Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν έχει εξωτερικά χτυπήματα γιατί να μην το δεχτούν, αφού το ράγισμα είναι από μέσα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλλαγή του Λευκού φόντου σε Μαύρο των Μενού Κλήσεων, SMS και Επαφών (Xperia Team Dialer DARK Edition)

 

Όποιος θέλει μαύρο φόντο στον dialer του μενού κλήσεων και μηνυμάτων πάει στο XDA εδώ και κατεβάζει τα δύο αρχεία που θα βρει:

● SK-CZ Xperia Team Dialer DARK Edition XZ

● SK-CZ Xperia Team Conversations DARK Edition Multi XV, XT, XZ

Τα παραπάνω αρχεία τα περνάμε είτε με το CWM είτε με το TWPR

 

ΠΡΟΣΟΧΗ Πριν την επανεκκίνηση κάνουμε fix permissions

 

 

το fix permissions που το κανουμε?τα περασα αλλα εκτος απο το Mail που εγινε μαυρο ολα τα αλλα παραμενουν ασπρα.γιατι

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή του Λευκού φόντου σε Μαύρο των Μενού Κλήσεων, SMS και Επαφών (Xperia Team Dialer DARK Edition)

 

Όποιος θέλει μαύρο φόντο στον dialer του μενού κλήσεων και μηνυμάτων πάει στο XDA εδώ και κατεβάζει τα δύο αρχεία που θα βρει:

● SK-CZ Xperia Team Dialer DARK Edition XZ

● SK-CZ Xperia Team Conversations DARK Edition Multi XV, XT, XZ

Τα παραπάνω αρχεία τα περνάμε είτε με το CWM είτε με το TWPR

 

ΠΡΟΣΟΧΗ Πριν την επανεκκίνηση κάνουμε fix permissions

 

 

το fix permissions που το κανουμε?τα περασα αλλα εκτος απο το Mail που εγινε μαυρο ολα τα αλλα παραμενουν ασπρα.γιατι

 

χρονια πολλα σε ολους με υγεια μηπως ξερει κανενας καμια εφαρμογη για επανακινηση αλλα να δουλευει στο Ζ δεν ειμαι root

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή του Λευκού φόντου σε Μαύρο των Μενού Κλήσεων, SMS και Επαφών (Xperia Team Dialer DARK Edition)

 

Όποιος θέλει μαύρο φόντο στον dialer του μενού κλήσεων και μηνυμάτων πάει στο XDA εδώ και κατεβάζει τα δύο αρχεία που θα βρει:

● SK-CZ Xperia Team Dialer DARK Edition XZ

● SK-CZ Xperia Team Conversations DARK Edition Multi XV, XT, XZ

Τα παραπάνω αρχεία τα περνάμε είτε με το CWM είτε με το TWPR

 

ΠΡΟΣΟΧΗ Πριν την επανεκκίνηση κάνουμε fix permissions

 

 

το fix permissions που το κανουμε?τα περασα αλλα εκτος απο το Mail που εγινε μαυρο ολα τα αλλα παραμενουν ασπρα.γιατι

 

Aν εχεις TWRP μεσα στο advanced εχει επιλογη fix permissions... κατι αντιστοιχο εχει και το CWM

 

χρονια πολλα σε ολους με υγεια μηπως ξερει κανενας καμια εφαρμογη για επανακινηση αλλα να δουλευει στο Ζ δεν ειμαι root

Aπο οσο γνωριζω δεν υπαρχει κατι...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να τραβάει φώτο με τα κουμπιά volume app+down, μόλις βγήκε ένα mode.Μπορείτε να το βρείτε εδώhttp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2266208

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρολο που τοπροσεχω πολυ εμφανιστηκε η πρωτη γρατζουνια στο μαμα screen protector

Θαθελα να ρωτησω αν καποιος που το εχει βγαλει εχει δυσκολευτει πολυ

Ξερω οτι μαζι φευγει και το logo της sony και δεν με νοιαζει

Και δευτερον τι screen protector να αγορασω

Τα καλα τα βλεπω πανακριβα....

ποιο απο τα 3 μου προτεινετε?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Anti-Glare-Glossy-Screen-Protector-for-Sony-Xperia-Z-3-Pack-/200915932907?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item2ec785d6eb

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-Official-ZAGG-InvisibleSHIELD-Front-Screen-Protector-for-Sony-Xperia-Z-/221201016663?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item33809ba757

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Vikuiti-ARMR220-screen-protector-from-3M-for-Sony-Xperia-Z-/350773373016?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item51abb8e858

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Sony-Xperia-Z-FULL-BODY-SHIELD-Invisible-Screen-Protector-Front-Back-/121068805875?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item1c30435ef3

 

Κανένας???

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να τραβάει φώτο με τα κουμπιά volume app+down, μόλις βγήκε ένα mode.Μπορείτε να το βρείτε εδώhttp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2266208

 

Βολεύει αυτό; ειδικά εάν θες για ζουμ να κάνεις εν ώρα βίντεο;

 

Βγήκε το v14 μοντ για ήχο

.
Link to comment
Share on other sites

Βολεύει αυτό; ειδικά εάν θες για ζουμ να κάνεις εν ώρα βίντεο;

 

Βγήκε το v14 μοντ για ήχο

 

Βασίλη δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τη φωτογραφία, απλά το είδα και είπα αν θέλει κανένας να του ρίξει μια ματιά, λεπτομέρειες μέσα από το ποστ.

Άσχετο αλλά μέχρι πρότινος όταν άνοιγα το άλμπουμ μου εμφάνιζε μόνο τις φωτο από έναν συγκεκριμένο φάκελο της SD, σήμερα που το άνοιξα μου εμφανίζει τα πάντα, καμία 5.000 φωτο λέει. Δλδ από όλο το τηλ, ξέρει κανένας πως θα επιλέξω να διαβάζει μόνο τον φάκελο που θέλω εγώ;

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη δεν εγινα κατανοητος με το προβλημα που ειχα με xperia z το δευτερο με την οθονη,θα τα πω για τελευταια φορα σε αυτο το topic.η ακαμψια σε ενα κινητο ειναι πολυ σημαντικη οπως και στα λαπτοπ ολες αυτες οι συσκευες πρεπει να ειναι ακαμπτες το περισσοτερο δυνατον,οι εταιριες υποβαλλουν τα προιοντα τους σε αυτου του ειδους τα τεστ!!!τωρα στην συσκευη που παρελαβα την δευτερη ενω ανεβαζα την ενταση του ηχου κρατωντας το κινητο με το δεξι μου χερι ΜΕ ΝΟΡΜΑΛ,ΗΠΙΑ ΠΙΕΣΗ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ η αριστερη πλευρα εκανε νερα εκει που ητανε τα δαχτυλα σε οποιοδηποτε σημειο της οθονης στην αριστερη ΜΟΝΟ πλευρα.εαν δε στρεβλωνα το κινητο εκει γινοτανε χαμος,αυτο το πραγμα δεν το ειδα ποτε σε κανενα κινητο μου.μιλησα με το σερβις της sony ελλας και μου ειπανε ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι ειναι δυσλειτουργια εαν εσας το xperia z δεν το κανει οταν ανεβαζετε τον ηχο η οταν πατατε για να κλειδωσει τοτε ενταξει ΕΑΝ και εμενα δεν το εκανε κατα το πατημα του πληκτρων εντασης και κλειδωμα ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΑ το κινητο μου αρεσε αλλα οχι εαν εχει τετοια προβληματα οποτε θα παρω το galaxy s4 που εαν κρινω απο το s3 που ειχα,δεν εχει τετοιο θεμα.ειχα και στα χερια μου ενα demo phone s4 galaxy για μια μερα και το δοκιμασα ενδελεχως και μπορω να πω οτι ειναι ΕΝΤΑΞΕΙ δεν ειναι ομως ομορφο και κομψο σαν το xperia z αυτο το παραδεχομαι αλλα δεν το ρισκαρω καληνυχτα

 

Καλημέρα....έχω το Z 1 εβδομάδα αν δεν το διάβαζα δεν θα το παρατηρούσα ότι το κάνει και στο δικό μου! το κάνει όμως μονο όταν έχω την θικουλα του και θέλω να πατήσω τα κουμπιά που έχει στα δεξιά του μιας και με την θήκη θέλει περισσότερη πίεση! όταν βγάζω την θικουλα επιδεί θέλει ελαχιστη πίεση δεν το κάνει αν πιέσω περισσότερο τότε θα το κάνει!

 

είναι πρόβλημα του κινητού πρεπει να απευθυνθώ στην sony η να το αφήσω όπως έχει?? προς το παρον δεν μου δημιουργεί πρόβλημα απλά φοβάμαι μήπως μετα από καιρό χρήσης πάθει τιποτα!! καμια ιδέα παίδες? :worry:

 

edit: Ψάχνω και δεν μπορω να βρω το τηλ απο τιν αντιπροσοπια! στο σιτε τους που μπικα δεν εχει πουθενα για κινιτά τηλέφωνα μονο για τηλεοράσεις και τα λυπα!! Μήπως το εχει καπιος εύκαιρο να μου το δώσει να παρω τηλ μήπως και βγάλω ακρη?

Edited by Phantom47
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ειμαι ο μοναδικος που του εσπασε..Σε αυτο το φορουμ υπαρχουν πολλοι

http://www.xperiablog.net/2013/04/03/any-xperia-z-owners-suffering-from-cracked-glass/

Δυστηχως απο οτι βλεπω δεν καλυπτεται απο την εγγυηση και ας μην εχω υπαιτιοτητα.

Πραγματικα το προσεχα σαν τα ματια μου.

Εννοειτε πως δεν θα κατσω να το φτιαξω γιατι η επισκευη κοστιζει το 50% της αξιας του τηλεφωνου.

ΞΑΝΑ SONY ουτε σαν σκεψη,τοσο ευαισθητο τηλεφωνο δεν ξαναπερασε απο τα χερια μου,

Και μετα κραζουν τα iphone.Σαν την ποιοτητα κατασκευης της apple δεν εχει.Σημερα θα παω να ξαναχρεωθω παλι γιατι χωρις τηλεφωνο δεν την παλευω.Και φυσικα θα αγορασω παλι iphone..

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ειμαι ο μοναδικος που του εσπασε..Σε αυτο το φορουμ υπαρχουν πολλοι

http://www.xperiablog.net/2013/04/03/any-xperia-z-owners-suffering-from-cracked-glass/

Δυστηχως απο οτι βλεπω δεν καλυπτεται απο την εγγυηση και ας μην εχω υπαιτιοτητα.

Πραγματικα το προσεχα σαν τα ματια μου.

Εννοειτε πως δεν θα κατσω να το φτιαξω γιατι η επισκευη κοστιζει το 50% της αξιας του τηλεφωνου.

ΞΑΝΑ SONY ουτε σαν σκεψη,τοσο ευαισθητο τηλεφωνο δεν ξαναπερασε απο τα χερια μου,

Και μετα κραζουν τα iphone.Σαν την ποιοτητα κατασκευης της apple δεν εχει.Σημερα θα παω να ξαναχρεωθω παλι γιατι χωρις τηλεφωνο δεν την παλευω.Και φυσικα θα αγορασω παλι iphone..

Αντιγράφω... απο το xperia blog....

 

Broke my front LCD within day 3 of owning it. Tight pants + big phone + hands on work = not a good combo. Thankfully, Sony was understanding enough to replace one without charging. :D

 

To πηγες στο service και τι σου ειπαν... αυτο τους το εδειξες ?

 

Eπισης κατιο σημαντικο απο που το αγορασες και σε ποια τιμη... (ειναι κατι δικο μου που το ψαχνω...)

Link to comment
Share on other sites

οτι ραγισμα οθονης δεν καλυπτεται απο την εγγυηση.Κοστος οθονης 200 ευρω.Κοστος επισκευης 100+.

Πραγματικα λυπαμαι που πεταξα τοσα λεφτα..

Το αγορασα απο το mediamarkt 700 euro.

Edited by Eliasgr
Link to comment
Share on other sites

Ορειστε βρήκα και ενα βιντεάκι για το πως κανει το κινιτό μου!

 

Edit: Πήρα τηλ και στιν αντιπροσοπια οπως και σε 2 ακόμα εξοσουδιοτιμενα sony service που έχει στην θεσσαλονίκη και οι 3 απαντήσεις ήταν πως δεν τους έχει αναφέρει κάποιος κάτι παρόμοιο η έστω δεν το έχουν αναφέρει σαν βλάβη!!άντε βγάλε άκρη ;-/ προσωπικά δεν με πειράζει που κάνει αυτά τα νερά αλλα φοβάμαι πως μετά από κάποια χρήση μήπως κάποια στιγμή αντί για νερά κάνει ένα krak και σπάσει η οθόνη!! όπως στον Eliasgr μπορεί να του έκανε τα νερά και κάποια στιγμή από μια ελαφριά πίεση αν του ράγισε η οθόνη!!

Edited by Phantom47
Link to comment
Share on other sites

οτι ραγισμα οθονης δεν καλυπτεται απο την εγγυηση.Κοστος οθονης 200 ευρω.Κοστος επισκευης 100+.

Πραγματικα λυπαμαι που πεταξα τοσα λεφτα..

Το αγορασα απο το mediamarkt 700 euro.

χμμ.. τι να πω φιλε μου... εισουν ατυχος... και εγω απο media το εχω... αγορασει... ισως αν φοραγες θηκη να μην γινοταν αυτο... και εγω φοραω στενα παντελονια... και μου εχει πεσει κατω και 1 φορα αλλα φοραω θηκη... τι να πω ειναι να μην σου τυχει... :(:O:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους & χρονια πολλα! Εχω μια προταση για Xperia Z με 300-euro απο φιλο ο οποιος το πηρε

με συνδεση, καινουργιος στα smartphone και γενικοτερα δεν τον βολευει για ευνοητους λογους. Θα εκτιμουσα

ιδιαιτερα ενα μικρο review σε βασικα θεματα λειτουργειας (possible bugs), λειτουργεια καμερας & το βασικοτερο

αν η αυτονομια επιτελους βελτιωθηκε απο την Sony! εχω διαβασει διαφορα reviews και θα ηθελα ακομα μια γνωμη

απο "εδω" σας ευχαριστω προκαταβολικα, Best, Programmer

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους & χρονια πολλα! Εχω μια προταση για Xperia Z με 300-euro απο φιλο ο οποιος το πηρε

με συνδεση, καινουργιος στα smartphone και γενικοτερα δεν τον βολευει για ευνοητους λογους. Θα εκτιμουσα

ιδιαιτερα ενα μικρο review σε βασικα θεματα λειτουργειας (possible bugs), λειτουργεια καμερας & το βασικοτερο

αν η αυτονομια επιτελους βελτιωθηκε απο την Sony! εχω διαβασει διαφορα reviews και θα ηθελα ακομα μια γνωμη

απο "εδω" σας ευχαριστω προκαταβολικα, Best, Programmer

 

Το μεγαλυτερο ποσοστο μονο καλα πραγματα θα σου πει... oπως και να εχει τα 300euro ειναι απο μονα τους επιλογη μονοδρομος για αυτης της κλάσσης smartphone... απο αυτονομια αν δεν του αλλαξεις τα φωτα στην χρηση θα σου βγαλει 1 - 1 1/2 ημερα... με ενεργοποιημενα ολα τα προφιλ ενεργειας... αν ομως το ξελιγωσεις οπως οι περισσοτεροι οταν το αγορασαμε μετα βιας 4ωρο θα σου κρατησει... επιβάλλεται να του παρεις μια θηκη.. επιβαλλεται να διαβασεις τον οδηγο της υπογραφης μου, επιβάλλεται να κανεις root και TWRP για να απογειωσεις τον χαμηλο ηχο του και επιβαλλεται να γνωριζεις οτι υπαρχει ενα bug της οθονης οπου μπορεις να το δεις σε video λιγα ποστ πιο πανω...

Οπως και να εχει... πολλοί θα εδιναν γη και υδωρ...για αυτη την τιμη μην ξεχνας οτι καποιοι σαν και του λογου μου δωσαμε 700 euria...

Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους & χρονια πολλα! Εχω μια προταση για Xperia Z με 300-euro απο φιλο ο οποιος το πηρε

με συνδεση, καινουργιος στα smartphone και γενικοτερα δεν τον βολευει για ευνοητους λογους. Θα εκτιμουσα

ιδιαιτερα ενα μικρο review σε βασικα θεματα λειτουργειας (possible bugs), λειτουργεια καμερας & το βασικοτερο

αν η αυτονομια επιτελους βελτιωθηκε απο την Sony! εχω διαβασει διαφορα reviews και θα ηθελα ακομα μια γνωμη

απο "εδω" σας ευχαριστω προκαταβολικα, Best, Programmer

 

Το αγοράζω εγώ πες του!!:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οτι ραγισμα οθονης δεν καλυπτεται απο την εγγυηση.Κοστος οθονης 200 ευρω.Κοστος επισκευης 100+.

Πραγματικα λυπαμαι που πεταξα τοσα λεφτα..

Το αγορασα απο το mediamarkt 700 euro.

Στο ebay φίλε μου κοίταξες;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στο ebay φίλε μου κοίταξες;

 

Εκανα παραγγελια πριν λιγο απο το παρακατω site αλλα δεν ξερω εαν η οθονη θα ειναι εφαμιλλης ποιοτητας με την εργοστασιακη,Η εξυπηρετηση αμμεση και επαγγελματικη αλλα θα ειναι αραγε ετσι και η οθονη τους..

 

Απο εδω εγινε η παραγγελια

http://www.etradesupply.com/oem-sony-xperia-z-l36h-lcd-screen-and-digitizer-assembly.html

Link to comment
Share on other sites

Xperia privilege 2 available,

παιδιά όσοι έχετε θέματα συγκεντρωστε τα λινκς και πατήστε τους κάτω με το βαμβάκι

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Εκανα παραγγελια πριν λιγο απο το παρακατω site αλλα δεν ξερω εαν η οθονη θα ειναι εφαμιλλης ποιοτητας με την εργοστασιακη,Η εξυπηρετηση αμμεση και επαγγελματικη αλλα θα ειναι αραγε ετσι και η οθονη τους..

 

Απο εδω εγινε η παραγγελια

http://www.etradesupply.com/oem-sony-xperia-z-l36h-lcd-screen-and-digitizer-assembly.html

Πιστεύω ότι δεν θα καταλάβεις κάποια διαφορά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετά λύπης σας ενημερώνω ότι αποχωρώ από το κλαμπ των Ζ(άκιδων) κατόχων! Τους ζήτησα να μου το αντικαταστήσουν με το GS4. Με τόσα που έχω διαβάσει εδώ (οθόνη, σπασίματα, πιξελς, ζελατίνες....κτλ) δε το διακινδυνεύω ξανά! Μπορεί να μη μου αρέσει τόσο εμφανισιακά όσο το Ζ αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο... το ελπίζω τουλάχιστον! :p

Ελπίζω να έκανα σωστή κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Όποιος μπορεί ας μου λύσει μια απορία με το dock Station.

 

Όταν συνδέω το dock με τροφοδοσία 220V φορτίζει το κινητό κανονικά. Όταν το συνδέω σε PC ή MAC δεν φορτίζει (Αν βγάλω το USB απο το Dock και το βάλω στο Χperia Z αυτό φορτίζει). Δεν είναι λίγο παράξενο? Επίσης όταν είναι συνδεδεμένο στο Dock και στο PC ή MAC δεν δουλεύει ούτε το file transfer που δουλεύει με το Ζ εκτός dock?

 

Άλλο ένα θέμα που είχα με τον οδηγό από το 1 page σχετικά με το root είναι ότι μου έκανε κι εμένα τα γνωστά με την option 3 στο Root που δεν έκανε τίποτα κλπ κλπ κάποια στιγμή μετά από κανα δυο restart σε Z και PC προχώρησε και μου εγκατέστησε Superuser αλλά δεν μπορούσα να κάνω mount to root και να αλλάξω attributes. Ετσι εγκατέστησα SuperSU του Chainfire και λύθηκε το πρόβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Όποιος μπορεί ας μου λύσει μια απορία με το dock Station.

 

Όταν συνδέω το dock με τροφοδοσία 220V φορτίζει το κινητό κανονικά. Όταν το συνδέω σε PC ή MAC δεν φορτίζει (Αν βγάλω το USB απο το Dock και το βάλω στο Χperia Z αυτό φορτίζει). Δεν είναι λίγο παράξενο? Επίσης όταν είναι συνδεδεμένο στο Dock και στο PC ή MAC δεν δουλεύει ούτε το file transfer που δουλεύει με το Ζ εκτός dock?

 

To dock ειναι μονο για φορτιση και λειτουργει μονο με φορτιστη μπριζας τοιχου και οχι με συνδεση σε υπολογιστες κ λοιπες θυρες USB..

Απ την στιγμη που γινεται μεσω των pins και οχι της θυρας microusb δεν εχεις τις γνωστες δυνατοτητες (transfer, MHL, OTG) παρα μονο φορτιση.

Φανταζομαι ειναι θεμα voltage/ampers, μιας κ ο φορτιστης παρεχει πολλαπλασια ποσοτητα ρευματος (Α), αρα και ειναι προτιμοτερος απο τον κατασκευαστη.

Σιγουρα θα μπορουσαν να το εχουν φτιαξει να λειτουργει διαφορετικα αλλα αυτο ειναι ενα αλλο ζητημα...:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...