Jump to content

Q Card Internet


Alex1994
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα σχετικά με το internet της Q καρτοκινητής. Το θέμα το έχει ένα ZTE Blade (Android 2.3.4/CM7 7.2) που αρχικά ήταν δικό μου και τώρα το έχω δώσει στην κοπέλα μου. Πρίν μια βδομάδα περίπου κάναμε αλλαγή και οι δύο σε Q. Με το που έβαλα την SIM στο δικό μου (Xperia P) μου ήρθε αμέσως SMS για τις ρυθμίσεις του internet και των MMS, ενώ στο Blade δεν ήρθε ποτέ τίποτα. Δοκίμασα να στείλω sms στο 19234, στο κενό δεν πήρα καμία απάντηση και όταν έστειλα "internet" μου είπε οτι η υπηρεσία δεν υποστηρίζεται από τη συσκευή.

 

Στο Xperia έχω βάλει τις ρυθμίσεις που δίνει στο site της Q και δουλεύει κανονικά το Internet (myq, 202, 09, τύπος ελέγχου PAP). Στο Blade οι ίδιες ρυθμίσεις δεν δουλεύουν. Έχω δοκιμάσει με άλλη επιλογή στον τύπο ελέγχου και reboot μετά την αποθήκευση αλλά πάλι τίποτα. Επίσης έχω βάλει και τις ρυθμίσεις που δίνει η WIND (gint.b-online.gr, 202, 09 και 10, τα πάντα στον τύπο ελέγχου, και Internet στον τύπο APN) αλλά ούτε αυτές δούλευαν. Όλα αυτά με ενεργοποιημένη την περιαγωγή και τη λειτουργία δικτύου άλλοτε μόνο GSM, μόνο WCDMA ή και τα δύο.

 

Στην επιλογή Εταιρείες δικτύου/Service Providers το Xperia βρίσκει Vodafone 2G/3G, Cosmote 2G/3G, WIND και Q-TELECOM (6 επιλογές δηλαδή). Άλλες φορές η WIND είναι 3G, η Q είναι 2G, και είναι επιλεγμένη η Q, και τώρα που το κοίταξα πάλι είναι επιλεγμένη η WIND ως 2G, και η Q είναι 3G. Το θέμα εδώ είναι οτι στο Blade οι μόνες που βγάζει μετά την αναζήτηση είναι Vodafone GR, GR Cosmote και WIND GR, χωρίς να υπάρχει δίπλα ένδειξη 2G/3G. Τι έχετε να πείτε για αυτό; Μήπως υπάρχει πρόβλημα στη SIM ή σε κάποια ρύθμιση του κινητού;

 

Όποιος μπορεί παρακαλώ να βοηθήσει, δεν μπορώ να βρώ που και αν εχω κάνει λάθος, και δεν έχω όρεξη να τρέχω στη WIND. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

Ναί όλες οι ρυθμίσεις που γράφω πως έχω δοκιμάσει από αυτή τη σελίδα είναι.

Link to comment
Share on other sites

μόλις ενεργοποίησα την κάρτα της WIND, αυτόματα μου ήρθαν ρυθμίσεις Internet και μπήκα κομπλέ.

εικάζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι θα έπρεπε να γίνεται αυτόματα και στην Q.

 

το αν βλέπει 2g ή 3g δεν είναι θέμα , μιας και δεν μπαίνει καν στο διαδίκτυο.

 

πριν στο ZTE τι πάροχο/internet είχες? εμπαινες κανονικα στο διαδίκτυο?

Link to comment
Share on other sites

μόλις ενεργοποίησα την κάρτα της WIND, αυτόματα μου ήρθαν ρυθμίσεις Internet και μπήκα κομπλέ.

εικάζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι θα έπρεπε να γίνεται αυτόματα και στην Q.

 

το αν βλέπει 2g ή 3g δεν είναι θέμα , μιας και δεν μπαίνει καν στο διαδίκτυο.

 

πριν στο ZTE τι πάροχο/internet είχες? εμπαινες κανονικα στο διαδίκτυο?

 

Εγώ το είχα με σύνδεση Cosmote και η κοπέλα μου με καρτοσυμβόλαιο στην ίδια. Έμπαινε κανονικά χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις. Το ίδιο κινητό ενός φίλου με cosmoκαρτα έμπαινε επίσης κανονικά.

 

Σε εμένα ήρθαν οι ρυθμίσεις κανονικα μόλις το ανοιξα όπως έγραψα στο 1ο πόστ. Στο Blade τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

άρα δεν είναι θέμα συσκευής αλλά θέμα παρόχου. για να μην χάνεις χρόνο κάνε τηλ στην εξ. πελατων Q
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω όταν έχω στα χέρια μου το κινητό ή μπορεί να πάω και στη WIND. Αν έχει κάποιος άλλος καμιά ιδέα μέχρι τότε να την πεί.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με το galaxy s2 και 4.0.3 ποτέ δεν κατάφερα να ρυθμίσω internet και mms.

Έστειλα μήνυμα μου ήρθαν ρυθμίσεις τίποτα,άλλαξα αυτά που γράφει στο site η q πάλι τίποτα.

Επικοινώνησα με την εταιρεία και μου έστειλε σε mail τις ρυθμίσεις (οι ίδιες ήταν) τίποτα.:mad::mad:

 

Στο nokia 5800 που είχα πριν την κάρτα όλα έγιναν αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είχα πρόβλημα με το xperia u.

θέλει να βάλετε τις ρυθμίσεις ιντερνετ μόνοι σας. σε android βάζετε "add apn" και εκεί μέσα name 'Q internet', APN 'myq' και τίποτα άλλο. μετά αποθήκευση, επιλογή αυτής της Apn και έξοδος. ΠΡΟΣΟΧΗ: Η Q θέλει πάντα να έχετε ενεργοποιημένο το roaming, αλλιώς δεν δουλεύει..... άμα πάτε εξωτερικό προφανώς το ξετσεκάρετε το roaming.

ελπίζω να βοήθησα....

αυτά δούλεψαν σε εμένα σε sony xperia u 4.0.4 και Nexus S 4.1.2

οι ρυθμίσεις που στέλνει η Q πολύ απλά δεν δούλευαν σε εμένα (και πολλούς άλλους φαντάζομαι)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

έχω αναφέρει το πρόβλημα μου και σε άλλο θέμα, αλλά νομίζω ότι εδώ είναι το κατάλληλο....

 

Επανέρχομαι λοιπόν με το θέμα μου που ήταν (είναι) οι πολύ χαμηλές ταχύτητες που έχω σε 3g και που είναι ίδιες με το απλό και "καλό" gprs...

αφού επι βδομάδες παιδεύομαι και ψάχνω να βρω τι φταίει, σήμερα πήρα την επίσημη απάντηση από WIND/Q.

Μετά από αίτημα μου να καταγράφει το πρόβλημα και να κάνουν μετρήσεις στην περιοχή μου εχθές, σήμερα μου απάντησαν το εξής: δεν προχωράνε σε ερεύνα για τις χαμηλές ταχύτητες γιατί η Q επίσημα ΔΕΝ υποστηρίζει 3G.... αν τώρα με μια τέτοια απάντηση νομίζουν οτι τελείωσε το θέμα ειναι γελασμένοι.

επειδή όπως έγραψα πιο πάνω το μόνο που με ενδιαφέρει από το δεύτερο κινητό μου είναι το ίντερνετ (mail, παρακολούθηση παραγωγής Φ/Β πάρκων, κάμερες κλπ) μέχρι τώρα αγόραζα κάθε μήνα το πακέτο των 120 + 120 (μπόνους) ΜΒ ή το 500 + 100 (μπόνους) ΜΒ, λόγω όμως οτι συνήθως είμαι σε Wifi δεν είχα καταλάβει τις χάλια ταχύτητες παρά μόνο πριν 20-25 μέρες που έτυχε να χρειαστώ ίντερνετ και δεν είχα wifi... ρωτάω λοιπόν (αν διαβάζει κάνεις της εταιρείας) και θα το θέσω στην ΕΕΤΕ, για ποιον λόγο ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ το σαιτ myq εκεί που δίνει την ενεργοποίηση των πακέτων οτι η Q ΔΕΝ έχει 3g...πως μπορεί κάποιος να καταναλώσει από το κινητό του 600ΜΒ με gprs? και τέλος, ποιους νομίζουν οτι κοροϊδεύουν?

 

και για παρετε μια γευση της κοροιδιας....

 

http://prntscr.com/100fb6

 

http://prntscr.com/100fk1

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ εδώ και αρκετούς μήνες...

 

Έχω επικοινωνήσει άπειρες φορές με την εξυπηρέτηση, αρχικά μου συνέστησαν και άλλαξα καρτα sim κι έπειτα συσκευή! Έλεγξαν και τη γραμμή μου, την έκαναν και reset! Το ίδιο πρόβλημα παντού! Ακόμα κι η σιμ μου σε αλλά κινητά το ίδιο! Το 3G πιό χάλια κι από το GPRS!

 

Το παράδοξο ειναι πως νέες κάρτες Q έχουν φοβερές ταχύτητες!

 

Οπότε μάλλον κάτι παίζει με τις παλαιότερες ενεργοποιήσεις!

 

Αν δείτε παλαιότερα posts μου θα δείτε και screenshots!

 

Να αναφέρω πως το πρόβλημα αφορά όλη την επικράτεια κι οχι μόνο την Θεσσαλονίκη στην οποία μένω...

 

ΥΓ: Το μόνο που μου έμεινε να πραγματοποιήσω ειναι να τελειώσω τις μονάδες μου και να κάνω φορητότητα σε άλλο δίκτυο κι έπειτα ξανά πίσω στην Q! Μόνο έτσι θα μηδενιστεί το κοντέρ!

Chown the world!!! :cool:

 

iMessage: epaminos@me.com

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ εδώ και αρκετούς μήνες...

 

Έχω επικοινωνήσει άπειρες φορές με την εξυπηρέτηση, αρχικά μου συνέστησαν και άλλαξα καρτα sim κι έπειτα συσκευή! Έλεγξαν και τη γραμμή μου, την έκαναν και reset! Το ίδιο πρόβλημα παντού! Ακόμα κι η σιμ μου σε αλλά κινητά το ίδιο! Το 3G πιό χάλια κι από το GPRS!

 

Το παράδοξο ειναι πως νέες κάρτες Q έχουν φοβερές ταχύτητες!

 

Οπότε μάλλον κάτι παίζει με τις παλαιότερες ενεργοποιήσεις!

 

Αν δείτε παλαιότερα posts μου θα δείτε και screenshots!

 

Να αναφέρω πως το πρόβλημα αφορά όλη την επικράτεια κι οχι μόνο την Θεσσαλονίκη στην οποία μένω...

 

ΥΓ: Το μόνο που μου έμεινε να πραγματοποιήσω ειναι να τελειώσω τις μονάδες μου και να κάνω φορητότητα σε άλλο δίκτυο κι έπειτα ξανά πίσω στην Q! Μόνο έτσι θα μηδενιστεί το κοντέρ!

το ίδιο θα κάνω και εγώ, θα φύγω για να μην έχω να κάνω με τους άσχετους πλέον, (όχι ότι στις άλλες εταιρείες είναι καλύτεροι... απλά δεν θα τους χρειάζομαι)

ακόμα προχθές επιμένανε οτι η Q δεν έχει 3g...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
και εγώ είχα πρόβλημα με το xperia u.

θέλει να βάλετε τις ρυθμίσεις ιντερνετ μόνοι σας. σε android βάζετε "add apn" και εκεί μέσα name 'Q internet', APN 'myq' και τίποτα άλλο. μετά αποθήκευση, επιλογή αυτής της Apn και έξοδος. ΠΡΟΣΟΧΗ: Η Q θέλει πάντα να έχετε ενεργοποιημένο το roaming, αλλιώς δεν δουλεύει..... άμα πάτε εξωτερικό προφανώς το ξετσεκάρετε το roaming.

ελπίζω να βοήθησα....

αυτά δούλεψαν σε εμένα σε sony xperia u 4.0.4 και Nexus S 4.1.2

οι ρυθμίσεις που στέλνει η Q πολύ απλά δεν δούλευαν σε εμένα (και πολλούς άλλους φαντάζομαι)

 

5 χρόνια μετά,οι οδηγίες σου,μου έλυσαν το πρόβλημα !!!.

 

Είχα μια συσκευή Oukitel δίκαρτη 3G στην οποία δούλευε κανονικά η Q καρτοκινητή (σε όλα τα πεδία:κλήσεις,internet,sms & mms).

Ξαφνικά και μετά από 2 χρόνια κι αφού πήρε νερό,αναγκάστηκα να την αλλάξω με άλλη Oukitel συσκευή (4G πλέον) και ξαφνικά,το internet της Q,δεν δούλευε. :-(

Πήγα σε ένα κατάστημα Wind,κοίταξαν αρχικά αν έχω mb διαθέσιμα,έκαναν τις ρυθμίσεις και πάλι,επανεκκινήσεις και κόντρα επακνεκιννήσεις και μετά πήραν τηλέφωνο στα κεντρικά να δουν αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την σύνδεση μου.Τίποτα απολύτως.

Μετά από κανά μήνα κι αφού δεν είχα ακόμα internet,σκεπτόμενος αν φταίει η κάρτα μου,πλήρωσα 5 ευρώ για έκδοση νέας,και πάλι ΤΙΠΟΤΑ (μου είπαν ότι μπορεί να φταίει η συσκευή μου και να μην αναγνωρίζει την κάρτα,μόνο στα δεδομένα κινητής).

ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ !!!.

Μέχρι που ξετρύπωσα την απάντηση σου και πλέον μετά από 2 ολόκληρους μήνες χωρίς δεδομένα μέσω της Q,ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ INTERNET !!!.

Να`σαι καλά βρε παλλικάρι,Σ`ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!!.

Edited by verdeangelo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...