινεται οτι ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελω απο οποιαδηποτε αλλη.Μπαταρια τελικα με franco πως παει?

Link to comment
Share on other sites

3 μέρες με Nexus4 στοκ Ρομ 4.2.2 και Franco kernel και το μηχάνημα σπέρνει κανένα παραπονο

 

Ποιον φρανκο έχεις; εγώ έβαλα τον 119 και πείραξα λίγο το hotplug. Πολύ καλός και με καλή μπαταρία.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . το αγόρασα πριν δυο μέρες και θέλω να ρωτήσω το εξής ..

Tράβηξα ένα βίντεο και βλέπω ότι ο ήχος δεν ακούγετε καθαρά ..ακούγετε πολύ χαμηλά σε σχέση με αλλά κινητά που έχω.. μπορούμε να κάνουμε κατι σε αυτό,,??? το έχουν Αναφέρει και άλλη αυτό το πρόβλημα …. Υπάρχει κάποια λύσει

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM προτείνεται για το Ν4?

 

Εγω στοκ εχω ακομα αλλα θελω να βαλω αυτη.Ειναι παρα πολυ καλη απο τι λενε

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Έχω ένα νεξους 4 εδώ και 2 μέρες αλλά παρατήρησα πως όταν σβήσει η οθόνη δεν έρχονται τα μηνύματα από whatsapp, viber κτλ. Γίνεται σε όλους αυτό ; έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα; Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM προτείνεται για το Ν4?

 

Εγω περασα την Carbon.Αρκετα παραμετροποιησιμη και σταθεροτατη.Το μονο παραπονο ειναι οτι ορισμενες φορες οταν γυρναω απο expanded desktop με pie control σε κανονικο με την nav bar και την notification bar χανει το εικονιδιο με τις 3 τελιτσες στις εφαρμογες.Στρωνει μονο με reboot.Απο κει και περα την ειχα με τον δικο της kernel αλλα καταναλωνει πολλη μπαταρια γιατι ειναι ρυθμισμενη σε max 1512mhz και min σε 1012.Εβαλα franco r111 και επανηλθα στις παλιες καλες μερες ~4,5 ωρες οθονη.Α και δεν δουλευει το widget της ωρας μαζι με του καιρου.Κριμα γιατι ειναι καλη φαση ειδικα στη lockscreen.Θα δοκιμασω να βαλω απο CM 10.1.Αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ τον 119 εχω βάλει και παει πολυ καλα! Και μπαταρία επισής (ανάλογα την χρήση βέβαια) μια χαρα βγαζει μερα ανετα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ τον 119 εχω βάλει και παει πολυ καλα! Και μπαταρία επισής (ανάλογα την χρήση βέβαια) μια χαρα βγαζει μερα ανετα!!!

 

Mε αρκετα βαρια χρηση (3g,wifi και browsing συνεχεια,facebook και λοιπα) εχω 2 ωρες και 8 λεπτα οθονης και ειμαι στο 53%

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Mε αρκετα βαρια χρηση (3g,wifi και browsing συνεχεια,facebook και λοιπα) εχω 2 ωρες και 8 λεπτα οθονης και ειμαι στο 53%

 

Ναι εαν το λιώνεις στο browsing και πόσο μάλλον με 3g κι εμενα ιδιες ωρες με αυτες που γραφεις βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Ναι εαν το λιώνεις στο browsing και πόσο μάλλον με 3g κι εμενα ιδιες ωρες με αυτες που γραφεις βλεπω

 

Οποτε μεχρι να μου κλεισει τελειως θα δω λιγο πολυ 4 ωρες σιγουρα χρηση οθονης.Θελω να το δοκιμασω και οταν θα παιζω real racing 3 στην επομενη φορτιση

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγω περασα την Carbon.Αρκετα παραμετροποιησιμη και σταθεροτατη.Το μονο παραπονο ειναι οτι ορισμενες φορες οταν γυρναω απο expanded desktop με pie control σε κανονικο με την nav bar και την notification bar χανει το εικονιδιο με τις 3 τελιτσες στις εφαρμογες.Στρωνει μονο με reboot.Απο κει και περα την ειχα με τον δικο της kernel αλλα καταναλωνει πολλη μπαταρια γιατι ειναι ρυθμισμενη σε max 1512mhz και min σε 1012.Εβαλα franco r111 και επανηλθα στις παλιες καλες μερες ~4,5 ωρες οθονη.Α και δεν δουλευει το widget της ωρας μαζι με του καιρου.Κριμα γιατι ειναι καλη φαση ειδικα στη lockscreen.Θα δοκιμασω να βαλω απο CM 10.1.Αυτα απο μενα.

 

Τον kernel του Franco λογικά τον πέρασες από recovery μόνο με wipe cache και dalvik λογικά, σωστά; λέω να τον αλλάξω και εγώ αλλά να πάω σε faux βλέπω αρκετή κατανάλωση έτσι όπως είναι τώρα αλλά Franco λέω να μην βάλω , με κουράζει με τις αναβαθμίσεις του κάθε 2_ 3 ημέρες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τον kernel του Franco λογικά τον πέρασες από recovery μόνο με wipe cache και dalvik λογικά, σωστά; λέω να τον αλλάξω και εγώ αλλά να πάω σε faux βλέπω αρκετή κατανάλωση έτσι όπως είναι τώρα αλλά Franco λέω να μην βάλω , με κουράζει με τις αναβαθμίσεις του κάθε 2_ 3 ημέρες

 

Όταν αλλάζεις κερνελ δεν χρειάζεται wipe.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Έχω ένα νεξους 4 εδώ και 2 μέρες αλλά παρατήρησα πως όταν σβήσει η οθόνη δεν έρχονται τα μηνύματα από whatsapp, viber κτλ. Γίνεται σε όλους αυτό ; έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα; το έψαξα και λίγο στο Google και έχουν και άλλοι το πρόβλημα, και από ότι λένε είναι θέμα software. Έχει κανείς λύση;

 

Έβαλα και παραπάνω την απορία μου :)

Link to comment
Share on other sites

Τον kernel του Franco λογικά τον πέρασες από recovery μόνο με wipe cache και dalvik λογικά, σωστά; λέω να τον αλλάξω και εγώ αλλά να πάω σε faux βλέπω αρκετή κατανάλωση έτσι όπως είναι τώρα αλλά Franco λέω να μην βάλω , με κουράζει με τις αναβαθμίσεις του κάθε 2_ 3 ημέρες

Βάλε Franco r111 να ξενοιασεις.ναι και εμένα με Κουραζει λίγο με τις αναβαθμίσεις του κάθε τρεις και λίγο αλλά απο την αλλη paid app είναι οποτε καλά κανει.

Όταν αλλάζεις κερνελ δεν χρειάζεται wipe.

Ακριβως.δεν επηρεάζει ο kernel την dalvik ουτε την κανονική cache.

Ο 111 του franco, ακόμα παραμένει ο καλύτερος από θέμα μπαταρίας. Απλά δοκιμάστε τον 119 και 111 με 3G και όχι με wifi και θα καταλάβετε. Αλλά ακόμα και με wifi ο 111 είναι καλύτερος.

Συμφωνώ απολύτως.ο 119 ίσως να είναι καλύτερος μονο αν πειραξεις τα νέα settings που έβαλε και το mp decision αλλά αν δεν ξέρεις καλύτερα 111 και είσαι οκ!στο ευκολο 4,5 ώρες οθόνη και με αρκετή ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι χειροτερεψε το κινητο στο θεμα μπαταριας απο τοτε που το εκανα ρουτ και εβαλα φρανκο κλπ...

 

Σαν την στοκ δεν εχει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι χειροτερεψε το κινητο στο θεμα μπαταριας απο τοτε που το εκανα ρουτ και εβαλα φρανκο κλπ...

 

Σαν την στοκ δεν εχει...

 

Απο το ρουτ και μονο δεν εχεις κανενα θεμα το λεω σιγουρα 100%. Απο εκει και περα με τις οποιες τροποποιησεις καπου κερδιζεις και καπου χανεις. Για να ειναι συνολικα καλυτερο θα πρεπει να σταθεροποιηθουν οι εκδοσεις του λειτουργικου και να καταληξεις καπου μετα απο δοκιμες, πραγμα σχεδον αδυνατον σε νεα nexus συσκευη. Σκεψου οτι ολες οι βελτιωσεις των developers στους πυρηνες θα πρεπει να ραφτουν σε 2 μηνες σε αλλη βαση! Κρατας την εκδοση που σου εκανε την καλυτερη αποδοση στο στησιμο σου και κατα καιρους δοκιμαζεις καμια νεα εκδοση αναλογα του changelog αν εχει αρκετες βελτιωσεις ή κατι που βρηκε ο developer που κανει διαφορά. Στην στοκ εχω δει 5 ωρες screen on με ολα ανοιχτα εκτος gps και location reporting. Συνηθως 3.5-4 ωρες τις πιο πολλες φορες απο 18 ωρες και επανω συνολικο χρονο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...