Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρεται, έχω μια sony dcr-hc22e και το πρόβλημα μου είναι οτι μου φαίνεται εξαιρετικα δύσκολο να περάσω, να επεξεργαστώ και να τα κανω dvd ή έστω vcd αυτά που τραβάω..

καμιά πρόταση για μεγαλύτερη ταχύτητα και ευκολία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:)

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest valeria
Χαίρεται, έχω μια sony dcr-hc22e και το πρόβλημα μου είναι οτι μου φαίνεται εξαιρετικα δύσκολο να περάσω, να επεξεργαστώ και να τα κανω dvd ή έστω vcd αυτά που τραβάω..

καμιά πρόταση για μεγαλύτερη ταχύτητα και ευκολία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:)

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Pinnacle Studio 9.Το θεωρώ από τα καλύτερα και είναι κατά τη γνώμη μου,αρκετά απλό.Καλά λόγια ακούγονται για το Ulead Video Studio.Δεν το έχω δοκιμάσει όμως....

Αν θες γίνε και λίγο πιο αναλυτικός.Τι software χρησιμοποιείς; :)

Link to comment
Share on other sites

ulead video studio 10, me berdevei ligo omos..

tha tsekaro kai to pinnacle, elpizo na nai free..

pos pernate apo tin kame sto pc..?

usb i firewire?

ti simferei?

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
ulead video studio 10, me berdevei ligo omos..

tha tsekaro kai to pinnacle, elpizo na nai free..

pos pernate apo tin kame sto pc..?

usb i firewire?

ti simferei?

Το Pinnacle δεν είναι free :(

Mε Firewire εννοείται :)

Link to comment
Share on other sites

εγω με usb λειτουργώ, λέτε να δοκιμάσω το firewire?

 

αν δεν ειναi φρι δε μας κάμει..

κατι καλό σε φρι?:)

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
εγω με usb λειτουργώ, λέτε να δοκιμάσω το firewire?

 

αν δεν ειναi φρι δε μας κάμει..

κατι καλό σε φρι?:)

Λέμε,λέμε :p

Κοίτα,να σου πω...Το μόνο free tool για βιντεοκάμερα που έχω υπ'όψιν και έχω ασχοληθεί είναι το WinDV το οποίο είναι για capture,το VirtualDub που είναι για edit,δεν με ενθουσιάζει όμως,και το ifoedit για dvd authoring.Πιστεύω,πάντως,ότι πιο πολύ θα παιδευτείς αν τα συνδυάσεις όλα αυτά μαζί παρά αν έχεις μόνο ένα software για όλες τις διαδικασίες.Δεν μου έχει χρειαστεί να ψαχτώ περισσότερο με freeware σε αυτόν τον τομέα οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω.Μπορώ όμως να σου δώσω αυτο το link:http://www.videohelp.com/ το οποίο πιστεύω πως θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά την Sony 405 την εχει καποιος υπόψη του ?από ότι ξέρω έχει αναλυση video 2 Mpixels και 3Mpixels στις φωτό. είνσι δυνατόν να μην γραφει το video με αυτή την αναλυση στο dvd?
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά την Sony 405 την εχει καποιος υπόψη του ?από ότι ξέρω έχει αναλυση video 2 Mpixels και 3Mpixels στις φωτό. είνσι δυνατόν να μην γραφει το video με αυτή την αναλυση στο dvd?

 

Φυσικά και είναι. Οι προδιαγραφές pal dvd είναι ξεκάθαρες: 720Χ576=0,405 Mpixels. Μπορεί η κάμερα να χρησιμοποιεί 2 ή 3 ή 103 Mpixel και να πετύχει καλύτερη ποιότητα ή σταθεροποίηση της εικόνας, αλλά η τελική εγγραφή στο dvd δεν μπορεί να είναι παρά αυτό ακριβώς που λένε οι προδιαγραφές. Αλλιώς δεν θα παίζει στα dvd players.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θέλω να πάρω μια βιντεοκάμερα μέχρι 1500 ευρώ.Θα την πάρω από πλαίσιο γιατί υπάρχει ένα υπόλοιπο στον λογαριασμό μου και θα το χρησιμοποιήσω. Από τις κάμερες που έχει το πλάισιο μου αρέσουν η Everio GZ-MG505 (1000 ευρώ) και η HDR-HC3 (1400 ευρώ).

 

Θα παρακαλούσα άτομα που γνωρίζουν κάποια πράγματα είτε από χόμπι είτε λόγω επαγγελματος να με βοηθήσουν με τις γνώσεις τους.

 

Υπάρχει κανενα καλό site εκτός από το http://www.camcorderinfo.com που μου άρεσε πολύ που να συγκρίνει?

 

Έχει πάρει κάποιος τις κάμερες αυτές να μας πει εντυπώσεις?

 

Στην JVC με προβληματίζει 'οτι έχει χαλια μπαταρία και ότι δεν προσφέρεται και τόσο για επεξεργασία του βιντεο.Έχει όμως Line in για μικρόφονο που θα με ενδιέφερε πχ για μια συναυλία να έχω καλό ήχο.

 

Η σονυ έχει ΗD και καλύτερη μπαταρία αλλά δεν έχει line in.

 

Τι προτείνεται?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θέλω να πάρω μια βιντεοκάμερα μέχρι 1500 ευρώ.Θα την πάρω από πλαίσιο γιατί υπάρχει ένα υπόλοιπο στον λογαριασμό μου και θα το χρησιμοποιήσω. Από τις κάμερες που έχει το πλάισιο μου αρέσουν η Everio GZ-MG505 (1000 ευρώ) και η HDR-HC3 (1400 ευρώ).

 

Θα παρακαλούσα άτομα που γνωρίζουν κάποια πράγματα είτε από χόμπι είτε λόγω επαγγελματος να με βοηθήσουν με τις γνώσεις τους.

 

Υπάρχει κανενα καλό site εκτός από το http://www.camcorderinfo.com που μου άρεσε πολύ που να συγκρίνει?

 

Έχει πάρει κάποιος τις κάμερες αυτές να μας πει εντυπώσεις?

 

Στην JVC με προβληματίζει 'οτι έχει χαλια μπαταρία και ότι δεν προσφέρεται και τόσο για επεξεργασία του βιντεο.Έχει όμως Line in για μικρόφονο που θα με ενδιέφερε πχ για μια συναυλία να έχω καλό ήχο.

 

Η σονυ έχει ΗD και καλύτερη μπαταρία αλλά δεν έχει line in.

 

Τι προτείνεται?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

 

 

ΦΙΛΕ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΜΙΑΣ SONY HDR-HC3. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ LINE-IN ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ, ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

 

ΑΠΟ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. ΣΕ ΜΙΑ 42" 1920Χ1080 ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΖΩΝΤΑΝΟ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ή ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ Η ΚΑΜΕΡΑ. ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩς ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΜΗΛΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΕΥΡΩ ΤΗΣ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΑΠΟ PIXMANIA 1147 EUR.

 

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ PM.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους. Πρόσφατα αγόρασα την sony dcr dvd-105e και έχω ενα μικρό προβληματάκι. Στο βίντεο που τραβαω περνάει ο ηχος από το DVD που γυρίζει μέσα στην κάμερα. Είναι φυσιολογικό? συμβαίνει σε ολες τις Dvd κάμερες η μόνο στην δική μου? Αν ειναι να την στείλω για σέρβις.
Link to comment
Share on other sites

επειδη πήγα στην έκθεση Ηχος και Εικόνα , έχω και εγώ να σας πώ με τη σειρά μου πως η Sony έχει κάνει τέλεια δουλειά στα νέα της μοντέλα. Εκπληκτική ποιότητα εικόνας και ήχου.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θέλω να πάρω μια βιντεοκάμερα μέχρι 1500 ευρώ.Θα την πάρω από πλαίσιο γιατί υπάρχει ένα υπόλοιπο στον λογαριασμό μου και θα το χρησιμοποιήσω. Από τις κάμερες που έχει το πλάισιο μου αρέσουν η Everio GZ-MG505 (1000 ευρώ) και η HDR-HC3 (1400 ευρώ).

 

Θα παρακαλούσα άτομα που γνωρίζουν κάποια πράγματα είτε από χόμπι είτε λόγω επαγγελματος να με βοηθήσουν με τις γνώσεις τους.

 

Υπάρχει κανενα καλό site εκτός από το http://www.camcorderinfo.com που μου άρεσε πολύ που να συγκρίνει?

 

Έχει πάρει κάποιος τις κάμερες αυτές να μας πει εντυπώσεις?

 

Στην JVC με προβληματίζει 'οτι έχει χαλια μπαταρία και ότι δεν προσφέρεται και τόσο για επεξεργασία του βιντεο.Έχει όμως Line in για μικρόφονο που θα με ενδιέφερε πχ για μια συναυλία να έχω καλό ήχο.

 

Η σονυ έχει ΗD και καλύτερη μπαταρία αλλά δεν έχει line in.

 

Τι προτείνεται?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

για μενα κοιτα αυτην

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=46700157&product=857378

αν θες με dvd κοιτα αυτην

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=46700179&product=857394

να ξερεις ομως πως μεταξυ mini dv / dvd / και hdd την καλυτερη εικονα θα την παρεις απο mini dv και επισης τα 3CCD ειναι πολλυυυυυ καλυτερα απο το 1CCD.εγω εχω μια panasonic με 3ccd απο τα πρωτα μοντελα το 2000 την πηρα και πιστεψε με δεν την αλλαζω με καμια αλλη καμερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους. Πρόσφατα αγόρασα την sony dcr dvd-105e και έχω ενα μικρό προβληματάκι. Στο βίντεο που τραβαω περνάει ο ηχος από το DVD που γυρίζει μέσα στην κάμερα. Είναι φυσιολογικό? συμβαίνει σε ολες τις Dvd κάμερες η μόνο στην δική μου? Αν ειναι να την στείλω για σέρβις.

 

Πριν αγοράσω την Panasonic NV-GS 400, έκανα μια έρευνα αγοράς στο internet και είδα ότι υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες για το συγκεκριμένο μοντέλο γιατί ο ήχος από την περιστροφή της κασέτας περνούσε στην εγγραφή σε πολύ μεγάλο ποσοστό των κομματιών που είχαν πουληθεί.

 

Από όσο θυμάμαι η Panasonic δεν παραδέχτηκε ποτέ επίσημα ότι υπήρχε πρόβλημα και τα κατά τόπους service δεν τις δέχοντας ως ελλατωματικές αρχικά. Κάποια στιγμή όμως άρχισαν να τις δέχονται και να τις επισκευάζουν χωρίς χρέωση (εκτός Ελλάδος τουλάχιστον) και από έναν συγκεγκριμένο αριθμό σειράς και μετά, το πρόβλημα έπαψε να υπάρχει και στις καινούργιες βιντεοκάμερες.

 

Εν συντομία, θεωρώ ότι κανένας ήχος που οφείλεται στην λειτουργία της βιντεοκάμερας δεν θα έπρεπε να περνάει στην εγγραφή, εκτός ίσως στο σημείο της έναρξης και διακοπή της. Το αν θα το δεχτούν αυτό στο service όμως, είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

gia me endiaferei kai mena mia videocamera fthnh kai na einai me ta dvd rom kai oxi me this palies casetes.pia mou proteinetai.autes pou kanoun 400 kai kati euros einai kalh epilogh???kai apo pioththa eikonas ti leei??
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα στο forum!!!Έχω μια ψηφιακή βίντεοκάμερα JVC με ανάλυση 800.000pixels, αποθηκευτικό μέσο κασέτα minidv και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Όταν τραβήξω ένα βίντεο, σε τι ανάλυση θα το αποθηκεύσει η κάμερα;;;Στα 800.000 pixels ή χρειάζεται επιλογή για την ανάλυση;;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θελω να παρω μια βιντεοκαμερα με σκληρο 30αρη μεχρι 600+κατι Ευρ

 

Σκεφτομουν την Sony DCR-SR30E, αλλά δεν ξερω κατα ποσο καλη ειναι γενικα και κατα την χρήση της..Παντως είναι καινούργια,Σεπτεμβριου μοντελου)

 

Αν την εχετε χρησιμοποιησει,ή την ξερετε, ή εχετε να μου προτεινετε ενα εναλλακτικό μοντελο με παρομοιες δυνατοτητες,παρακαλώ απαντήστε.

 

Εχω απελπιστει!

 

ΥΓ:΅Οι Τιμές..ποικίλλουν!από 609 που τη βρηκα στο Carrefour, έφτασα στην Pixmania με 542Ε! (527+15 Εξοδα αποστολής)

Link to comment
Share on other sites

σημερα την ειδα σε καταστημα πλαισιου,δεν ξερω ομως τι λεει σαν καμερα,απο εμφανιση καλη ηταν.σαν sony που ειναι πιστευω οτι θα ειναι καλη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θελω να παρω μια βιντεοκαμερα με σκληρο 30αρη μεχρι 600+κατι Ευρ

 

Σκεφτομουν την Sony DCR-SR30E, αλλά δεν ξερω κατα ποσο καλη ειναι γενικα και κατα την χρήση της..Παντως είναι καινούργια,Σεπτεμβριου μοντελου)

 

Αν την εχετε χρησιμοποιησει,ή την ξερετε, ή εχετε να μου προτεινετε ενα εναλλακτικό μοντελο με παρομοιες δυνατοτητες,παρακαλώ απαντήστε.

 

Εχω απελπιστει!

 

ΥΓ:΅Οι Τιμές..ποικίλλουν!από 609 που τη βρηκα στο Carrefour, έφτασα στην Pixmania με 542Ε! (527+15 Εξοδα αποστολής)

 

Giati den pas na thn deis apo konta?!

Don't Believe the truth
Link to comment
Share on other sites

Από κοντα πήγα να την δώ, αλλα δεν την ειχαν εκεινη τη στιγμη. Και να μου κανουν ζωντανη επιδειξη, και παλι δεν θα μου λεει κατι..Θα εντυπωσιαστω απλα..anyway, μαλλον τελικά βλεπω σ' αυτην βλέπω να καταλήγω, αφού η μόνη

ενναλακτικη ηταν μια JVC με 20αρη σκληρό αλλά CMOS αισθητήρα έναντι CCD της SONY. Αλλα η SONY είχε πολλά παραπάνω σαν χαρακτηριστικά, τεχνολογίες κτλ.

 

YΓ:Όταν την πάρω θα σας πώ τις εντυπώσεις απο την τεχνολογια σκληρων.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω την Sony handicam DCR PC 53E με mini DV σεταρω και συνδεω κανονικα την καμερα στον υπολογιστη αλλα δεν μπορω να αναπαραγω το βιντεο απο την καμερα στον υπολογιστη, μπορω να δω τι βλεπει εκεινη τη στιγμη η καμερα που την εχω ανοιχτη αλλα οχι αυτα που εχω τραβηξει. Τι προγραματα χρειαζεται για να μεταφερω τα βιντεο
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχει κάποιο cd μέσα στην συσκευασία της videocamera στο οποίο υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για την μεταφορά του βίντεο από την videocamera στον ηλεκτρονικό υπολογιστή!:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...