Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά περίεργο τρόπο εδώ και λίγο καιρό οι εγκατεστημένες εφαρμογές κάνουν update μονές τους.

Υπάρχει τρόπος να επανέλθει σε χειροκίνητα update?

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις και στην αυτόματη ενημέρωση εφαρμογών επέλεξε να μην γίνεται αυτόματη ενημέρωση.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις και στην αυτόματη ενημέρωση εφαρμογών επέλεξε να μην γίνεται αυτόματη ενημέρωση.

 

Δεν παίζει δυστυχώς, ακόμα και απενεργοποιημένη να είναι το πρόβλημα παραμένει εδώ και καιρό στο play. Και όχι σε όλες τις εφαρμογές αλλά σε ορισμένες μόνο.. έχω τσεκάρει και μία μία μεμονωμένα αυτές που αναβαθμίζονται από μόνες τους αλλά δεν ήταν ούτε εκεί ενεργοποιημένες οι αυτόματες ενημερώσεις..:)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις και στην αυτόματη ενημέρωση εφαρμογών επέλεξε να μην γίνεται αυτόματη ενημέρωση.

 

Ευχαριστώ το έκανα και βλέπουμε.

Ο Μάκης με προβλημάτισε....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το έκανα και βλέπουμε.

Ο Μάκης με προβλημάτισε....

Εσύ μιλούσες για όλες τις εφαρμογές οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Μην ανησυχείς. Αν προκύψει κάτι το βλέπουμε.

Δεν παίζει δυστυχώς, ακόμα και απενεργοποιημένη να είναι το πρόβλημα παραμένει εδώ και καιρό στο play. Και όχι σε όλες τις εφαρμογές αλλά σε ορισμένες μόνο.. έχω τσεκάρει και μία μία μεμονωμένα αυτές που αναβαθμίζονται από μόνες τους αλλά δεν ήταν ούτε εκεί ενεργοποιημένες οι αυτόματες ενημερώσεις..:)

Δεν έχω παρατηρήσει/διαβάσει κάτι ανάλογο. Αν δεν είναι της Google οι εφαρμογές που σου το κάνουν και δεν είναι ούτε ξεχωριστά ενεργοποιημένες είναι περίεργο.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ή το app watcher

 

Καλό και το app watcher αλλά το changelog droid κάνει αυτό και κάτι παραπάνω. Βλέπεις όλα τα changelog από τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες και έχουν διαθέσιμη ενημέρωση και δεν τρως χρόνο για να τις βλέπεις μία μία.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή για μετακίνηση εφαρμογών για galaxy s4?στην sd εννοώ χωρίς root

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλό και το app watcher αλλά το changelog droid κάνει αυτό και κάτι παραπάνω. Βλέπεις όλα τα changelog από τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες και έχουν διαθέσιμη ενημέρωση και δεν τρως χρόνο για να τις βλέπεις μία μία.

Ναι αλλά το παιδί δε ζητάει αυτό. Ζήτησε εφαρμογή για να βλέπει ποιες εφαρμογές που δεν έχει εγκατεστημένες έχουν updates.

Κάποια εφαρμογή για μετακίνηση εφαρμογών για galaxy s4?στην sd εννοώ χωρίς root

Από όσο ξέρω, χωρίς να έχω ασχοληθεί συγκεκριμένα με το s4, η Samsung την έχει κόψει εδώ και πολλά μοντέλα την μετακίνηση στην εξωτερική sd. Οπότε χωρίς root δεν γίνεται.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το έκανα και βλέπουμε.

Ο Μάκης με προβλημάτισε....

Εσύ μιλούσες για όλες τις εφαρμογές οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Μην ανησυχείς. Αν προκύψει κάτι το βλέπουμε.

Δεν έχω παρατηρήσει/διαβάσει κάτι ανάλογο. Αν δεν είναι της Google οι εφαρμογές που σου το κάνουν και δεν είναι ούτε ξεχωριστά ενεργοποιημένες είναι περίεργο.

 

Το έχω αναφέρει σε διάφορα ποστς εδώ και κάμποσο καιρό παιδιά, από πριν αναβαθμιστεί το play στις τελευταίες δύο εκδόσεις του με το νέο UI. Δεν μου είναι εύκολο να τα βρω αλλά δεν έχει και κάποιο νόημα, το σίγουρο είναι ότι δεν το κάνει σε όλες τις εφαρμογές αλλά μόνο σε κάποιες.. σίγουρα θυμάμαι ότι το εντόπισα στο clean master, στο titanium backup, στο AirDroid και στον ES file explorer. Το περίεργο είναι ότι στον ES σε επόμενο update με ενημέρωσε να το κάνω χειροκίνητα. A και στο clean master.

 

Όπως το φαντάζεστε έγινε, ενώ είχα καιρό να αναβαθμίσω κάποια εφαρμογή (παρακολουθώ καθημερινά τις "εφαρμογές μου" για τυχόν νέα updates), ταυτόχρονα παρατηρούσα και αλλαγές σε κάποιες εφαρμογές και μπήκα να τσεκάρω πότε έκανα τελευταία ενημέρωση σε αυτές.. έβλεπα λοιπόν ότι αναβαθμίστηκαν την προηγούμενη μόλις μέρα κι έτρεχα αμέσως σε κάθε μια εφαρμογή ξεχωριστά για να τσεκάρω ποια έκδοση είχα εκείνη τη στιγμή. Διαπίστωνα πάντα ότι είχα την τελευταία κι όμως εγώ δεν την αναβάθμισα την προηγούμενη που δώθηκε το update. Κι εννοείται πως δεν είχα ποτέ τικάρει στις αυτόματες ενημερώσεις ούτε στις ρυθμίσεις του play αλλά ούτε και στις συγκεκριμένες εφαρμογές! 3+ χρόνια στο Android, ξέρω καλά πως να ρυθμίσω το play, αλίμονο..;)

 

Κι εννοείται ότι όσο γινόταν (κι ακόμα γίνονται δηλαδή) αυτές οι αναβαθμίσεις εγώ δεν λάμβανα ούτε καν μία ειδοποίηση για το ότι αναβαθμίστηκαν, έστω και αυτόματα. Τώρα πλέον έμαθα να ζω με αυτό αν και δεν κρύβω ότι με ενοχλεί κάπως..

 

 

Edit: Eδώ είναι ένα απ'τα ποστ που έκανα στις 29/04..

Edit2: Κι εδώ ένα ακόμα παλιότερο στις 09/04.. και δεν είναι μόνο αυτά.;)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το παιδί δε ζητάει αυτό. Ζήτησε εφαρμογή για να βλέπει ποιες εφαρμογές που δεν έχει εγκατεστημένες έχουν updates.

 

Μα το κάνει και αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή για μετακίνηση εφαρμογών για galaxy s4?στην sd εννοώ χωρίς root

 

Για ποιο λόγο θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο; Ή χωρητικότητα τής εσωτερικής μνήμης δεν σου φτάνει;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος εφαρμογή που δεν είναι συμβατή με τη συσκευή μου να την κατεβάσω-εγκαταστήσω με κάποιον άλλο τρόπο?

 

Μπορείς να ψάξεις το apk στο Google.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.saurik.substrate

 

:lol:

 

χαμος προβλεπεται...

ερχεται το cydia στα ανδροιδ....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το maps μόνο του έκανε σήμερα:confused:

 

Μόλις τώρα το διαπίστωσα κι εγώ για το Maps, τα έλεγα και παραπάνω για τα περίεργα του play..;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψάξεις το apk στο Google.

 

Επειδή η εφαρμογή που θέλω είναι δωρεάν όλα τα link που βρίσκω οδηγούν στο Google play.

Η εφαρμογή λέγεται airplane mode timed

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η εφαρμογή που θέλω είναι δωρεάν όλα τα link που βρίσκω οδηγούν στο Google play.

Η εφαρμογή λέγεται airplane mode timed

 

Βάζε κι ένα "apk" στην αναζήτησή σου..;)

 

Από μια γρήγορη ματιά μάλλον αυτό θες (έχει download links μέσα).:)

Link to comment
Share on other sites

Βάζε κι ένα "apk" στην αναζήτησή σου..;)

 

Από μια γρήγορη ματιά μάλλον αυτό θες (έχει download links μέσα).:)

 

Πάντα το κάνω:)

Η εφαρμογή δεν είναι αυτή(είναι η τελευταία στο link που μου έδωσες). Την είχα βρει την σελίδα αυτή αλλά μόλις πατάς το λινκ(όχι το play) στην επόμενη σελίδα πατάς download και με μεταφέρει στο play. Τεσπα, θα το κοιτάξω και αύριο από το pc με πιο καθαρό μυαλό.

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Μα το κάνει και αυτό. :)

Επειδή ανέφερες κι εσύ τις εγκατεστημένες και με μια γρήγορη ματιά αυτό διάβασα και στο Play, θεώρησα ότι αναφερόταν μόνο σε αυτές. Οκ, τότε! :)

Και εμένα το maps μόνο του έκανε σήμερα:confused:

Μόλις τώρα το διαπίστωσα κι εγώ για το Maps, τα έλεγα και παραπάνω για τα περίεργα του play..;)

Το Maps και σε μένα μόνο του πήγε στην έκδοση με την πλοήγηση. Γι' αυτό είπα πριν αν πρόκειται για τις εφαρμογές της Google. Ίσως κάποια Updates να λειτουργούν όπως αυτά του Google Services που αναβαθμίζεται μόνο του. Βέβαια, για άλλη μια που έβγαλαν οι χάρτες χθες με ρώτησε.

makis206, θυμόμουν ότι είχες αναφερθεί στο πρόβλημα και παλαιότερα. Όχι τα μηνύματα, βέβαια, αλλά το θέμα το θυμόμουν. Είναι όντως περίεργο. Εγώ όταν μου είχε τύχει ήταν επειδή είχε πατηθεί καταλάθος η αυτόματη ενημέρωση (στο παλιό Play ήταν εύκολο να πατηθεί κατα λάθος). Αλλά αφού σε σένα δεν ισχύει, μου κάνει εντύπωση το τι μπορεί να το προκαλεί. Φαντάζομαι έχει κάνει clear data και τα σχετικά. Μόνο αν έχεις καμιά άλλη εφαρμογή που να μπορεί επίσης να διαχειριστεί τα updates από το play και προκαλείται από εκεί.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Οι αυτόματες ενημερώσεις (στο δικό μου κινητό) αρχίσανε από τη στιγμή που μπήκε το νέο playstore, το πράσινο.

Μόλις το παρατήρησα, τις ξετίκαρα και τώρα είναι εντάξει πάλι. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

...Φαντάζομαι έχει κάνει clear data και τα σχετικά. Μόνο αν έχεις καμιά άλλη εφαρμογή που να μπορεί επίσης να διαχειριστεί τα updates από το play και προκαλείται από εκεί.

 

Πολλάκις..;)

 

Για να μη σου πω ότι από τη στιγμή που πρωτοσυνάντησα το θέμα αυτό με το play έχω αλλάξει τρεις rom μέχρι σήμερα στο S2 μου, όχι βέβαια γι'αυτόν τον λόγο αλλά καταλαβαίνεις γιατί το αναφέρω. Είμαι πεπεισμένος πλέον ότι το κάνει σε πολλές εφαρμογές -και όχι μόνο της Google- εδώ και καιρό και είμαι σχεδόν σίγουρος πως όποιος αρχίσει να ανοίγει μια μια τις "εφαρμογές του" στο play θα διαπιστώσει ότι έχουν αναβαθμιστεί αρκετές από αυτές χωρίς να το κάνει ο ίδιος χειροκίνητα.. εντάξει, ζούμε και με αυτό αλλά το θέμα είναι γιατί. Δεν είχε ποτέ στα χρονικά τέτοιο πρόβλημα το play, αρχίζω να πιστεύω μήπως ευθύνεται κάποιο απ'τα που προστέθηκαν στις συσκευές μας από τη Google ("Υπηρεσίες Google play" και "Ρυθμίσεις Google") τον τελευταίο καιρό, ποιος ξέρει..

Μπα δεν πρέπει να είναι μόνο στις εφαρμογές της google. Μου το έκανε και στο falcon pro

Σίγουρα δεν το κάνει μόνο στις εφαρμογές της Google. Το παρακολουθώ καιρό.. μόλις θυμήθηκα ότι μου το είχε κάνει και στο tapatalk.:)

 

Edit: μόλις διαπίστωσα ότι το έκανε και χτες (14 του μήνα το τελευταίο update) στο Android Weather, μου το είχε ξανακάνει στη συγκεκριμένη εφαρμογή.

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Αν το εχεις ενεργο επηρεαζει σε κατι αλλο το κινητο?

 

Όχι δεν επηρεάζεται η λειτουργία του κινητού και είναι ακίνδυνο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο το ειδατε?

 

Όποιος είναι θαραλλέος ας το εγκαταστήσει να μας πει τι παίζει :p

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...