Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το audioout_2 τι είναι?

 

Οποιαδηποτε εφαρμογή χρησιμοποιεί το ακουστικό μπορεί να το "ξυπνάει".

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οποιαδηποτε εφαρμογή χρησιμοποιεί το ακουστικό μπορεί να το "ξυπνάει".

Μου φαινεται παραξενο να τρεχει 40 λεπτα, ενω το ιδιο το κινητο ειναι 4 ωρες εκτος πριζας...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται παραξενο να τρεχει 40 λεπτα, ενω το ιδιο το κινητο ειναι 4 ωρες εκτος πριζας...

 

Έχεις Bluetooth;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν τέτοιου είδους εφαρμογές καταναλώνουν αρκετή μπαταρία; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gmd.spencontrol
Link to comment
Share on other sites

Παδια ισχύει όπως και στο iphone ότι οι ψιλές φορτίσεις αυξάνουν τη ζωή της μπαταρίας;

Γενικά οι μπαταρίες Li-Ion θέλουν να τις συμπληρώνεις και όχι να τις αφήνεις να αδειάζουν πριν τις φορτίσεις. Π.χ. αν είσαι στο 50% είναι καλύτερα να τη φορτίσεις τότε απ' ό,τι να την αφήσεις να πάει στο 10%. Γενικά να μην αφήνεις τη μπαταρία να πέφτει πολύ χαμηλά.

 

Ένας άλλος μύθος που κυκλοφορεί πολύ στην Ελλάδα είναι ότι πρέπει στην αρχή να αφήσεις τη μπαταρία να φορτιστεί/εκφορτιστεί πλήρως 3 φορές για να αποκτήσει την πλήρη της δύναμη. Αυτό δεν ισχύει για τις Li-Ion, αλλά για άλλες τεχνολογίες μπαταριών (NiCd, NiMH), που δεν χρησιμοποιούνται συχνά πλέον.

 

Πηγή: Wikipedia - http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_battery

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος μύθος που κυκλοφορεί πολύ στην Ελλάδα είναι ότι πρέπει στην αρχή να αφήσεις τη μπαταρία να φορτιστεί/εκφορτιστεί πλήρως 3 φορές για να αποκτήσει την πλήρη της δύναμη. Αυτό δεν ισχύει για τις Li-Ion, αλλά για άλλες τεχνολογίες μπαταριών (NiCd, NiMH), που δεν χρησιμοποιούνται συχνά πλέον.

 

Πηγή: Wikipedia - http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_battery

καλά ακόμα και σε καταστήματα να ρωτήσεις θα σου πουν αυτό το πράγμα οι λεγόμενοι ειδικοί. Τελος παντων

 

Δηλαδή βράδυ ας πούμε και ας είναι 60-70% να το βάλω.

Ευχαριστώ πολύ . Τουλάχιστον στο iphone είχα και ενα πρόγραμμα να βλέπω κύκλους φορτισης κλπ εδώ τίποτα(δεν με χαλάει βεβαία άπλα το λέω)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

καλά ακόμα και σε καταστήματα να ρωτήσεις θα σου πουν αυτό το πράγμα οι λεγόμενοι ειδικοί. Τελος παντων

 

Δηλαδή βράδυ ας πούμε και ας είναι 60-70% να το βάλω.

Ευχαριστώ πολύ . Τουλάχιστον στο iphone είχα και ενα πρόγραμμα να βλέπω κύκλους φορτισης κλπ εδώ τίποτα(δεν με χαλάει βεβαία άπλα το λέω)

Μέχρι και σε manuals συσκευών το λένε πολλές φορές, αλλά δεν ισχύει για τις Li-Ion. Αυτό που ίσως χρειαστεί είναι κάθε 1-2 μήνες να το αφήνεις να κατεβαίνει πολύ χαμηλά και μετά να το φορτίζεις μέχρι το 100% γιατί έτσι καλιμπράρεται ο μετρητής φόρτισης, αν και ακόμα κι αυτό ίσως δεν χρειάζεται με τις σημερινές μπαταρίες. Γενικά μην πολυασχολείσαι, απλά φόρτιζέ το όταν σε βολεύει και μην περιμένεις να αδειάσει πρώτα.

 

Μπορείς να το βάλεις χωρίς πρόβλημα κι ας είναι στο 60-70%. Τώρα από 70-80% και πάνω ίσως δεν έχει και μεγάλο νόημα, εκτός αν ξέρεις ότι μετά θα το ξεζουμίσεις.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και ψιλιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά..

Δεν μπορεί να βγάζετε τόσες ώρες οθόνης και εγώ να μην έχω δει μέχρι τώρα πάνω από τρεις. Στην αρχή έλεγα ότι απ τη στιγμή που με βγάζει όλη μέρα τότε είμαι οκ. Αλλά και αυτό έχει τα όρια του ειδικά όταν βλέπω άκυρες καταναλώσεις του τύπου από το πρωί στο σπίτι με Wi-Fi να έχω μια ώρα οθόνη και μπαταρία 60%!!! Το άφησα το τηλέφωνο στο γραφείο με μπαταρία 70% και όταν το πήρα μετά από 2 περίπου ώρες ήταν στο 60% χωρίς κλήση μήνυμα mail ή και άλλο.

Πώς το εξηγήτε αυτό; Έχω τρελαθεί. Σας επισυνάπτω να μου πείτε τη γνώμη σας. Και πρέπει να κάνω. Όσο σας γράφω εδώ πάει από το 60% στο 56%.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και ψιλιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά..

Δεν μπορεί να βγάζετε τόσες ώρες οθόνης και εγώ να μην έχω δει μέχρι τώρα πάνω από τρεις. Στην αρχή έλεγα ότι απ τη στιγμή που με βγάζει όλη μέρα τότε είμαι οκ. Αλλά και αυτό έχει τα όρια του ειδικά όταν βλέπω άκυρες καταναλώσεις του τύπου από το πρωί στο σπίτι με Wi-Fi να έχω μια ώρα οθόνη και μπαταρία 60%!!! Το άφησα το τηλέφωνο στο γραφείο με μπαταρία 70% και όταν το πήρα μετά από 2 περίπου ώρες ήταν στο 60% χωρίς κλήση μήνυμα mail ή και άλλο.

Πώς το εξηγήτε αυτό; Έχω τρελαθεί. Σας επισυνάπτω να μου πείτε τη γνώμη σας. Και πρέπει να κάνω. Όσο σας γράφω εδώ πάει από το 60% στο 56%.

 

Όπως το βλέπω φταίει το σήμα που έχεις αρκετά. Με κακό σήμα χάνει πολύ, δεν ξέρω αν είναι κανονικό να φταίει τόσο το σήμα αλλά τα ίδια παθαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι φταίει το σήμα. Και εγώ έχω μόνιμα χακί χρώμα στο σήμα, αλλά βγάζω 5 με 6 ώρες οθόνη με πολύ βαριά χρήση κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Το σήμα γιατί να φταίει? Δεν είμαι με 3g αλλά με Wi-Fi. Άσε που έχω μιλήσει 6' όλη μέρα..

Το Battery Drain Analyzer το έχεις κατεβάσει?

 

Έχω το betterbatterystats αλλά το έπαθα χθες που ήμουν σε σπίτι φίλου και το παρατηρώ όταν έχω χακί χρώμα η μπαταρία δεν πάει καλά. Μέσα σε 6 ώρες έχασα πολύ μπαταρία χθες. Δεν έχει σημασία αν μιλάς ή όχι, είναι θέμα ότι ανεβοκατεβαίνει, έτσι πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το betterbatterystats αλλά το έπαθα χθες που ήμουν σε σπίτι φίλου και το παρατηρώ όταν έχω χακί χρώμα η μπαταρία δεν πάει καλά. Μέσα σε 6 ώρες έχασα πολύ μπαταρία χθες. Δεν έχει σημασία αν μιλάς ή όχι, είναι θέμα ότι ανεβοκατεβαίνει, έτσι πιστεύω...

 

Αν θες κατέβασε και το Battery Drain Analyzer (δωρεάν από play) να το συγκρίνουμε

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κατέβασε και το Battery Drain Analyzer (δωρεάν από play) να το συγκρίνουμε

 

Το έβαλα αλλά για ανάλυση ανά εφαρμογή θέλει πληρωμή...

 

Επίσης έχω και άλλες εφαρμογές για την ίδια δουλειά και για εξοικονόμηση ενέργειας, θα είναι δύσκολη η σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχεις καλό σήμα άσχετα με το αν μιλάς η όχι πέφτει πιο γρήγορα η μπαταρία γιατί το κινητό ψάχνει συνέχεια για σήμα.
Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα αλλά για ανάλυση ανά εφαρμογή θέλει πληρωμή...

 

Επίσης έχω και άλλες εφαρμογές για την ίδια δουλειά και για εξοικονόμηση ενέργειας, θα είναι δύσκολη η σύγκριση.

 

Δεν θέλω να δω ανα εφαρμοφή αλλά με τι συχνότητα πέφτει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δω ανα εφαρμοφή αλλά με τι συχνότητα πέφτει.

 

Αυτή την στιγμή πέφτει με 5% ενώ το betterbatterystats λέει 2.5% (τρέχει πιο πολύ ώρα).

 

edit: Έπεσε στο 2.3% ανά ώρα. Είναι ενδιαφέρον ότι η εφαρμογή δηλώνει την ώρα που άλλαξε το ποσοστό κατανάλωσης.

Edited by giorgaras
Link to comment
Share on other sites

Πήρα back up τα πάντα και ετοιμάζομαι για reset να δω αν θα βελτιωθεί το θέμα της μπαταρίας. Να κάνω factory reset η hard reset η δεν έχει καμία διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

Παιζει σε εμενανα ειχε κανα προβλημα η rom. Τωρα εβαλα την stuner 2 2.4.27. Δεν γινεται ενω εχω βαλει νεα rom μεσα σε 2 ωρες να εχει πεσει μονο 20%. Το λεω γιατι τωρα προσαρμοζεται. Πριν 20% εχανα ετσι για την πλακα.
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια Συνφορουμιστες.

 

Χτες το πρωί ξεκίνησα με 90% μπαταρία και το βράδυ έφτασα 15 με ελάχιστη χρήση. Κάτι λοιπόν μου τρώει μπαταρία. Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει το betterbatterystats. Μπορείτε να μου εξηγήσετε επίγραμματικα σε ποιο από τα μενού του κοιτάω και πω βλέπω ποιες εφαρμογές την τρώνε? Έχει κάποιες εφαρμογές αλλά δεν καταλαβαίνω τα στοιχεία που γράφει κάτω από κάθε μία.

 

Ευχαριστώ.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα back up τα πάντα και ετοιμάζομαι για reset να δω αν θα βελτιωθεί το θέμα της μπαταρίας. Να κάνω factory reset η hard reset η δεν έχει καμία διαφορά;

 

Θα κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων απο τις ρυθμισεις.

Μονο πάρε backup στον υπολογιστή σου ότι δεν θες να χάσεις από την εσωτερική μνημη του τηλεφώνου γιατί θα διαγραφούν όλα.

Μετά βάλε μόνο τις βασικές εφαρμογές που είναι σιγουρο οτι δεν καταναλώνουν και δουλεψε το κανα δυο μερες να δεις την αυτονομία.

 

Επίσης καλό είναι να δεις τι έχεις περάσει στην εξωτερική Sd Card γιατί πολλές φορές μπορεί να βρίσκεται εκεί η αιτία πχ από καποια τραγούδια που έχουν προβλημα και κάνουν τον media scanner να ψάχνει συνεχώς.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το Google now να επηρεάζει την μπαταρία; Έχω προσέξει τελευταία ότι οι χάρτες είναι ενεργή.το Google now είναι η "Αναζήτηση Google" ; Πώς μπορώ να το απενεργοποιήσω; μπορώ να δω πιο πρόγραμμα μου ενεργοποιεί τους χάρτες;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το Google now να επηρεάζει την μπαταρία; Έχω προσέξει τελευταία ότι οι χάρτες είναι ενεργή.το Google now είναι η "Αναζήτηση Google" ; Πώς μπορώ να το απενεργοποιήσω; μπορώ να δω πιο πρόγραμμα μου ενεργοποιεί τους χάρτες;

 

Τα πάντα μπορείς να κάνεις αρκεί να είσαι root.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μια ερώτηση. Σε αναμονή το βράδυ που κοιμάστε, αν τα έχετε όλα κλειστά πόσο σας πέφτει η μπαταρία;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...