Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορεί ο καθένας ν' ανοίγει ξεχωριστά θέματα όταν θέλει να ρωτήσει για μια εφαρμογή. Γι' αυτό μεταφέρονται εδώ..

 

ε ναι. το προτιμότερο θα ήταν να υπήρχαν topics π.χ. calendars , dialers, ξεχωριστά για την κάθε κατηγορία, κι όχι τόσο γενικευμένα..

Link to comment
Share on other sites

ε ναι. το προτιμότερο θα ήταν να υπήρχαν topics π.χ. calendars , dialers, ξεχωριστά για την κάθε κατηγορία, κι όχι τόσο γενικευμένα..

 

Μια χαρά είναι τα topics ως έχουν, αλλά ελάχιστοι τα χρησιμοποιούν σωστά. Πόσες ερωτήσεις για dialers έχεις δει στο forum. 3-4; Δεν ανοίγεις sticky για κάτι τέτοιο. Για ημερολόγια είναι στο productivity.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια απορία σε app. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να με ειδοποιεί για διάφορα events που του αναθέτω (να πάρω κάποιο τηλ, να πάω σε κάποιο ραντεβού κλπ) και να χτυπάει δυνατά με τις πληροφορίες που του έχω δώσει μέχρι να του δώσω snooze ή να το ακυρώσω; Να του βάζω ότι θέλω στις 6 ας πούμε να πάρω ένα τηλ, να μου το δείχνει και να με ρωτάει αν θέλω να το καλέσω.

 

Η Ας πούμε οτι θέλω να πάω κάπου και να του έχω δώσει μια διεύθυνση και μια φώτο και να μου τα εμφανίζει με δυνατό ηχο και τα 2 την ώρα που του λέω; βάζω στο calendar που έχει το τηλ και κάνει ένα άπλο ήχο τον οποίο φυσικά δεν ακούω και το χάνω.

 

Οποια βοήθεια πολύτιμη παιδιά. Ψαχνω πολύ καιρό αλλά δεν έχω βρει τίποτα.

 

Business Calendar. Δες κατά πόσο σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Διότι δεν υποστηρίζονται όλες οι Roms. H εφαρμογή έχει μια βάση από ROMs, που ελέγχει για updates. Αν ο developer της ROM δεν την έχει βάλει στη λίστα, τότε δεν υποστηρίζεται. Ένα πολύ δημοφιλές host τον τελευταίο χρόνο είναι το goo.im . Δες αν η ROM σου είναι ανεβασμένη εκεί. Αν ναι, έχουν app στο market που σε ενημερώνει για updates.

 

φιλε σε ευχαριστωπολυ δεν εβγαλα ομως ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια απορία σε app. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να με ειδοποιεί για διάφορα events που του αναθέτω (να πάρω κάποιο τηλ, να πάω σε κάποιο ραντεβού κλπ) και να χτυπάει δυνατά με τις πληροφορίες που του έχω δώσει μέχρι να του δώσω snooze ή να το ακυρώσω; Να του βάζω ότι θέλω στις 6 ας πούμε να πάρω ένα τηλ, να μου το δείχνει και να με ρωτάει αν θέλω να το καλέσω.

 

Η Ας πούμε οτι θέλω να πάω κάπου και να του έχω δώσει μια διεύθυνση και μια φώτο και να μου τα εμφανίζει με δυνατό ηχο και τα 2 την ώρα που του λέω; βάζω στο calendar που έχει το τηλ και κάνει ένα άπλο ήχο τον οποίο φυσικά δεν ακούω και το χάνω.

 

Οποια βοήθεια πολύτιμη παιδιά. Ψαχνω πολύ καιρό αλλά δεν έχω βρει τίποτα.

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Any.do και είμαι υπέρ υπέρ ευχαριστιμένος

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

φιλε σε ευχαριστωπολυ δεν εβγαλα ομως ακρη...

 

Δεν υπάρχει κάποια άκρη για να βγάλεις. Με τη ROM που έχεις ΔΕΝ μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή. Δεν υπάρχει λύση. Γεγονός είναι. :p

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κάποια εφαρμογή ώστε να κάνω κλήσεις σε κινητά τηλέφωνα στην Ελλάδα από το εξωτερικό μέσω voip; Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το Skype το οποίο τις χρεώνει πολύ ακριβά.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για ρυθμίσεις handcent sms.

Θέλω να αλλάξω τις ρυθμίσεις ειδοποίησης. Όταν έρχεται ένα μην. και δεν το δώ ανα 5 λεπτά χτυπάει σαν να έρχεται νέο μην. Πως μπορώ να το ρυθμίσω να χτυπάει μια φορά και μετά απλά να φαίνεται το εικονίδιο στη μπάρα ειδοποιήσεων;

 

Ευχαριστώ!

 

δε γνωριζω πως και αν το κανει το handcent αφου ποτε δεν το ειχα...

τοκανει ομως σιγουρα αυτη η εφαρμογη:

https://play.google.com/store/apps/details?id=idv.wangyik.MissedCallReminder

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για ρυθμίσεις handcent sms.

Θέλω να αλλάξω τις ρυθμίσεις ειδοποίησης. Όταν έρχεται ένα μην. και δεν το δώ ανα 5 λεπτά χτυπάει σαν να έρχεται νέο μην. Πως μπορώ να το ρυθμίσω να χτυπάει μια φορά και μετά απλά να φαίνεται το εικονίδιο στη μπάρα ειδοποιήσεων;

 

Ευχαριστώ!

 

Κοίτα στις ρυθμίσεις -> ρυθμίσεις ειδοποίησης -> ρυθμίσεις ειδοποίησης(παραμετροποίηση ειδοποιήσεων) και ψάξε το ενεργοποίηση ειδοποίησης. Ξετσεκάρισε το για να μην χτυπάει για μη αναγνωσμένα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κάποια εφαρμογή ώστε να κάνω κλήσεις σε κινητά τηλέφωνα στην Ελλάδα από το εξωτερικό μέσω voip; Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το Skype το οποίο τις χρεώνει πολύ ακριβά.

 

Νομίζω ότι το παραπάνω το κάνει το Viber. Θα πρέπει όμως αυτός που καλείς να έχει εγκατέστημένη αυτή την εφαρμογη και επίσηςνα είναι "online" εκείνη τη στιγμή.

Έτσι όμως όπως διατυπώνεις την ερώτηση, η απάντησή μου μάλλον δε σε καλύπτει, γιατί μάλλον εσύ θέλεις για όλα τα κινητά σαν απλό νούμερο.

 

Κανείς άλλος καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στις ρυθμίσεις -> ρυθμίσεις ειδοποίησης -> ρυθμίσεις ειδοποίησης(παραμετροποίηση ειδοποιήσεων) και ψάξε το ενεργοποίηση ειδοποίησης. Ξετσεκάρισε το για να μην χτυπάει για μη αναγνωσμένα.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Τελικά είναι η ακριβως επόμενη εντολή απο την ενεργοποίηση ειδοποίησης και λέγετε αριθμός ειδοποιήσεων...

(το λέω αν κάποιος άλλος το χρειαστεί....)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση παιδιά. Τελικά θα κρατήσω το στοκ ημερολόγιο και θα κάνω τον σταυρό μου να βάλει πραγματική και δυνατή ειδοποίηση η Google ώστε να μπορώ να το ακούω.

 

Εχω άλλη μια ιδέα αλλά είναι δύσκολο να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το παραπάνω το κάνει το Viber. Θα πρέπει όμως αυτός που καλείς να έχει εγκατέστημένη αυτή την εφαρμογη και επίσηςνα είναι "online" εκείνη τη στιγμή.

Έτσι όμως όπως διατυπώνεις την ερώτηση, η απάντησή μου μάλλον δε σε καλύπτει, γιατί μάλλον εσύ θέλεις για όλα τα κινητά σαν απλό νούμερο.

 

Κανείς άλλος καμιά ιδέα;

 

Ναι εγώ ψάχνω εφαρμογή να καλώ ελληνικά κινήτα νούμερα, μέσω voIp όπως το skype αλλά φθηνότερα. Είχα ακούσει παλιά ότιυπήρχαν κάποια πολύ φτηνά ή ακόμα και τσάμπα αλλά δεν ξέρω αν λειτουργούν πια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ ψάχνω εφαρμογή να καλώ ελληνικά κινήτα νούμερα, μέσω voIp όπως το skype αλλά φθηνότερα. Είχα ακούσει παλιά ότιυπήρχαν κάποια πολύ φτηνά ή ακόμα και τσάμπα αλλά δεν ξέρω αν λειτουργούν πια.

 

παιδια δοκιμασατε αν σας κανει το bobsled υπαρχει στο paly :!:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία και ελαφριά εφαρμογή είναι η https://play.google.com/store/apps/details?id=mohammad.adib.roundr η οποία είναι δωρεάν, στρογυλευει τις γωνίες.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος που χρησιμοποιεί το uccw να με βοηθήσει.

Εγκατέστησα χτες για πρώτη φορά το πρόγραμμα και κατέβασα από ένα link που υπάρχει στο Market, το .uzip αρχείο για τo Sense 5 skin. Έκανα κάποιες αλλαγές (πχ. έσβησα για να μην εμφανίζεται το am/pm επειδή χρησιμοποιώ ρολόι 24ώρου μορφής, μετακίνησα τους βαθμούς της θερμοκρασίας κ.α.) και όρισα ως weather provider τον Yahoo.

Η αλήθεια είναι ό,τι πειραματίζομαι, γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω βρει ποιο αξιόπιστο provider για την περιοχή μου από το AccuWeather.

Το πρόβλημα μου είναι ό,τι ενώ έχω ορίσει να κάνει auto update κάθε ώρα, η θερμοκρασία είναι κολλημένη στους 8C που υπάρχει από χτες το βράδυ που ενεργοποίησα το widget, ενώ και μετά από μετακίνησή μου σήμερα εκτός Θεσσαλονίκης, αυτό συνεχίζει να γράφει Thessaloniki !!!!

 

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (ίσως γενικό με τον provider ή κάποιο άλλο με την εφαρμογή) ή έχω κάνει εγώ κάτι λάθος;

Eπίσης κάτι άλλο, αλλά όχι εξίσου σημαντικό, υπάρχει τρόπος να κάνεις ΕΣΥ update τον καιρό ό,τι ώρα θέλεις και να μη περιμένεις να περάσει το interval time που έχεις ορίσει;

 

Eυχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος που χρησιμοποιεί το uccw να με βοηθήσει.

Εγκατέστησα χτες για πρώτη φορά το πρόγραμμα και κατέβασα από ένα link που υπάρχει στο Market, το .uzip αρχείο για τo Sense 5 skin. Έκανα κάποιες αλλαγές (πχ. έσβησα για να μην εμφανίζεται το am/pm επειδή χρησιμοποιώ ρολόι 24ώρου μορφής, μετακίνησα τους βαθμούς της θερμοκρασίας κ.α.) και όρισα ως weather provider τον Yahoo.

Η αλήθεια είναι ό,τι πειραματίζομαι, γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω βρει ποιο αξιόπιστο provider για την περιοχή μου από το AccuWeather.

Το πρόβλημα μου είναι ό,τι ενώ έχω ορίσει να κάνει auto update κάθε ώρα, η θερμοκρασία είναι κολλημένη στους 8C που υπάρχει από χτες το βράδυ που ενεργοποίησα το widget, ενώ και μετά από μετακίνησή μου σήμερα εκτός Θεσσαλονίκης, αυτό συνεχίζει να γράφει Thessaloniki !!!!

 

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (ίσως γενικό με τον provider ή κάποιο άλλο με την εφαρμογή) ή έχω κάνει εγώ κάτι λάθος;

Eπίσης κάτι άλλο, αλλά όχι εξίσου σημαντικό, υπάρχει τρόπος να κάνεις ΕΣΥ update τον καιρό ό,τι ώρα θέλεις και να μη περιμένεις να περάσει το interval time που έχεις ορίσει;

 

Eυχαριστώ.

 

Αυτό είναι κλασικό πρόβλημα του UCCW

Το αντιμετώπισα και εγω και διάβασα πολλά threads μέχρι να αποφασίσω πως δεν γίνεται auto update

Η θερμοκρασία γίνεται αν βάλεις ένα hotspot και το κάνεις manually αλλά η τοποθεσία δεν...

Τελικά ξαναγύρισα στο Beautiful Widgets και κράτησα το UCCW για άλλα...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

παιδια δοκιμασατε αν σας κανει το bobsled υπαρχει στο paly :!:

Xαθηκε η Ελλαδα απο της χωρες για free κλησεις, βλεπω οτι εχω την v2.5.0 / 2013-03-01, σε εσενα δουλευει κανονικα?

 

Στα φρεσκα σχολια στο play αυτο γραφουν...... :(

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κλασικό πρόβλημα του UCCW

Το αντιμετώπισα και εγω και διάβασα πολλά threads μέχρι να αποφασίσω πως δεν γίνεται auto update

Η θερμοκρασία γίνεται αν βάλεις ένα hotspot και το κάνεις manually αλλά η τοποθεσία δεν...

Τελικά ξαναγύρισα στο Beautiful Widgets και κράτησα το UCCW για άλλα...

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Επειδή βλέπω ό,τι έχεις ασχοληθεί με το uccw, το link με το skin που κατέβασα είναι αυτό. Όπως θα δεις, γράφει ό,τι έχει 2 hotspots (Clock & Update weather). Αν και εγώ όπως έγραψα παραπάνω κατέβασα το uzip για να κάνω κάποιες παραμετροποιήσεις, πιστεύω ότι είναι το ίδιο.

Αυτό που διαπίστωσα χρησιμοποιώντας την εφαρμογή είναι ό,τι πηγαίνοντας στα Settings και επιλέγοντας το Lock Widgets (hotspot mode), κλειδώνεις το widget έτσι ώστε αν πατήσεις πάνω του να μην ανοίξει η εφαρμογή. Έτσι δεν είναι;

 

Άρα τα 2 hotspots που αναφέρει ο developer του skin πώς λειτουργούν; Και επίσης εσύ ανέφερες ό,τι μπορώ να βάλω εγώ ένα hotspot στη θερμοκρασία και να κάνω manually το update.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πώς να το κάνω;

 

Ps. Σχετικά με το πρηγούμενό μου post και τη μη αλλαγή της θερμοκρασίας, πρέπει να είχε πρόβλημα το Yahoo Weather γιατί ούτε και στο site του άλλαζε θερμοκρασία. Μάλλον είχε κολλήσει και ήταν λογικό να μη μπορεί να κάνει update και το widget στο κινητό. Τώρα ακόμη κι έτσι, αν θα έπρεπε να έχει αλλάξει τουλάχιστον τοποθεσία, δεν ξέρω. Θα το ελέγξω και τις επόμενες ημέρες.

 

 

Edit: Βρήκα πως λειτουργούν τα hotspot, είμαι ok μ' αυτό. Απλά δεν θέλει με τίποτα να κάνει update την τοποθεσία και τη θερμοκρασία, οπότε ερχόμαστε σ' αυτό που είπες ότι είναι γενικό το κακό..

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στο better battery stats και δεν βρίσκω που έχει/αν έχει πληροφορίες σχετικά με την θερμοκρασία του κινητού κλπ. Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή όχι?

 

detailed data counter? 3G watchdog pro ή κάτι άλλο?

 

Νομίζω ότι θα μείνεις πάρα πολύ ευχαριστημένος με το 3g watchdog pro. Δεν ζητάει πολλά permissions, είναι ελαφρύ (αν και τελευταία διάβασα κάτι comments από χρήστες που διαμαρτύρονταν για battery drain εξαιτίας του) και επιπλέον στην δική μου περίπτωση δεν έχω παρατηρήσει απόκλιση στα δεδομένα που καταγράφει απο αυτά που εγώ χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στο better battery stats και δεν βρίσκω που έχει/αν έχει πληροφορίες σχετικά με την θερμοκρασία του κινητού κλπ. Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή όχι?

 

 

.

 

Δεν έχει τέτοια χρήση. Απλά σου βγάζει λεπτομερή ανάλυση της χρήσης μπαταρίας.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε καποια εφαρμογη/widget που να μετρα ποσος χρονος εχει περασει απο το τελευταιο reboot της συσκευης?

Το Elixir 2 φανταζομουν πως θα το ειχε, αλλα δεν...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε καποια εφαρμογη/widget που να μετρα ποσος χρονος εχει περασει απο το τελευταιο reboot της συσκευης?

Το Elixir 2 φανταζομουν πως θα το ειχε, αλλα δεν...

 

Στο πληροφοριες συσκευης-κατασταση-χρονος λειτουργιας δεν σου το δειχνει..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...