Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια διόρθωση...πήρα την SR290E;)

εγώ την πήρα από το sony centre.

το πλαίσιο την έχει 899 ευρώ.

 

Καμια διορθωση! Για εμενα ελεγα !!:lol: :lol: :lol: Θα παρω την 190E.

Το SONYCENTER ποσο την εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

από 1150 μου την άφησε 890.

και μια συμβουλή...πάρε και μια extra μπαταρία....!

αξίζει το κόστος!

 

Εννοεις την "μεγαλη μπαταρια" που ειναι εξτρα, ετσι ?:D

Link to comment
Share on other sites

την 290Ε που πήρα εγώ τη συνοδεύει μια μπαταρία NP-FH60.

στην αγορά κυκλοφορούν και οι NP-FH50, NP-FH70, NP-FH100.

εγώ πήρα την NP-FH70. καλύτερη βέβαια θα ήταν η NP-FH100 αλλά κάνει και 130-150 ευρώ περίπου :wacko: !

Link to comment
Share on other sites

την 290Ε που πήρα εγώ τη συνοδεύει μια μπαταρία NP-FH60.

στην αγορά κυκλοφορούν και οι NP-FH50, NP-FH70, NP-FH100.

εγώ πήρα την NP-FH70. καλύτερη βέβαια θα ήταν η NP-FH100 αλλά κάνει και 130-150 ευρώ περίπου :wacko: !

 

Χμ... η μονη διαφορα που εχει η 290E με την 190E ειναι τα Megapixel στην φωτογραφία. Κατα τα αλλα ειναι ιδιες. Οπότε θα παρω την 190E με 720 ευρω + 140 ευρω η NP-FH100, συνολο 860 ευρω και έχω καθαρίσει!:D

Link to comment
Share on other sites

Χμ... η μονη διαφορα που εχει η 290E με την 190E ειναι τα Megapixel στην φωτογραφία. Κατα τα αλλα ειναι ιδιες. Οπότε θα παρω την 190E με 720 ευρω + 140 ευρω η NP-FH100, συνολο 860 ευρω και έχω καθαρίσει!:D

 

βασικά έχουν διαφορά και στα ενεργά Megapixel video ... η 190Ε έχει στη λειτουργία 16:9 1430 pixel και στη λειτουργία 4:3 1080 pixel ενώ η 290Ε έχει στη λειτουργία 16:9 2280 pixel και στη λειτουργία 4:3 1710 pixel

Link to comment
Share on other sites

βασικά έχουν διαφορά και στα ενεργά Megapixel video ... η 190Ε έχει στη λειτουργία 16:9 1430 pixel και στη λειτουργία 4:3 1080 pixel ενώ η 290Ε έχει στη λειτουργία 16:9 2280 pixel και στη λειτουργία 4:3 1710 pixel

 

 

βασικα ειναι ιδια με αυτη που πηρα εγω DCR-DVD506E με διαφορα η δικια μου παιρνει dvd

εχω γραψει μεχρι στιγμης 2 δισκακια του μισης ωρας και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την ποιοτητα...:D

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια (..μεγάλη) ερώτηση που είμαι νέος στον χώρο της βιντεοκάμερας και με "αγγαρέψανε" να βρώ μία: έχω ένα επιτραπέζιο dvd recorder pioneer που δεν έχει είσοδο dv, μόνο s-video, μια lcd 1368x768p και δεν έχω υπολογιστή (λέμε τώρα..) Τι sony κάμερα παίρνω (χωρίς οικονομικό περιορισμό)? Απ' ότι έχω καταλάβει η λύση είναι μία που γράφει σε dvd όπως η HDR-UX3E. Τα dvd που θα καίει όταν θα παίζουν στο dvd-recorder, θα μου δίνουν εικόνα 1430k, ή θα με περιορίζει (βέβαια με νοιάζει να έχω στο αρχείο μου υψηλής ανάλυσης βίντεο για ..μελλοντική χρήση)? Το dvd πόση ώρα video υψηλής ανάλυσης χωράει περίπου? Η hdmi θύρα έχει πολλά ..ψωμιά ακόμη, η ενδέχεται να αλλάξει σύντομα(για να μην την πληρώνω τζάμπα)? Αν πάρω μια απλής ανάλυσης με σκληρό, θα μπορώ να γράφω αναλογικά απο την s-video έξοδο στο recorder? Καμία και με δισκο και με dvd υπάρχει? Καμιά άλλη πρόταση που θα αντέξει στο ..χρόνο? Αν κάποιος ασχοληθεί και απαντήσει, θα με βοηθήσει αρκετά,και τον ευχαριστώ προκαταβολικά..
:wacko: :wacko: :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια (..μεγάλη) ερώτηση που είμαι νέος στον χώρο της βιντεοκάμερας και με "αγγαρέψανε" να βρώ μία: έχω ένα επιτραπέζιο dvd recorder pioneer που δεν έχει είσοδο dv, μόνο s-video, μια lcd 1368x768p και δεν έχω υπολογιστή (λέμε τώρα..) Τι sony κάμερα παίρνω (χωρίς οικονομικό περιορισμό)? Απ' ότι έχω καταλάβει η λύση είναι μία που γράφει σε dvd όπως η HDR-UX3E. Τα dvd που θα καίει όταν θα παίζουν στο dvd-recorder, θα μου δίνουν εικόνα 1430k, ή θα με περιορίζει (βέβαια με νοιάζει να έχω στο αρχείο μου υψηλής ανάλυσης βίντεο για ..μελλοντική χρήση)? Το dvd πόση ώρα video υψηλής ανάλυσης χωράει περίπου? Η hdmi θύρα έχει πολλά ..ψωμιά ακόμη, η ενδέχεται να αλλάξει σύντομα(για να μην την πληρώνω τζάμπα)? Αν πάρω μια απλής ανάλυσης με σκληρό, θα μπορώ να γράφω αναλογικά απο την s-video έξοδο στο recorder? Καμία και με δισκο και με dvd υπάρχει? Καμιά άλλη πρόταση που θα αντέξει στο ..χρόνο? Αν κάποιος ασχοληθεί και απαντήσει, θα με βοηθήσει αρκετά,και τον ευχαριστώ προκαταβολικά..

 

1. Όλες οι κάμερες που κυκλοφορούν στην αγορά είναι ανάλυσης 720x576 εκτός από τις HD.

 

2. Έτσι όπως μας τα λές (χωρίς PC) εννοείται οτι θα πάρεις με DVD.

 

3. Προς το παρόν δεν υπάρχει κάμερα με σκληρό και DVD μαζί.

 

4. Η εγγραφή με καλώδιο S-Video από κάμερα με σκληρό στο recorder είναι εφικτή αν υπάρχουν αντίστοιχα έξοδος στην κάμερα και είσοδος στο recorder.

Link to comment
Share on other sites

Ok, οι απλές είναι 720x576(0.4Μpixel), αλλά αυτή που αναφέρω(HDR-UX3E) είναι 1.4 Mpixel,και δεν είναι fullHD(2.1Mpixel-1900x1080) σε 16:9. Γίνεται fullHD μόνο με το AVCHD format, που δεν ξέρω αν είναι συμβατό με τα player..Το dvd που θα γράψει, στο recorder θα παίζει απλή ανάλυση? Καλύτερα minidv ή dvd? είναι κάτι καινούριες sony, με format AVCHD και minidv. Εχουν σημαντική διαφορά τα δισκάκια απο τις κασέτες σε τιμή και χωρητικότητα? HDR-UX3E, DCR-DVD506E, ή DCR-DVD406E?
:wacko: :wacko: :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ok, οι απλές είναι 720x576(0.4Μpixel), αλλά αυτή που αναφέρω(HDR-UX3E) είναι 1.4 Mpixel,και δεν είναι fullHD(2.1Mpixel-1900x1080) σε 16:9. Το dvd που θα γράψει, στο recorder θα παίζει απλή ανάλυση? Καλύτερα minidv ή dvd? είναι κάτι καινούριες sony, με format AVCHD και minidv. Εχουν σημαντική διαφορά τα δισκάκια απο τις κασέτες σε τιμή και χωρητικότητα?

 

1. Το DVD που θα γράψει θα είναι 720x576.

 

2. Καλύτερα miniDV γιατί είναι ασυμπίεστα frames. Στο DVD χρησιμοποιείται απωλεστικός αλγόριθμος συμπίεσης MPEG 2.

 

3. Οι απλές κασέτες miniDV κυμαίνονται στα 3-5 ευρώ ανάλογα τη μάρκα και το μαγαζί που θα τις αγοράσεις και οι χωρητικότητες είναι δυο. Υπάρχει η 60min.SP/90min.LP και η 80min.SP/120min.LP.

Link to comment
Share on other sites

3. Οι απλές κασέτες miniDV κυμαίνονται στα 3-5 ευρώ ανάλογα τη μάρκα και το μαγαζί που θα τις αγοράσεις και οι χωρητικότητες είναι δυο. Υπάρχει η 60min.SP/90min.LP και η 80min.SP/120min.LP.

 

Βασικά, εγώ που αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα μία τέτοια κασέτα, την αγόρασα 2,50 ευρώ και είναι μάρκας JVC.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι κάτοχος της βιντεοκάμερας Sony DSCR-HC40E εδώ και περίπου 2 χρόνια.

Από την ημέρα της αγοράς, και συγκεκριμένα την πρώτη λειτουργία της μηχανής μου εμφάνιζε μετά από λίγες ώρες χρήσης την ένδειξη Ε:41:00, η οποία συνοδευόταν από θόλωση της οθόνης, ιδιαίτερα έντονη... Παλαιότερα μόλις εμφανιζόταν η ένδειξη απλώς έσβηνα τη μηχανή και ξαναθέτοντάς τη σε λειτουργία όλα επανερχότανε στα φυσιολογικά. Τους τελευταίους 2 μήνες όμως το πρόβλημα είναι μόνιμο και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάμερα... Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει και πως μπορώ να το αντιμετοπίσω;Θα εκτιμούσα σε μια βοήθεια, από όποιον γνωρίζει. Ευχαριστώ ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω μία απορία:

Εστω ότι έχω miniDV κάμερα, περνώ τα αρχεία στο σκληρό σε ασυμπίεστη μορφή, κάνω ότι επεξεργασία, κόψιμο, ράψιμο θέλω και τελικά τα γράφω σε DVD για να τα βλέπω και να τα αρχειοθετήσω. Τότε τι νόημα έχει που δεν τα έγραψα απ'την αρχή σε DVD (ενοείται με άλλη βιντεοκάμερα); Δεν έχω χάσει το πλεονέκτημα της μη συμπιεσμένης μορφής αρχείων των miniDV; Αν ναι τι εναλλακτικές λύσεις έχω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν έχεις χάσει την ευκρίνεια του ασυμπίεστου, αλλά:

1. Το έχεις επεξεργαστεί ασυμπίεστο και δεν χρειάστηκε να το συμπιέσεις δυο φορές (γιατί δεν μπορείς να κάνεις μοντάζ σε mpeg-2) και γλίτωσες έτσι επιπλέον υποβάθμιση του υλικού.

2. Έχεις πάντα το ασυμπίεστο υλικό στην κασέτα σου (με την προϋπόθεση να μην γράφεις πάνω από την ίδια πάντα) που είναι και backup.

3. Η κωδικοποίηση που γίνεται στο PC είναι κατά κανόνα καλύτερη από αυτή της on-the-fly κωδικοποίησης της κάμερας και το αποτέλεσμα καλύτερο.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω καμερα.

αποριες,διλημματα πολλα,θελω πολλη βοηθεια...ακουστε!

 

1)DVD recorder ή μινιDv ή HDD.(με ενδιαφερει η ευκολια του DVD και αν μπορω να βρω HDD+DVD)

 

2)προτασεις και τιμες..

 

και

το μινιDV σε τι μορφη αρχειου γραφει,πως το αναγνωριζει το pc,ποση ωρα μετατροπη κτλ.

οι DVD γραφουν σε mpeg 2;γινεται μονταζ σε mpeg2;

και οι HDD σε τι φορμα γραφουν;

 

αυτα για αρχη,θελω βοηθεια-εχω χαθει!!!

αναμενω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω καμερα.

αποριες,διλημματα πολλα,θελω πολλη βοηθεια...ακουστε!

 

1)DVD recorder ή μινιDv ή HDD.(με ενδιαφερει η ευκολια του DVD και αν μπορω να βρω HDD+DVD)

 

2)προτασεις και τιμες..

 

και

το μινιDV σε τι μορφη αρχειου γραφει,πως το αναγνωριζει το pc,ποση ωρα μετατροπη κτλ.

οι DVD γραφουν σε mpeg 2;γινεται μονταζ σε mpeg2;

και οι HDD σε τι φορμα γραφουν;

 

αυτα για αρχη,θελω βοηθεια-εχω χαθει!!!

αναμενω!

 

 

Αν κάνεις μια μικρή βόλτα (1-2 σελίδες πίσω) στο τόπικ θα βρείς απάντηση στο 1.

 

Όσον αφορά το 2. ψάξε στα γνωστά site (katerelos, e-shop κ.λπ.).

 

Τέλος, το miniDV μετά από το transfer είναι ένα αρχείο .avi το οποίο περιέχει, ασυμπίεστα frames. Μετά το κάνεις ό,τι θέλεις! Το transfer διαρκεί όσο και το βίντεο που έχεις τραβήξει.

 

Οι DVD και HDD γράφουν και οι δυο σε MPEG-2 το οποίο δε μπορεί να υποστεί μοντάζ και είναι απωλεστικός αλγόριθμος συμπίεσης.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα, το MPEG-2 με τα ασυμπίεστα frames του miniDV έχει ό,τι διαφορές έχει το .jpg από το .bmp στις φωτογραφίες. Πολύ εκλαϊκευμένο αλλά κάπως έτσι είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι DVD και HDD γράφουν και οι δυο σε MPEG-2 το οποίο δε μπορεί να υποστεί μοντάζ και είναι απωλεστικός αλγόριθμος συμπίεσης.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα, το MPEG-2 με τα ασυμπίεστα frames του miniDV έχει ό,τι διαφορές έχει το .jpg από το .bmp στις φωτογραφίες. Πολύ εκλαϊκευμένο αλλά κάπως έτσι είναι ;)

Πρόσφατα έβγαλε η Sony (και η Panasonic νομίζω) κάμερες με MPEG-4 αντί για MPEG-2. Θα το βρείτε στο internet σαν AVCHD. Φυσικά ο αλγόριθμος έχει ακόμα απώλειες, αλλά είναι σαφώς καλύτερος.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μια μικρή βόλτα (1-2 σελίδες πίσω) στο τόπικ θα βρείς απάντηση στο 1.

 

Όσον αφορά το 2. ψάξε στα γνωστά site (katerelos, e-shop κ.λπ.).

 

Τέλος, το miniDV μετά από το transfer είναι ένα αρχείο .avi το οποίο περιέχει, ασυμπίεστα frames. Μετά το κάνεις ό,τι θέλεις! Το transfer διαρκεί όσο και το βίντεο που έχεις τραβήξει.

 

Οι DVD και HDD γράφουν και οι δυο σε MPEG-2 το οποίο δε μπορεί να υποστεί μοντάζ και είναι απωλεστικός αλγόριθμος συμπίεσης.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα, το MPEG-2 με τα ασυμπίεστα frames του miniDV έχει ό,τι διαφορές έχει το .jpg από το .bmp στις φωτογραφίες. Πολύ εκλαϊκευμένο αλλά κάπως έτσι είναι ;)

 

δλδ χανεις καθε ελεγχο μονταζ;

πχ οι HDD γραφουν σε MPEG 2 και καθε record δημιουργει ενα καινουργιο αρχειο βιντεο.δεν συνεχιζει απο εκει που σταματησε.

οταν τα περασω στο pc και θα θελω να τα ενωσω,να τα κανω ενα βιντεο,δεν θα μπορω;αυτο μου λες η εννοεις μονταζ πιο επαγγελματικο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, το miniDV μετά από το transfer είναι ένα αρχείο .avi το οποίο περιέχει, ασυμπίεστα frames. Μετά το κάνεις ό,τι θέλεις! Το transfer διαρκεί όσο και το βίντεο που έχεις τραβήξει.

 

Οι DVD και HDD γράφουν και οι δυο σε MPEG-2 το οποίο δε μπορεί να υποστεί μοντάζ και είναι απωλεστικός αλγόριθμος συμπίεσης.

 

Όλα τα προγράμματα για PC (φαντάζομαι και για Mac) εισάγουν στα project τους αρχεία video κάθε είδους. Δεν παίζει ρόλο αν του δώσεις .avi, .mp4, .mp2 ή οτιδήποτε άλλο.

Νομίζω ότι εδώ κινδυνεύουμε νε παραπληφορήσουμε τους ενδιαφερόμενους.

Τι σε κάνει να λες ότι τα αρχεία που δημιουργούν οι κάμερες με DVD drive ή με HDD drive δε μπορούν να μονταριστούν??? Με το που θα περάσει στο PC το αρχείο, μπορείς να το κάνεις ό,τι θέλεις. Μοντάζ, ειδικά εφέ, ντουμπλάρισμα έξτρα καναλιών ήχου κλπ.

 

Επιπλέον, όταν μεταφέρεις video στο PC από μια κάμερα που γράφουν σε φορμά miniDV/Digital8, όπως σωστά είπες, η μεταφορά διαρκεί όσο η διάρκεια του εγεγγραμμένου αρχείου, γιατί ουσιαστικά πρόκειται για live streaming και όχι για μεταφορά αρχείων.

Αυτό όμως που δεν ισχύει είναι ότι το αρχείο είναι ντε και καλά .avi. Ανάλογα με τις ρυθμίσεις του capture από το πρόγραμμα εγγραφής του PC, μπορείς να κάνεις μεταφορά των εγγραφών από την κάμερα στο PC με ταυτόχρονη μετατροπή σε οποιοδήποτε φορμά υποστηρίζει το πρόγραμμα. Εγώ π.χ. από την Digital8 κάμερα που διαθέτω προτιμώ να περνάω τα video κατευθείαν σε ποιότητα DVD, με όποιες επιλογές ποιότητας, ανάλυσης κλπ συνεπάγεται αυτό.

 

Πάντως, εν κατακλείδι, δεν τίθεται θέμα τι κάμερα πρέπει να αγοράσει κανείς για να κάνει κάποια σοβαρή δουλειά και να έχει στη διάθεσή του πολύ καλή ποιότητα. Εννοείται ότι η καλύτερη επιλογή είναι ακόμα το φορμά miniDV, το οποίο είναι διαθέσιμο και σε HD.

Εγώ αν αγόραζα αυτή τη στιγμή καινούργια κάμερα, θα επέλεγα κάποιο μοντέλο με miniDV σε HD.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

δλδ χανεις καθε ελεγχο μονταζ;

πχ οι HDD γραφουν σε MPEG 2 και καθε record δημιουργει ενα καινουργιο αρχειο βιντεο.δεν συνεχιζει απο εκει που σταματησε.

οταν τα περασω στο pc και θα θελω να τα ενωσω,να τα κανω ενα βιντεο,δεν θα μπορω;αυτο μου λες η εννοεις μονταζ πιο επαγγελματικο;

 

Αυτό ακριβώς. Μπορείς να τα ενώσεις. Απλά δε μπορείς να κάνεις δουλειά επαγγελματικού επιπέδου.

 

Όλα τα προγράμματα για PC (φαντάζομαι και για Mac) εισάγουν στα project τους αρχεία video κάθε είδους. Δεν παίζει ρόλο αν του δώσεις .avi, .mp4, .mp2 ή οτιδήποτε άλλο.

Νομίζω ότι εδώ κινδυνεύουμε νε παραπληφορήσουμε τους ενδιαφερόμενους.

Τι σε κάνει να λες ότι τα αρχεία που δημιουργούν οι κάμερες με DVD drive ή με HDD drive δε μπορούν να μονταριστούν??? Με το που θα περάσει στο PC το αρχείο, μπορείς να το κάνεις ό,τι θέλεις. Μοντάζ, ειδικά εφέ, ντουμπλάρισμα έξτρα καναλιών ήχου κλπ.

 

Επιπλέον, όταν μεταφέρεις video στο PC από μια κάμερα που γράφουν σε φορμά miniDV/Digital8, όπως σωστά είπες, η μεταφορά διαρκεί όσο η διάρκεια του εγεγγραμμένου αρχείου, γιατί ουσιαστικά πρόκειται για live streaming και όχι για μεταφορά αρχείων.

Αυτό όμως που δεν ισχύει είναι ότι το αρχείο είναι ντε και καλά .avi. Ανάλογα με τις ρυθμίσεις του capture από το πρόγραμμα εγγραφής του PC, μπορείς να κάνεις μεταφορά των εγγραφών από την κάμερα στο PC με ταυτόχρονη μετατροπή σε οποιοδήποτε φορμά υποστηρίζει το πρόγραμμα. Εγώ π.χ. από την Digital8 κάμερα που διαθέτω προτιμώ να περνάω τα video κατευθείαν σε ποιότητα DVD, με όποιες επιλογές ποιότητας, ανάλυσης κλπ συνεπάγεται αυτό.

 

Πάντως, εν κατακλείδι, δεν τίθεται θέμα τι κάμερα πρέπει να αγοράσει κανείς για να κάνει κάποια σοβαρή δουλειά και να έχει στη διάθεσή του πολύ καλή ποιότητα. Εννοείται ότι η καλύτερη επιλογή είναι ακόμα το φορμά miniDV, το οποίο είναι διαθέσιμο και σε HD.

Εγώ αν αγόραζα αυτή τη στιγμή καινούργια κάμερα, θα επέλεγα κάποιο μοντέλο με miniDV σε HD.

 

1. Έχεις δοκιμάσει ποτέ να κάνεις non linear μοντάζ με το Premiere pro ή με οποιοδήποτε επαγγελματικό πρόγραμμα σε αρχεία MPEG-2; Δοκίμασε και μετά τα ξαναλέμε. Δεν παραπληροφορώ κανέναν. Ασχολούμαι πολλά χρόνια με το μοντάζ (ταινίες, τηλεοπτικές εκπομπές κ.λπ.) και απλά μοιράζομαι τις γνώσεις μου με όποιον τις χρειάζεται.

 

2. Εννοείται οτι η καλύτερη επιλογή είναι ακόμα το miniDV. Προσωπικά αν έπαιρνα τώρα κάμερα θα έπαιρνα μια από τις handy cam της sony στα 3CCD με miniDV.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Μπορείς να τα ενώσεις. Απλά δε μπορείς να κάνεις δουλειά επαγγελματικού επιπέδου.

Έχεις δοκιμάσει ποτέ να κάνεις non linear μοντάζ με το Premiere pro ή με οποιοδήποτε επαγγελματικό πρόγραμμα σε αρχεία MPEG-2; Δοκίμασε και μετά τα ξαναλέμε. Δεν παραπληροφορώ κανέναν. Ασχολούμαι πολλά χρόνια με το μοντάζ (ταινίες, τηλεοπτικές εκπομπές κ.λπ.) και απλά μοιράζομαι τις γνώσεις μου με όποιον τις χρειάζεται.

 

Μα αν δεν κάνω λάθος δε μίλησε κανένας για μοντάζ επαγγελματικού επιπέδου και όλα όσα αναφέρεις, καθότι μιλάμε για ερασιτεχνικές κάμερες, εκτός αν μιλάμε για μοντέλα με τιμή 5 και 6 χιλιάρικα και δεν το κατάλαβα.

Εσύ συγκεκριμενοποιείς την κουβέντα και περιορίζεις το θέμα μόνο στην επαγγελματική δουλειά. Σεβαστή και πολύτιμη η εμπειρία σου στο θέμα, αλλά ο άνθρωπος ρώτησε αν μπορείς με τις σημερινές ερασιτεχνικές κάμερες να ανεβάσεις στο PC τα αρχεία βίντεο που έχεις τραβήξει, να κάνεις μοντάζ και κάποια στοιχειώδη δουλειά. Και προφανώς αυτό γίνεται και με τις κάμερες που συμπιέζουν βίντεο (HDD, DVD), αλλά και με αυτές που γράφουν ασυμπίεστο βίντεο (miniDV κλπ).

 

Απλά, έπρεπε να βάλω κάποια πράγματα στη θέση τους.

Φιλικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

pedes heeeeeeeeeelp.exo mia camera dcr dvd 210E.exo grapsei polla videos xtes alla POS TA PERNAO STO PC??eiparxei kapio prog na katebaso pou na ta metafero kai pos tha ta kano se ani??? den eixa pote prin camcoder kai den xero.Ase pou kai to user guide pou xe h camera einai sta ispanika:lol:

kai kati alo pia h gnomh sas gia to sugkekrimeno montelo? to theoreite kalh camera??

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν κάνω λάθος δε μίλησε κανένας για μοντάζ επαγγελματικού επιπέδου και όλα όσα αναφέρεις, καθότι μιλάμε για ερασιτεχνικές κάμερες, εκτός αν μιλάμε για μοντέλα με τιμή 5 και 6 χιλιάρικα και δεν το κατάλαβα.

Εσύ συγκεκριμενοποιείς την κουβέντα και περιορίζεις το θέμα μόνο στην επαγγελματική δουλειά. Σεβαστή και πολύτιμη η εμπειρία σου στο θέμα, αλλά ο άνθρωπος ρώτησε αν μπορείς με τις σημερινές ερασιτεχνικές κάμερες να ανεβάσεις στο PC τα αρχεία βίντεο που έχεις τραβήξει, να κάνεις μοντάζ και κάποια στοιχειώδη δουλειά. Και προφανώς αυτό γίνεται και με τις κάμερες που συμπιέζουν βίντεο (HDD, DVD), αλλά και με αυτές που γράφουν ασυμπίεστο βίντεο (miniDV κλπ).

 

Απλά, έπρεπε να βάλω κάποια πράγματα στη θέση τους.

Φιλικά.

 

Σωστά αυτά που λες. Απλά προσπάθησα να διευκρινήσω οτι οι εταιρίες παίζουν το δικό τους παιχνίδι. Όποιος θέλει, πέφτει στην παγίδα του DVD και του HDD. Οι υπόλοιποι (και για να λέμε την αλήθεια, όποιος ψάχνει σε forums ανήκει στους υπόλοιπους) ξέρουν και προτιμούν miniDV και μερικές συμβουλές από παλιότερους για να κάνουν θαύματα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...