Jump to content

Ρολοι προπονησης με gps


margaritagr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Θα ηθελα να αγορασω ενα ρολοι για το περπατημα/τρεξιμο, το οποιο να δειχνει την αποσταση που διανυω, τις θερμιδες που καιω και , προαιρετικα, την καρδιακη συχνοτητα.

 

Επειδη δεν ειχα ξανα, θα ηθελα βοηθεια...ποιες μαρκες ειναι καλες, τι πρεπει να προσεξω

 

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω?

Εχω δει δυο garmin, τα http://www.actionitems.gr/GPS-Ρολόγια-Άθλησης/Garmin-Forerunner-110-unisexΕλληνικής-Αντιπροσωπείας.html και http://www.actionitems.gr/GPS-Ρολόγια-Άθλησης/Garmin-Forerunner-10-Green-White.html

 

Αν υπαρχει καποια γνωμη πανω σ αυτα, αλλη προταση, αν ξερετε καποιο μαγαζι οπου να μπορω να τα δω απο κοντα...

 

Ευχαριστω πολυ

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ για αρχή.

Από τις κορυφαίες εταιρείες του χώρου είναι η Garmin όπως είπες, η Polar και η Suunto. Έχε υπόψη σου ότι αν θες να παρακολουθείς τους καρδιακούς παλμούς θα πρέπει να πάρεις και τον αισθητήρα που μπαίνει στο στήθος σου.

 

Αν επιλέξεις μια λύση με gps τότε δεν χρειάζεται αισθητήρας για τη μέτρηση της ταχύτητας και της απόστασης. Στα ρολόγια που δεν έχουν gps υπάρχει ένας επιπλέον αισθητήρας που μπαίνει στο παπούτσι.

 

Το τι θα πρέπει να προσέξεις εξαρτάται αποκλειστικά από τις ανάγκες σου. Αν σε ενδιαφέρει να περνάς προπονητικά προγράμματα, να έχεις personal coaching, να το συνδέεις με τον υπολογιστή και να περνάς τα καταγραφόμενα δεδομένα σε αυτόν ώστε να κρατάς αρχείο τότε θα πρέπει να πας σε κάτι πιο ακριβό. Δώσε μεγάλη βάση στο να έχουν εξαιρετική αντοχή στο νερό καθώς επίσης και να υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα. Κι αυτό γιατί αν τυχόν χρειαστεί να αλλάξεις την μπαταρία δεν θα πας στο κατάστημα με μπαταρίες της γειτονιάς!!!

 

Μιας και βλέπω ότι έχεις smartphone ίσως για αρχή να έχει νόημα κάποια εφαργμογή για τρέξιμο ώστε να μπορείς να παρακολουθείς την ταχύτητά σου και την απόστασή σου. Κάποιες εφαρμογές μάλιστα έχουν την δυνατότητα σύνδεσης μέσω bluetooth και με αισθητήρες για την παρακολούθηση των παλμών οπότε θα εξοικονομήσεις αρκετά χρήματα αφού δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις όλο το πακέτο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

σου προτεινω το garmin forerunner 210....αυτο εχω και ειναι πολυ απλο στη χρηση και εχει και ωραιο software η garmin για να συνδεεις το ρολοι και να κατεβαζεις ολα τα δεδομενα της προπονησης.....και τα polar ειναι καλα αλλα πρεπει να αγορασεις εξτρα αξεσουαρ για τη συνδεση με το pc....επισης για το forerunner 210 Υπαρχει και ειδικη εκδοση για γυναικες και ειναι και ομορφο για να το φορας και καθε μερα εξω.

εννοειται οτι θα παρεις την εκδοση με το heart rate monitor ..εφοσον προπονεισαι καλο ειναι να ξερεις που βρισκεσαι ωστε να ξεεις και τι προκειται να πετυχεις με τη προπονηση που κανεις.

σου συνιστω το ρολοι που θα παρεις να εχει ενσωματωμενο gps και να αποφυγεις τη λυση του footpod που δεν θα σου δινει και σωτα αποτελεσματα...αλλα γενικα με το gps καταγραφεις και τη διαδορμη

 

edit:αυτο προτεινω http://www.actionitems.gr/GPS-%CE%A1%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%86%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/Garmin-Forerunner-210-TEAL-%CE%BC%CE%B5-Premium-Heart-Rate.html

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ενημερωτικά. Τα ρολόγια αυτά φορτίζονται; Αν ναι, πόσο συχνά;

 

Υ.Γ.: Μεγάλη αστοχία πάντως αυτό: "Διαθέτει Ελληνικό menu (Greeklish).":down::down:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, οντως εχω στραφει σε μοντελο με gps.

 

Χρωματικα μου αρεσει περισσοτερο το forerunner 110 , το βρισκω αμαζον μαζι με ζωνη http://www.amazon.co.uk/dp/B003EGC36Q/ref=cm_sw_em_r_am_it_ws_gb?ie=UTF8 που νομιζω οτι ειναι καλη τιμη

 

Αξιζουν τααραπανω χρηματα του 210;

:cool:
Link to comment
Share on other sites

οι βασικοτερες διαφορες αναμεσα στο 210 και το 110 ειναι οτι με το 110 δεν μπορεις να ρυθμισεις διαλλιεματικη μεσα στη προπονηση και οτι το πακετο δεν εχει το premium heart rate monitor που ειναι πολυ καλυτερο απο το απλο (και σαν αισθηση πανω στο σωμα και μειωνει αισθητα τα spikes- εχε υποψη σου οτι μπορεις να παρεις ξεχωριστα στο μελλον το premium )......κατα τα αλλα για να μην λεμε χαζομαρες το 110 ειναι value for money.

η μπαταρια ειναι επαναφορτιζομενη λιθιου και κραταει συμφωνα με το κατασκευαστη 8 ωρες με full χρηση gps και heart rate monitor ή 3 βδομαδες σε κατασταση αναμονης (εγω προσωπικα αν πεσει η μπαταρια κατο απο το μισο το φορτιζω γιατι δεν θελω σε καμια περιπτωση να σβησει την ωρα που τρεχω).....ειναι πολυ ομορφο ρολοι και μπορει να φορεθει σν απλο ρολοι.

τα greekglish που εχει το μενου οντως ειναι αποτυχια αλλα ενταξει μπορουμε να ζησουμε με αυτο..:P

 

@margaritagr προπονεισαι για καποιο αγωνα?

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, αμαζον εχει σε προσφορα και το 410, φανταζομαι σ ενα μηνα που θα το παρω, λογω χριστουγεννων ισως εχουν βαλει κι αλλες.

 

Οχι δεν ετοιμαζομαι για αγωνα, για τον εαυτο μου το κανω, για βελτιωση φυσικης καταστασης κι ευεξια.. Πηγαινω τζοκινγκ με το σκυλο μου, η μονη μου, κανω ποδηλατο και τωρα θα γραφτω και γυμναστηριο.

 

Ελεγα απο καιρο να παρω ενα "αθλητικο" ρολοι, ψηφιακο, κι αφου πλεον ασχολουμαι πιο συστηματικα, ε ας δωσω καποια χρηματα παραπανω, να χω και τις εξτρα λειτουργιες της προπονησης.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

να εχεις υποψη σου οτι το 410 εχει δεχτει πολλες αρνητικες κριτικες για το περιμετρικο touch bezel του που παιζει τον ρολο των κουμπιων.αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι ειναι κακο ρολοι.
Link to comment
Share on other sites

Suunto Ambit.

Ολα τα αλλα ειναι για να ειναι.

Κάνει μετρήσεις Epoc όπως το Τ6 και το μοναδικό με πραγματικό GPS .

Αναβαθμισημο πλήρες και με μοναδική υποστήριξη για χρήστες Mac - Windows.

Και η εγγύηση μοναδική.

Με χρέωση της εταιρίας αποστολη στην Φινλανδία και επιστροφή σε 15 μέρες το αργότερο.

Μοναδική εξυπηρέτηση πελατών.

Εχω το Ambit και με εκπλήσσει κάθε μέρα.

Δεν ειναι τυχαίο ότι ολυμπιακές ομάδες Suunto εχουν.

Edited by spireto
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ναι ρολογαρα αλλα η τιμη του ειναι απαγορευτικη.. Δε νομιζω αλλωστε οτι για ερασιτεχνικη χρηση θελω κατι τοσο σουπερ.

 

Σ ευχαριστω παντως που απαντησες

 

(οποτε το 410 αποκλειεται)

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Suunto Ambit.

Ολα τα αλλα ειναι για να ειναι.

Κάνει μετρήσεις Epoc όπως το Τ6 και το μοναδικό με πραγματικό GPS .

Αναβαθμισημο πλήρες και με μοναδική υποστήριξη για χρήστες Mac - Windows.

Και η εγγύηση μοναδική.

Με χρέωση της εταιρίας αποστολη στην Φινλανδία και επιστροφή σε 15 μέρες το αργότερο.

Μοναδική εξυπηρέτηση πελατών.

Εχω το Ambit και με εκπλήσσει κάθε μέρα.

Δεν ειναι τυχαίο ότι ολυμπιακές ομάδες Suunto εχουν.

 

καλα το ambit ειναι ρολογαρα αλλα κοστιζει και 450 ευρω..οποτε ειναι σε αλλη κατηγορια.

τι εννοεισ το μονο με πραγματικο gps?και τα garmin δεκτη sirfstar με hotfix εχουν που ειναι και πολυ ακριβες.

Link to comment
Share on other sites

καλα το ambit ειναι ρολογαρα αλλα κοστιζει και 450 ευρω..οποτε ειναι σε αλλη κατηγορια.

τι εννοεισ το μονο με πραγματικο gps?και τα garmin δεκτη sirfstar με hotfix εχουν που ειναι και πολυ ακριβες.

 

http://www.suunto.com/global/en/sports/fitness-and-endurance/suunto-ambit-terminology

 

Ρίξε μια ματιά.

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...