Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μια βοηθεια.ειμαι ασχετος με βιντεοκαμερες και σκοπευω να αγοραζω τωρα μια.μου ειπαν οτι οι sony ειναι κορυφη οποτε κοιταξα μονο για εκει.αρχικα κοιταζα με dvd αλλα μετα το ξανασκεφτηκα οτι ισως ειναι μπελας και εχω προβληματα με τα δισκακια.τωρα πλεον κοιταζω με σκληρο δισκο.θελω την βοηθεια σας να μου πειτε ποια προτεινετε με σκληρο δισκο της sony DCR-SR72E ή DCR-SR190E ?και αν μπορειτε να μου πειτε εν συντομια τις διαφορες τους σε απλα ελληνικα γιατι απο το site με τα τεχνικα χαρακτηριστικα δεν βγαζω και πολλα.

εχω την τηλεοραση σονυ 32V2500 η οποια εχει Σύστημα ήχου TruSurround XT .θα υπαρχει διαφορα ακουστικης αν η βιντεοκαμερα εχει Dolby® Digital 2ch με μικροφωνο στερεο ή Dolby® Digital 5.1 με μικροφωνο 3 καναλια?.χρησιμοποιω μονο τα ηχεια της τηλεορασης

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιτάζω για μία high definition camera αλλά δεν ξέρω τι προτόκολλο να ακολουθήσω: mini-dv , hard disk ή dvd?? Πιο έυχρηστο μου φαίνεται το dvd . Με τις κασσέτες φοβάμαι τη διάρκεια στο χρόνο και την δυσκολία επεξεργασίας και μετέγγραφης. Επίσης αν τελικά την κασσέτα την μετεγγράψω σε dvd στο pc μου , δεν θα ΄χασω πάλι ποιότητα?? Οπότε τι κέρδισα με το Mini dv αντί του dvd?? Τα λεφτά που σκοπέυω να δώσω ειναι κοντά στο χιλιάρικο.

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πείτε Ψηφιακές βιντεοκάμερες, με memory card[πόσα GB ποιο μεγάλη???]. Την θέλω βασικά, για να τραβήξω βίντεος, να τα περάσω στο PC και να γραφτούν σε DVD. Με ανάλυση αρκετά καλή.

 

Έχεται να μου προτείνετε καμιά;:ninja:

Link to comment
Share on other sites

εχω την panasonic nv-gs180 minidv 1.07 mp βιντεο 2.3mp φωτογραφικη

οταν παω να αποθηκευσω αυτα που εχω γραψει στον υπολογιστη για μια ωρα μου γραφει γυρω στα 20 giga σε ποιοτητα dv τελεια δηλαδη.οταν το γραφω σε ποιοτητα dvd βγαινει

γυρω στα 4 giga μπορω να τα αποθηκευσω σε dvd-r αλλα χανεται η ποιοτητα.

υπαρχει τροπος να το γραψω σε dvd-r αλλα να μην χαθει η ποιοτητα? χρησιμοποιω movie maker h studio 9 .ποιος ο λογος να γραφει πολυ καλα αλλα να μην μπορω να τα αποθιηκευσω σε dvd-r με την ποιοτητα που τα γραφω.γιατι να χανεται η ποιοτητα οταν το γραφω σε dvd? plz help

!Viva La RaZZa!

www.wwe.com

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά γιατί το DVD κάνει απωλεστική (με απώλεια ποιότητας δηλαδή) συμπίεση (δες εδώ - link). Το DV είναι και αυτό συμπιεσμένο αλλά με περισσότερο bitrate (δες εδώ - link), για αυτό και πιάνει τόσο χώρο. Άρα δεν την γλιτώνεις την μείσωση της ποιότητας. Μπορείς ίσως να περιορίσεις την απώλεια ποιότητας αν αυξήσεις το bitrate της συμπίεσης, δηλαδή τον χώρο που πιάνει, δηλαδή να γράψεις σε dual layer DVD, το οποίο είναι όμως πιο ακριβό.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μου λες οτι ποιοτητα dv θα βλεπω μονο οταν θα συνδεω την καμερα στην τηλεοραση.οποιαδηποτε αλλη συμπιεση θα χασει την ποιοτητα του dv εστω και λιγο.ασχημο αυτο γμτ

δεν υπαρχει λυση γι αυτο?μονο εαν το γραψω σε blueray dvd και να εχω και το καταλληλο μηχανημα να παιξει.

!Viva La RaZZa!

www.wwe.com

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μου λες οτι ποιοτητα dv θα βλεπω μονο οταν θα συνδεω την καμερα στην τηλεοραση.οποιαδηποτε αλλη συμπιεση θα χασει την ποιοτητα του dv εστω και λιγο.ασχημο αυτο γμτ
Δυστυχώς έτσι είναι.

δεν υπαρχει λυση γι αυτο?μονο εαν το γραψω σε blueray dvd και να εχω και το καταλληλο μηχανημα να παιξει.
Όχι blue-ray, αυτό είναι για HD. Double layer είπα (dual layer πιο σωστά) ώστε να ανεβάσεις το bitrate. Αν και θα ήταν καλή ιδέα να γράψουμε DV σε blue ray, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται. Θα το ψάξω....

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μην γίνεται να μπορείς να γράφεις σε blue-ray αρκεί να έχεις συσκευή.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μην γίνεται να μπορείς να γράφεις σε blue-ray αρκεί να έχεις συσκευή.
Standard definition υλικό; Δεν μιλάω για HD.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
otan travao videos me th camera kai ta pernao sto pc pos mporo meta na ta kolhso oste na einai akribos opos ta vlepo sto diskaki? opos otan vlepeis video sto youtube poy einai k0lhmena
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

θέλω να παρω μια καμερα με σκληρο δισκο.

 

ειμαι ανάμεσα σε αυτες

 

Sony SR32

Sony SR52

 

και κοιταώ και την JVC MG255 αλλα ξεφευγει λιγο σε τιμη

 

 

στις sony η βασικη τους διαφορα ειναι οτι η 32 ειναι 0, 8Μp ενω η 52 1Mp.

 

Θα καταλάβω την διαφορά σε ποιότητα ή τσάμπα τα χρηματα?

 

 

ενα συγκριτικο απο τις καμερες

http://www.pixmania.com/dev/gui_web/common_dsp/dsp_comparer.php?nouveau=1&ArticleId[]=526041&ArticleId[]=541822&ArticleId[]=542643

 

Τελος εχετε να προτεινετε καποια άλλη???

 

ευχαριστω :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

paidia thelw na parw mia camera mexri 300€...kselw liga sxetika me tis cameres k thelw ti voithia sas...:rolleyes: prepei na prosexw kati?exete na mou proteinete kapoio modelo?

 

Σε ενδιαφέρει πιο πολύ η εύκολη αρχειοθέτηση και προβολή αυτών που θα βιντεοσκοπείς ή η περαιτέρω επεξεργασία τους (μοντάζ) με εφαρμογές όπως το Adobe Premiere;

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει πιο πολύ η εύκολη αρχειοθέτηση και προβολή αυτών που θα βιντεοσκοπείς ή η περαιτέρω επεξεργασία τους (μοντάζ) με εφαρμογές όπως το Adobe Premiere;

 

 

βασικα με ενδιαφερει το μονταζ πολυ...

ειμαι αναμεσα σε βιντεοκαμερες με μεσο αποθηκευσης DVD ή MINI DV...τις HDD δεν τις κοιταζω καθολου αφου ξεφευγουν οικονομικα κατα πολυ...

αλλα κυριως σκεφτομαι οτι καλυτερα να γραφω αμεσως σε DVD που ειναι κατι που το παιζουν ολες οι συσκευες...

το MINI DV ποιες συσκευες το παιζουν?:confused:

εχουν καποιο πλεονεκτημα αυτες με MINI DV εναντι αυτων με DVD?

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

βασικα με ενδιαφερει το μονταζ πολυ...

ειμαι αναμεσα σε βιντεοκαμερες με μεσο αποθηκευσης DVD ή MINI DV...τις HDD δεν τις κοιταζω καθολου αφου ξεφευγουν οικονομικα κατα πολυ...

αλλα κυριως σκεφτομαι οτι καλυτερα να γραφω αμεσως σε DVD που ειναι κατι που το παιζουν ολες οι συσκευες...

το MINI DV ποιες συσκευες το παιζουν?:confused:

εχουν καποιο πλεονεκτημα αυτες με MINI DV εναντι αυτων με DVD?

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1ον. Απο τη στιγμή που σε ενδιαφέρει το μοντάζ, τότε το miniDV είναι καλύτερο για σένα.

2ον. Το DVD σαφώς και το παίζουν όλα τα DVD-Players ενώ το miniDV το παίζει μόνο η βιντεοκάμερά σου (και όλες οι miniDV βιντεοκάμερες εννοείται).

3ον. Το MPEG2 (DVD) είναι ΑΠΩΛΕΣΤΙΚΟΣ αλγόριθμος συμπίεσης ενώ το miniDV είναι ΑΣΥΜΠΙΕΣΤΑ frames γι'αυτό και το .avi αρχείο προς επεξεργασία που "κατεβαίνει" στο pc σου απ'ευθείας απο την βιντεοκάμερα (με firewire - 1394 σύνδεση) έχει τεράστιο μέγεθος. Έπειτα το κάνεις εσύ οτι θέλεις (το μοντάρεις, το μετατρέπεις σε DivX, το κάνεις DVD Video κ.λπ.).

 

Η τελική επιλογή δική σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

thanks,stefidis για την βοηθεια...μου φαινεται ομως οτι το Mini DV εχει πλεον παλιωσει...γιατι ειναι καλυτερο στο μονταζ το Mini DV απο το DVD?

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=20421

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=26781

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=20321

απο αυτες τις τρεις ποια θα προτιμουσες?

η sony ειναι περιπου 100€ πιο ακριβη απο τις αλλες...και γενικοτερα οι sony ειναι πιο ακριβες σε σχεση με τις αλλες...τι λες αξιζει να τα δωσω για το ονομα?γιατι απο χαρακτηριστικα σχεδον ιδια εχουν...

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

thanks,stefidis για την βοηθεια...μου φαινεται ομως οτι το Mini DV εχει πλεον παλιωσει...γιατι ειναι καλυτερο στο μονταζ το Mini DV απο το DVD?

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=20421

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=26781

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=20321

απο αυτες τις τρεις ποια θα προτιμουσες?

η sony ειναι περιπου 100€ πιο ακριβη απο τις αλλες...και γενικοτερα οι sony ειναι πιο ακριβες σε σχεση με τις αλλες...τι λες αξιζει να τα δωσω για το ονομα?γιατι απο χαρακτηριστικα σχεδον ιδια εχουν...

 

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; Σου είπα οτι το MPEG2 (DVD) είναι ΑΠΩΛΕΣΤΙΚΟΣ αλγόριθμος συμπίεσης ενώ το miniDV ΑΣΥΜΠΙΕΣΤΑ frames!! Πράγμα που σημαίνει οτι όταν μοντάρεις απο miniDV υλικό, μοντάρεις ασυμπίεστο βίντεο και μετά το γράφεις στο DVD δισκάκι, οπότε κωδικοποιείται ΜΙΑ φορά και μάλιστα με ποιοτικούς encoders κι όχι με τους realtime encoders των DVD καμερών! Όταν μοντάρεις απο DVD camera (MPEG2) το υλικό που κατεβαίνει είναι ήδη κωδικοποιημένο, το μοντάρεις και μετά το ΞΑΝΑΚΩΔΙΚΟΠΟΙΕΙΣ! Ακριβώς ότι διαφορά έχει το .bmp με το .jpg στις φωτογραφίες! Τι πάει να πει πάλιωσε; Και η Mercedes πάλιωσε αλλά είναι αμαξάρα! Όλοι οι επαγγελματίες miniDV δουλεύουν (κανάλια, φωτογραφεία κ.λπ.)! Μέχρι και τα σίριαλ που βλέπεις στην τηλεόραση τα περισσότερα είναι γυρισμένα με Canon XL-1S (miniDV)! Αν θέλεις κάτι καινούριο, πάρε DVD, μη μου λες όμως απο την αρχή "θέλω να μοντάρω" και "θέλω ποιότητα"! Αν θέλεις να μοντάρεις και θέλεις ποιότητα, τότε το miniDV είναι μονόδρομος.

 

Φιλικά, Στέφανος.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ μου, καλά Χριστούγεννα.

Αγόρασα την πρώτη, δηλ. την Sony SR32 για το λόγο της οικονομίας σε σχέση με τη δεύτερη.

Θέματα.

α) Μη βάλεις ποτέ σε λειτουργία το Super Night Shot. Μεγάλη βλακεία.

β) Θα χρειαστείς τρίποδα. Με το χέρι, δεν βγαίνει και η πιο σταθερή εκόνα.

γ) Επέλεξε το format 4:3 και όχι το 16:9. Έχει καλύτερη ανάλυση.

 

Αυτά τα ολίγα.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα οτι το MPEG2 (DVD) είναι ΑΠΩΛΕΣΤΙΚΟΣ αλγόριθμος συμπίεσης ενώ το miniDV ΑΣΥΜΠΙΕΣΤΑ frames!!
Εχμ, το DV δεν είναι ασυμπίεστο. Δες και εδώ (link). Ασυμπίεστο (έστω και ελάχιστα) video δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, το DV δεν είναι ασυμπίεστο. Δες και εδώ (link). Ασυμπίεστο (έστω και ελάχιστα) video δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά...

 

Το DV σε σύγκριση με το MPEG2 φίλε μου είναι σχεδόν ασυμπίεστο. Δημιουργεί πολύ μεγαλύτερο αρχείο και αρα είναι πολύ ανώτερης ποιότητας! Το MPEG2 στη βιομηχανία του βίντεο είναι αποδεκτό μόνο σαν τελική μορφή που φτάνει στα χέρια του πελάτη (π.χ. ένα DVD στα ράφια ενός καταστήματος).

 

Τελείως ασυμπίεστο video υπάρχει. Είναι μόνο το αναλογικό film που γράφουν οι κάμερες panavision και για να το κρατήσεις τελείως ασυμπίεστο πρέπει να το μοντάρεις με αναλογικό τρόπο και να το προβάλλεις επίσης με αναλογικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Το DV σε σύγκριση με το MPEG2 φίλε μου είναι σχεδόν ασυμπίεστο. Δημιουργεί πολύ μεγαλύτερο αρχείο και αρα είναι πολύ ανώτερης ποιότητας! Το MPEG2 στη βιομηχανία του βίντεο είναι αποδεκτό μόνο σαν τελική μορφή που φτάνει στα χέρια του πελάτη (π.χ. ένα DVD στα ράφια ενός καταστήματος)..
Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι «σχεδόν ασυμπίεστο» δεν είναι ασυμπίεστο. Πως να το κάνουμε; Και το MPEG-2 αν έφτανε τα 25 Mbps του DCT θα ήταν άριστο, αλλά δεν θα χωρούσε μετά σε DVD (αν και υπάρχουν υλοποιήσεις με τεράστιο bitrate για «βιομηχανική» χρήση). Το ζήτημα με το MPEG-2 είναι ότι δεν γίνεται έυκολα μοντάζ, λόγω του «μπλεξίματος» (πολύ χονδρικά) των frames. ;)

Τελείως ασυμπίεστο video υπάρχει. Είναι μόνο το αναλογικό film που γράφουν οι κάμερες panavision και για να το κρατήσεις τελείως ασυμπίεστο πρέπει να το μοντάρεις με αναλογικό τρόπο και να το προβάλλεις επίσης με αναλογικό τρόπο.
Εχμ, φανταζόμουν ότι μιλάμε μόνο για ψηφιακά συστήματα. Αν είναι να γυρίσουμε στο φίλμ, πάσο... :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι «σχεδόν ασυμπίεστο» δεν είναι ασυμπίεστο. Πως να το κάνουμε; Και το MPEG-2 αν έφτανε τα 25 Mbps του DCT θα ήταν άριστο, αλλά δεν θα χωρούσε μετά σε DVD (αν και υπάρχουν υλοποιήσεις με τεράστιο bitrate για «βιομηχανική» χρήση). Το ζήτημα με το MPEG-2 είναι ότι δεν γίνεται έυκολα μοντάζ, λόγω του «μπλεξίματος» (πολύ χονδρικά) των frames. ;)

 

Να τονίσουμε επίσης γι'αυτούς που δεν το γνωρίζουν οτι το MPEG2 που παράγουν οι βιντεοκάμερες είναι πολύ κατώτερης ποιότητας απο το MPEG2 που παράγει ένα DVD authoring που θα κάνουμε στον υπολογιστή μας. Αυτό συμβαίνει επειδή η κάμερα την ώρα που τραβάει βίντεο "σκέφτεται", δουλεύει ο επεξεργαστής της και η διαδικασία γίνεται σε real time κατάσταση πράγμα που με λίγα λόγια και απλά σημαίνει οτι για real time rendering 1 ώρας βίντεο, ο επεξεργαστής της κάμερας θα δουλέψει 1 ώρα κι αυτό ΔΕΝ αλλάζει με τίποτα ενώ το pc μας για rendering 1 ώρας βίντεο μπορούμε να το βάλουμε να δουλεύει και 1 μέρα ανάλογα με το δείκτη ταχύτητας/ποιότητας που εμείς θα επιλέξουμε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...