Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες θέλω τα φώτα σας σε κάποια πράγματα για βιντεοκάμερα.

Έχω ψάξει αρκετά στο Internet και μου φαίνεται πως καταλίγω στην jvc everio gz-mg575 (από το Pixmania 718 € + 15 εξ.αποστ.). Έχει σκληρό 40 GB, ανάλυση 5 Mp και πολύ μικρό μέγεθος.Θέλω σκληρό δίσκο για την ευκολία του κι ας είναι η ποιότητα Mpeg κατώτερη. Στα ίδια χρήματα οι sony προσφέρουν σαφώς μικρότερη ανάλυση. Διαβάζοντας στο forum είδα κάποιους να λένε πως τα Mpixels δεν κάνουν διαφορά στην ποιότητα του βίντεο. Τότε γιατί οι εταιρείες το παλεύουν, μόνο για φωτογραφίες;

Τέλος θα ήθελα να μου πεί τη γνώμη του γι' αυτή:

http://www.k-electronics.eu/Cameras-&-Camcorders-Camcorders/c5_20/p241/JVC-GZ-MG77-Everio-Hard-Drive-Camcorder/product_info.html

το site το είδα στο forum και για τη συγκεκριμένη κάμερα είναι πολύ φτηνό. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; είναι συμβατή με το ευρωπαϊκό σύστημα;

Ευχαριστώ, κι αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια που θεωρεί καλύτερη περιμένω ν' ακούσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες θέλω τα φώτα σας σε κάποια πράγματα για βιντεοκάμερα.

Έχω ψάξει αρκετά στο Internet και μου φαίνεται πως καταλίγω στην jvc everio gz-mg575 (από το Pixmania 718 € + 15 εξ.αποστ.). Έχει σκληρό 40 GB, ανάλυση 5 Mp και πολύ μικρό μέγεθος.Θέλω σκληρό δίσκο για την ευκολία του κι ας είναι η ποιότητα Mpeg κατώτερη. Στα ίδια χρήματα οι sony προσφέρουν σαφώς μικρότερη ανάλυση. Διαβάζοντας στο forum είδα κάποιους να λένε πως τα Mpixels δεν κάνουν διαφορά στην ποιότητα του βίντεο. Τότε γιατί οι εταιρείες το παλεύουν, μόνο για φωτογραφίες;

Τέλος θα ήθελα να μου πεί τη γνώμη του γι' αυτή:

http://www.k-electronics.eu/Cameras-&-Camcorders-Camcorders/c5_20/p241/JVC-GZ-MG77-Everio-Hard-Drive-Camcorder/product_info.html

το site το είδα στο forum και για τη συγκεκριμένη κάμερα είναι πολύ φτηνό. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; είναι συμβατή με το ευρωπαϊκό σύστημα;

Ευχαριστώ, κι αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια που θεωρεί καλύτερη περιμένω ν' ακούσω...

 

Φιλε μου την πηρα την JVC πριν απο 2 εβδομαδες!!!!!!

Ειναι πολυ καλο το μηχανημα!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε. από που την πήρες; Διαβάζω τώρα σε κάτι forum πως δεν τραβά καλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ποια είναι η γνώμη σου; Οι φωτογραφίες είναι καλές για 5Mp;
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε. από που την πήρες; Διαβάζω τώρα σε κάτι forum πως δεν τραβά καλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ποια είναι η γνώμη σου; Οι φωτογραφίες είναι καλές για 5Mp;

 

Απο Pixmania και εγω την πηρα. Δεν την εχω δουλεψει πολυ ακομα και δεν μπορω να σου πω.

Εχω παρει και την μεγάλη μπαταριά σαν εξτρά.

Ειναι ομως πολυ μικρη και με πολυ καλή ποιότητα κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

geia sas! skeftomaste me ton antra mou na paroume mia videokamera, giati auti pou exoume einai apo to 1999 kai einai terastia, kai psifio-analogiki, auti me tis hi8 kasetes. Me posa xrimata pairnei kapoios mia mikri se megethos kai arketa kali? exete na proteinete kati? fantazomai oti se sxesi me tin palia mas kamera tha bgazei polu kalutera video etsi?giati mou fainontai liga ta 740x480 analisi, pou blepo oti grafoyn oi perissoteres. Episis aksizei kaneis na parei HD i einai kaonouria texnologia opote plironeis polu polu akriba? skeftomaste oxi sony giati plironeis to onoma perissotero, kai se desmeuei me sugkekrimena aksesouar mono gia sony...

akoma, tha ithela na rotiso poio apothikeutiko meso boleuei perissotero : dvd, hdd, miniDV;kai poio exei tin kaluteri poiotita?

Link to comment
Share on other sites

Για το με πόσα χρήματα κατά καιρούς βγαίνουν διάφορες προσφορές οπότε διαλέγεις όποια σε καλύπτει τωρα το αρκετά καλή είναι σχετικό ανάλογα τι δυνατότητες θέλεις από την καμερα. Η ποιότητα δεν έχει να κάνει μόνο με την ανάλυση αλλά και το μέσο αποθήκευσης αλλά και απεικόνεισης. Δηλαδή: Αν έχεις τηλεόραση High Definition και θέλεις να βλέπεις όσο καλύτερη εικόνα τότε η HD καμερα ειναι καλή επιλογή εφόσον δεν θες να κρατάς πολλά video γιατί μετά αυξάνει το κόστος των αποθηκευτικών μέσων. Καλύτερη ποιότητα είναι το miniDV γιατί έχει λιγότερη συμπίεση από το dvd και τον σκληρό (hdd) οπότε συμφέρει κυρίως αν έχεις σκοπό να κάνεις και μονταζ ή να προσθέτεις τίτλους π.χ τα βαφτισια του παιδιού κλπ Αν θες απλά να γράφεις κάτι και να το βλέπεις στο dvd σου συμφέρει φυσικά το δvd αν πάλι θες να έχεις πολύ χρόνο εγγραφής (τα minidv και dvd φτάνουν μέχρι 80΄και 60΄ αντίστοιχα) συμφέρει ο hdd. Οπότε γνώμη μου είναι να πάρετε μια φτηνή καμερα με dvd και 1megapixel ανάλυση που είναι απλή μεν αλλά σας καλύπτει για τα βασικά και η κάμερα να είναι εύχρηστη (αν και έχω jvc, προτείνω sony που έχει ελληνικό μενου εφόσον σου χρειάζεται για ευκολια) και αν με τη χρήση σας έρθει αργότερα η όρεξη για περισσότερα τότε κοιτάτε και σε κατι πιο ακριβό. Ελπίζω να βοήθησα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για την http://www.camcorderinfo.com/content/Sony-HDR-SR1-Camcorder-Review.htm

στην σελιδα k-electronics.eu που έχει αναφερθεί πιό πάνω την έχει 520ε και έχω έναν γνωστό στην ρώμη να πάει να δεί τι παίζει με δαύτους.

αυτό που αναρωτιέμαι είναι μήπως τα 30gb είναι τελικά λίγα για HD και το μετανιώσω. να ρωτήσω και κάτι που μπορεί να φανεί κουτό αλλά δεν έχω και μεγάλη επαφή: θα μπορώ να γράψω κατευθείαν από την κάμερα σε DVD που να παίζει στο dvd player χωρίς κάποια άλλη επεξεργασία?

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

η camera σου εχει firewire οπότε απλά παίρνεις το αντίστοιχο καλώδιο και είσαι ΟΚ

 

Στη συσκευασια ειχε ενα usb καλωδιο για pc . Δεν κανει αυτο ?

 

Επισης,ψαχνω καποιο οικονομικο τριποδα 1,60μ . Που θα βρουμε καλες τιμες ?

:)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω αν ξερει καποιος:

Μου εκαναν δωρο μια sony me dvd-rw. Μια χαρα φαινεται. Ομως θα ηθελα να μπορω να κανω καποιες φορες και λιγο επεξεργασια στο pc . Μπορεί να γινει αυτο? Δηλαδη αφου γραφω κατι στο dvd-rw να τα σωζω στο pc και καποια στιγμη να φτιαξω ενα τελικο dvd με επεξεργασια (κοψιμο - ραψιμο , υποτιτλους , μουσικη η καποιο αλλο εφε)? Η μορφη που σωζονται στο pc επιτρεπει κατι τετοιο? Και αν ναι με ποιο προγραμμα? Nerovision?

Γιατι ειδα μια jvc με σκληρο 20 gb με λιγα χρηματα παραπανω και μπορω να την αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
egw pira tin hdr-sr5e kai eimai euxaristimenos.an tin valeis stin vasi kai ti sindesei me pc patas disc burn kai ta pernaei video kai fotos ston ipologisti k meta ta grafei se dvd alla apo oti dokimasa se home theater samsung me exodo hdmi kai xbox 360 den paizei mono se play 3 1000 euro tin pira

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα πριν μερικες μερες την καινουργια σονυ sr8-Ε με 100 γιγα σκληρο και πραγματικη αναλυση 1920χ1080! Μικρή και άπαιχτη!!! Φωτος τραβαει σε 6,1ΜΡ.
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την βοηθεια σας παιδια..

 

Σκεφτομαι την αγορα βιντεοκαμερας!Η προηγουμενη βιντεοκαμερα ηταν

με κασσετα Hi8 και ηταν Sony Handycam!Εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την Sony...Ετσι προσανατολιζομαι στην αγορα Sony και παλι..Μετα απο μια ερευνα,και στο φορουμ εδω,απερριψα την λυση της καμερα με Dvd,με καρτες μνημης...Ετσι βρισκομαι μεταξυ MiniDv και σκληρου δισκου(με επικρατεστερη την λυση MiniDv!!Με ενδιαφερει πολυ το μεγαλο ζουμ!!Ετσι εχω καταληξει σε δυο λυσεις...

 

1. http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-HC37E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&imageType=Main&category=SDH+MiniDV

 

2.http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR32E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&imageType=Main&category=SDH+Hard+Disk+Drive

 

και οι δυο ειναι τυπικης ευκρινειας(καθως μετα απο σκεψη αποφασισα οτι θα ηταν ασυμφορη η αγορα μια HD,καθως ουτε τηλεοραση HD εχω ουτε και την ανεση να διαθεσω τοσα λεφτα σε μια τεχνολογια η οποια βρισκεται ακομη υπο εξελιξη και επιδεχεται διορθωσεων..Ετσι λοιπον...Ειναι τυπικης ευκρινειας με 40x zoom..Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας,κατα ποσο αξιζουν τα λεφτα τους και αν εχετε να κανει καποια αλλη προταση συμφωνα με τα κριτηρια που εθεσα παραπανω..

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την βοηθεια σας παιδια..

 

Σκεφτομαι την αγορα βιντεοκαμερας!Η προηγουμενη βιντεοκαμερα ηταν

με κασσετα Hi8 και ηταν Sony Handycam!Εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την Sony...Ετσι προσανατολιζομαι στην αγορα Sony και παλι..Μετα απο μια ερευνα,και στο φορουμ εδω,απερριψα την λυση της καμερα με Dvd,με καρτες μνημης...Ετσι βρισκομαι μεταξυ MiniDv και σκληρου δισκου(με επικρατεστερη την λυση MiniDv!!Με ενδιαφερει πολυ το μεγαλο ζουμ!!Ετσι εχω καταληξει σε δυο λυσεις...

 

1. http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-HC37E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&imageType=Main&category=SDH+MiniDV

 

2.http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR32E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&imageType=Main&category=SDH+Hard+Disk+Drive

 

και οι δυο ειναι τυπικης ευκρινειας(καθως μετα απο σκεψη αποφασισα οτι θα ηταν ασυμφορη η αγορα μια HD,καθως ουτε τηλεοραση HD εχω ουτε και την ανεση να διαθεσω τοσα λεφτα σε μια τεχνολογια η οποια βρισκεται ακομη υπο εξελιξη και επιδεχεται διορθωσεων..Ετσι λοιπον...Ειναι τυπικης ευκρινειας με 40x zoom..Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας,κατα ποσο αξιζουν τα λεφτα τους και αν εχετε να κανει καποια αλλη προταση συμφωνα με τα κριτηρια που εθεσα παραπανω..

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :rolleyes:

 

Για τα τεχνικά δεν μπορώ να πω γιατί έχω χάσει κάθε επαφή με την αγορά απόταν πήρα τη δική μου κάμερα πριν μερικά χρόνια.

Ήθελα να σου πω όμως, αν δεν το έχεις σκεφτεί ήδη, να λάβεις υπόψιν ότι όσα γράφεις τώρα θα τα έχεις "για μια ζωή". Μην περιορίζεσαι απαραιτήτως τεχνικά δλδ. Αν γράψεις κάτι σε μια Χ ποιότητα, μετά από 10 χρόνια που η Χ++ θα είναι ψωμοτύρι, οι ταινίες σου δεν θα μπορούν να γίνουν... upgrade. Πάντα σε λογικά πλαίσια βέβαια, ούτε κι εγώ ακολουθώ την τελευταία λέξη της τεχνολογίας αφού όπως είπες μπορεί να μην είναι καν σε τελικό στάδιο. Θυμάμαι όμως όταν έψαχνα τι κάμερα να πάρω που ένας πωλητής επέμενε να μου βγάζει άχρηστη αυτή που είχα τότε στο μάτι γιατί λέει τέτοια ανάλυση θέλεις πολύ καλή τηλεόραση για να τη δεις. (Αυτός εννοείται δεν είχε διαθέσιμη την κάμερα που ήθελα).

ΟΚ μετά από χρόνια πιθανά θα έχω αλλάξει κάμερα, αλλά τα video που θα γράψω σήμερα θα μείνουν όπως τα γράφω σήμερα για να τα βλέπω στην τηλεόραση που θα έχω τότε...

KCB
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια καλησπερα.. ζητω ταπεινα τη βοηθεια σας.. ειμαι απελπισμενος...! εχω παρει μια ψηφιακη βιντεοκαμερα.. sony στο μοντελο...

επιστρεφοντας λοιπον απο τις διακοπες, επειδη ηθελαν να πανε οι δικοι μου διακοπες, αναγκαστηκα να περασω οτι εχω γραψει απο τη καμερα, μεσα στον υπολογιστη και αυτη τη στιγμη, αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα, διοτι δε μπορω να τα γραψω σε DVD... τα βιντεο, ειναι γραμμενα σε μορφη mpeg και καποιος μου ειπε οτι πρεπει να τα μετατρεψω σε μορφη VTS.. για να τα γραψω με nero.. καπου αλλου διαβασα οτι με αλλο προγραμμα γινεται η αντιγραφη σε DVD απο τον υπολογιστη...! παιδια, αν καποιος ξερει κατι, ας με διαφωτισει.. ευχαριστω

"Ta oneira einai dwrean...."
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι γίνεται με το nero.Αλλά δεν θα έχεις πολύ καλή εικόνα γιατί θα είναι συμπιεσμένη.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Με το Nero Vision νομίζω, μάλιστα. Αν το ψάξεις, νομίζω ότι δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα προγράμματα, αλλά από Νέρωνα νομίζω έχουμε οι περισσότεροι.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες.. ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.. αλλα για να απευθυνομαι σε σας, προφανως το εχω δοκιμασει ηδη αυτο.. αλλα δε γινεται τιποτα.. συγκεκριμενα μου λεει οτι το αρχειο δεν ειναι συμβατο..

και πρεπει να το μετατρεψω σε αλλη μορφη..

"Ta oneira einai dwrean...."
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις το miniDVD στον υπολογιστή σου, τι αρχεία δείχνει; VOB ή mpeg; Δυστυχώς δεν έχω παρόμοια κάμερα να δοκιμάσω (δόξα και τιμή στο ασυμπίεστο DV). Ανάλογα το ψάχνουμε από εκει. Απλό copy από το miniDVD σε DVD μέσω του Nero δοκίμασες;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

παιδια.. δεν ξερω αν το ανεφερα.. αλλα η καμερα ειναι με σκληρο δισκο... δεν υπαρχει δισκακια και τετοια.. απλα το περασα στον υπολογιστη και αυτο ηταν.. ειναι σκληρος δισκος χωρητικοτητας 20GB
"Ta oneira einai dwrean...."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...