Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια, απενεργοποιηστε svoice, google+ και τον chrome και ξανατσεκαρετε την μπαταρια σας.

 

Edit: συν αυτα που γραφει ο Στρατος στο επομενο ποστ

Και πως τα απενεργοποιουμε παρακαλω;Δεν κανω πλακα,αλλα υπαρχουν και του Δημοτικου εδω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και πως τα απενεργοποιουμε παρακαλω;Δεν κανω πλακα,αλλα υπαρχουν και του Δημοτικου εδω.

Ρυθμίσεις ---> Περισσότερα ---> Διαχειριστής εφαρμογών ---> ΣΕ ΕΚΤΕΛΕΣΗ και επιλέγεις ποιες εφαρμογές να τερματίσεις πατώντας διακοπή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ok αν και δεν παιζει να ναι αυτο.. μιλάμε για μεταλλαξη της μπαταριας... Κανεις που να κανε factory reset και να διορθωθηκε το προβλημα?

Τωρα κανω backup μεσω kies... Το χει κανει κανεις? Φανταζομαι οτι μπορεις να κανεις restore μεσω Kies μετα την επαναφορα σε εργοστασιακές ρυθμισεις...

 

Please help...

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις ---> Περισσότερα ---> Διαχειριστής εφαρμογών ---> ΣΕ ΕΚΤΕΛΕΣΗ και επιλέγεις ποιες εφαρμογές να τερματίσεις πατώντας διακοπή.

 

Δεν πας στην ΕΚΤΕΛΕΣΗ, πρεπει να πας στο ΟΛΑ.Εκει φαινονται όλες οι εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενεςΠατατε πανω τους και απο το παραθυρο που θα ανοίξει επιλεγετε Ανενεργο.Επισης στο ιδιο παραθυρο, σε οσες απενεργοποιησετε, ξετικαρετε και το εμφανιση ειδοποιησεων.Μπορειτε να απενεργοποιησετε οποια εφαρμογη δεν θέλετε, δεν υπαρχει λογος να φορτώνει το συστημα με πραγματα που δεν τα χρησιμοποιητε.

Με την ευκαιρια να πω κατι και για την Συλλογή, μια και καταλαβαίνω οτι πολλοι δεν θα το γνωριζουν.Πολλοι λοιπον, θα βλέπετε την συλλογή να γεμιζει με φωτο που δεν θέλετε να βλεπετε άμεσα, τις οποιες τις εχετε καπου σε cloud λογαριασμους σας.Η λυση σε αυτό ειναι να παμε πρωτα στο google λογαριασμό μας και να ξετικαρουμε το συγχρονισμο σε λευκωματα ιστου.Στην συνεχεια παμε ρυθμίσεις-περισσοτερα-διαχειριση εφαρμογών-ολα, βρίσκουμε στη λίστα την εφαρμογή Συλλογη, πατάμε πάνω της και κάνουμε εκκαθάριση δεδομένων. Τέλος κάνουμε μια επανεκκίνηση στη συσκευή μας και ανοίγοντας τώρα τη συλλογή θα βλέπετε μόνο τις εικόνες που έχετε στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πας στην ΕΚΤΕΛΕΣΗ, πρεπει να πας στο ΟΛΑ.Εκει φαινονται όλες οι εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενεςΠατατε πανω τους και απο το παραθυρο που θα ανοίξει επιλεγετε Ανενεργο.Επισης στο ιδιο παραθυρο, σε οσες απενεργοποιησετε, ξετικαρετε και το εμφανιση ειδοποιησεων.Μπορειτε να απενεργοποιησετε οποια εφαρμογη δεν θέλετε, δεν υπαρχει λογος να φορτώνει το συστημα με πραγματα που δεν τα χρησιμοποιητε.

Με την ευκαιρια να πω κατι και για την Συλλογή, μια και καταλαβαίνω οτι πολλοι δεν θα το γνωριζουν.Πολλοι λοιπον, θα βλέπετε την συλλογή να γεμιζει με φωτο που δεν θέλετε να βλεπετε άμεσα, τις οποιες τις εχετε καπου σε cloud λογαριασμους σας.Η λυση σε αυτό ειναι να παμε πρωτα στο google λογαριασμό μας και να ξετικαρουμε το συγχρονισμο σε λευκωματα ιστου.Στην συνεχεια παμε ρυθμίσεις-περισσοτερα-διαχειριση εφαρμογών-ολα, βρίσκουμε στη λίστα την εφαρμογή Συλλογη, πατάμε πάνω της και κάνουμε εκκαθάριση δεδομένων. Τέλος κάνουμε μια επανεκκίνηση στη συσκευή μας και ανοίγοντας τώρα τη συλλογή θα βλέπετε μόνο τις εικόνες που έχετε στο τηλέφωνο.

Και εγω που εκανα το ΣΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ,και εδιωξα το svoice,εκανα κατι κακο και πρεπει να το αλλαξω;Και πως;

Και αμα κανεις αυτο που λες και απενεργοποιησεις την εγαρμογη,στο τελος σου λεει να διαλεξεις αμα θες να αντικατασταθει απο την εργοστασιακη,οπότε τι κανεις;

Και ακομα,αν καποτε τα χρειαστεις,τι κανεις για να τα ξαναβαλεις;

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Απλά έκανες διακοπή απλώς κατά τα λεγόμενα μου. Ο truckman λέει καλώς βέβαια να τις κάνεις απενεργοποίηση ώστε να μην τρέχουν ξανά. Αν θέλεις κάποια εφαρμογή ξανά, απλώς πας με τα ίδια βήματα και κάνεις ενεργοποίηση (ενεργό).

Σου ζητάει αντικατάσταση γιατί είχε εγκατασταθεί μία αναβάθμιση της εφαρμογής. Γίνεται αντικατάσταση με την εργοστασιακή και μένει ανενεργή όπως έχεις επιλέξει. Μη φοβάσαι να το κάνεις.

 

 

Ύστερα από την διαδικασία που έβαλα ανενεργές κάποιες άχρηστες για μένα εφαρμογές, η ram πέφτει ξανά αρκετά χαμηλά όπως και με την 4.1.2

Πριν κάνω αυτό δεν έπεφτε κάτω από τα 800mb με την εκκαθάριση.

Edited by xrhstos1974
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πάντως στην 4.3 είναι απλά κορυφή.Το βράδυ πλέον δεν χάνει καθόλου.Στο 37% το άφησα και κοιμήθηκα, στο 37% το βρήκα όταν ξύπνησα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο να το πεις στο νημα του note 3 που θεωρουν φυσιολογικό να χανει η μπαταρία 14-16% το οκταωρο.Εγω χανω απο καθολου μεχρι και 1% (με κλειστα εννοείται wifi-data).
Link to comment
Share on other sites

...με μια λέξη καταστροφική εδώ και 4 μέρες που έκανα την αναβάθμιση η μπαταρία του κινητού στεγνώνει λές και εξατμίζεται.

ΔΕΝ έχω κανει root (και δεν βλέπω λόγο να κάνω)

έχω απενεργοποιήσει όσα διάβασα εδώ (κρυφές ενημερώσεις και accounts) και σε άλλα site... το αποτέλεσμα το ίδιο...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ σε όλους του φίλους να το σκεφτούν καλά πριν κάνουν αναβάθμιση.

 

 

Θέλω την γνώμη σας στο παρακάτω.

 

Στην καθημερινότητα απαιτείται πάνω από 10ώρες 3G & bluetooth, με 2-3 ώρες χρόνο ομιλίας. (και με αυτά έφτανα από το 100% στο 20% ημερησίως) Το συγκεκριμένο κινητό είναι εργαλείο δουλειάς -(ασχετα εαν τωρα ειμαι σε άδεια). Δεν εγκαθιστώ οτιδήποτε βρω στο Internet για test και δόξα τον Θεο ένα χρόνο τώρα δουλεύει μια χαρά.

 

...με την τελευταία αναβάθμιση όμως τα παραπάνω είναι αδύνατα !!!

 

Θα έχω άδικο να απαιτήσω από την Samsung να μου επαναφέρει το κινητό στην πρότερη κατάσταση? (4.1)

και εαν δεν γίνεται τί πρέπει να κάνω ?

...εαν τουλάχιστον σε ενημέρωνε για το θέμα της μπαταρίας έπαιρνες τα ρίσκα σου.....

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του σε εμένα είναι καλύτερη από την 4.1! ! !

Μετά από αρκετές ημέρες χρήσης καταλήγω ότι με την 4.3 κατηγορηματικά τα σπάει! :cool:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

...με μια λέξη καταστροφική εδώ και 4 μέρες που έκανα την αναβάθμιση η μπαταρία του κινητού στεγνώνει λές και εξατμίζεται.

ΔΕΝ έχω κανει root (και δεν βλέπω λόγο να κάνω)

έχω απενεργοποιήσει όσα διάβασα εδώ (κρυφές ενημερώσεις και accounts) και σε άλλα site... το αποτέλεσμα το ίδιο...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ σε όλους του φίλους να το σκεφτούν καλά πριν κάνουν αναβάθμιση.

 

 

Θέλω την γνώμη σας στο παρακάτω.

 

Στην καθημερινότητα απαιτείται πάνω από 10ώρες 3G & bluetooth, με 2-3 ώρες χρόνο ομιλίας. (και με αυτά έφτανα από το 100% στο 20% ημερησίως) Το συγκεκριμένο κινητό είναι εργαλείο δουλειάς -(ασχετα εαν τωρα ειμαι σε άδεια). Δεν εγκαθιστώ οτιδήποτε βρω στο Internet για test και δόξα τον Θεο ένα χρόνο τώρα δουλεύει μια χαρά.

 

...με την τελευταία αναβάθμιση όμως τα παραπάνω είναι αδύνατα !!!

 

Θα έχω άδικο να απαιτήσω από την Samsung να μου επαναφέρει το κινητό στην πρότερη κατάσταση? (4.1)

και εαν δεν γίνεται τί πρέπει να κάνω ?

...εαν τουλάχιστον σε ενημέρωνε για το θέμα της μπαταρίας έπαιρνες τα ρίσκα σου.....

Υποθέτω έκανες την αναβάθμιση ΟΤΑ χωρίς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Δυστυχώς, θα πρέπει να κάνεις και να ξαναστήσεις τη συσκευή. Οι μεγάλες αναβαθμίσεις σπάνια κάθονται καλά χωρίς factory reset. Πάντως δεν έχει πρόβλημα η μπαταρία στην 4.3 ούτε σε μένα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Η 4.3 στο S4 ήταν απογοητευτικη στην αυτονομία.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια χαλια και σε εμενα με την μπαταρια στο note 2 . Αδειαζει τοσο γρηγορα ,σαν να συνδεεται ο ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ στο κινιτο !!!!

είχα την 4.1. 2 official και Χωρίς root και μου ηρθε αναβαθμιση η 4.3 που περασα και εκανα και hard reset,,, ανυποφορη κατασταση

Υπαρχει τροπος να επιστρεψω στην 4.1.2 ?????

ευτυχως που εχω και galaxy mini 2 και κανω την δουλεια μου ,, πεντε -εξι μερες κραταει η μπαταρια του

Xiaomi miMax -- Samsung galaxy Note 2 - Samsung galaxy j5
Link to comment
Share on other sites

Το note είναι note και το s4 είναι s4.

Δεν μου κάνει εντύπωση μιας και δεν είναι το μόνο πρόβλημα στο s4. Εγώ είμαι με custom Rom 4.3 και η αυτονομία είναι σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με την 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Η 4.3 στο S4 ήταν απογοητευτικη στην αυτονομία.

 

Κώστα,στο note 2 ή αυτονομία με την 4.3 είναι σε καλύτερα επίπεδα από την 4.1.2 και το έχω αναφερει από τότε που είχα δοκιμασει την πρώτη leaked.Προφανως κάποια παιδιά που αναφέρουν πρόβλημα μπαταρίας, θα πρέπει να κάνουν hard reset και να ξαναρυθμισουν την συσκευή τους

Link to comment
Share on other sites

Αυτο να το πεις στο νημα του note 3 που θεωρουν φυσιολογικό να χανει η μπαταρία 14-16% το οκταωρο.Εγω χανω απο καθολου μεχρι και 1% (με κλειστα εννοείται wifi-data).

 

48% Άφησα το κινητό μου 2 τα ξημερώματα, 48 το βρήκα τώρα το πρωί. Για να χάνει 14-18 κάτι άλλο έχουν ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

48% Άφησα το κινητό μου 2 τα ξημερώματα, 48 το βρήκα τώρα το πρωί. Για να χάνει 14-18 κάτι άλλο έχουν ενεργοποιημένο.

 

Αυτό λέω κι εγώ, αλλά για ρίξε μια ματιά στο νήμα του 3 που θεωρούν φυσιολογική μια τέτοια απώλεια με κλειστές συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα πρόβλημα με την μπαταρία με την αναβάθμιση σε 4.3. Με factory reset δείχνει να βελτιώθηκε η κατάσταση. Οπότε όποιος έχει πρόβλημα ας το δοκιμάσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά παιδιά.

Αυτό που παρατήρησα εγώ χθες το οποίο δεν το έχω δει ποτέ και σε κανένα κινητό είναι το εξής. Έχοντας ανοιχτό το wifi και παίζοντας ράδιο μέσω streaming έβλεπα κάθε ΠΕΝΤΕ λεπτά σχεδόν στη κυριολεξία όμως κάθε πέντε, να πέφτει η μπαταρία και μία ποσοστιαία μονάδα! Απλά έλεος!! Το άφησα έτσι για κανά τέταρτο να παίξει και η μπαταρία από το 21% που ήταν έπεσε στο 10 ή στο 9% δεν θυμάμαι καλά. Δικαιολογείται? Άδειαζε εν ριπή οφθαλμού! Να πω βέβαια ότι η οθόνη παρέμενε ανοιχτή. Αλλά και πάλι, ποτέ δεν το έχω ξαναδεί αυτό και στο κινητό μου και σε άλλα που έχω δουλέψει κατά καιρούς με πιο αδύναμη μπαταρία.

Την 4.3 την έχω περάσει OTA, με επαναφορά πριν ΚΑΙ μετά την εγκατάσταση. Σκέφτομαι να κάνω μία προσπάθεια ακόμα με επαναφορά εργοστασιακών πρώτα και να περάσω την 4.3 με odin όμως τώρα. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω κάτι και αν είναι διαφορετικό το ''πάτημα'' της rom με odin.

Έχω απελπιστεί. Τραγικά πράγματα συμβαίνουν. Κάθε φορά που ενεργοποιείται η οθόνη και κάνοντας διάφορα η μπαταρία αδειάζει αρκετά γρήγορα. Σε σημείο που να μη θέλω να ασχοληθώ με το κινητό. Μιλάμε για μεγάλο ξενέρωμα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο πολλα τεστ καταλαβα οτι η μπαταρια μετα απο 1 χρονο εχει χασει 1000 mah.Αγορασα καινουργια και ειμαι super παλι σαν να το πηρα σημερα το κινητο.
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο την τεσταρες την μπαταρία, υπάρχουν εφαρμογές που δείχνουν;

 

Πριν λιγο καιρο ειχα παρει μια μπαταρια απο ebay η οποια ηταν ακριβως ιδια με την μαμα μπαταρια τουλαχιστον οπτικα την πηρα σαν oem.

Απο την πρωτη στιγμη καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα με την μπαταρια.Ετσι λοιπον αποφασισα να παρω μια καινουργια απο ελλαδα σε blister συσκευασια original samsung.Τοτε καταλαβα την διαφορα.Φορτισα και της 3 μπαταριες (παλια,ebay,καινουργια) στο 100% και με καθε μπαταρια αφηνα το κινητο 1 ωρα με την οθονη στο 100%.Οι δυο μπαταριες (παλια και απο ebay) κατεβηκαν στο (80% παλια) (77% ebay) και η νεα στο 88%.Αρα αν αφηνα της δυο μπαταριες να ξεφορτισουν στο 0% η καινουργια μπαταρια θα ειχε τουλαχιστον 30% ακομα.Το 30% ειναι περιπου 1000 mah.Ειναι φυσικο μετα απο περιπου 1 χρονο χρηση και περιπου 400 φορτισεις αποφορτισεις.Οσοι το εχουν 1 χρονο περιπου με 20 ευρω παιρνουν καινουργια.Καποιοι που πηγαν σε 4.3 και εχουν προβλημα καταναλωσης μπαταριας μαλλον δεν φταιει η αναβαθμηση αλλα η μπαταρια οσοι το εχουν πανω απο χρονο πρεπει να το κοιταξουν.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

...αντιμετώπισα ένα ακόμα σοβαρό πρόβλημα battery drain το οποίο όμως είναι θέμα Samsung. Στο cloud σύγχρονιζε όλο το dropbox με συνέπεια τα index service και cloudagent service να έχουν το cpu στα 1600 και 50% ασταμάτητα (το βλέπω με το cool tool app). Παιδευτικα μέχρι να βρω τι δεν πάει καλά, το κατάλαβα όταν είδα να γεμίζει η κάρτα μνήμης. Από settings απενεροποιησα στο cloud τους συγχρονισμούς με dropbox και όλα καλά, ... διαφορετικά θα έπρεπε να πάρω 64GBP κάρτα μνήμης και να περιμένω 1-2 μέρες μέχρι να συγχρονίσει τα 35gb που έχω στο dropbox με τη συσκευή στον φορτιστή.

@Χρηστος...Μήπως έχεις κάτι τέτοιο και δεν είναι θέμα μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

@Χρηστος...Μήπως έχεις κάτι τέτοιο και δεν είναι θέμα μπαταρίας;

Φίλε μου δεν έχω ασχοληθεί ξανά. Είμαι από το πρωί στις 8 με μπαταρία και είμαι στο 79%. Καλά είναι. Πέρασα ξανά την rom αλλά με odin αυτή την φορά. Την πρώτη φορά την είχα περάσει OTA. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διάφορα στον τρόπο εγκατάστασης. Ευελπιστώ πως όχι.

Είμαι με wifi από το πρωί συνέχεια ανοιχτό, viber και μιάμιση ώρα οθόνη.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι όση ώρα γράφω τώρα έχει πέσει 2 ποσοστιαίες μονάδες. Έχει πάει στο 77%!! Αυτό με χαλάει αρκετά!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...