Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III LTE (I9305)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά πρώτο μου post εδώ στο site σας θελω μια βοηθεια!

Έχω το galaxy s3 lte gt-i9305 το πρόβλημα είναι το εξής : Έχω καρτοσυμβολαιο κ στέλνω το μνμ για να μου μπούνε τα mb μου χετε το μνμ ότι τα mb έχουν μπει κ το μνμ που κάνεις εγκατάσταση τις ρυθμίσεις το οποίο δν μπορώ να το ανοίξω γιατί ότι κωδικό κ να βάλω μου λέει ότι είναι λάθος! Αυτό όμως το έλυσα γιατί πήγα στο γερμανο κ μου τις έβαλε τις ρυθμίσεις ο υπάλληλος που ήταν εκεί αλλα κ πάλι δν μπορούσα να μπω στο ίντερνετ με τα mb! Τι μπορεί να φταίει? Οι υπόλοιποι που έχετε το ίδιο κινητό έχετε αντιμετοπισει κάποιο πρόβλημα με τα mb της cosmote?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά παιδιά όποιος έχει χρησιμοποιήσει και το απλο s3 και το lte, έχει διαφορά η μπαταρία τους; Κρατάει κάποια περισσότερο και αν ναι ποιά; Στο Ι9305 κρατάει πάνω απο μέρα η μπαταρία με normal χρήση; Ξέρει κανείς τι να προσέχω στην επικοινωνία μου με το σκρουτζομάγαζο για να μη μου έρθει το s3 I9305 Ν; Τι να τους ρωτήσω;

 

Καλησπέρα φίλε,

 

Η μπαταρία έχει διαφορά μικρή (λίγο καλύτερη στο απλό S3), αλλά δε θα θυσίαζα τα 2 ram για μερικές ώρες παραπάνω αυτονομία...

 

Κι όσο για το 9305Ν, ακόμα κι αν πάρεις αυτό, ΔΕΝ σε επηρεάζει. Στην Ελλάδα η lte μπάντα έχει δοθεί στα 1800MHz και από τα 2 δίκτυα, οπότε δεν σε απασχολεί καθόλου. Η διαφορά τους είναι πως το 9305Ν παίζει στα 900/1800/2600 lte, και το 9305 στα 800/1800/2600. Οταν εδώ και στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης, παίζουν στα 1800/2100/2600, ποιος ο λόγος να σε απασχολεί, ειδικά όταν τα 900 χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ στη Σουηδία και σε κάποιες άλλες σκανδιναβικές χώρες αυτή τη στιγμή;! :)

 

Εκτός αν έχεις σκοπό να πας προς τα εκεί, οπότε και θα χρειαστείς το 9305Ν, ή προς την Αμερική σε κάποιο δίκτυο που να παίζει lte 800, οπότε και θα χρειαστείς το 9305 :)

 

Και αν διαβάσεις και τα προηγούμενα ποστς μου, ΟΛΕΣ οι stock official roms από το 9305, μπορούν να φλασαριστούν στο 9305Ν, και αν θέλεις να το rootάρεις, το rootάρεις με τα ίδια ακριβώς εργαλεία και αρχεία :)

 

Με το καλό να το αποκτήσεις, όποιο κι αν αποκτήσεις! ;)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

 

Η μπαταρία έχει διαφορά μικρή (λίγο καλύτερη στο απλό S3), αλλά δε θα θυσίαζα τα 2 ram για μερικές ώρες παραπάνω αυτονομία...

 

)

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, να είσαι καλά.. Μάλλον έχω καταλήξει στο Ι9305 όπως βλέπεις γιατί είναι κινητάρα. Ξέρω ότι είναι κάλύτερη η μπαταρία του Ι9300 αλλά θα ήθελα το Ι9305 να βγάζει 1 ημέρα + και γι αυτό ρωτάω επίμονα. Κατά τα άλλα θέλω να αγοράσω το καθαρό Ι9305 χωρίς το Ν γιατί κάπου διάβασα πως στο μέλλον θα υποστηρίζεται και στην Ελλάδα τα 800MHz αν δεν κάνω λάθος. Το νήμα το έχω διαβάσει όλο. Συνεχίστε να μας βοηθάτε τους νέους και ειδικότερα όσους σαν εμένα έρχονται απο άλλο λειτουργικό(symbian απο ΝΟΚΙΑ Ν8). Πραγματικά η δουλειά είναι τρομερή..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τη βοήθειά σας...

 

Αφού κατάφερα να κρασάρω ένα 9305 σβήνοντας τη NAND από το ODIN, κι αφού το τηλέφωνο δε διάβαζε Baseband & IMEI (με αποτέλεσμα να μη μπορεί να δουλέψει), πέρασα πάνω το Perseus και τώρα δουλεύει "κανονικά". Και λέω "κανονικά", γιατί δουλεύει μεν, διάβασε το ΙΜΕΙ κανονικά, δέχεται κλήσεις, αλλά όμως κολλάει όταν πάει να κάνει κλήση, δέχεται sms αλλά δε στέλνει sms (δείχνει ότι στέλνει αλλά δεν παίρνει ο παραλήπτης), και δε μπορεί να μπει σε 3G δίκτυα. Μόνο σε 2G. Ξέρει κανένας πώς να τα διορθώσω αυτά;;;

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα να κάνω root σήμερα σύμφωνα με τον οδηγό αλλά βάζοντας το αρχείο CF-Auto-Root-m3-m3zh-gti9305.tar . Τελικά η συσκευή μένει στο downloading Do not turn off target και δεν προχωρά από εκεί. έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

σε download mode δείχνει odin mode και προσπάθειες 3 (καθότι ξαναδοκίμασα να περάσω το auto root 2-3 φορές έπειτα) και φυσικά δεν μπαίνει σε κανονικό Mode

 

δοκίμασα και factory reset -- τιποτα

δοκίμασα cache wipe - τίποτα

Edited by Tna
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Aristeides Latou εξωγηινη τεχνολογια ειναι αυτη;;;;;:confused:

 

Χα χα, δεν απέχει και πολύ! Εξωγήινος γίνεσαι από τα νεύρα (γίνεσαι πράσινος, κόκκινος, μωβ) από τα νεύρα σου και την αϋπνία προσπαθώντας να το φτιάξεις :)

 

προσπάθησα να κάνω root σήμερα σύμφωνα με τον οδηγό αλλά βάζοντας το αρχείο CF-Auto-Root-m3-m3zh-gti9305.tar . Τελικά η συσκευή μένει στο downloading Do not turn off target και δεν προχωρά από εκεί. έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

σε download mode δείχνει odin mode και προσπάθειες 3 (καθότι ξαναδοκίμασα να περάσω το auto root 2-3 φορές έπειτα) και φυσικά δεν μπαίνει σε κανονικό Mode

 

δοκίμασα και factory reset -- τιποτα

δοκίμασα cache wipe - τίποτα

 

Ωραία... Για αρχή, καλώς ήρθες στον κόσμο του No software installed on the phone!

 

Κατά 2ον, άκου τι θα κάνεις...

 

1. Για το root μετά, θα κατεβάσεις το CWM Recovery εδώ: https://docs.google.com/open?id=0B7S-bznVXd7BWjIzcktrYzhtMEE

2. Για το root stage 2, θα κατεβάσεις το SuperSU από το XDA: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053

3. Για να φλασάρεις το κινητό σου, θα κατεβάσεις αυτό: http://www.hotfile.com/dl/195491523/fe984cf/I9305XXBMB4_I9305XEFBMB2_XEF.zip.html

 

4.Οπως σε βγάζει στο Download mode, φόρτωσε στο odin το αρχείο από το βήμα 3. Σύνδεσε το κινητό στον υπολογιστή σου, να είσαι σίγουρος πως έχεις επιλεγμένα ΜΟΝΟ τα Auto Reboot και F. Reset Time. Πάτα το START κι άσε το να τρέχει.

5. Συγχαρητήρια! Έχεις ένα τηλέφωνο με λειτουργικό, που πάλι δουλεύει! Ρύθμισε τα email, gmail, Samsung Accounts Κλπ κλπ κλπ για να το έχεις σε κατάσταση πλήρους λειτουργίας. Πάμε να κάνουμε root τώρα...

6. Το .zip του SuperSU που κατέβασες στο βήμα 2, βάλτο σε μία κάρτα μνήμης. Οχι σε κάποιο φάκελο. Απλά ρίξτο στην κάρτα.

7. Βγάλε τη μπαταρία από το τηλέφωνό σου, βάλτην πάλι, βάλε την κάρτα μνήμης, και μπες σε Download mode (Vol-, Menu, Power).

8. Στο odin φόρτωσε το I9305_CWM_Recovery.tar.md5 που θα αποσυμπιέσεις από το .zip που κατέβασες στο βήμα 1. Σύνδεσε το κινητό, παλι θα έχεις επιλεγμένα ΜΟΝΟ τα Auto Reboot και F. Reset Time, πατάς το START και σε λιγότερο από 1 λεπτό είσαι rooted! Ασε το τηλέφωνο να ανάψει, και μόλις σε βγάλει στο lock screen αποσύνδεσε το USB, βγάλε τη μπαταρία και ξαναβάλτη. Δε σε ενδιαφέρει αν το odin παραμένει σε μπλε χρώμα και δεν έχει βγάλει ακόμα PASS. Αυτό συμβαίνει γιατί το .ini αρχείο του έχει ρυθμισμένο το reboot στα 120 δευτερόλεπτα τσάμπα αναμονής....

9. Μπες σε recovery mode (Vol+, Menu, Power), και επέλεξε install .zip from sdcard, και μετά Select .zip file to install ή κάπως έτσι. Θα σου εμφανίσει το UPDATE SuperSU.zip. Το επιλέγεις, και το αφήνεις να κάνει τη δουλειά του. Σε 10 δευτερόλεπτα θα έχει τελειώσει, και μετά επιλέγεις Back, Back, Reboot phone.

10. Ανάβεις το κινητό, και είσαι Fully rooted, με Superuser Permissions, και με τα πάντα στη θέση τους!

 

Συμβουλή: Κατέβασε το Root Explorer, το TriangleAway, και το BusyBox. Θα σου φανούν πολύτιμα σε αρκετές εφαρμογές (το BusyBox), στο να καθαρίσεις το Flash Counter (to TriangleAway) που μετά κι από αυτά που κάναμε θα έχει φτάσει στα 4 ή 5 counts, και στην αναζήτηση αρχείων (το Root Explorer). Και τα 3 έχουν Free & paid εκδόσεις. Εγώ τα έχω αγορασμένα, επιλογή σου είναι αυτή βέβαια :)

 

Καλή τύχη, κι ό,τι θέλεις εδώ είμαι και είμαστε :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Λεω να το τσιμπησω παιδες απο birdphone...για LTE εδω στο ελλαντα πιστευω δεν υπαρχει θεμα εφοσον ειναι ευρωπαικο ε;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες θα μου δώσει κανείς καμιά απάντηση για το θέμα που ανέφερα ποιο πανω ?

 

Έχεις υπόλοιπο;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες θα μου δώσει κανείς καμιά απάντηση για το θέμα που ανέφερα ποιο πανω ?

 

Μπές ρυθμίσεις >περισσότερα>δίκτυα κινητής>ενεργοποιηση δεδομένων και τίκαρε το.Για καλύτερη ταχύτητα ξετίκαρε το χρήση μονο δικτύων 2G.

 

:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Χα χα, δεν απέχει και πολύ! Εξωγήινος γίνεσαι από τα νεύρα (γίνεσαι πράσινος, κόκκινος, μωβ) από τα νεύρα σου και την αϋπνία προσπαθώντας να το φτιάξεις :)

 

 

 

Ωραία... Για αρχή, καλώς ήρθες στον κόσμο του No software installed on the phone!

 

Κατά 2ον, άκου τι θα κάνεις...

 

1. Για το root μετά, θα κατεβάσεις το CWM Recovery εδώ: https://docs.google.com/open?id=0B7S-bznVXd7BWjIzcktrYzhtMEE

2. Για το root stage 2, θα κατεβάσεις το SuperSU από το XDA: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053

3. Για να φλασάρεις το κινητό σου, θα κατεβάσεις αυτό: http://www.hotfile.com/dl/195491523/fe984cf/I9305XXBMB4_I9305XEFBMB2_XEF.zip.html

 

4.Οπως σε βγάζει στο Download mode, φόρτωσε στο odin το αρχείο από το βήμα 3. Σύνδεσε το κινητό στον υπολογιστή σου, να είσαι σίγουρος πως έχεις επιλεγμένα ΜΟΝΟ τα Auto Reboot και F. Reset Time. Πάτα το START κι άσε το να τρέχει.

5. Συγχαρητήρια! Έχεις ένα τηλέφωνο με λειτουργικό, που πάλι δουλεύει! Ρύθμισε τα email, gmail, Samsung Accounts Κλπ κλπ κλπ για να το έχεις σε κατάσταση πλήρους λειτουργίας. Πάμε να κάνουμε root τώρα...

6. Το .zip του SuperSU που κατέβασες στο βήμα 2, βάλτο σε μία κάρτα μνήμης. Οχι σε κάποιο φάκελο. Απλά ρίξτο στην κάρτα.

7. Βγάλε τη μπαταρία από το τηλέφωνό σου, βάλτην πάλι, βάλε την κάρτα μνήμης, και μπες σε Download mode (Vol-, Menu, Power).

8. Στο odin φόρτωσε το I9305_CWM_Recovery.tar.md5 που θα αποσυμπιέσεις από το .zip που κατέβασες στο βήμα 1. Σύνδεσε το κινητό, παλι θα έχεις επιλεγμένα ΜΟΝΟ τα Auto Reboot και F. Reset Time, πατάς το START και σε λιγότερο από 1 λεπτό είσαι rooted! Ασε το τηλέφωνο να ανάψει, και μόλις σε βγάλει στο lock screen αποσύνδεσε το USB, βγάλε τη μπαταρία και ξαναβάλτη. Δε σε ενδιαφέρει αν το odin παραμένει σε μπλε χρώμα και δεν έχει βγάλει ακόμα PASS. Αυτό συμβαίνει γιατί το .ini αρχείο του έχει ρυθμισμένο το reboot στα 120 δευτερόλεπτα τσάμπα αναμονής....

9. Μπες σε recovery mode (Vol+, Menu, Power), και επέλεξε install .zip from sdcard, και μετά Select .zip file to install ή κάπως έτσι. Θα σου εμφανίσει το UPDATE SuperSU.zip. Το επιλέγεις, και το αφήνεις να κάνει τη δουλειά του. Σε 10 δευτερόλεπτα θα έχει τελειώσει, και μετά επιλέγεις Back, Back, Reboot phone.

10. Ανάβεις το κινητό, και είσαι Fully rooted, με Superuser Permissions, και με τα πάντα στη θέση τους!

 

Συμβουλή: Κατέβασε το Root Explorer, το TriangleAway, και το BusyBox. Θα σου φανούν πολύτιμα σε αρκετές εφαρμογές (το BusyBox), στο να καθαρίσεις το Flash Counter (to TriangleAway) που μετά κι από αυτά που κάναμε θα έχει φτάσει στα 4 ή 5 counts, και στην αναζήτηση αρχείων (το Root Explorer). Και τα 3 έχουν Free & paid εκδόσεις. Εγώ τα έχω αγορασμένα, επιλογή σου είναι αυτή βέβαια :)

 

Καλή τύχη, κι ό,τι θέλεις εδώ είμαι και είμαστε :)

ευχαριστώ!

 

έβαλα cyanomdgen 10.1 και είδα ένα άλλο τηλέφωνο πιο γρήγορο (από οτιδήποτε) και πιο παιχνιδιάρικο

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!

 

έβαλα cyanomdgen 10.1 και είδα ένα άλλο τηλέφωνο πιο γρήγορο (από οτιδήποτε) και πιο παιχνιδιάρικο

 

Οπως σου είπα το έκανες, ε;

 

Αντε, καλοτάξιδο :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω μπερδευτει...:confused:

πιον επεξεργαστη φοραει τελικα το i9305;;;;

γιατι το δικο μου ειχε ενα μικρο αυτοκολλητακι πανω αριστερα απο την υποδοχη των ακουστικων που γραφει qualcomm®4G....

δεν εχει τον exynos;;;;

τι χαρακτηρηστικα εχει ο qualcomm;;;;;;:worry:

http://en.wikipedia.org/wiki/Samsung_Galaxy_S_III ισχυει;;;;;;

Edited by commandersotos
προσθηκη
Addicted to Technology :wink:
Link to comment
Share on other sites

γιατι εχθες που εψαξα λιγο καπου διαβασα οτι ο exynos δεν υποστηριζει LTE.....
Addicted to Technology :wink:
Link to comment
Share on other sites

γιατι εχθες που εψαξα λιγο καπου διαβασα οτι ο exynos δεν υποστηριζει LTE.....

 

 

Αν ο exynos δεν υποστήριζε lte, τότε πώς το S4 (i9500) θα έχει 8 πυρήνες και θα έχει και lte; :)

 

Είναι σα να λες σε έναν Η/Υ, πως επειδή λέει πως έχει Intel i5, γιατί να βλέπω στο motherboard ένα chipset Που λέει nForce, SiS, κλπ; Είναι 2 διαφορετικοί επεξεργαστές, και ο καθένας εξυπηρετεί το δικό του σκοπό :) Οπότε μην ανησυχείς! Για την υπολογιστική ισχύ του τηλεφώνου σου έχεις τους 4 πυρήνες του exyπnos :P, και για τη συνδεσιμότητα τη δύναμη της Qualcomm :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Τελικά παίδες μετά απο αρκετή σκέψη πήρα κι εγω το νέο μου κινητό το οποίο είναι το S3 LTE. Προέρχομαι απο symbian και θέλω κάποια βοήθεια. Διατηρώ 2 λογαριασμούς email (hotmail & gmail) και

 

1. θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να ρυθμήσω το gmail μου να μου εμφανιζει τα emails κάθε 4 ώρες (εννοείται ότι θέλω να γίνεται μέσω wifi).

 

2. Πως μπορώ να έχω hotmail στο s3; Προσπαθώ εδώ και ώρα να βρώ κάποιο εικονίδιο και να ρυθμήσω το hotmail μου και δεν βρίσκω κάτι. Εννοείται πως θέλω τις ίδιες ρυθμήσεις με το gmail.

 

3. Θέλω να έχω ανοιχτό όλη την ημέρα το wifi και δεν θέλω να χρεώνομαι με το internet του δικτύου μου (έχω 100mb και θέλω να τα χρησιμοποιώ όταν χρειάζεται για να μην ξεπεράσω τα 100mb και πληρώσω παραπάνω). Τι ρύθμηση να κάνω;

 

4. Μηνύματα απο το facebook & notifications πως μπορώ να δέχομαι ανά 2 ωρο αν γίνεται; Τι ρύθμηση να κάνω;

 

5. Υπάρχει πρόγραμμα που να μου μπλοκάρει την πλοήγησει μέσω του δικτύου μου όταν φτάσω τα 100mb που έχω στο πρόγραμμα μου; Με ποιο τρόπο τσεκάρω πόσα mb εχω κάψει μέχρι στιγμής;

 

6. Μπορώ να έχω κρυφό φάκελο στο s3;

 

7. Προς το παρών δεν θέλω να κάνω root στο κινητό γιατί είμαι ανίδεος. Πως μπορώ να κλείσω κάποιες άχρηστες εφαρμογές που τρέχουν για να έχω λίγο καλύτερη μπαταρία και ταχύτητα;

 

8. Αν έχετε κάποιες συμβουλές για τη χρήση του και την καλύτερη απόδοση του στην μπαταρία, μιας με τη χρήση που θέλω να του κάνω (wifi ανοιχτό, ίσως στο μέλλον οταν μάθω καλύτερα το κινητό και δεν κινδυνεύω απο υψηλές χρεώσεις να έχω κάποιες ώρες ανοιχτο 3g, 4g). Τι πρέπει να προσέξω στη χρήση του δικτύου μου με το internet για να μην την πατήσω οικονομικά(ρυθμήσεις). Η μετάβαση απο symbian σε android με αγχώνει λίγο..Εκει που δεν είχες τίποτα..τώρα τα εχεις όλα και πρέπει να τα διαχειριστείς..

 

Το κινητό είναι άπαιχτο και η μπαταρία δείχνει καλή αν και το έχω λίγες ώρες το τηλέφωνο..

 

Όποιος φίλος μπορεί ας βοηθήσει. Καλώς σας βρήκα..

 

Μόλις τώρα προσπαθούσα να βάλω μια καρτα μνήνης micro sd που είχα στο ΝΟΚΙΑ Ν8 αφου την είχα διαμορφώσει στο Ν8 αλλά στο s3 δεν τη διαβάζει. Κάνω κάτι λάθος ρε παιδιά;;;

Οποιος μπορεί ας με βοηθήσει..Ειμαι νέος στο android..

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Τελικά παίδες μετά απο αρκετή σκέψη πήρα κι εγω το νέο μου κινητό το οποίο είναι το S3 LTE. Προέρχομαι απο symbian και θέλω κάποια βοήθεια. Διατηρώ 2 λογαριασμούς email (hotmail & gmail) και

 

1. θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να ρυθμήσω το gmail μου να μου εμφανιζει τα emails κάθε 4 ώρες (εννοείται ότι θέλω να γίνεται μέσω wifi).

 

2. Πως μπορώ να έχω hotmail στο s3; Προσπαθώ εδώ και ώρα να βρώ κάποιο εικονίδιο και να ρυθμήσω το hotmail μου και δεν βρίσκω κάτι. Εννοείται πως θέλω τις ίδιες ρυθμήσεις με το gmail.

 

3. Θέλω να έχω ανοιχτό όλη την ημέρα το wifi και δεν θέλω να χρεώνομαι με το internet του δικτύου μου (έχω 100mb και θέλω να τα χρησιμοποιώ όταν χρειάζεται για να μην ξεπεράσω τα 100mb και πληρώσω παραπάνω). Τι ρύθμηση να κάνω;

 

4. Μηνύματα απο το facebook & notifications πως μπορώ να δέχομαι ανά 2 ωρο αν γίνεται; Τι ρύθμηση να κάνω;

 

5. Υπάρχει πρόγραμμα που να μου μπλοκάρει την πλοήγησει μέσω του δικτύου μου όταν φτάσω τα 100mb που έχω στο πρόγραμμα μου; Με ποιο τρόπο τσεκάρω πόσα mb εχω κάψει μέχρι στιγμής;

 

6. Μπορώ να έχω κρυφό φάκελο στο s3;

 

7. Προς το παρών δεν θέλω να κάνω root στο κινητό γιατί είμαι ανίδεος. Πως μπορώ να κλείσω κάποιες άχρηστες εφαρμογές που τρέχουν για να έχω λίγο καλύτερη μπαταρία και ταχύτητα;

 

8. Αν έχετε κάποιες συμβουλές για τη χρήση του και την καλύτερη απόδοση του στην μπαταρία, μιας με τη χρήση που θέλω να του κάνω (wifi ανοιχτό, ίσως στο μέλλον οταν μάθω καλύτερα το κινητό και δεν κινδυνεύω απο υψηλές χρεώσεις να έχω κάποιες ώρες ανοιχτο 3g, 4g). Τι πρέπει να προσέξω στη χρήση του δικτύου μου με το internet για να μην την πατήσω οικονομικά(ρυθμήσεις). Η μετάβαση απο symbian σε android με αγχώνει λίγο..Εκει που δεν είχες τίποτα..τώρα τα εχεις όλα και πρέπει να τα διαχειριστείς..

 

Το κινητό είναι άπαιχτο και η μπαταρία δείχνει καλή αν και το έχω λίγες ώρες το τηλέφωνο..

 

Όποιος φίλος μπορεί ας βοηθήσει. Καλώς σας βρήκα..

 

Μόλις τώρα προσπαθούσα να βάλω μια καρτα μνήνης micro sd που είχα στο ΝΟΚΙΑ Ν8 αφου την είχα διαμορφώσει στο Ν8 αλλά στο s3 δεν τη διαβάζει. Κάνω κάτι λάθος ρε παιδιά;;;

Οποιος μπορεί ας με βοηθήσει..Ειμαι νέος στο android..

 

Καλοτάξιδο και το δικό σου :) Ας το πιάσουμε ένα-ένα το θέμα σου!

 

1. Αφού σεττάρεις όλα τα email σου, θα πατήσεις στο εικονίδιο του email και θα πατήσεις το αριστερό touch key (menu). Θα επιλέξεις ρυθμίσεις, τον κάθε λογαριασμό που θέλεις, Ρυθμίσεις, και θα επιλέξεις συγχρονισμό κάθε 4 ώρες. Αυτό ΔΕΝ μπορείς να το κάνεις στο gmail, γιατί είναι Push Service (που σημαίνει πως μόλις φτάσει ένα email στο server, θα στο στείλει απ'ευθείας). Οπως δουλεύει το icloud στο iPhone, όπως δουλεύει και ένας λογαριασμός exchange σε οποιαδήποτε συσκευή.

 

2. http://www.komodocontacts.com/page/how-to-setup-hotmail-on-android-phone

 

3. Μενού, Ρυθμίσεις, Περισσότερες επιλογές, Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, και πρέπει να έχει κάτι σαν Ενεργοποίηση δεδομένων ή κάτι τέτοιο. Βγάζεις το τικ, και πλέον αν δεν είσαι σε WiFi δεν έχεις και δεδομένα :) ή πιο απλά, σέρνεις με το δάχτυλο το πάνω μέρος της οθόνης, κι από τις συντομεύσεις που έχει, όταν δεν είσαι σε WiFi, απενεργοποιείς το GPS, και το Μεταφορά Δεδομένων. Κι όσο δεν βλέπεις το σηματάκι του WiFi και δεν εμφανίζεται και το G, E, H, H+, LTE επάνω και δεξιά, ξέρεις πως δεν έχεις δεδομένα!

 

4. Δεν το θυμάμαι, το είχα κάνει σε κλαποια φάση, αλλά νομίζω πως το ρυθμίζεις μέσα από την εφαρμογή του Facebook.

 

5. Αν δεν έχεις Vodafone ή Wind (Vodafone ας πούμε έχω εγώ), και έχεις την τρισκατάρατη Cosmote, κατέβασε το 3G Watchdog. Δε θα σου μπλοκάρει ΝΟΜΙΖΩ τα δεδομένα, αλλά έχει καταπληκτικό μετρητή. Στις 2 πρώτες εταιρίες, με το που φτάσεις το 80% των δεδομένων σε ειδοποιούν, στο 100% ξανά, και ειδικά η Vodafone σου κόβει την πρόσβαση στο ίντερνετ. Σε υποχρεώνει να στείλεις ένα (δωρεάν) SMS, με το οποίο αγοράσεις επιπλέον 100Mb με 5€, προκειμένου να συνεχίσεις να έχεις πρόσβαση και να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις. Επίσης η Vodafone αλλά τώρα και η Cosmote έχουν την εφαρμογή My Vodafone (My Cosmote νομίζω την έβγαλαν και οι άλλοι), με την οποία όταν δεν είσαι επάνω σε WiFi, σου λέει πόσο υπόλοιπο σε λεπτά, μηνύματα και ΜΒ έχεις στο πρόγραμμά σου. Τα λεπτά και SMS με καθυστέρηση 1 ημέρας, τα δεδομένα με καθυστέρηση 2 λεπτών :)

 

6. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gussaninc.hideit&hl=en και είναι συμβατή ΜΟΝΟ με το S3 lte! S3, Note 2, Note 2 lte, δεν υποστηρίζονται :D Lucky us :P

 

7. Μενού, Ρυθμίσεις, Διαχείριση Εφαρμογών, ή Εφαρμογές, ή Εγκατεστημένες εφαρμογές (τα λέω απ' έξω γιατί το δικό μου πήγε ταξίδι στον SotMax στην Κεφαλλονιά, και δεν θυμάμαι τι ακριβώς γράφει!). Σου εμφανίζει 3 επιλογές. Εγκατεστημένες, Σε Εκτέλεση, Ολες. Θα πας στο Ολες, και θα επιλέξεις μία. Ας πούμε τις 2 πιο άχρηστες... Flipboard, και S Suggest... Πατάς επάνω τους, κάνεις κλικ στο Εκκαθάριση Cache (για να σου ελευθερώσει και λίγο χώρο, από μερικά ΚΒ μέχρι μερικά ΜΒ), ξετικάρεις το Εμφάνιση Ειδοποιήσεων (ή κάτι τέτοιο, είναι το μόνο tick box και είναι πάνω και προς τα αριστερά), πατάς Αναγκαστικός Τερματισμός, και μετά Απενεργοποίηση. Αν είναι από τις επιλογές του συστήματος, και σου εμφανίζει μετά από αναβάθμιση, αντί για Απενεργοποίηση, ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΩΝ, θα πατήσεις. Θα κάνεις απεγκατάσταση, και μετά πάλι Αναγκαστική Διακοπή (αν στο εμφανίζει πάλι), και Απενεργοποίηση. Ως εκ θαύματος, θα δεις την κάθε εφαρμογή από αυτές να εξαφανίζονται από τα εικονίδιά σου στο τηλέφωνο :) Αν θελήσεις να ξαναενεροποιήσεις κάποια ή κάποιες από τις εφαρμογές, ΔΕΝ θα τις βρεις πλέον με αλφαβητική σειρά όπως πριν, αλλά στο κάτω κάτω μέρος με την ένδειξη "Απενεργοποιήθηκε" στα δεξιά τους. Εχω κάνει πριν λίγο καιρό μια λίστα με μερικές άχρηστες. Πήγαινε μερικές σελίδες πίσω να τις δεις, για να παίξεις και ασφαλής... Οσο για το root, περίμενε ακόμα. Δες το τηλέφωνο πρώτα πώς δουλεύει έτσι, για να μπορείς να εκτιμήσεις. Και ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ROOT, ΔΙΑΒΑΣΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΕΥΡΑ!!!!!!

 

8. Αν δεν έχεις πρόγραμμα από 35€ και πάνω (στην Cosmote), ΔΕΝ μπορείς να έχεις 4G. Και αν θέλεις να έχεις 4G, γνήμη μου είναι να πάρεις κάποιο πρόγραμμα με πολλάααααααααααααα περισσότερα ΜΒ. Τα 100ΜΒ δε θα σου φτάσουν ούτε για ένα τεστ στο Speedtest σε 4G (εδώ σε 3G και σου τρώει κάπου 7-8ΜΒ στο κάθε τεστ)!!! Για τη μπαταρία δε μπορώ να πω κάτι. Είναι στο προσωπικό προφίλ του καθενός. Εγώ που το ξεσκίζω με παιχνίδια (ειδικά το Real Racing 3 της Electronic Arts που είναι και δωρεαν, κατέβασέ το και θα καταλάβεις γιατί :)), με πλοήγηση κλπ, ό,τι και να κάνω, ίσως και να χρειάζομαι και 2 φορτίσεις την ημέρα ;) Και μη φοβάσαι. Το Android είναι πολύ πιο φιλικό από το Symbian.

 

Α, και για να μην ξενερώσεις.... Στην 1η φόρτιση της μπαταρίας, όταν το αγοράζεις δηλαδή, θα εντυπωσιαστείς! Ξεφόρτισέ την μέχρι να σβήσει το τηλέφωνο, και άφησέ το να φορτίσει (κατά προτίμηση) σβηστό για ένα 5ωρο μετά. Κάνε αυτόν τον κύκλο 2-3 φορές για να δεις καλή μπαταρία.

 

Ο,τι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε :)

Edited by Aristeides Latou

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

 

8. Αν δεν έχεις πρόγραμμα από 35€ και πάνω (στην Cosmote), ΔΕΝ μπορείς να έχεις 4G. Και αν θέλεις να έχεις 4G, γνήμη μου είναι να πάρεις κάποιο πρόγραμμα με πολλάααααααααααααα περισσότερα ΜΒ. Τα 100ΜΒ δε θα σου φτάσουν ούτε για ένα τεστ στο Speedtest σε 4G (εδώ σε 3G και σου τρώει κάπου 7-8ΜΒ στο κάθε τεστ)!!! Για τη μπαταρία δε μπορώ να πω κάτι. Είναι στο προσωπικό προφίλ του καθενός. Εγώ που το ξεσκίζω με παιχνίδια (ειδικά το Real Racing 3 της Electronic Arts που είναι και δωρεαν, κατέβασέ το και θα καταλάβεις γιατί :)), με πλοήγηση κλπ, ό,τι και να κάνω, ίσως και να χρειάζομαι και 2 φορτίσεις την ημέρα ;) Και μη φοβάσαι. Το Android είναι πολύ πιο φιλικό από το Symbian.

 

Σε υπέρευχαριστώ .. Άρα το 4g τρώει πολύ πιο γρήγορα τα mbs.. Με το Ν8 και με 3g σέρφαρα και κοίταζα τα emails μου (μη φανταστεις τίποτα ιδιαίτερο,συνήθως μου έμεναν και τα 100 mb γιατί έμπαινα με wifi) ικανοποιητικά όόοοποτε έμπαινα σε κάποιο site(συνήθως έμπαινα στο myphone, facebook και σπορτ24 - εννοείται οχι σε youtube γιατί έτρωγε τα mbs απίστευτα γρήγορα). Αν οταν δεν είμαι σε wifi και θέλω να δω κάποιο site ή emails μου αν κρίνω πως μου έτρωγε το 3g τα mbs πιστεύω θα με φτάνουν τα 100mbs και θα χρησιμοποιώ το 3g για να μην τα τρώει γρήγορα..

 

Όσο για τα υπόλοιπα θα τα δω το βραδάκι που θα έρθω σε επαφη με το κινητο και θα τα εφαρμόσω κατά γράμμα μιας και δεν το παίρνω μαζί μου αφου δεν μου έχουν έρθει οι θήκες και τα προστατευτικά απο το ebay.. Επανέρχομαι με τυχόν απορίες..

 

Χίιιιλια Ευχαριστωωωωώ....

Link to comment
Share on other sites

5. Αν δεν έχεις Vodafone ή Wind (Vodafone ας πούμε έχω εγώ), και έχεις την τρισκατάρατη Cosmote, κατέβασε το 3G Watchdog. Δε θα σου μπλοκάρει ΝΟΜΙΖΩ τα δεδομένα, αλλά έχει καταπληκτικό μετρητή. Στις 2 πρώτες εταιρίες, με το που φτάσεις το 80% των δεδομένων σε ειδοποιούν, στο 100% ξανά, και ειδικά η Vodafone σου κόβει την πρόσβαση στο ίντερνετ. Σε υποχρεώνει να στείλεις ένα (δωρεάν) SMS, με το οποίο αγοράσεις επιπλέον 100Mb με 5€, προκειμένου να συνεχίσεις να έχεις πρόσβαση και να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις. Επίσης η Vodafone αλλά τώρα και η Cosmote έχουν την εφαρμογή My Vodafone (My Cosmote νομίζω την έβγαλαν και οι άλλοι), με την οποία όταν δεν είσαι επάνω σε WiFi, σου λέει πόσο υπόλοιπο σε λεπτά, μηνύματα και ΜΒ έχεις στο πρόγραμμά σου. Τα λεπτά και SMS με καθυστέρηση 1 ημέρας, τα δεδομένα με καθυστέρηση 2 λεπτών :)QUOTE]

 

Όλα σωστά εκτός από το και ειδικά η Vodafone σου κόβει την πρόσβαση στο ίντερνετ.

Δεν ισχύει πάντα

Εγώ έχω το Vodafone to all 400 όταν τελειώσουν τα 300ΜΒ αυτόματα μου δείνει 200MB με 5ευρώ

Αλλά το My vodafone βοηθαει πολύ

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Ως συνήθως ο Αριστείδης καλά τα λέει. Για το νούμερο 8, να προσθέσω κι έγω ότι το Jelly Bean έχει πια δικό του μετρητή και φρένο για τα δεδομένα....Είναι στις ρυθμίσεις.

 

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι αυτό, βάζοντας στις ημερομηνίες τις δικές σου που αντιστοιχούν με το συμβόλαιό σου στην Cosmote (το οποίο όντως θέλει extra δεδομένα αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς LTE). Στα 80 σε προειδοποιεί, στα 100 σε κόβει (βάλε 95 ή κάτι για να είσαι σίγουρος).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παίδες προσπαθώ να βάλω την κάρτα μνήμης απο το ΝΟΚΙΑ Ν8 που έχω στο s3 lte και δεν μου την βλέπει καν. Την κάρτα αφου την έκανα μορφοποίηση με Η/Υ, την έβαλα στο s3 και δεν τη βλέπει. Aνούγω ΡΥΘΜΉΣΕΙΣ - ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ και δεν μου βγάζει την κάρτα. Η κάρτα μνήμης που προσπαθώ να βάλω είναι μια TOSHIBA MICRO SD HC 16 GB 4 CLASS. Μήπως δεν είναι συμβατή. Κάνω κάτι λάθος;Πες τε μου καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει. Παίζει να είναι προβληματικό το τηλέφωνο στην υποδοχή της εξωτερικής κάρτας μνήμης; Αν είναι να προλάβω το DOA..
Link to comment
Share on other sites

Παίδες προσπαθώ να βάλω την κάρτα μνήμης απο το ΝΟΚΙΑ Ν8 που έχω στο s3 lte και δεν μου την βλέπει καν. Την κάρτα αφου την έκανα μορφοποίηση με Η/Υ, την έβαλα στο s3 και δεν τη βλέπει. Aνούγω ΡΥΘΜΉΣΕΙΣ - ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ και δεν μου βγάζει την κάρτα. Η κάρτα μνήμης που προσπαθώ να βάλω είναι μια TOSHIBA MICRO SD HC 16 GB 4 CLASS. Μήπως δεν είναι συμβατή. Κάνω κάτι λάθος;Πες τε μου καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει. Παίζει να είναι προβληματικό το τηλέφωνο στην υποδοχή της εξωτερικής κάρτας μνήμης; Αν είναι να προλάβω το DOA..

Αντέγραψε όλα τα αρχεία σου στο PC, σε ένα φάκελο (πχ ΝΟΚΙΑ sd card)

Κάνε format την κάρτα σου σε μορφή FAT32

Πέρασε πάλι όλα τα αρχεία σου στην κάρτα sd

Βάλε την κάρτα στο S3 σου

 

voila :)

Edited by Sol_Ballads

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...