Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άλλαξα μπαταρία και έβαλα καινούργια και παλι τα ίδια...

 

Θα τη κάνω πάλι την ερώτηση γιατί δε θυμάμαι αν απάντησες ή αν την είδες....

Χρησιμοποιείς μήπως viber;;;; παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγώ μέχρι να βάλω τη προηγούμενη έκδοση της εφαρμογής....

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Μια ερώτηση: το Swype σας τρώει μπαταρία σε φυσιολογικά επίπεδα?

 

Σήμερα έστειλα λίγα μηνύματα κ το βλέπω να φιγουράρει με 2% κατανάλωση,δίπλα από τον bs player που έπαιξε 2 κ κάτι ώρες ταινία ..

 

ΣΑΝ πολύ δεν είναι?

Αν μπορεί να το checkarei κ κάποιο άλλο παιδί με κάποιο battery app κ να μας πει αποτελέσματα θα το εκτιμούσα.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Θα τη κάνω πάλι την ερώτηση γιατί δε θυμάμαι αν απάντησες ή αν την είδες....

Χρησιμοποιείς μήπως viber;;;; παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγώ μέχρι να βάλω τη προηγούμενη έκδοση της εφαρμογής....

 

Δεν την είδα. Το viper το έχω εγκατεστημένο αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

 

Να προσθέσω οτι είμαι με smattassv2 σε row με μειωμένα ρεύματα.

 

Έχω αρκετές εφαρμογές και παιχνίδια στην sd για αυτό δεν θα δοκιμασω να την βγαλω. Και ναι το note 1 έχω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα χωρίς ιδιαιτερο λογο εχω πολυ κακη αυτονομία.

Ενω δεν βγηκα απο το σπίτι εχασα 66% με μονο 3 ωρες οθόνη.

Σε παρόμοιες συνθήκες είχα τουλάχιστον 6 ώρες οθόνη μέχρι να.παω στο 34%.

Το μόνο που έχω αλλάξει είναι η προσθήκη του Swype που αγόρασα χθες.

Το media server είναι 4%.

Αφαιρώ το Swype και βλέπω πως θα πάει στο υπόλοιπο 34%

 

 

 

 

 

 

 

Σήμερα έστειλα λίγα μηνύματα κ το βλέπω να φιγουράρει με 2% κατανάλωση,δίπλα από τον bs player που έπαιξε 2 κ κάτι ώρες ταινία ..

 

ΣΑΝ πολύ δεν είναι?

Αν μπορεί να το checkarei κ κάποιο άλλο παιδί με κάποιο battery app κ να μας πει αποτελέσματα θα το εκτιμούσα.

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο ρώτησα και εγώ. Η αυτονομία του κινητού ήταν πολύ καλή μέχρι που έβαλα το swype. Όλα στοκ στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την είδα. Το viper το έχω εγκατεστημένο αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

 

Να προσθέσω οτι είμαι με smattassv2 σε row με μειωμένα ρεύματα.

 

Έχω αρκετές εφαρμογές και παιχνίδια στην sd για αυτό δεν θα δοκιμασω να την βγαλω. Και ναι το note 1 έχω.

 

Αν θέλεις απεγκατεστησε το viber εντελώς και δες μετά από λίγο πάλι την κατανάλωση της μπαταρίας σου.... Δεν έχει σημασία που δε το Χρησιμοποιείς.... Τρέχει στο παρασκήνιο το media scanner...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα αυτήν εδώ την μπαταρία. Έκανα την πρώτη φόρτιση και είμαι στη διαδικασία της πρώτης αποφόρτισης. Μόλις την σταθεροποιήσω θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

 

Περιμένουμε αγωνια το report σου :) .Πόσο bulky κάνει το κινητό η μπαταρία αυτη? τί θηκη του έχεις ?

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις απεγκατεστησε το viber εντελώς και δες μετά από λίγο πάλι την κατανάλωση της μπαταρίας σου.... Δεν έχει σημασία που δε το Χρησιμοποιείς.... Τρέχει στο παρασκήνιο το media scanner...

Επειδη αρκετοι φιλοι μου εχουν το viber και μιλαμε που και που, θα το βαλω στο greenify. Το ιδιο κολπο το ειχα κανει με το google play music και σταματησε το media scan.

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα η συζήτηση για το Viber; Το Viber πρέπει να τρέχει εσύ κι αλλιώς σε κάποιον που θέλει το χρησιμοποιεί. Αρά μπαταρία καταναλώνει. Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα η συζήτηση για το Viber; Το Viber πρέπει να τρέχει εσύ κι αλλιώς σε κάποιον που θέλει το χρησιμοποιεί. Αρά μπαταρία καταναλώνει. Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό.

 

Αν καταναλώνει πιο πολύ από άλλη μια παρόμοια εφαρμογή προφανώς το βάζουμε ή βάζουμε πιο παλιά έκδοση. Άρα βρίσκω νόημα στην συζήτηση. Προσωπικά χρησιμοποιώ tango.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταναλώνει πιο πολύ από άλλη μια παρόμοια εφαρμογή προφανώς το βάζουμε ή βάζουμε πιο παλιά έκδοση. Άρα βρίσκω νόημα στην συζήτηση. Προσωπικά χρησιμοποιώ tango.

Αυτά τα προγράμματα έχουν ένα κακό.. Πάνε με...το πλήθος.. Και το viber αυτή τη στιγμή είναι το δημοφιλέστερο αλλά σίγουρα δεν είναι το πιο καλογραμμένο παρόλα αυτά είναι αξιόπιστο. Το whatsapp το θεωρώ πιο ωραίο αλλά δεν έχει κλήσεις και το Tango ίσως όντως είναι καλό αλλά πρέπει να μπεις στη διαδικασία να βάλεις τους ανθρώπους με τους οποίους μιλάς να το χρησιμοποιήσουν. Αντθέτως το viber το έχει το σύμπαν σχεδόν.

Εγώ ανάμεσα σε viber, whatsapp και voxer που έχω χρησιμοποιήσει το πρώτο είναι το πιο ολοκληρωμένο. Το δεύτερο δεν έχει κλήσεις και το 3ο δεν ήταν μέχρι πρότινος αξιόπιστο στην ώρα παράδοσης των μηνυμάτων.

Στην μπαταρία δεν έχω παρατηρήσει κάποιο drain ούτε το εμφανίζει στην κατανάλωση πλέον (πλην μιας πιο παλιάς έκδοσης που είχε θέμα). Το θέμα με τον σένσορα, μετά την αναβάθμιση σε 4.1.2 του Note δεν μου έχει ξαναμείνει ανοιχτός άρα καταλήγω πως δεν είναι θέμα viber.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αρκετοι φιλοι μου εχουν το viber και μιλαμε που και που, θα το βαλω στο greenify. Το ιδιο κολπο το ειχα κανει με το google play music και σταματησε το media scan.

Αν είσαι από τις περιπτώσεις που το viber έχει θέμα (δεν ισχύει σε όλους τους χρήστες), το greenify δε θα κάνει κάτι.... Το είχα δοκιμάσει μι εγώ, αλλά το media scanner συνέχιζε να τρέχει στο παρασκήνιο..

 

Έχει νόημα η συζήτηση για το Viber; Το Viber πρέπει να τρέχει εσύ κι αλλιώς σε κάποιον που θέλει το χρησιμοποιεί. Αρά μπαταρία καταναλώνει. Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό.

Έχει και παραεχει νόημα μιας και έχει ανοίξει νήμα στο forum στους xda για το συγκεκριμένο πρόβλημα και έχει παρέμβει κι ο δημιουργός.

Και θα το πω άλλη μια μια φορά και σταματάω τη συζήτηση για την εφαρμογή.

Το πρόβλημα εντοπίζεται στη ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ έκδοση!

Με τη προηγούμενη έκδοση που έχω περάσει δεν υπάρχει αυτό το θέμα με το συνεχές "τρεξιμο" του media scanner και το battery draining...

 

 

Η προηγούμενη έκδοση :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=39497441

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι το media scan έχει σταματήσει. Θα βάλω προηγούμενη εκδοση. Πως μπορώ να κλεισω την αυτόματη ενημέρωση? Απο το νεο play store δεν μπορώ να καταλάβω που το κάνω για κάθε εφαρμογή όπως διαλεγαμε στο παλιό κανοντας τικ στην αυτόματη ενημέρωση...
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα προγράμματα έχουν ένα κακό.. Πάνε με...το πλήθος.. Και το viber αυτή τη στιγμή είναι το δημοφιλέστερο αλλά σίγουρα δεν είναι το πιο καλογραμμένο παρόλα αυτά είναι αξιόπιστο. Το whatsapp το θεωρώ πιο ωραίο αλλά δεν έχει κλήσεις και το Tango ίσως όντως είναι καλό αλλά πρέπει να μπεις στη διαδικασία να βάλεις τους ανθρώπους με τους οποίους μιλάς να το χρησιμοποιήσουν. Αντθέτως το viber το έχει το σύμπαν σχεδόν.

Εγώ ανάμεσα σε viber, whatsapp και voxer που έχω χρησιμοποιήσει το πρώτο είναι το πιο ολοκληρωμένο. Το δεύτερο δεν έχει κλήσεις και το 3ο δεν ήταν μέχρι πρότινος αξιόπιστο στην ώρα παράδοσης των μηνυμάτων.

Στην μπαταρία δεν έχω παρατηρήσει κάποιο drain ούτε το εμφανίζει στην κατανάλωση πλέον (πλην μιας πιο παλιάς έκδοσης που είχε θέμα). Το θέμα με τον σένσορα, μετά την αναβάθμιση σε 4.1.2 του Note δεν μου έχει ξαναμείνει ανοιχτός άρα καταλήγω πως δεν είναι θέμα viber.

 

Ναι αλλά επειδή θεωρώ πως η πλειοψηφία δεν έχει τα τελευταίας γενιάς κινητά, αν μια εφαρμογή έχει θέμα με μπαταρία θα την ζήσουν την εμπειρία και θα κάνουν κάτι για αυτό. Γενικά δεν κάνω κλήσεις μέσω κάποιας εφαρμογής (μόνο βιντεοκλήσεις) γιατί έχω δωρεάν σταθερά τηλέφωνα σε όλη την Ευρώπη και δωρεάν κινητά για την χώρα που ζω. Επίσης μιλάω με τα ανίψια μου και το tango έχει παιχνίδια και κάποια εφέ που είναι interactive και για τις δύο πλευρές και έχει πλάκα για παιδιά. Θυμάμαι ότι κάποτε το viber δεν είχε landscape mode και αυτό με έκανε να μην το χρησιμοποιώ καθώς δεν με βόλευε με εκείνο το κινητό που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ανοιξα τα google maps προχθες κ απο τοτε μ καταναλωνουν μπαταρια. Τα εκανα διακοπη αλλα ξανανοιγουν απο οτι καταλαβα..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ανοιξα τα google maps προχθες κ απο τοτε μ καταναλωνουν μπαταρια. Τα εκανα διακοπη αλλα ξανανοιγουν απο οτι καταλαβα..

Greenify και επελεξε το. Χρειαζεται root.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία επανήλθε σήμερα στα φυσιολογικά επίπεδα. Το μόνο που έκανα ήταν να απενεργοποιησω το swype.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία επανήλθε σήμερα στα φυσιολογικά επίπεδα. Το μόνο που έκανα ήταν να απενεργοποιησω το swype.

 

Είχα το beta και τώρα το κανονικό, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά το πολύ να είχα χάσει 30% μέσα σε 3 ώρες όταν είχα προβλήματα αλλά καμία εφαρμογή δεν έδειχνε να φταίει το swype. Κατά την ξαφνική πτώση της μπαταρίας έγραφες κείμενα ή χρησιμοποιούσες το swype; Πάντως εμένα μετά από 23 ώρες είναι στο 49% με 2 ώρες οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Greenify και επελεξε το. Χρειαζεται root.

Ροοταριμένο το έχω έτσι και αλλιώς.. Αλλά για ποιο λόγο μου τη ρίχνει? Το greenify το σκοτώνει?

Edited by c1oud
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογες τρεχουν στο παρασκηνιο. Αυτο τις σκοτωνει. Αν πας να ανοιξεις μετα ας πουμε το fb, θα ειναι σαν να το ανοιγεις 1η φορα με το logo.
Link to comment
Share on other sites

Είχα το beta και τώρα το κανονικό, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά το πολύ να είχα χάσει 30% μέσα σε 3 ώρες όταν είχα προβλήματα αλλά καμία εφαρμογή δεν έδειχνε να φταίει το swype. Κατά την ξαφνική πτώση της μπαταρίας έγραφες κείμενα ή χρησιμοποιούσες το swype; Πάντως εμένα μετά από 23 ώρες είναι στο 49% με 2 ώρες οθόνη.

 

Ναι πάρα πολλά κείμενα.

Φυσικά δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν αυτό. Μπορεί να είχε συμβεί οτιδήποτε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...