Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα από 10% στο 100% φορτισε με τον δικό του πάντα φορτιστή σε 2,5 ώρες. Μικρός στο μάτι αλλά είναι δυνατός.

 

Ναι με τον δικό του και εμένα τόσο θέλει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μικρός μεν αλλά βγάζει 2.0Α σε σχέση με το 0.5Α των usb θύρων είναι λογικό να φουλάρει γρήγορα. Φορτίζει μεγαλύτερη μπαταρία από του Νexus που είχα στον ίδιο χρόνο. Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μου βγαζει 1 ημερα η μπαταρια...με χρηση 3g ολη μερα και γενικα το χρησιμοποιω πολυ...παντως οταν βγαλω το3g βλεπω πολυ μεγαληδιαφορα...
Link to comment
Share on other sites

Χάλια σήμα, φουλ φωτεινότητα οθόνης, 3g μόνιμα ανοιχτό, Wi-Fi πολύ ώρα ανοιχτό, χρήση ίντερνετ φουλ.

http://img.tapatalk.com/d/13/08/13/y5ehe4uj.jpg

http://img.tapatalk.com/d/13/08/13/javy8yvy.jpg

http://img.tapatalk.com/d/13/08/13/ymegu4an.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έφυγα από cosmote και ήρθα στη Vodafone, η κατανάλωση μπαταρίας έχει αυξηθεί τραγικά.

 

Ενώ πριν με ίδια χρήση έφτανα τις 9-10 ώρες, τώρα δεν ξεπερνάω τις 6. Αυτό οφείλεται στο ασθενές σήμα δικτύου. Το τηλέφωνο αγκομαχαει δυστυχώς :(

 

Ας όψεται η προσφορά της Vodafone. Θα το πιούμε κ αυτό το πικρό ποτήρι, τι να κάνουμε..

me > you
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έφυγα από cosmote και ήρθα στη Vodafone, η κατανάλωση μπαταρίας έχει αυξηθεί τραγικά.

 

Ενώ πριν με ίδια χρήση έφτανα τις 9-10 ώρες, τώρα δεν ξεπερνάω τις 6. Αυτό οφείλεται στο ασθενές σήμα δικτύου. Το τηλέφωνο αγκομαχαει δυστυχώς :(

 

Ας όψεται η προσφορά της Vodafone. Θα το πιούμε κ αυτό το πικρό ποτήρι, τι να κάνουμε..

Πες το να μην ανησυχούμε ... Και εγώ με wind που δεν έχει και το καλύτερο σήμα, ειδικά σπίτι μου, φτάνω τις 4-6 ώρες οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 4 ώρες οθόνη πιστεύω ότι είναι άνετα μια μέρα, οπότε το βράδυ φόρτιση και είναι κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία που γράφετε είναι απίστευτα... Για να πετύχω εγώ τέτοιους χρόνους οθόνης θα πρέπει να έχω ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας, οθόνη στο χαμηλότερο επίπεδο, 2G σήμα, και δε ξέρω 'γω τι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

2ο test: 6 ώρες και 15 λεπτά οθόνη με 2 ημέρες μπαταρία. Perfect! :)

 

Ρε σεις να ρωτήσω κάτι. Το max που εχω δει σε χρήση οθόνης ειναι 4,5 ώρες με 1 μέρα σύνολο στη μπαταρία.

 

Πως κάνετε αυτά τα 6ωρα και 7ωρα;;

 

Αφήνω wifi/3G/sync μονίμως ανοιχτά και συνήθως ειναι συνδεδεμένο σε κάποιο wifi το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις να ρωτήσω κάτι. Το max που εχω δει σε χρήση οθόνης ειναι 4,5 ώρες με 1 μέρα σύνολο στη μπαταρία.

 

Πως κάνετε αυτά τα 6ωρα και 7ωρα;;

 

Αφήνω wifi/3G/sync μονίμως ανοιχτά και συνήθως ειναι συνδεδεμένο σε κάποιο wifi το κινητό.

 

Προσωπικά έχω wifi πάντα ανοικτό και δουλεύει για ένα 10ωρο με το δίκτυο σίγουρα, bt/sync όλο το 24ωρο και 3G όποτε το χρησιμοποιώ μόνο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με το ίδιο στήσιμο στο κινητό (rom, kernel, apps) μπορώ να βγάλω απο 5 έως 8 ώρες οθόνη σε ένα 24ωρο, ανάλογα με την χρήση που θα κάνω, το σήμα της κινητής εκεί που βρίσκομαι, το αν μετακινούμε ή όχι, τη ένταση του φωτός στον περιβάλλοντα χώρο, κ.α. Θέλω να πω ότι το "7 ώρες οθόνη" απο μόνο του δεν λέει τίποτα κατα την γνώμη μου. Υπάρχουν ένα σωρό κρίσιμοι παράγοντες που έχουν μεγάλη σημασία για την σωστή εξαγωγή συμπερασμάτων. Πχ: Με ποια ρομ? με ποιο kernel? undervolted ή όχι? overclocked? Φωτεινότητα? Αν η φωτεινότητα ήταν στο αυτόματο, ήσουν σε περιβάλλον φωτεινό ή όχι (αλλο στο κρεβάτι μου, άλλο στην παραλία)? Η χρήση τι περιελάμβανε? Το δίκτυο 2G ή 3G? Το σήμα της κινητής καλό, μέτριο, κακό? Σταθερός ή εν κινήσει (πχ επαγγελματίας οδηγός)? Πόσο χρόνο φωνητικών κλήσεων είχες μέσα στην ημέρα? κ.α.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, ο καθένας με την χρήση του. Με το Nexus δεν πέρναγα τις 2 ώρες και μπορεί να το φόρτιζα και 2 φορές την ημέρα.:lol:
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Είσαι με 2 ημερες...

 

Απλα μου κανει εντυπωση που δειχνει τοσο μεγάλο ποσοστό στο σύστημα. Ολα τα άλλα είναι φυσιολογικά

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει κάποιο θέμα και θέλει να δει τι γίνεται με την μπαταρία πολύ καλή εφαρμογή για έλεγχο των Wakelocks είναι το Wakelock Detector. Ελαφριά, εύχρηστη, ωραίο UI.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το note 2 σε AC με γνήσιο φορτιστή και καλώδιο (που λειτουργούν σωστά) πόση ώρα περίπου κάνει να φορτίσει από το 20% στο 100%;;;

~4 ώρες;;;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί έκανε 1 ώρα να πάει απ' το 30% στο 95%. Μια χαρά το βρίσκω. Συνήθως κάνει 2-2,5 ώρες να πάει από < 10% στο 100% (μέχρι να ανάψει το πράσινο LED). Μιλάω για τον μαμά φορτιστή με το μαμά καλώδιο.

 

Δίδαγμα: ακόμα κι αν ξεχάσεις να φορτίσεις το Νοτέλι το προηγούμενο βραδυ, το συνδέεις το πρωί και μέχρι να κανεις το ντους σου και να πάρεις το πρωινό σου έχεις αυτονομία για όλη τη μέρα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Πως εξηγείται από τεχνικές άποψης το γεγονός ότι εμένα κάνει περισσότερο από 4 ως να φορτίσει από 20-30% έως 100%, αντί των 2 ωρών που λέτε;;; Απο που να ξεκινήσω; Απο καλώδιο;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...