Jump to content

Θερμοκρασία CPU και case!!!


LNinio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος abcdefg (11 Ιούλ. 2004 , 20:48)

 

στα επιπεδα των 69 βαθμων γυριζει με 5200 στροφες.

οι διαστασεις του ειναι 60Χ60Χ20

το προβλημα ειναι οτι ειναι socket 423 και δεν μπορω να βρω κατι στο εμποριο

 

 

http://www.xoxide.com/insoc42pen4c.html

 

http://www.directron.com/socket423.html

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση εχω παιδια.

Δεν εχω προβλημα με τη θερμοκαρασια αλλα με το θορυβο του ανεμιστηρα του επεξεργαστη.Οταν τον ανοιγω κανει πολυ θορυβο για ενα λεπτο περιπου.Ξερει κανεις τι μπορει να φταει????

P@niS
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Panosgep (11 Ιούλ. 2004 , 20:56)

 

Μια ερωτηση εχω παιδια.

Δεν εχω προβλημα με τη θερμοκαρασια αλλα με το θορυβο του ανεμιστηρα του επεξεργαστη.Οταν τον ανοιγω κανει πολυ θορυβο για ενα λεπτο περιπου.Ξερει κανεις τι μπορει να φταει????

 

 

Ίσως έχει στο bios κάποια επιλογή για Q-Fan, όπου μπορείς να επιλέξεις από εκεί, σε τι ταχύτητα να γυρίζει ο ανεμιστήρας, όταν είναι χαμηλή η θερμοκρασία του επεξεργαστή (κάτω από 60c).

 

Όταν ανοίγεις το pc, έχει full στροφές ο ανεμιστήρας και μετά από μερικά δευτερόλεπτα, ρίχνει τις στροφές (το ίδιο κάνει και σε εμένα). Το ίδιο και στα laptop, συνήθως γυρίζει με πολλές στροφές όταν ανοίγει το μηχάνημα, για να δροσίσει καλά τον επεξεργαστή στην διάρκεια του boot και μετά ρίχνει στροφές.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (10 Ιούλ. 2004 , 12:08)

 

CPU 43C

MB 47C

αυτήν την στιγμή...(p4 3GHz)

 

 

 

Εχεις Northwood ή Prescott πυρηνα?

 

Με ενδιαφερει αρκετα , ωστε να δω κατα ποσο διαφερουν σε οτι εχει να κανει με την θερμοκρασια

(κατι μου λεει οτι εκανα μαλακια που επελεξα τον Prescott...)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειμαι απο τους τυχερους....

Με Gigabyte μητρικη επεσα σε βλαμμενο αισθητηρα θερμοκρασιας .

Μου πηρε αρκετες μερες μεχρι να παρω αποφαση οτι δεν ειναι δυνατον να λειτουργει μονιμως στους 75 βαθμους κελσιου...

 

Αυτο που δεν μπορω ακομα να συνηθισω ειναι η αυξηση της ταχυτητας του ανεμιστηρα με το που διακρινει εστω και μια μικρη (πραγματικη) αυξηση στην θερμοκρασια του επεξεργαστη .

 

Με τον ωραιοτατο καυσωνα που πληττει την Αθηνα τις τελευταιες μερες ειμαι μονιμως πανω απο τις 3500rpm και καταφερνω να τον φτασω στις 5850rpm οταν κανω DIVX .

 

Ολα αυτα σε εναν P4 στα 3GHz (και δυστυχως Prescott...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος R.I.P. (12 Ιούλ. 2004 , 20:30)

 

Εχεις Northwood ή Prescott πυρηνα?

 

Με ενδιαφερει αρκετα , ωστε να δω κατα ποσο διαφερουν σε οτι εχει να κανει με την θερμοκρασια

(κατι μου λεει οτι εκανα μαλακια που επελεξα τον Prescott...)

 

Northwood
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος R.I.P. (12 Ιούλ. 2004 , 20:30)

 

Εχεις Northwood ή Prescott πυρηνα?

 

Με ενδιαφερει αρκετα , ωστε να δω κατα ποσο διαφερουν σε οτι εχει να κανει με την θερμοκρασια

(κατι μου λεει οτι εκανα μαλακια που επελεξα τον Prescott...)

Αυτή τη στιγμή οι Prescott είναι η χειρότερη αγορά όσον αφορά τις θερμοκρασίες. Ανεβάζουν τρελλές θερμοκρασίες και ακόμα και για overclocking που θεωρούνται καλύτεροι από τους Notrthwood χρειάζεσαι ολόκληρο ψυγείο για να τα καταφέρεις. Άσε που σε επιδόσεις έχουν μιδαμηνές διαφορές από τους Northwood και μάλοιστα σε πολλές εφαρμογές βγαίνουν και λίγο πιο αργοί οπότε...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan (13 Ιούλ. 2004 , 00:26)

 

Αυτή τη στιγμή οι Prescott είναι η χειρότερη αγορά όσον αφορά τις θερμοκρασίες. Ανεβάζουν τρελλές θερμοκρασίες και ακόμα και για overclocking που θεωρούνται καλύτεροι από τους Notrthwood χρειάζεσαι ολόκληρο ψυγείο για να τα καταφέρεις. Άσε που σε επιδόσεις έχουν μιδαμηνές διαφορές από τους Northwood και μάλοιστα σε πολλές εφαρμογές βγαίνουν και λίγο πιο αργοί οπότε...

 

 

Δηλαδη η παραπανω cache του κανει κακο??

Επισης με μια απλη slk εισαι μια χαρα,ουτε τρελες θερμοκρασιες,ουτε ψυγεια,ουτε intercooler.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπω και εδώ όμως δεν κάνει ούτε ιδιαίτερο καλό... Οπότε γιατί να ανεβάσω τις θερμοκρασίες του PC μου χωρίς ιδιαίτερο λόγο???

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα ειναι ολα .

Ενα PC μπορει να λειτουργει σε θερμοκρασιες εκτος οριων με οποιονδηποτε επεξεργαστη αν οι συνθηκες στον χωρο που δουλευει δεν ειναι οι σωστες και ακομα χειροτερα αν το ιδιο το Case δεν εχει την απαιτουμενη ψηξη .

 

Σιγουρα οι Prescott ειναι λιγο πιο "θερμοι" οπαδοι της θερμοκρασιας .

Η αυξηση ομως παρατηρειται μονο σε κανονικες συνθηκες λειτουργιας .

Σε συνθηκες πληρης εκμεταλευσης του επεξεργαστη , και ο Northwood και ο Prescott αναπτυσουν την ιδια θερμοκρασια .

 

Αν καποιος επιλεγει εναν Ρ4 στα 3GHz απλα για να λεει οτι τον εχει , ναι ο Prescott δεν ειναι απαραιτητος , και εως ενα σημειο θα εχει το κεφαλι του υσηχο με τον Northwood .

 

Αν τωρα καποιος θελει ενα συστημα για να εκμεταλευεται τις δυνατοτητες του ,και θελει να εποφεληθει απο τα εστω και λιγα πλεονεκτηματα του Prescott τοτε δεν βλεπω ποιος ειναι ο λογος για να μην τον επιλεξει κανεις .

Οταν καποιος εχει απαιτησεις απο το συστημα του , αυτο θα παραγει αρκετη θερμοτητα ασχετα απο τον τυπο του επεξεργαστη .

Σε αυτη την περιπτωση η αναγκη για επαρκη και μελετημενη ψυξη ειναι μεγαλη και εκει ο Northwood δεν βοηθαει σε κατι .

 

;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή ο Barton μου ΚΑΙΓΕΤΑΙ!

Είναι χωρίς θερμοαγώγιμη πάστα και δουλεύει στους 85 βαθμούς, με βοηθητική ψύξη έναν ανεμιστήρα να φυσάει προς το κουτί.

Μια χαρά αντέχει (μέχρι να καεί και να τον κλαίω :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (20 Ιούλ. 2004 , 23:05)

Αυτή τη στιγμή ο Barton μου ΚΑΙΓΕΤΑΙ!

Είναι χωρίς θερμοαγώγιμη πάστα και δουλεύει στους 85 βαθμούς, με βοηθητική ψύξη έναν ανεμιστήρα να φυσάει προς το κουτί.

 

85 μαζί με τον ανεμιστήρα ;! Δεν χρειάζεται να πω ότι δεν θα βγάλει το εξάμηνο ε ; :)

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ανεμιστήρα δωματίου.

Για μια μέρα δε νομίζω να πάθει τίποτα. Δεν τον ζορίζω και καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε το Motherboard Monitor 5 να δείχνει τις θερμοκρασίες στο tray;

Κατέβασα ένα .ini για την μητρική μου κι από τότε χάθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...