Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κόλαση, απαραίτητα πρέπει να είναι Root η συσκευή για να μπορούμε να έχουμε πρόσβαση...... Καλά κανένας δεν ήξερε τίποτα για να ενημερώσει, να μην την περάσουμε.

 

Προσβαση που??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσβαση που??

 

Στην SD Κώστα, διάβασε πιο πάνω να δεις τι μην μου βγάζει όταν πάω να κάνω αντιγραφή -επικόλληση οποιοδήποτε αρχείων.

 

Unable to modify contents of the SD card. This is caused by new external storage policy introduced by Google in android 4.4. To bypass this limitations you need to use On of 'sd 'fix'' tools Available in Google Play. You need to be rooted, thought.

 

Αυτό μου βγάζει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Κόλαση, απαραίτητα πρέπει να είναι Root η συσκευή για να μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στην κάρτα SD...... Καλά κανένας δεν ήξερε τίποτα για να ενημερώσει, να μην την περάσουμε.

 

Προσβαση που??

 

Στην SD Κώστα, διάβασε πιο πάνω να δεις τι μην μου βγάζει όταν πάω να κάνω αντιγραφή -επικόλληση οποιοδήποτε αρχείων.

 

Φυσικά και ήταν γνωστό αυτό εδώ και καιρό, ότι στην kitkat παύει να υπάρχει πρόσβαση των third-party apps στην κάρτα μνήμης. Εξαιρούνται νομίζω οι προεγκατεστημένες εφαρμογές, π.χ. κάμερα, αν και δεν είμαι σίγουρος ποιες ακριβώς εξαιρούνται. Όλες οι υπόλοιπες για να γράψουν στην SD θέλουν root.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως Κωστη, οπως τα λεει ο Πανος ειναι. Η KitKat και τα τερτιπια της...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αποδεδειγμένα μειωμένη αυτονομία της 4.4.2 και κάτι τέτοια τερτίπια της Google με κάνουν να μένω με τη σταθερότατη 4.3 στο Ζ1c μου. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ήταν γνωστό αυτό εδώ και καιρό, ότι στην kitkat παύει να υπάρχει πρόσβαση των third-party apps στην κάρτα μνήμης. Εξαιρούνται νομίζω οι προεγκατεστημένες εφαρμογές, π.χ. κάμερα, αν και δεν είμαι σίγουρος ποιες ακριβώς εξαιρούνται. Όλες οι υπόλοιπες για να γράψουν στην SD θέλουν root.

 

Οπότε την πατήσαμε, πρέπει να περιμένουμε Root, για να κατεβάσουμε οτιδήποτε που θέλουμε να πάει στην κάρτα μνήμης.

Μα τι μ@@@@@ας που είμαι και την πέρασα.

Αχρηστεύεται η κάρτα μνήμης έτσι γμτ, τουλάχιστον μέχρι να βρει root. Τσάμπα η 64άρα......

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επεθιδη δεν το βρισκω που το εχετε γραψει μπορειτε να με κατευθυνετε στο ποστ που λεει πως θα κανω ξεκλειδωμα ρουτ και κλειδωμα?

Σε λιγο θα περασω κιτκατ και μετα να το κανω ρουτ

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε την πατήσαμε, πρέπει να περιμένουμε Root, για να κατεβάσουμε οτιδήποτε που θέλουμε να πάει στην κάρτα μνήμης.

Μα τι μ@@@@@ας που είμαι και την πέρασα.

Αχρηστεύεται η κάρτα μνήμης έτσι γμτ, τουλάχιστον μέχρι να βρει root. Τσάμπα η 64άρα......

 

Οι εφαρμογές συστήματος έχουν πρόσβαση. Η εφαρμογές που περνάμε δεν έχουν(δυστυχώς). Μπορείς να μεταφέρεις αρχεία με τον file explorer που έχει εγκατεστημένο.

 

Από καιρό την παλεύει η google την κατάργηση της sd και δεν θα με χαλούσε αν είχαμε μεγάλη χωρητικότητα στην internal. Τωρα με 12gb χώρο, ακόμη και στις πιο πρόσφατες ναυαρχίδες, ουσιαστικά σου "κόβει τα πόδια".

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές συστήματος έχουν πρόσβαση. Η εφαρμογές που περνάμε δεν έχουν(δυστυχώς). Μπορείς να μεταφέρεις αρχεία με τον file explorer που έχει εγκατεστημένο.

 

Από καιρό την παλεύει η google την κατάργηση της sd και δεν θα με χαλούσε αν είχαμε μεγάλη χωρητικότητα στην internal. Τωρα με 12gb χώρο, ακόμη και στις πιο πρόσφατες ναυαρχίδες, ουσιαστικά σου "κόβει τα πόδια".

 

Ποιον έχει εγκατεστημένο, έχω ξεχάσει μετά τόσο καιρό... Θα με εξυπηρετούσε αν μου έλεγες ποιος file explorer έχει πρόσβαση, και επειδή δεν θα το έχω σίγουρα κάνε κι ένα κόπο αν το έχεις να μου το στείλεις.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάγκες εδώ είμαστε ,

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/development/stock-rom-kitkat-ncb-pre-rooted-recovery-t2759143

περιμένετε λίγο να τελειώσει ο φίλος ο zippy01 για να αποφύγετε το SuperSu flash

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάγκες εδώ είμαστε ,

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/development/stock-rom-kitkat-ncb-pre-rooted-recovery-t2759143

περιμένετε λίγο να τελειώσει ο φίλος ο zippy01 για να αποφύγετε το SuperSu flash

 

Μπραβο Νικολα! Εξαιρετικα απλο! Καμια σχεση με το root της .101!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

credits to zippy01 ,

Κωνσταντίνε όπως θα διάβασες κιόλας έχει το sdcard fix mode

 

 

btw μόλις μου ήρθε Ota η 4.4.2 ,αλλά για σιγουριά θα φλασάρω

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Ποιον έχει εγκατεστημένο, έχω ξεχάσει μετά τόσο καιρό... Θα με εξυπηρετούσε αν μου έλεγες ποιος file explorer έχει πρόσβαση, και επειδή δεν θα το έχω σίγουρα κάνε κι ένα κόπο αν το έχεις να μου το στείλεις.

 

Δεν πέρασα kitkat ακόμα. Πρέπει να έχει το file commander για file explorer. Υποθέτω πως δεν είσαι root, οπότε και να το κατεβάσεις από το μάρκετ δεν θα έχει πάλι πρόσβαση. Πρέπει να είναι εφαρμογή συστήματος. Διάβασα πως είναι ήδη προεγκατεστημένο πάντως.

 

Με root υπάρχει app αλλά και xposed module που κάνει τα πράγματα όπως πριν.

 

Λοιπόν μάγκες εδώ είμαστε ,

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/development/stock-rom-kitkat-ncb-pre-rooted-recovery-t2759143

περιμένετε λίγο να τελειώσει ο φίλος ο zippy01 για να αποφύγετε το SuperSu flash

 

Οπότε αν δεν έχεις ήδη root, θέλει πάλι φλασάρισμα την 4.2.2 για root και πέρασμα recovery και μετά φλασάρισμα την prerooted kitkat(...ή μήπως θέλει πέρασμα και την 4.3 και μετά kitkat;; ).

 

Απλό δεν το λες.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

credits to zippy01 ,

Κωνσταντίνε όπως θα διάβασες κιόλας έχει το sdcard fix mode

 

 

btw μόλις μου ήρθε Ota η 4.4.2 ,αλλά για σιγουριά θα φλασάρω

 

Ναι αλλα χανω το sound mode....:( οποτε ακυρη η 4.4 για μενα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πέρασα και εγώ. Την αναβάθμιση μέσω sony update service κατευθείαν χωρίς clean install.πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές μου φαίνεται ότι είναι ένα τικ γρηγορότερο.Από μπαταρία ίδωμεν τις επόμενες μέρες

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση που τριγυρνά στο μυαλό μου πολύ καιρό ...σε όλες τις προηγούμενες συσκευές μου HTC δεν είχα βάλει ποτέ προστασία οθόνης και πότε δεν.είχα θέμα γρατζουνιας. Στο Ζ μετά από ένα χρόνο έχει Κανά δυο γρατζουνιές...αν αφαιρέσω τη ΜΑΜΑ ζελατινα αλλά δεν βάλω άλλη θα έχω θέμα στο σκέτο γυαλί ή είναι και στο Ζ gorilla glass και θα Είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω Bootloader unlocked στην 4.4.2 και δεν μπορω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Σε xperia tablet z με 4.4.2 έχει προεγκατεστημενο το file commander και μπορεις να γραψεις σην sd.

Δεν συμβαίνει το ίδιο με es explorer και astro file manager.

Link to comment
Share on other sites

Σε xperia tablet z με 4.4.2 έχει προεγκατεστημενο το file commander και μπορεις να γραψεις σην sd.

Δεν συμβαίνει το ίδιο με es explorer και astro file manager.

 

Άστο φίλε μου, κλαίω που έκανα τη χαζομάρα και το πέρασα στο τάμπλετ. Για να γράψεις με file commander θέλει γερά νεύρα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και στο Google Drive η 4.4.2 (10.1.A.1.350) Generic GR για το 1270-4986 customization (βλ. ελληνικά Ζ)

 

https://drive.google.com/file/d/0B4pZKmr0oRJmbF9hZEFzOGR4dzA/edit?usp=sharing

Edited by zxr
Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

ρε παιδια για κοιταχτε αν μπορειτε, εγω εχω βαλει δικο μου wallpaper και δικια μου οθονη ξεκλειδωματος. Οταν ξεκλειδωνω το κινητο το φοντο αργει να φορτωσει 1sec και δειχνει τα εικονιδια με μαυρο φοντο εσεις εχετε τετοιο προβλημα?

 

edit: βρηκα και ενα bug, καθε μερα σε ασχετη φαση μου βγαζει κιτρινο συμβολο και μου λεει "μην αναμ.αφαιρεση καρτας" ή κατι τετοιο και τελικα δεν μου εμφανιζει την sd, αναγκαστικα την μπαινωβγαζω για να δουλεψει.

 

Τι να κανω να περασω αλλη μια με το pc companion το fw πατωντας επιδιορθωση?

Edited by djpar
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω Bootloader unlocked στην 4.4.2 και δεν μπορω!!

 

Δοκιμασες απο εδω?

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/development/tutorial-xperia-z-zl-bootloader-t2153261

Link to comment
Share on other sites

παιδες, πειτε μου τις εντυπωσεις σας απο την 4.4 ως προς την μπαταρια..θελω να δω αν ηταν η ιδεα μου (που η ιδεα μου δε γινεται να ειναι αν κραταει λιγοτερο, απλα μπορει να εφταιγε η μπαταρια μου) ή η αναβαθμιση και με Ζ1 εβλεπα αυξημενη καταναλωση, τοση ωστε ενω επιανα 2η μερα, μετα την 4.4 να ειναι ακατορθωτο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...μετά δεν ανοίγει το κινητό...ευτυχώς είχα και έχω το ftf της 4.4.2 και το πέρασα κανονικά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάγκες εδώ είμαστε ,

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/development/stock-rom-kitkat-ncb-pre-rooted-recovery-t2759143

περιμένετε λίγο να τελειώσει ο φίλος ο zippy01 για να αποφύγετε το SuperSu flash

 

Πριν λίγο την πέρασα ,άριστες εντυπώσεις ως τώρα

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...