Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα καταφερω ποτε να βαλω τελεια μια μεμβρανη...πφφφ

εγω ειχα χαλασει 4 μεβρανες για να βαλω την μια καλη

Α, κι ό,τι είχα αρχίσει να νομίζω ότι ήμουν ο μόνος που δεν το 'χει το θέμα με τις μεμβράνες... :p

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δειτε τη Ζετα μου, εχει δυο χνουδακια κατω απο την μεμβρανη αλλα το αφησα ετσι γιατι ειχα χαλασει ηδη μια
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα παιδιά. Έκανε την χοντρή ο αδερφός της γυναίκας μου και του έπεσε το Ζ και έσπασε η οθόνη εσωτερικά. Από πάνω δεν το νιώθεις το σπάσιμο καθόλου, η ζημιά έγινε από την κάτω μεριά της οθόνης. Χοντρικά γνωρίζει κανείς πόσο πάει η αλλαγή της? Βάζω και φωτογραφίες για να δείτε τι εννοώ.

 

Και κάτι για τους πιο έμπειρους. Δυστυχώς δεν είχε κρατήσει backup και έχει μέσα αρχεία που χρειάζεται. Είχε όμως κωδικό για το ξεκλείδωμα και πλέον δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής. Προσπάθησα να το κάνω μέσω adb αλλά ούτε έτσι το είδε ακόμα και στον υπολογιστή του κουνιάδου μου που έχει περασμένους τους drivers του . Υπάρχει κάποιος τρόπος να φλασαρω με το flashtool ένα οποιοδήποτε firmware και να κάνω exclude τα user data όπως κάναμε στα nexus? Ίσα ίσα για να συνδεθεί δλδ μετά με το pc και να τραβήξουμε ότι χρειαζόμαστε. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ.

 

 

Edit : Τελικα με λιγο ψαξιμο στο XDA λυθηκε το θεμα.Ενα usb otg χρειαζοταν για να συνδεσω ενα mouse.Εβαλα τον κωδικο κανονικα και ανοιξε και τα πηραμε ολα.

Edited by firekostas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους..Σημερα το κινητο εκανε κατι που ποτε δεν το εχει ξανα κανει!

Το φορτιζα ολο το βραδυ..Σηκωθηκα στις 7..Μετα πηγα σε μια δουλεια που ειχα απο τις 7 εως τις 2

το κινητο ζεματαγε και ειχε πεσει ολη η μπαταρια χωρις να κανω τιποτα...

 

 

Το άφησα με 90% μπαταρία περίπου και σήμερα το πρωί δεν άνοιγε. 6 ώρες "λειτουγικό android" και 3 ώρες "media server". Μιαμιση ώρα το motionshot που είχα ανοίξει για ένα λεπτό προχθές.

-------------------------------------------------------------------

 

 

Η καλύτερη μέθοδος με το z για πέρασμα μεμβράνης είναι με νερό. Βούτηγμα στο νερό και πέρασμά. Κάτι που θα κάνω την επόμενη φορά πάντως, θα είναι να την περάσω στο μπάνιο αφού αφήσω ζεστο νερό να τρέχει για λίγη ώρα. Λογικά θα εξαφανίσει/μειώσει την σκόνη.

 

 

Να τα εκατοστήσεις Κωνσταντίνε!

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη μέθοδος με το z για πέρασμα μεμβράνης είναι με νερό. Βούτηγμα στο νερό και πέρασμά. Κάτι που θα κάνω την επόμενη φορά πάντως, θα είναι να την περάσω στο μπάνιο αφού αφήσω ζεστο νερό να τρέχει για λίγη ώρα. Λογικά θα εξαφανίσει/μειώσει την σκόνη.

 

 

Να τα εκατοστήσεις Κωνσταντίνε!

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου!!

Τραβα βιντεακι για το πως μπαινει η μεμβρανη με νερο!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις το αυτοκόλλητο που έχει και την βάζεις σε ένα πιατό με νερό αμέσως να μην κολλήσουν σκονες κλπ. Μετα έτσι βρεγμένη την περνάς και διώχνεις το νερό που μένει και δεν κάνει bubbles αέρα έτσι(αν περάσει σκόνη θα κάνει).

 

Εδώ 2 video (αν βάλεις screen protector water θα βρείς κι'άλλα):

 

 

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω παρατηρησει οτι φορτιζοντας στο dock, η συσκευη δεν ζεσταινεται.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχουμαι κανενα νεω για την kit kat...

 

μην βιαζεστεεεεε, θα με θυμηθειτε μετα! θα δειτε αυξημενη καταναλωση μπαταριας και τιποτα αλλο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγω που περασα την Leaked Version για unlocked bootloaders δεν ειδα καμια αυξημενη καταναλωση μπαταριας, ισα ισα το κινητο γενικα εγινε καλυτερο, ενιωσα δηλαδι την διαφορα και καποια bugs που εχει θα διορθωθουν με το επισημο update, αυτος μαλλον ειναι ο λογος καθυστερησης.
Link to comment
Share on other sites

Εγω που περασα την Leaked Version για unlocked bootloaders δεν ειδα καμια αυξημενη καταναλωση μπαταριας, ισα ισα το κινητο γενικα εγινε καλυτερο, ενιωσα δηλαδι την διαφορα και καποια bugs που εχει θα διορθωθουν με το επισημο update, αυτος μαλλον ειναι ο λογος καθυστερησης.

 

Δηλαδή ξεκλειδωσες τον bootloader;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκλειδωσα την δευτερη μερα μετα την αγορα.

 

Ps:

Και εχω Bravia Engine & X-Reality

 

Άξιζει να ξεκλειδώσω; Άλλον έναν χρόνο εγγύηση έχω...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Άξιζει να ξεκλειδώσω; Άλλον έναν χρόνο εγγύηση έχω...

 

Ξεκλειδωσα το Ζ για τρεις λογους:

DOUBLE TAP TO WAKE

GAMMA CONTROLL

SOUND CONTROLL

Αν δεν τα θες αυτα πιστευω δεν υπαρχει λογος να το ξεκλειδωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκλειδωσα το Ζ για τρεις λογους:

DOUBLE TAP TO WAKE

GAMMA CONTROLL

SOUND CONTROLL

Αν δεν τα θες αυτα πιστευω δεν υπαρχει λογος να το ξεκλειδωσεις.

 

Μάλιστα καλά όλα αυτά...από αυτονομία πώς τα πας;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα καλά όλα αυτά...από αυτονομία πώς τα πας;;

 

Αυτη τη στιγμη αυτα που ανεφερα μπορεις να τα εχεις μονο στην 4.3 με custom kernel και βγαζω 3.5 μεχρι 4 ωρες οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη αυτα που ανεφερα μπορεις να τα εχεις μονο στην 4.3 με custom kernel και βγαζω 3.5 μεχρι 4 ωρες οθονη.

 

Το bootloader είναι locked εμένα...όπως βλέπεις στην υπογραφήου φοράω στοκ κερνελ αυτήν την ρομ...

Μάξιμουμ μπαταρία 9 ώρες μόνο με bluetooth και 3g...

Έχω μεγάλη κατανάλωση...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Το bootloader είναι locked εμένα...όπως βλέπεις στην υπογραφήου φοράω στοκ κερνελ αυτήν την ρομ...

Μάξιμουμ μπαταρία 9 ώρες μόνο με bluetooth και 3g...

Έχω μεγάλη κατανάλωση...

 

Οθονη ποσο βγαζεις?

Το 3g το εχεις μονιμα ανοικτο?

Link to comment
Share on other sites

Οθονη ποσο βγαζεις?

Το 3g το εχεις μονιμα ανοικτο?

 

Ναι.σχεδόν συνέχεια διότι εδώ που είναι το dsl modem conn-x είναι για πέταμα...έχω συνεχώς απόσυνδέσεις...

Ορίστε και μια σημερινή εικόνα...

Από τις 8 το πρωί που ήρθα στην δουλειά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Ναι.σχεδόν συνέχεια διότι εδώ που είναι το dsl modem conn-x είναι για πέταμα...έχω συνεχώς απόσυνδέσεις...

Ορίστε και μια σημερινή εικόνα...

Από τις 8 το πρωί που ήρθα στην δουλειά..

 

Περιμενα παραπανο οθονη αφου βγαζεις 9 ωρες μπαταρια, για κοιτα μηπος καμια εφαρμογη σου τρωει παραπανω μπαταρια δεν μου φαιναται λογικο να βγαζεις τοσο λιγο οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενα παραπανο οθονη αφου βγαζεις 9 ωρες μπαταρια, για κοιτα μηπος καμια εφαρμογη σου τρωει παραπανω μπαταρια δεν μου φαιναται λογικο να βγαζεις τοσο λιγο οθονη.

 

Είμαι ρουτ και greenify και πάλι έτσι...

Λες να ξεκλειδώσω;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ρουτ και greenify και πάλι έτσι...

Λες να ξεκλειδώσω;;

 

Κοιτα σε δυο βδομαδες περιπου θα ερθει η επισημη αναβαθμιση, καλυτερα περιμενεις και βλεπεις πως θα τα παει με 4.4.2

επισης ο niaboc79 ετοιμαζει EXISTENZ ULTIMATE που θα βασιζεται στην 4.4.2 και θα κανει πολυ καλη δουλεια πιστεψε με.

Και με το καλο οταν φτιαξουν custom κερνελ που να εχει ολα τα καλουδια τοτε το ξεκλειδωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε δυο βδομαδες περιπου θα ερθει η επισημη αναβαθμιση, καλυτερα περιμενεις και βλεπεις πως θα τα παει με 4.4.2

επισης ο niaboc79 ετοιμαζει EXISTENZ ULTIMATE που θα βασιζεται στην 4.4.2 και θα κανει πολυ καλη δουλεια πιστεψε με.

Και με το καλο οταν φτιαξουν custom κερνελ που να εχει ολα τα καλουδια τοτε το ξεκλειδωνεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου...

Σε αναμονή για την νέα Rom οπότε με το καλό έρθει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου...

Σε αναμονή για την νέα Rom οπότε με το καλό έρθει...

 

Τιποτα φιλε χαιρομαι που βοηθησα... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...