Jump to content

Προβλημα με υπολογιστη.


mixalngage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!!Ολα ξεκινουν πριν 2 εβδομαδες!

ο υπολογιστης λειτουργουσε κανονικα!!μεχρι που εκανε την επισκεψη της μια μπλε οθονη...(bsod) μετα απ αυτο ανοιξε κανονικα αλλα...

μολις μπηκε σε αναμονη ειχε freezαρει...κανω restart ανοιγει κανονικα...απο τοτε ομως μου κλεινει απο μονο του τα προγραματα!!!

δηλαδη ανοιγω internet explorer τον κλεινει...ανοιγω media player τον κλεινει...(ολα τα προγραματα το ιδιο)με ενα message οτι κατερευσε η λειτουργια!!!

τι μπορει να φταιει?

αλλαξα καρτα γραφικων(λογο bsod) παλι τα ιδια

τεσταρα cpu ram gpu (memtest/aida64/occt) ενας φιλος μου ειπε για τροφοδοτικο αλλα οι τασεις ηταν σωστες απ οσο ειδα στα τεστ

αλλαξα λογισμικο

αλλα συνεχιζει το ιδια...τι μπορει να γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια τσεκαρες?

 

Παντως η bsod σου λεει τι προβλημα χτυπησε. Επισης και απο το event viewer των Windows μπορεις να δεις τα errors.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Απο καποιο προβλημα που σου εβγαλε την μπλε οθονη το οποιο πρεπει να ειναι hardware το επομενο σταδιο ηταν να σου καταστερψει και καποια απαραιτητα αρχεια του λειτουργικου. Οποτε πρεπει να επαναφερεις το συστημα σου σε καποια αλλη ημερομηνια(backup) που το λειτουργικο δεν ειχε προβλημα για να μην σου κανει τα κοληματα που λες Η να κανεις ενα φορματακι. Μετα πρεπει να ψαξεις να βρεις απο ποιο υλικο προηλθε το προβλημα γιατι καποια στιγμη θα στο ξαναπαρουσιασει(καλο ειναι να τσεκαρεις και τους σκληρους)

Μπορεις να πας και κατω στην μπαρα και να πατησεις στο σημαιακι μετα ανοιγμα κεντρου ενεργειων μετα συντηρηση και τελος προβολη ιστορικου αξιοπιστιας και πατα πανω στα σφαλματα και διαβασε απο κατω ποιο ειναι το προβλημα η ανεβασε ενα screenshot

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια τσεκαρες?

 

Παντως η bsod σου λεει τι προβλημα χτυπησε. Επισης και απο το event viewer των Windows μπορεις να δεις τα errors.

 

Τσεκαρα και θερμοκρασιες (φοραω και thermaltake a1) οχι στην bsod δεν μπορω να δω το προβλημα γιατι για καποιο λογο κραταει για λιγοτερο απο 1 χιλιοστο του δευτερολεπτου και δεν προλαβαινεις να δεις τπτ :P

 

Απο καποιο προβλημα που σου εβγαλε την μπλε οθονη το οποιο πρεπει να ειναι hardware το επομενο σταδιο ηταν να σου καταστερψει και καποια απαραιτητα αρχεια του λειτουργικου. Οποτε πρεπει να επαναφερεις το συστημα σου σε καποια αλλη ημερομηνια(backup) που το λειτουργικο δεν ειχε προβλημα για να μην σου κανει τα κοληματα που λες Η να κανεις ενα φορματακι. Μετα πρεπει να ψαξεις να βρεις απο ποιο υλικο προηλθε το προβλημα γιατι καποια στιγμη θα στο ξαναπαρουσιασει(καλο ειναι να τσεκαρεις και τους σκληρους)

Μπορεις να πας και κατω στην μπαρα και να πατησεις στο σημαιακι μετα ανοιγμα κεντρου ενεργειων μετα συντηρηση και τελος προβολη ιστορικου αξιοπιστιας και πατα πανω στα σφαλματα και διαβασε απο κατω ποιο ειναι το προβλημα η ανεβασε ενα screenshot

 

εκανα και format τωρα δεν εχω bsod αλλα συνεχιζει να κλεινει τα προγραματα....

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα και θερμοκρασιες (φοραω και thermaltake a1) οχι στην bsod δεν μπορω να δω το προβλημα γιατι για καποιο λογο κραταει για λιγοτερο απο 1 χιλιοστο του δευτερολεπτου και δεν προλαβαινεις να δεις τπτ :P

 

 

 

εκανα και format τωρα δεν εχω bsod αλλα συνεχιζει να κλεινει τα προγραματα....

 

Εχει πρόβλημα ο controller του σκληρού σου δίσκου !!!!!! Αντικατέστησε τον !!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aν πάντως σου ξανασυμβεί μπορείς να απανεργοποιήσεις το restart στην BSOD.

 

Safe mode στο pc->my computer δεξί click & properties->advanced tab->start up and recovery->settings.Εκεί έχει το Automatically restart.

 

Αν είναι ssd ο σκληρός που έχει το λειτουργεικό θα μπορούσε να φταίει και το firmware(κάποιοι Agility 3 έχουν θέμα σε παλαιότερα firmware).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και από εμένα.. Επέλεξα να μην ανοίξω νέο thread, οπότε θα πω εδώ το πρόβλημα μου..

Έχει να κάνει με τον σκληρό δίσκο σε έναν υπολογιστή γνωστού μου. Του εμφανίζει κάθε λίγο και λιγάκι αυτό.. Να υποθέσω πως τα έπαιξε ο σκληρός και πάμε για άλλον?? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και από εμένα.. Επέλεξα να μην ανοίξω νέο thread, οπότε θα πω εδώ το πρόβλημα μου..

Έχει να κάνει με τον σκληρό δίσκο σε έναν υπολογιστή γνωστού μου. Του εμφανίζει κάθε λίγο και λιγάκι αυτό.. Να υποθέσω πως τα έπαιξε ο σκληρός και πάμε για άλλον?? :rolleyes:

 

Για αρχη κατεβασε και τρεξε το διαγνωστικο απο την εταιρια του δισκου σου να δεις τι εχει. :!:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και από εμένα.. Επέλεξα να μην ανοίξω νέο thread, οπότε θα πω εδώ το πρόβλημα μου..

Έχει να κάνει με τον σκληρό δίσκο σε έναν υπολογιστή γνωστού μου. Του εμφανίζει κάθε λίγο και λιγάκι αυτό.. Να υποθέσω πως τα έπαιξε ο σκληρός και πάμε για άλλον?? :rolleyes:

 

Αλλαξέ τον όσο ακόμη δουλεύει κάνοντας ένα απλό ghost !!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το ghost??

 

Να παρεις image τον χαλασμενο, σε εναν νεο δισκο, ωστε να μην ξανακανεις εγκατασταση ξανα το λειτουργικο τα προγραμματα και να ξαναπερασεις το backup σου.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις image τον χαλασμενο, σε εναν νεο δισκο, ωστε να μην ξανακανεις εγκατασταση ξανα το λειτουργικο τα προγραμματα και να ξαναπερασεις το backup σου.

 

Ουτως η αλλως εχω δοκιμασει και format μπας και εφτιαχνε αλλα.. Ετσι εχω κρατισει τα "απαραιτητα".. Παμε για αλλαγη λοιπον..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...