Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

seus λεγεται το προγραμα κατεβασε αυτο και θα κανει το κανονικο update clear install http://sony-ericsson-update-service.en.uptodown.com/

ολοι λενε πως εχει καταργθει αυτο απο την sony αυτο μπορει να ειναι ενας υιος δεν μπορεις να κανεις clean install με το pc companion?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@Mark Θα μπορούσες να το πας και σε κάποιο άλλο service και να ρωτούσες τιμή.

 

Ευχαριστώ. Βασικά το θέμα δεν είναι η επισκευή. Σε τέτοια πράγματα που είναι απλά πιάνει το χέρι μου στα κινητά, και υπολόγιζα το κόστος για να το φτιάξω σε ότι έχει "πρόβλημα". Θέλω μπαταρία (15-20€), πίσω καπάκι(άλλα 15€), ίσως κάμερα ίσως και όχι(δεν ξέρω κόστος), και από ότι είδα σήμερα χρειάζεται για να γίνει αδιάβροχο και το πορτάκι της φόρτισης του οποίου το αδιάβροχο σφράγισμα έχει κοπεί και λείπει σε ένα ποσοστό(5-10€). Αμέσως αμέσως μαζεύεται ένα ποσό 55 τουλάχιστον €. Συν του ότι θα πρέπει να κάτσω να ξεκολλήσω την κεραία του NFC από το παλιό καπάκι και να τη βάλω στο νέο, που δεν ξέρω αν θέλω να κάτσω να ασχοληθώ και τόσο. Και στην τελική θα έχω ένα τηλέφωνο που κοντεύει 2 ετών. Οπότε λέω καλύτερα να το αφήσω όπως είναι. Ήδη ζέστανα το πίσω κάλυμμα και κολλησε κάπως καλύτερα στο σημείο που είχε πρόβλημα. Και λέω να κρατήσω ως έχει μέχρι να τα φτύσει εντελώς η μπαταρία. Και τότε να την αλλάξω.

 

Επειδή δεν είχα εικόνα του τι κάνει το τηλέφωνο μέχρι τώρα και το πήρα στην κατάσταση που είναι, μήπως μπορεί να μου πει κάποιος με εντελώς στοκ 4.4.4 τι αυτονομία έχει στο περίπου για να συγκρίνω; Για παράδειγμα μέχρι να φτάσει στο 16% που το έβαλα να φορτίσει έβγαλα ένα 9ωρο με αρκετή χρήση με 3 ώρες και 20λεπτά ανοιχτή οθόνη. Που δε μου φαίνεται και τόσο άσχημα. Στα επίπεδα που κινείται στοκ το Nexus 5 που έχω, αν όχι και λίγο καλύτερα(π.χ. το Nexus για να φτάσει 3,5 ώρες sot είχα σχεδόν φάει όλη τη μπαταρία ενώ εδώ είχα 16% ακόμη).

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

λοιπον για το θεμα με τα sms 170 χαρακτηρων ακολουθησα τις οδηγειες στον οδηγο επιβιωσης που επεμβαινεις στο com.sonyericsson.conversations_preferences.

Δεν μου εβγαλε επιλογη στο μενου για ενεργοποιηση αλλα πλεον στελνει μηνυματα με 170 χαρακτηρες χωρις επιλογη.ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

ολοι λενε πως εχει καταργθει αυτο απο την sony αυτο μπορει να ειναι ενας υιος δεν μπορεις να κανεις clean install με το pc companion?

αυτο απο την σονυ δουλευει κανονικα και στην συλλογη του ενεταξε και το ζ3,ενημερωνει κανονικα ,πριν 10 λεπτα εκανα φορματ σε χπερια π

Link to comment
Share on other sites

αυτο απο την σονυ δουλευει κανονικα και στην συλλογη του ενεταξε και το ζ3,ενημερωνει κανονικα ,πριν 10 λεπτα εκανα φορματ σε χπερια π

 

εννοεις πως μπορει να κανει clean install το pc companion?

Link to comment
Share on other sites

εννοεις πως μπορει να κανει clean install το pc companion?

 

Δοκίμασε αυτό: Κάνεις update με το companion σε 4.4.4.

Βγάζεις την συσκευή από το usb

Πατάς έναρξη στο support zone στο pc companion

Ενημέρωση λογισμικού τηλεφώνου-> έναρξη

Και μετά επιλέγεις το επιδιόρθωση τηλεφώνου(θα σου βγάλει παράθυρο πως δεν έχεις συνδέσει συσκευή και στο πα΄ραθυρο είναι η επιλογή)

Ακολουθείς τις οδηγίες και θα έχεις ένα καθαρό install.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

απο που το κανεις αναβαθμιση?

 

πεθανε το service update σημερα μου εβγαλε οτι δεν μπορει να ανοιξει κριμα ενα πολυ χρησιμο εργαλειο το καταργησανε

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

απο το pc companion κ συνεχεια μου κλεινει κατα την διαρκεια της αναβαθμισης :cry:

 

Δοκίμασε αυτό: Κάνεις update με το companion σε 4.4.4.

Βγάζεις την συσκευή από το usb

Πατάς έναρξη στο support zone στο pc companion

Ενημέρωση λογισμικού τηλεφώνου-> έναρξη

Και μετά επιλέγεις το επιδιόρθωση τηλεφώνου(θα σου βγάλει παράθυρο πως δεν έχεις συνδέσει συσκευή και στο πα΄ραθυρο είναι η επιλογή)

Ακολουθείς τις οδηγίες και θα έχεις ένα καθαρό install.

Οταν μου βγαζει αυτο το παραθυρο περιμενει να συνδεσω το κινητο μου στον υπολογιστη να το κανω η οχι?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πέρασα κι εγώ την 4.4.4 πριν μερικές ώρες.Πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές θα έλεγα.Έχουμε και λέμε...

1. Τέλος τα κρακ-κρακ ,σκαλώματα στις ρυθμίσεις (εκνευριστικό στην 4.4.2 )

2.Αύξηση του ελεύθερου αποθηκευτικού χώρου ,από τα 7.97 giga που είχα μου δείχνει 8.07 giga

3.Αρκετά καλύτερη διαχείριση της μνήμης ram ,το κινητό πάει "μπάλα" δεν σκαλώνει πουθενά και αποδεικνύεται πως η kit kat "καταναλώνει" λίγη ram .Προσωπικά πέρα από τα αρχικά θέματα με Lags και την μπαταρία (λόγω ενεργοποίησης τοποθεσίας & αυτόματου συγχρονισμού) η 4.4.2 είχε κάτσει σούπερ στο Ζητάκι μου,τώρα απλά πιστεύω πως ολοκληρώθηκε η όλη φάση.Γνώμη για την μπαταρία δεν μπορώ να εκφέρω ,στην 4.4.2 μου έβγαζε μετά το τέλος της φόρτισης υπόλοιπο 27 μίση ώρες περίπου .

Αυτά για την ώρα ....

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Οταν μου βγαζει αυτο το παραθυρο περιμενει να συνδεσω το κινητο μου στον υπολογιστη να το κανω η οχι?

 

Πρώτα κάνεις το update σε 4.4.4 (αυτό είναι το 1ο βήμα που γράφω). Στο τέλος που λέω πως ακολουθείς τις οδηγίες, εκεί όταν σου ζητήσει την συσκευή την βάζεις. Ουσιαστικά ξαναπερνάς την 4.4.4 για δεύτερη φορά με clean install.

 

Που σου κολλάει εσένα ακριβώς;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια εντυπώσεων...

Μετά από χρήση περίπου 3 ωρών το μεσημέρι διαπίστωσα ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση της μπαταρίας και αύξηση όμως κατά πολύ των επιδόσεων και της θερμοκρασίας (άμεση συνάρτηση λογικό είναι),όλα γίνονται ακαριαία πιο άμεσα, απολαυστικό!Πήγα λοιπόν στην διαχείριση ενέργειας και διαπίστωσα πως η λειτουργία stamina ήταν απενεργοποιημένη ,αιτία λοιπόν και η γρηγορότερη κατανάλωση και η αύξηση της θερμοκρασίας μιας και η συσκευή όταν κλείνει η οθόνη δεν "απενεργοποιεί" τις εφαρμογές της οποίες "μπλοκάρει" η stamina.Απλά να αναφέρω πως σε όλες μου τις συσκευές xperia η λειτουργία stamina είναι ενεργοποιημένη έτσι κατάλαβα αμέσως πως κάτι έτρεχε με την κατανάλωση.

Προσωπικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι αξίζει σίγουρα η εγκατάσταση της 4.4.4.Βελτιώνει τα αδύνατα σημεία του Ζ.Με 270 ευρώ έχεις μια υπέροχη συσκευούλα με εξαιρετική οθόνη (η καλύτερη προσωπικά σε ευκρίνεια στις 5'' ΟΧΙ στα χρώματα και στην αντίθεση) έχει γίνει πολλή smooth και θεωρώ πια τελείως απροβλημάτιστη (το κυριότερο) .Δείτε με τα Lg (g3 kai ta G2- οθόνες) τι προβλήματα παρουσιάζουν...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κάνεις το update σε 4.4.4 (αυτό είναι το 1ο βήμα που γράφω). Στο τέλος που λέω πως ακολουθείς τις οδηγίες, εκεί όταν σου ζητήσει την συσκευή την βάζεις. Ουσιαστικά ξαναπερνάς την 4.4.4 για δεύτερη φορά με clean install.

 

Που σου κολλάει εσένα ακριβώς;

 

Το εκανα σε ευχαριστω πολυυ

Link to comment
Share on other sites

και με την 4.4.2 την διορθομενη ηταν μια χαρα αλα αργησανε να την βγαλουν και πανω που την ειχα περασει μου εσκασε και η 4.4.4 μακαρι να παρουμε και την L
Link to comment
Share on other sites

Καλά με έχετε ψήσει άσχημα με την stock :p

 

Ερώτηση: επειδή δεν κυκλοφορεί ftf της 4.4.4 Ελληνική, και δεδομένου ότι είμαι σε CM11 με unlocked bootloader ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να περάσω την 4.4.4;

 

1) Χρειάζεται locked bootloader?

2) Να προτιμήσω να περάσω 4.4.2 ftf και να κάνω update από τα Settings?

3) Να περάσω 4.4.2 και να κάνω update από PC Companion?

 

Ρωτάω γιατί ψήνομαι άσχημα να την περάσω αλλά βαριέμαι το ξαναστήσιμο μετά από clean install. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλά με έχετε ψήσει άσχημα με την stock :p

 

Ερώτηση: επειδή δεν κυκλοφορεί ftf της 4.4.4 Ελληνική, και δεδομένου ότι είμαι σε CM11 με unlocked bootloader ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να περάσω την 4.4.4;

 

1) Χρειάζεται locked bootloader?

2) Να προτιμήσω να περάσω 4.4.2 ftf και να κάνω update από τα Settings?

3) Να περάσω 4.4.2 και να κάνω update από PC Companion?

 

Ρωτάω γιατί ψήνομαι άσχημα να την περάσω αλλά βαριέμαι το ξαναστήσιμο μετά από clean install. :wacko:

 

Αν θελεις να περασεις καθαρη stock περνας την 4.4.2 ftf και μετα κανει update με pc companion.

Αν θελεις custom stock rom 4.4.4 περνας αυτο το kernel που εχει TWRP - CWM και φλασαρε οποιαδηποτε custom κυκλοφορει

που ειναι βασισμενη στην 10.5.1.A.0.283 πχ:http://forum.xda-developers.com/xperia-z/development/rom-ultimate-purexz-ultra-v1-t2872274

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ cool.

 

Δεν ήξερα αν κάνει update το PC Comp με πειραγμένο bootloader.

 

Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, για να ενεργοποιήσω το my experia πρέπει να έχω την κίνηση δεδομένων και την τοποθεσία ανοιχτά; Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι κάποιες φορές το τηλέφωνο θα συνδέεται στο internet και θα μου τρώει την κάρτα; Και αν ναι, πόσο πολύ σε βοηθάει πραγματικά το my xperia;
Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο με τα μηνυματα το εχει παρατηρησει κανεις?οτι μετα την αναβαθμιση δεν υπαρχει η επιλογη στο μενου για εξικονομηση κοστους?..170 χαρακτηρες?
Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο με τα μηνυματα το εχει παρατηρησει κανεις?οτι μετα την αναβαθμιση δεν υπαρχει η επιλογη στο μενου για εξικονομηση κοστους?..170 χαρακτηρες?

 

χλωμό το βρίσκω έως απίθανο θα έλεγα...πόσες να του δώσει εξάλλου? ξεκίνησε από 4.1 και έφτασε μέχρι "πλήρες" kit kat 4.4.4.

Προσωπικά, ότι καλύτερο για το Ζ η 4.4.4 και η μπαταρία που έγραψε μερικές μέρες πιο πίσω ένα παιδί εδώ μέσα ....απλά δεν τελειώνει σε σχέση με πριν.άνετα 2 μέρες με μέτρια χρήση και με πλήρη χρήση συνέχεια την βγάζει άνετα όλη την μέρα ειδικά στην αναμονή θυμάμαι χτες από τις 11:00 το πρωί μέχρι τις 2:30 το μεσημέρι ήταν "κολλημένο" στο 71% και μίλησα ενδιάμεσα 2-3 φορές και 5-6 μηνύματα ....καμία σχέση λέμε με πριν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ουπς λάθος το quote πήγαινε για το ποστ του BILLY5 ;):)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

τωρα ειναι οπως πρεπει στρωμενο και ετοιομο μονο τα σκουπιδια που εχει βαλει η sony απεγκαταστω και ειναι τελειο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Εδώ και ένα μήνα μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα στην κάμερα, μαύρες κουκίδες πάνω στις φωτογραφίες http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z-ZL-ZR/Black-Dots-in-camera-Day-by-day-increasing/m-p/316293! Τι μου προτείνετε να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...