Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ενημερωσω πως ετυχε μετα απο καποιες ψιλοαλλαγες που εκανα για το apk της lockscreen και καποια αλλα πειραματα, να φαει κολλημα το mediascanner service..

To κινητο ζεματαγε..!!! Και στη χρηση μπαταριας (απο ρυθμισεις) το "Mέσα" ειχε μεριδιο 89%!!!

Η μπαταρια επεφτε σμπαραλια σε δευτερολεπτα...

 

Το εχω παθει παλαιοτερα και σε SGS2 και SGS3 οπως κ πολλοι αλλοι φιλοι. Ειναι καποιο bug που υπαρχει γενικοτερα στο android και καποιες φορες σκαλωνει και ψαχνει συνεχεια στο παρασκηνιο σαν να νομιζει οτι διαρκως προστιθενται αρχεια/sdcard κτλ.

H λυση απλη αρκει να εισαι root.

Βαζεις το "rescan media root" απο το google Play και απλα απενεργοποιεις το mediascanner service πατωντας το μοναδικο κουμπι που εχει η app.

Restart και ολα OK

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην Καλλιθέα που πήρα σήμερα, μου είπαν από την Πέμπτη θα πάνε σε όλα τα καταστήματα. Ακόμα δεν έχουν. Και μόνο σε μαύρο χρώμα.

 

Εγω το πηρα στο sony center του Golden hall φιλε μου !

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει 6 καμμένα pixels ήμουν χωρίς κινητό για 4 βδομάδες και δεν μου έγινε καμία αντικατάσταση, μου έφεραν χθες την ίδια συσκευή
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω πως ετυχε μετα απο καποιες ψιλοαλλαγες που εκανα για το apk της lockscreen και καποια αλλα πειραματα, να φαει κολλημα το mediascanner service..

To κινητο ζεματαγε..!!! Και στη χρηση μπαταριας (απο ρυθμισεις) το "Mέσα" ειχε μεριδιο 89%!!!

Η μπαταρια επεφτε σμπαραλια σε δευτερολεπτα...

 

Το εχω παθει παλαιοτερα και σε SGS2 και SGS3 οπως κ πολλοι αλλοι φιλοι. Ειναι καποιο bug που υπαρχει γενικοτερα στο android και καποιες φορες σκαλωνει και ψαχνει συνεχεια στο παρασκηνιο σαν να νομιζει οτι διαρκως προστιθενται αρχεια/sdcard κτλ.

H λυση απλη αρκει να εισαι root.

Βαζεις το "rescan media root" απο το google Play και απλα απενεργοποιεις το mediascanner service πατωντας το μοναδικο κουμπι που εχει η app.

Restart και ολα OK

 

προστεθηκε στον οδηγο... πολύ χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως το GPS Sygic, υποστηρίζει ανάλυση οθόνης στα 1776Χ1080 πιάνοντας όλη την οθόνη πλέον.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλό το sygic αλλά primo δεν είναι :) το έχω φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο πλέον και παίζει απροβληματιστα
Link to comment
Share on other sites

Καλό το sygic αλλά primo δεν είναι :) το έχω φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο πλέον και παίζει απροβληματιστα

 

Μπάμπη θα διαφωνήσω, εγώ αντίθετα πιστεύω πως είναι το καλύτερο . Και επειδή έχω δοκιμάσει πολλά, μέσα σε αυτά και το Igo θέλω να πω πως είναι πολύ πιο ακριβές αλλά και πολύ πιο γρήγορο στο κλείδωμα δορυφόρων, γνώμη μου πάντα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μου όλα είναι υποκειμενικά εγώ πλέον χωρίς tts pro & δεδομένα κυκλοφορίας live δεν μπορω

 

Χαχα, έτσι ακριβώς είσαι και στην Αθήνα. Εγώ Δράμα δεν χρειάζομαι δεδομένα κυκλοφορίας, σε λίγο καιρό ούτε αυτοκίνητα δε θα βλέπεις στους δρόμους. Και το Sygic αν θυμάμαι καλά έχει αυτές τις επιλογές.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το rescan media root σε αξίζει γενικά να το βάλουμε; διάβαζα την περιγραφή και φαίνεται ενδιαφέρον.

 

Για gsp προτιμώ το navigon προσωπικά

.
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους!

Υπαρχει καποιος τροπος στην gallery να βλεπω τους φακελους με τις φωτογραφιες που εχω στην καρτα μνημης (και οχι ολες τις φωτο χυμα?).

Δεν εχω το κινητο, αλλα χρησιμοποιω το gallery app σε αλλη συσκευη και μου αρεσει πολυ!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους!

Υπαρχει καποιος τροπος στην gallery να βλεπω τους φακελους με τις φωτογραφιες που εχω στην καρτα μνημης (και οχι ολες τις φωτο χυμα?).

Δεν εχω το κινητο, αλλα χρησιμοποιω το gallery app σε αλλη συσκευη και μου αρεσει πολυ!

 

Πάνω πάνω δίπλα στο "φωτογραφίες" λέει "άλμπουμ μου" πάνε εκεί και μετά λέει κάρτα sd

(μέσα στο άλμπουμ)

.
Link to comment
Share on other sites

Το Sygic Εγώ το έχω στο Arc κ στην δεξιά πλευρά της οθόνης μου κάνει μια λωρίδα η οποία δείχνει άσχετα με τη πλοήγηση, δηλαδή ενώ κάνει πλοήγηση δεξιά τρεμοπαίζει μια λωρίδα πάχους 1cm περίπου που είτε θα μαυρίζει είτε θα δείχνει ένα άλλο κομμάτι του χάρτη.

Έχεις καμία ιδέα για το τι να είναι αυτό??

Ναι έχω, ουσιαστικά είναι μια μικρογραφία του χάρτη, όταν φτάνεις σε κάποιο σημείο που πρέπει να προσέξεις η κάτι τέτοιο. Κάπου μέσα από τις ρυθμίσεις το απενεργοποιείς.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το rescan media root σε αξίζει γενικά να το βάλουμε; διάβαζα την περιγραφή και φαίνεται ενδιαφέρον.

 

Για gsp προτιμώ το navigon προσωπικά

 

Aυτο ειναι καθαρα για την περιπτωση που αντιμετωπιζεις drain προβλημα με το media scanner.. ισχυει για ολα τα android τηλεφωνα.

Εαν δεν βλεπεις την μπαταρια σου να πεφτει σφαιρα και την υπηρεσια media να λειτουργει ακαταπαυστα με το κινητο να βραζει, δεν χρειαζεται να το εγκαταστησεις

Link to comment
Share on other sites

Πάνω πάνω δίπλα στο "φωτογραφίες" λέει "άλμπουμ μου" πάνε εκεί και μετά λέει κάρτα sd

(μέσα στο άλμπουμ)

 

Εμενα δεν μου το λεει αυτο. Ισως επειδη δεν εχω xperia...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακόμη.το παράτησα.προσπάθησα με το που άνοιξα το κουτί.Αλλά χωρίς επιτυχία.τικαρισμενο κ αυτό κ ότι άλλο χρειαζόταν

 

 

 

Έχει διαφορά αυτός ο τρόπος?ίδιος μου φαίνεται.απλά αναφέρει την 101.Α1.434

 

τελικα το εκανα.ομως το nfc αν απενεργοποιησω το nfc μετα δν ανοιγει ξανα.πρπει να κανω επανεκινηση για να ανοιξει κ παλι.τι μπορει να γινει γιαυτο ( οχι οτι το χρησιμοποιω κιολας )

 

Παιδιά μάζεψα εδώ όλα τα ποστ με το "πρόβλημα" της οθόνης που περιγράφουν κάποιοι, η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δώσει σημασία μέχρι σήμερα που το φιλαράκι μου ανακάλυψε ότι και με ένα απλό πάτημα των πλήκτρων αυξομείωσης της έντασης (εμένα δεν το κάνει) το τηλ έκανε εκείνα τα ανεξήγητα "νερα" στην οθόνη του. Σήμερα λοιπόν το έψαξα κι εγώ, πιάνοντας λοιπόν το κινητό με τα δύο χέρια από την πάνω πλευρά και την κάτω προσπαθησα να το στρέψω αντίθετα, και ναι το κάνει και εμένα και φυσικά δεν του άσκησα μεγάλη πίεση. Το ερώτημα που γεννάται είναι το εξή, είναι ΠΡΌΒΛΗΜΑ; Όπως είπαν στον george222 στο πρώτο ποστ, ή είναι φυσιολογικό να το κάνει μάλλον σε όλα τα τηλ. Μήπως πρέπει να το ψάξουμε;

MOD: SuperStaminaMode.apk

Όπως ξέρετε βάζοντας το τηλ μας σε λειτουργία Stamina mode σταματάει να δουλεύει η πρεοειδοποιητική ένδειξη led που μας δείχνει αν έχουμε χάσει κάποια κλήση η μην η email κτλ.*Το*λύσαμε και αυτό το θέμα, τα παιδιά του xda βρήκαν πώς θα λειτουργεί ακόμα και όταν το έχουμε σε stamina mode.

1. Κατεβάζετε από εδώ http://www.sendspace.com/file/tiea4p το βελτιωμένο SuperStamina.apk.

2. Πηγαίνετε στις ρυθμίσεις /Δχση ενέργειας και αν έχετε τσεκαρισμένες τις τρεις επιλογές για εξοικονόμηση ενέργειας απενεργοποιήστε της.

3. Γυρίστε την γλώσσα στα Αγγλικά (γιατί αλλιώς δεν θα το βρείτε) πηγαίνετε στις ρυθμίσεις /εφαρμογές /όλα και βρείτε την εφαρμογή Eco Mode controller και κάνετε εκκαθάριση των δεδομένων της εφαρμογής.

4. Πάρτε αντίγραφο με έναν file Manager που υποστηρίζει root απο το system /app την ορίτζιναλ εφαρμογή SuperStamina.apk (σε περίπτωση που δεν θέλετε άλλο την βελτιωμένη εκδοση)

5. Κάνετε αντιγραφή τώρα την βελτιωμένη έκδοση που έχω δώσει στο πιο πάνω link και με έναν file Manager που υποστηρίζει root πηγαίνετε στο system και κάνετε επικόλληση. Βάζετε τα σωστά permitions rw-r-r και κάνετε αποκοπή την εφαρμογή, βρίσκετε τον φάκελο /app τον Ανοίγετε και κάνετε επικόλληση, επιλέξτε αντικατάσταση της παλιάς με την καινούρια εφαρμογή.

6. Βγείτε από τον file Manager, επιλέξτε επανεκκίνηση στο τηλέφωνο σας. Έχει πλέον ενεργοποιηθει η λειτουργία του led ακόμη και όταν είστε σε stamina mode, που δεν λειτουργούσε πριν.

Το δουλεύω εδώ και μια εβδομάδα απροβλημάτιστα.

 

δεν υπαρχει Eco Mode controller αλλα μονο extended standby mode controller ...το ιδιο ειναι?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το greenify και έχω ανενεργά τα σταμινα και το άλλο από κάτω.

Όλο το βράδυ που το έχω ανοικτό σε αναμονή η μπαταρία έπεσε 1% μόνο όταν με σταμινα έχανε γύρω στο 3% :-)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει Eco Mode controller αλλα μονο extended standby mode controller ...το ιδιο ειναι?

 

Λοιπόν σε εμένα είχε το Eco mode controller άλλα δεν υπάρχει το extended standby mode controller, οπότε το ίδιο είναι. Είναι ένα μικρό πρόγραμμα 280kb έτσι δεν είναι;Απλά κάνε εκεί εκκαθάριση δεδομένων όπως λέω στον οδηγό.

 

τελικα το εκανα.ομως το nfc αν απενεργοποιησω το nfc μετα δν ανοιγει ξανα.πρπει να κανω επανεκινηση για να ανοιξει κ παλι.τι μπορει να γινει γιαυτο ( οχι οτι το χρησιμοποιω κιολας )

 

Υπάρχει λύση για να δουλεύει, πήγαινε στον φάκελο data βρές το αρχείο usf και μετονομασέτο σε usfa, και θα είσαι μια χαρά.

 

Έχω βάλει το greenify και έχω ανενεργά τα σταμινα και το άλλο από κάτω.

Όλο το βράδυ που το έχω ανοικτό σε αναμονή η μπαταρία έπεσε 1% μόνο όταν με σταμινα έχανε γύρω στο 3% :-)

 

Εγώ αυτό το έχω πετύχει εδώ και αρκετές ημέρες πειράζοντας με κάποιες απλές εντολές το build.prop.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Tο τελευταιο dock από Golden Mall αποκτηθηκε πριν απο λιγο :) Απο 8 Μαιου θα ερθουν παλι.. :p

 

Εγώ θα το έχω την πρώτη εργάσιμη μέρα μετά το Πάσχα, σήμερα έφυγε με courier.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Tο τελευταιο dock από Golden Mall αποκτηθηκε πριν απο λιγο :) Απο 8 Μαιου θα ερθουν παλι.. :p

 

 

 

Ωραιοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςςςςς !;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε εμένα είχε το Eco mode controller άλλα δεν υπάρχει το extended standby mode controller, οπότε το ίδιο είναι. Είναι ένα μικρό πρόγραμμα 280kb έτσι δεν είναι;Απλά κάνε εκεί εκκαθάριση δεδομένων όπως λέω στον οδηγό.

 

 

 

Υπάρχει λύση για να δουλεύει, πήγαινε στον φάκελο data βρές το αρχείο usf και μετονομασέτο σε usfa, και θα είσαι μια χαρά.

 

 

 

Εγώ αυτό το έχω πετύχει εδώ και αρκετές ημέρες πειράζοντας με κάποιες απλές εντολές το build.prop.

 

Αρχείο δε βρήκα .Μόνο φάκελο μ αυτό το όνομα

Link to comment
Share on other sites

Αρχείο δε βρήκα .Μόνο φάκελο μ αυτό το όνομα

 

Για το NFS μιλάς; Φάκελο εννοούσα, συγγνώμη.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...