Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες αν το καπάκι στο πίσω μέρος έχει ξεκολλήσει. Αν πιέζοντάς το μπαίνει πιο μέσα κλπ. Πιθανότατα αν έχει γίνει αυτό έχει εισχωρήσει σκόνη στη συσκευή. Το δικό μου είχε ξεκολλήσει τόσο πολύ που χώρεσε μπατονέτα από το άνοιγμα που είχε γίνει και καθάρισα τον φακό. Προσοχή, γιατί σε αυτήν την περίπτωση, ακόμα και το άνοιγμα αν είναι ανεπαίσθητο, το τηλέφωνο δεν είναι αδιάβροχο. Αν υπάρχει εγγύηση τρέξε το όσο είναι ακόμη νωρίς να το φτιάξουν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες αν το καπάκι στο πίσω μέρος έχει ξεκολλήσει. Αν πιέζοντάς το μπαίνει πιο μέσα κλπ. Πιθανότατα αν έχει γίνει αυτό έχει εισχωρήσει σκόνη στη συσκευή. Το δικό μου είχε ξεκολλήσει τόσο πολύ που χώρεσε μπατονέτα από το άνοιγμα που είχε γίνει και καθάρισα τον φακό. Προσοχή, γιατί σε αυτήν την περίπτωση, ακόμα και το άνοιγμα αν είναι ανεπαίσθητο, το τηλέφωνο δεν είναι αδιάβροχο. Αν υπάρχει εγγύηση τρέξε το όσο είναι ακόμη νωρίς να το φτιάξουν.

 

Το τηλέφωνο είναι σε άριστη κατάσταση, αγρατζούνιστο. Το καπάκι του όπως ήρθε από το εργοστάσιο! Εγγύηση υπάρχει κανονικά, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με το σέρβις εδώ. Το σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια μήπως το κάνουν χειρότερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Εδώ και ένα μήνα μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα στην κάμερα, μαύρες κουκίδες πάνω στις φωτογραφίες http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z-ZL-ZR/Black-Dots-in-camera-Day-by-day-increasing/m-p/316293! Τι μου προτείνετε να κάνω;

 

Είναι θέμα του φακού ,και το δικό μου το έχει και πολλά Ζ ,εντός εγγύησης το φτιάχνουν ,

οι κουκκίδες αυτές μετακινούνται με τον καιρό σε άλλους έχουν εξαφανιστεί σε μένα έμεινε μόνο μία

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να φαίνεται ότι έχει ζημιά. Από το λίγο που έψαξα, βρήκα πως για να σφραγίσει το τηλέφωνο κολλάει το πίσω μέρος με ένα υλικό αυτοκόλλητο που τοποθετείται περιμετρικά στο καπάκι και έτσι το στεγανοποιεί. Αυτό από ότι φαίνεται αν εκτεθεί σε περιβάλλον με μεγάλη θερμοκρασία, ή ίσως ακόμη και αν το τηλέφωνο δουλεύεται αρκετά και ανεβάζει τη θερμοκρασία του ψηλά, μπορεί να αρχίσει να ξεκολλάει. Το δικό μου το είχε ο αδερφός μου για 20 μήνες, και δεν το πρόσεχε και πολύ. Ήταν γεμάτο σκόνη και στο τζαμάκι της κάμερας αλλά και από κάτω στο άνοιγμα για το φλας. Όπως και να έχει, ανεξάρτητα από το τι θα κάνεις για επισκευή και μέχρι να γίνει αυτό, καλό θα ήταν να του συμπεριφέρεσαι σαν να μην είναι αδιάβροχο.
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα του φακού ,και το δικό μου το έχει και πολλά Ζ ,εντός εγγύησης το φτιάχνουν ,

οι κουκκίδες αυτές μετακινούνται με τον καιρό σε άλλους έχουν εξαφανιστεί σε μένα έμεινε μόνο μία

 

Εμένα είναι σε ένα σημείο πάνω δεξιά, άμα ζουμάρεις ειναι τρία μαυράκια το ένα δίπλα στο άλλο. Το θέμα ήταν να μην το είχα πάρει χαμπάρι, τώρα το μάτι πάει συνέχεια εκεί!! Με βλέπω να πηγαίνω στο σέρβις κ ο θεός βοηθός!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι σε ένα σημείο πάνω δεξιά, άμα ζουμάρεις ειναι τρία μαυράκια το ένα δίπλα στο άλλο. Το θέμα ήταν να μην το είχα πάρει χαμπάρι, τώρα το μάτι πάει συνέχεια εκεί!! Με βλέπω να πηγαίνω στο σέρβις κ ο θεός βοηθός!:lol:

 

Εγώ το άφησα ως έχει ,σπάνια βγάζω φώτο κτλ ,αν σε ενοχλεί όμως δώσε στο service

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να φαίνεται ότι έχει ζημιά. Από το λίγο που έψαξα, βρήκα πως για να σφραγίσει το τηλέφωνο κολλάει το πίσω μέρος με ένα υλικό αυτοκόλλητο που τοποθετείται περιμετρικά στο καπάκι και έτσι το στεγανοποιεί. Αυτό από ότι φαίνεται αν εκτεθεί σε περιβάλλον με μεγάλη θερμοκρασία, ή ίσως ακόμη και αν το τηλέφωνο δουλεύεται αρκετά και ανεβάζει τη θερμοκρασία του ψηλά, μπορεί να αρχίσει να ξεκολλάει. Το δικό μου το είχε ο αδερφός μου για 20 μήνες, και δεν το πρόσεχε και πολύ. Ήταν γεμάτο σκόνη και στο τζαμάκι της κάμερας αλλά και από κάτω στο άνοιγμα για το φλας. Όπως και να έχει, ανεξάρτητα από το τι θα κάνεις για επισκευή και μέχρι να γίνει αυτό, καλό θα ήταν να του συμπεριφέρεσαι σαν να μην είναι αδιάβροχο.

 

Σαν τα μάτια μου το προσέχω! Ούτε νερά ούτε τπτ!:D Ευχαριστώ αδερφέ για την απαντηση! Ίσως παω στην Arvato να δω τι θα μου πούνε!:)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Το δικό μου όσο και να προσπάθησα θερμαίνοντάς το με σεσουάρ, δεν κολλάει εντελώς το καπάκι στο σημείο που πρέπει να είναι, και βρίσκεται ελάχιστα (~1mm ή και λιγότερο) πιο ψηλά. Σαν αποτέλεσμα έχει να μην βγάζει σωστά φωτογραφίες με φλας(σαν να έχει ένα σύννεφο μπροστά σου). Αν το πιέζεις με το χέρι σε εκείνο το σημείο τότε τραβάει μια χαρά...

 

Επειδή δεν νομίζω πως έχει νόημα να το πάω για εγγύηση(θα μου πουν λογικά πως έχει περάσει πολλή σκόνη μέσα και έπρπε να το πάω νωρίτερα), παρήγγειλα αυτό το αυτοκόλλητο που το σφραγίζει και θα δοκιμάσω να το φτιάξω μόνος μου. Θα σας πω νέα όταν έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το άφησα ως έχει ,σπάνια βγάζω φώτο κτλ ,αν σε ενοχλεί όμως δώσε στο service

 

Έδειχνα κατι φωτογραφίες σε φίλους απο διακοπές κ μου έλεγαν ""τι φωτογραφίες τραβάει το εργαλείο!":cool: Θα δω, ίσως κ γω να το αφήσω ετσι γτ δεν έχω εμπιστοσύνη! Ευχαριστώ για την απάντηση!:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τίποτα. Το δικό μου όσο και να προσπάθησα θερμαίνοντάς το με σεσουάρ, δεν κολλάει εντελώς το καπάκι στο σημείο που πρέπει να είναι, και βρίσκεται ελάχιστα (~1mm ή και λιγότερο) πιο ψηλά. Σαν αποτέλεσμα έχει να μην βγάζει σωστά φωτογραφίες με φλας(σαν να έχει ένα σύννεφο μπροστά σου). Αν το πιέζεις με το χέρι σε εκείνο το σημείο τότε τραβάει μια χαρά...

 

Επειδή δεν νομίζω πως έχει νόημα να το πάω για εγγύηση(θα μου πουν λογικά πως έχει περάσει πολλή σκόνη μέσα και έπρπε να το πάω νωρίτερα), παρήγγειλα αυτό το αυτοκόλλητο που το σφραγίζει και θα δοκιμάσω να το φτιάξω μόνος μου. Θα σας πω νέα όταν έρθει.

 

Εμένα δεν νομίζω να είναι σκόνη, κάτι παζει με τον αισθητήρα! Γιατι εκτός απο τις συσκευές sony, απ'οτι βρηκα, εχουν παρουσιασει το ιδιο πρλοβλημα oppo find 5 που έχουν τον xmor rs αισθητηρα της sony!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι μια ερώτηση θέλω να κάνω.Για να πάρω την αναβάθμιση 4.4.4 πρέπει μόνο από υπολογιστή η θα την πάρει από μόνο του.
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια και του προηγούμενου ερωτήματος: για να πάρει την 4.4.4 από την 4.3 πρέπει υποχρεωτικά να περάσω την 4.4.2; Επίσης ενα παράδοξο: στο update στη συσκευή (OTA) μου βγάζει μόνο την 10.5.Α.0.230, ενώ στο PC companion μου λέει ότι δεν υπάρχει ενημέρωση!
Link to comment
Share on other sites

Περνάς ΟΤΑ την 4.4.2. και μετά αναγκαστικά (εφόσον σου βγάλει update ) την 4.4.4 (0.283) μέσω pc companion
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η 4.4.4 σε σχέση με την 4.3 (που έχω ακόμα) έχει ουσιαστικές βελτιώσεις /αλλαγές που αξίζει το update ή μένω καλύτερα με την 4.3;
Link to comment
Share on other sites

οριστε η απαντηση:

 

Περιλαμβάνεται σε αυτό το λογισμικό

Σε αυτήν την αναβάθμιση υπάρχουν πολλές βελτιώσεις για το smartphone σας Xperia™. Ορισμένες από αυτές είναι οι εξής:

Αναβαθμίστε σε Android 4.4.4

Καλύτερη απόδοση της μπαταρίας σε ορισμένες εφαρμογές παρασκηνίου

Βελτιωμένη σταθερότητα και επιδόσεις στο email

Διάφορες βελτιώσεις στα MMS, το ημερολόγιο, το Wifi, τις Επαφές κ.ά.

Όλες οι πρόσφατες επιδιορθώσεις σφαλμάτων και βελτιώσεις

 

και εδω εχει ολες της παλιες εκδοσεις ωστε να σου λυθουν ολες η αποριες http://xperiafirmware.com/8-firmware/33-sony-xperia-z-c6603

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω όλους εδώ.Επειδή τελευταία δεν πολυασχολουμαι με το κινητό λόγω υποχρεώσεων.να ρωτήσω το εξεις.έχω την 4.3 rooted k unbranded .Υπάρχει ανάλογη 4.4 ?και αν Όχι η διαδικασία για Ρουτ της 4.4 ?
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω όλους εδώ.Επειδή τελευταία δεν πολυασχολουμαι με το κινητό λόγω υποχρεώσεων.να ρωτήσω το εξεις.έχω την 4.3 rooted k unbranded .Υπάρχει ανάλογη 4.4 ?και αν Όχι η διαδικασία για Ρουτ της 4.4 ?

 

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/development/stock-rom-kitkat-4-4-4-283-ncb-pre-t2875379

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!! Σκέφτομαι να αγορασω ένα καινουργιο κινητο μεχρι 200 ευρω...κοιταγα το xperia M οπου θα το αγοραζα από τα τοπικα μαγαζια...το M2 από το skroutz και ψάχνοντας ειδα ότι μπορω να αγορασω και το Ζ (που είναι απλα ονειρο στα χρηματα που μπορω να διαθεσω) από το ebay όμως...Τι μου προτείνετε να κανω? Αμα παραγγελα το Ζ από το εξωτερικ θα μου ερχοταν πλρως λειτουργικο και σε αριστη κατασταση? Το εχει δοκιμασει κανεις? Τι μου προτείνετε?

 

Ευχαριστω πολύ,

Orion98 :)

Link to comment
Share on other sites

Από ebay θα είναι συσκευή που προορίζετε για Ευρωπαική χώρα; Αν όχι δεν θα έχεις εγγύηση. Γιατι δεν μαζεύεις άλλα 60 και να το πάρεις από σκρούτζ;
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Ξεφευγω από τον προυπολογισμο μου...βαρια στα 200 κοιταγα αλλα θα το κοιτάξω και αυτό το ενδεχομενο...καποια άλλη λυση? ευχαριστω πολύ παντως :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπάρχει κάποια rom που να πλησιάζει την stock του νέξους 5?

 

Σαν πιστός χρήστης Cyanogenmod χρόνια τώρα, προτείνω πάντα Cyanogenmod. Είναι ότι πιο κοντά σε vanilla android (δηλαδή απείραχτο stock android).

 

Επίσης υπάρχει και η AOKP. Η Cyanogenmod πάντως έχει καθημερινές αναβαθμίσεις και βελτιώσεις.

 

Τεχνικά, οποιαδήποτε ROM είναι βασισμένη στην AOSP (Android Open Source Project) δεν έχει κάποιο skin, οπότε είναι φτιαγμένη σαν stock. Οι developers μετά προσθέτουν ένα-δυο tools ή κάποιες έξτρα λειτουργίες για να διαφοροποιηθούν οι ROMs μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

R_Bachman μπορεις να το παρεις και σε πολυ καλη κατασταση μεταχηρισμενο

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν θες παρε και αυτο στα 200 ευρω http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/kinita/tilefwna/Sony-Ericsson-Xperia-E3-Black-1287-7400.htm

Link to comment
Share on other sites

R_Bachman μπορεις να το παρεις και σε πολυ καλη κατασταση μεταχηρισμενο

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν θες παρε και αυτο στα 200 ευρω http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/kinita/tilefwna/Sony-Ericsson-Xperia-E3-Black-1287-7400.htm

 

Τίμιο κινητάκι είναι το ακόμα φτηνότερο http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/kinita/tilefwna/Sony-Xperia-M-Black-1274-3713.htm

 

Παίρνει και Cyanogenmod και πετάει. :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...