Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόκειται να αγοράσω την πρώτη μου βιντεοκάμερα και ξεκίνησα κάνοντας μια έρευνα αγοράς (αρχικά για τα τεχνικά χαρακτηριστικά-η τιμή θα με απασχολήσει σε δεύτερη φάση).

 

Ξεκινώντας από το αποθηκευτικό μέσο, σαν μια πρώτη απορία έχω την εξής:

Διαβάζοντας προσεκτικά όλα τα παραπάνω σχόλια και μηνύματα πείστηκα πως μου ταιριάζει η αγορά μιας με mini-DV εν σχέση μιας με κατ'ευθείαν εγγραφή σε DVD. Δεν υπάρχουν όμως αρκετά στοιχεία για αυτές με σκληρό δίσκο. :( Από άποψη ποιότητας εικόνας και επεξεργασιμότητας σε τι υπερέχουν και και σε τι υστερούν; Μιλάω πάντα για τεχνολογία HD (πιστεύω πως αξίζει τον κόπο, δηλ το χρήμα). Αν νομίζετε πως δεν το αξίζει πείτε μου το γιατί. Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν όλες οι εταιρείες έχουν βγάλει μοντέλα σε HD.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι πως η τεχνολογία HD χρειάζεται να ωριμάσει κι άλλο μέχρι να φτάσει να απευθύνεται στο ευρύ κοινό. Πάρε παράδειγμα τα μέσα αναπαραγωγής: Πόσους φίλους και γνωστούς έχεις οι οποίοι έχουν στα σπίτια τους HD DVD και τηλεοράσεις; Οπότε μάταιο το να έχεις στην κατοχή σου μια βιντεοκάμερα η οποία θα "τραβάει" βίντεο το οποίο θα αδικείται τις περισσότερες φορές που θα το αναπαράξεις κάπου.

 

Όσο για τα άλλα που λές δε γνωρίζω σε τι format αποθηκεύουν οι κάμερες με σκληρό δίσκο οπότε δε μπορώ να τις συμπεριλάβω στη σύγκριση. Για τις δυο προαναφερθείσες όπως είπες και 'σύ, έχω εκφράσει την προσωπική μου άποψη.

 

Γνώμη μου είναι, για τα παραπάνω χρήματα που θα διαθέσεις να καταλήξεις σε μια 3CCD κι όχι σε HD.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσο για τα άλλα που λές δε γνωρίζω σε τι format αποθηκεύουν οι κάμερες με σκληρό δίσκο οπότε δε μπορώ να τις συμπεριλάβω στη σύγκριση. Για τις δυο προαναφερθείσες όπως είπες και 'σύ, έχω εκφράσει την προσωπική μου άποψη.
MPEG-2, παρόμοια με αυτή των DVD αν δεν κάνω κάποιο λάθος... :O Ή, τουλάχιστον, κάποιον άλλο παρόμοιο, απωλεστικό πάντως, αλγόριθμο συμπίεσης.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια βιντεοκάμερα γύρω στα 400 ευρώ για άτομο που δεν έχει Η/Υ.Σκέφτηκα να ψάξω για DVD αλλά μετά σκέφτηκα ότι με τη miniDV μπορεί να βλέπει το βίντεο έστω και αν πρέπει να συνδέει την κάμερα κάθε φορά με την τηλεόραση.Κατέληξα στην Sony DCR-HC 47Ε ή την CΑΝΟΝ MD160.Ποια πιστεύετε είναι καλύτερη επιλογή;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια βιντεοκάμερα γύρω στα 400 ευρώ για άτομο που δεν έχει Η/Υ.Σκέφτηκα να ψάξω για DVD αλλά μετά σκέφτηκα ότι με τη miniDV μπορεί να βλέπει το βίντεο έστω και αν πρέπει να συνδέει την κάμερα κάθε φορά με την τηλεόραση.Κατέληξα στην Sony DCR-HC 47Ε ή την CΑΝΟΝ MD160.Ποια πιστεύετε είναι καλύτερη επιλογή;

 

Προσωπικά αν δεν είχα PC θα αγόραζα κάμερα που γράφει σε DVD. Εννοείται οτι το miniDV έχει ανώτερη ποιότητα επειδή είναι ασυμπίεστα frames αλλά αν δεν έχεις PC δεν έχει νόημα!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αγοράσω την πρώτη μου βιντεοκάμερα και ξεκίνησα κάνοντας μια έρευνα αγοράς (αρχικά για τα τεχνικά χαρακτηριστικά-η τιμή θα με απασχολήσει σε δεύτερη φάση).

 

Ξεκινώντας από το αποθηκευτικό μέσο, σαν μια πρώτη απορία έχω την εξής:

Διαβάζοντας προσεκτικά όλα τα παραπάνω σχόλια και μηνύματα πείστηκα πως μου ταιριάζει η αγορά μιας με mini-DV εν σχέση μιας με κατ'ευθείαν εγγραφή σε DVD. Δεν υπάρχουν όμως αρκετά στοιχεία για αυτές με σκληρό δίσκο. :( Από άποψη ποιότητας εικόνας και επεξεργασιμότητας σε τι υπερέχουν και και σε τι υστερούν; Μιλάω πάντα για τεχνολογία HD (πιστεύω πως αξίζει τον κόπο, δηλ το χρήμα). Αν νομίζετε πως δεν το αξίζει πείτε μου το γιατί. Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν όλες οι εταιρείες έχουν βγάλει μοντέλα σε HD.

Εψαξα λιγάκι και μουφάνηκε καλή η Sony DCR-HC 90E. Εχει κανείς κάποια άποψη; Μήπως είναι πολύ παλιά και ξεπερασμένη;

Link to comment
Share on other sites

exo agorasei mia camera pou pernei mini dvd se kalh timh.O tupos einai DCR DVD201.kai thelo na rothso.

proton pos pernao ta video pou travao sthn camera sto laptop?? me pio programa?den eixa pote prin bideocamera gia auto den xero.

deuteron to dvd einai mini mporo na to do sto laptop sto dvd h se kanoniko dvd player kateutheian me auta pou egrapsa??

kai mporo na xegrapso to dvd kai na grafo nea video??

auta kai thanks

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

 

επειδή βρίσκομαι κι εγώ σε διαδικασία αναζήτησης ψηφιακής βιντεοκάμερας, έχω μια απορία. Κατ' αρχάς έχω αποφασίσει ότι σίγουρα θα καταλήξω σε HDD. Από εκεί και πέρα υπάρχει το θέμα αισθητήρα CCD ή CMOS. Δε γνωρίζω καθόλου τη διαφορά τους καθώς και τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα της κάθε κατηγορίας.

Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

 

επειδή βρίσκομαι κι εγώ σε διαδικασία αναζήτησης ψηφιακής βιντεοκάμερας, έχω μια απορία. Κατ' αρχάς έχω αποφασίσει ότι σίγουρα θα καταλήξω σε HDD. Από εκεί και πέρα υπάρχει το θέμα αισθητήρα CCD ή CMOS. Δε γνωρίζω καθόλου τη διαφορά τους καθώς και τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα της κάθε κατηγορίας.

Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του;

 

Ευχαριστώ

 

Εννοείται οτι θα επιλέξεις κάποια με CCD αισθητήρα (υπάρχουν CMOS αισθητήρες σε σύγχρονες και επώνυμες βιντεοκάμερες; :X :X).

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι θα επιλέξεις κάποια με CCD αισθητήρα (υπάρχουν CMOS αισθητήρες σε σύγχρονες και επώνυμες βιντεοκάμερες; :X :X).

 

Η Sony DCR-SR290E αναφέρει ότι έχει ClearVid CMOS sensor....αυτήν είδα και ρώτησα...

Link to comment
Share on other sites

Η Sony DCR-SR290E αναφέρει ότι έχει ClearVid CMOS sensor....αυτήν είδα και ρώτησα...

 

Μου φαίνεται πολύ περίεργο! Τέλοσπαντων προσωπικά χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες δε θα αγόραζα κάμερα με CMOS αισθητήρα. CMOS αισθητήρα έχουν οι κάμερες των κινητών τηλεφώνων!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ περίεργο! Τέλοσπαντων προσωπικά χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες δε θα αγόραζα κάμερα με CMOS αισθητήρα. CMOS αισθητήρα έχουν οι κάμερες των κινητών τηλεφώνων!!

 

Και οι ψηφιακες φωτογραφικες dSLR της CANON !!

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις γνωμη για την sony DCR-DVD506E

?

 

εχω αποφασισει να την παρω απλα αν καποιος την εχει αγορασει μιας και δεν βρισκω reviews ας μου πει τη γνωμη του

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Να μπω και εγω στο παιχνιδι. Ηρθε η ωρα για νεα καμερα...

Σκέφτομαι να παρω με HDD για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο απο θεμα dvd και κασσετων.

 

Ενα νεο μοντελο ειναι το Sony DCR-SR190E Hard Drive Handycam και με λογικη τιμη (γυρω στα 800).

 

Δεν θελω να παρω HD ακομα, γιατι όπως προείπε και ο stefidis ειναι ακομα πολυ νωρις. Θελει ακομα να ωριμάσει αυτο το κεφάλαιο.

 

Ξερει λοιπον καποιος κατι για αυτο το μεντελο? Ειναι η νεα σειρα της SONY με πολυ καλυτερη μπαταρια (λενε...)

 

http://sp.sony-europe.com/media/9/4278

http://www.sony.co.uk/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR190E&site=odw_en_GB&pageType=Overview&category=SDH+Hard+Disk+Drive

Link to comment
Share on other sites

Να μπω και εγω στο παιχνιδι. Ηρθε η ωρα για νεα καμερα...

Σκέφτομαι να παρω με HDD για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο απο θεμα dvd και κασσετων.

 

Ενα νεο μοντελο ειναι το Sony DCR-SR190E Hard Drive Handycam και με λογικη τιμη (γυρω στα 800).

 

Δεν θελω να παρω HD ακομα, γιατι όπως προείπε και ο stefidis ειναι ακομα πολυ νωρις. Θελει ακομα να ωριμάσει αυτο το κεφάλαιο.

 

Ξερει λοιπον καποιος κατι για αυτο το μεντελο? Ειναι η νεα σειρα της SONY με πολυ καλυτερη μπαταρια (λενε...)

 

http://sp.sony-europe.com/media/9/4278

http://www.sony.co.uk/view/ShowProduct.action?product=DCR-SR190E&site=odw_en_GB&pageType=Overview&category=SDH+Hard+Disk+Drive

Εαν είναι να δώσεις τόσα χρήματα, γιατι να μην πάς με λίγα παραπάνω και σε hd;

Μιλάμε για τεράστια διαφορά ποιότητας. Εγώ που λόγο εργασίας έχω 5 κάμερες, έχω ποιά πετάξει στην άκρη την dv κάμερά μου με 3 ccd και δεν αποχωρίζομαι ποτέ την hd κάμερα η οποία υποτίθεται πως είναι ερασιτεχνική. Εχω την HC3. Με τέτοια εικόνα όμως, προτιμώ την "ερρασιτεχνικότητά της" παρά την οποιαδήποτε επαγγελματικού τύπου που όμως γράφει στο απερχόμενο σύστημα sd-dv.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω, αλλα...

 

1) Την παραπανω την βρηκα με 720 ευρω!:D

2) Η SONY HD βγαζει 30GB δισκο (HDR-SR1E) (ενω η SR190E με 40 HDD). Το βρισκω βλακεια με Standard definition να σου δινει σκληρο με 40GB ενω με HD να σου δινει 30GB :blink: )

3) Διαφορα τιμων των 2... 1320 euro η HDR-SR1E και 720 euro η SR190E.:X (600 ευρω διαφορα!!!:cry: :cry: :cry: )

4) Η SR190E ειναι μοντέλο Μαρτίου 2007 ενω η HDR-SR1E Νοεμβρίου 2006.

Link to comment
Share on other sites

εχθες πηρα αυτη τη καμερα δεν θα κανω επεξεργασια ποτε και με νοιζει περισσοτερο η ευκολια χρησης που παρεχουν τα δισκακια

 

εφτασε 765 με παζαρια στο πλαισιο και αρχικη τιμη 829

 

θα σας πω εντυπωσεις απο το video ,αργοτερα μεχρι στιγμης σαν φωτογραφικη μηχανη

βγαζει για την αναλυση της πολυ καλες φωτο, σε συγριση με την nikon coolpix4300 που εχω

 

http://img481.imageshack.us/img481/7807/4268kn7.jpg

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

εχθες πηρα αυτη τη καμερα δεν θα κανω επεξεργασια ποτε και με νοιζει περισσοτερο η ευκολια χρησης που παρεχουν τα δισκακια

 

εφτασε 765 με παζαρια στο πλαισιο και αρχικη τιμη 829

 

θα σας πω εντυπωσεις απο το video ,αργοτερα μεχρι στιγμης σαν φωτογραφικη μηχανη

βγαζει για την αναλυση της πολυ καλες φωτο, σε συγριση με την nikon coolpix4300 που εχω

 

 

Έκανες παζάρια στο πλαίσιο; :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έκανες παζάρια στο πλαίσιο; :wacko: :wacko:

 

 

οχι απευθειας στο καταστημα

 

μεσω τηλεφωνου,δεν εχω κανενα γνωστο εκει για να μην παρεξηγηθω,

 

οποιος θελει να ξερει τι ειπα και τι εκανα pm...ειναι ευκολο

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω, αλλα...

 

1) Την παραπανω την βρηκα με 720 ευρω!:D

2) Η SONY HD βγαζει 30GB δισκο (HDR-SR1E) (ενω η SR190E με 40 HDD). Το βρισκω βλακεια με Standard definition να σου δινει σκληρο με 40GB ενω με HD να σου δινει 30GB :blink: )

3) Διαφορα τιμων των 2... 1320 euro η HDR-SR1E και 720 euro η SR190E.:X (600 ευρω διαφορα!!!:cry: :cry: :cry: )

4) Η SR190E ειναι μοντέλο Μαρτίου 2007 ενω η HDR-SR1E Νοεμβρίου 2006.

Με dv κασέτα να πάρεις. Έχω γνωστόν σε κατάστημα που νομίζω την δίνει φθηνότερα μια που το μοντέλο αποσύρεται. Είναι φοβερή κάμερα και δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανοιώσεις.

Pm εαν σε ενδιαφέρει. Η αλήθεια είναι πως δεν τον έχω ρωτήσει τιμή μιας και δεν ενδιαφέρομαι. Έχω πάρει όπως προείπα. Ομως απο μόνος του μου είπε πως η τιμή είναι spesial εαν ενδιαφερθώ.

Link to comment
Share on other sites

Με dv κασέτα να πάρεις. Έχω γνωστόν σε κατάστημα που νομίζω την δίνει φθηνότερα μια που το μοντέλο αποσύρεται. Είναι φοβερή κάμερα και δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανοιώσεις.

Pm εαν σε ενδιαφέρει. Η αλήθεια είναι πως δεν τον έχω ρωτήσει τιμή μιας και δεν ενδιαφέρομαι. Έχω πάρει όπως προείπα. Ομως απο μόνος του μου είπε πως η τιμή είναι spesial εαν ενδιαφερθώ.

 

Καλημερα Σακη,

 

Δεν θέλω να μπερδευτώ με Κασέτες , dvd και τέτοια.

Μιας και υπάρχουν οι σκληροί δίσκοι πλέον, εκεί προσανατολίζομαι...:D

Link to comment
Share on other sites

Μέγιστο λάθος κατ'εμέ. Θα πρέπει να αδειάζεις τον σκληρό κάθε τρείς και λίγο, με τον φόβο του "κράχ" του pc ενώ οι κασσετούλες είναι τέλειο μέσο αποθήκευσης, αρχείου. Να σου τονίσω πως είναι και πάμθηνες. Δεν χρειάζεται κάποια ειδική κασσέτα όπως μας είπαν για εμπορικό κόλπο στην αρχή. Χρησιμοποιούμαι τις παλιές κλασικές. Οσο για τον σκληρό, εαν ήταν 200-500 τουλάχιστον gb, τότε ναι αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

Μέγιστο λάθος κατ'εμέ. Θα πρέπει να αδειάζεις τον σκληρό κάθε τρείς και λίγο, με τον φόβο του "κράχ" του pc ενώ οι κασσετούλες είναι τέλειο μέσο αποθήκευσης, αρχείου. Να σου τονίσω πως είναι και πάμθηνες. Δεν χρειάζεται κάποια ειδική κασσέτα όπως μας είπαν για εμπορικό κόλπο στην αρχή. Χρησιμοποιούμαι τις παλιές κλασικές. Οσο για τον σκληρό, εαν ήταν 200-500 τουλάχιστον gb, τότε ναι αξίζει.

 

Ελα μωρέ που εχεις φοβο για "κραχ" του δίσκου:lol: . Ετσι κάνεις και στο PC σου? Τα εχεις ολα γραμμένα σε DVD ?:cry:

Ο σκληρος δίσκος πλέον δύσκολα ..."σκάει" και ποσο μάλλον των Videocamera που είναι πολύ πιο προσεγμένος και προστατευμένος. (απο πτώσεις, σκασίματα κλπ)

Δεκτό ομως το σχόλιο σου και i do appreciate it.:D

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ κάποια σχόλια ως περήφανη ιδιοκτήτης της Sony DCR-SR290E!:)

Θεωρώ ότι ο σκληρός δίσκος είναι πολύ μεγάλη ευκολία. Περνάς τα δεδομένα σου πολύ γρήγορα στο PC, επομένως δεν είναι και μεγάλος κόπος να αδειάσεις το σκληρό, και με το πολύ καλό software που τη συνοδεύει φτιάχνεις πολύ μικρό χρόνο ωραιότατα DVD. Άλλωστε θεωρώ ότι άλλο πράγμα είναι ο σκληρός του PC που τον έχεις για την αποθήκευση των δεδομένων σου και άλλο ο σκληρός της κάμερας. Εγώ προσωπικά, κάθε φορά που κάνω κάποια λήψη βίντεο φτιάχνω αμέσως μετά το ανάλογο DVD. Οπότε δεν κινδυνεύω ούτε να χάσω αυτά που τράβηξα ούτε να "ξεμείνω" από σκληρό.

Επίσης, τα 40GB που παρέχει η κάμερα αυτή αρκούν για βιντεοσκόπηση 9.5 ωρών στην υψηλή ποιότητα, κάτι το οποίο κατά την άποψή μου είναι αρκετά μεγάλο αν πας για παράδειγμα διακοπές και δεν έχεις μαζί σου laptop για να τα περνάς.

Αυτά από μένα, και .... συγνώμη για το μακροσκελές post! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ κάποια σχόλια ως περήφανη ιδιοκτήτης της Sony DCR-SR290E!:)

Θεωρώ ότι ο σκληρός δίσκος είναι πολύ μεγάλη ευκολία. Περνάς τα δεδομένα σου πολύ γρήγορα στο PC, επομένως δεν είναι και μεγάλος κόπος να αδειάσεις το σκληρό, και με το πολύ καλό software που τη συνοδεύει φτιάχνεις πολύ μικρό χρόνο ωραιότατα DVD. Άλλωστε θεωρώ ότι άλλο πράγμα είναι ο σκληρός του PC που τον έχεις για την αποθήκευση των δεδομένων σου και άλλο ο σκληρός της κάμερας. Εγώ προσωπικά, κάθε φορά που κάνω κάποια λήψη βίντεο φτιάνω αμέσως μετά το ανάλογο DVD. Οπότε δεν κινδυνεύω ούτε να χάσω αυτά που τράβηξα ούτε να "ξεμείνω" από σκληρό.

Επίσης, τα 40GB που παρέχει η κάμερα αυτή αρκούν για βιντεοσκόπηση 9.5 ωρών στην υψηλή ποιότητα, κάτι το οποίο κατά την άποψή μου είναι αρκετά μεγάλο αν πας για παράδειγμα διακοπές και δεν έχεις μαζί σου laptop για να τα περνάς.

Αυτά από μένα, και .... συγνώμη για το μακροσκελές post! :worry:

 

μια χαρα τα ακουω!!!:D :D

βουρ για την SR190E !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

αν επιτρεπετε, απο που την πηρες και ποιο ηταν το κοστος?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα ακουω!!!:D :D

βουρ για την SR190E !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

αν επιτρεπετε, απο που την πηρες και ποιο ηταν το κοστος?

 

μια διόρθωση...πήρα την SR290E;)

εγώ την πήρα από το sony centre.

το πλαίσιο την έχει 899 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...