Jump to content

[ROM] SlimBean (Jelly Bean)


nikospot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ HELP! εγκατεστησα την εν λογω ρομ (η οποια ειναι φοβερη και πραγματικα μου ανεστησε το κινητο) αλλα εκανα μια σειρα απο βλακειες και θελω την βοηθεια σας για να τις διορθωσω.. οποιος εχει ορεξη ας διαβασει να με βοηθησει.. :O

Αρχικα να σας πω οτι εδω και δυο χρονια που ειχα το galaxy s μου δεν το ειχα πειραξει καν.. ουτε root.. προχθες λοιπον, επειδη ειλικρινα ειχε καταντησει χαρβαλο και σερνοταν, ειπα να δοκιμασω να περασω κι εγω τη ρομ μπας και γινει κατι... εκανα τα βηματα ενα ενα, με επιτυχια, μεχρι την εγκατασταση της slimbean.. εκει αρχισα τις ανοησιες.. αρχικα αντι για να εγκαταστησω ΚΑΙ τα G.APPS μαζι, το ξεχασα, και φλασαρα απλα την ρομ... το θυμηθηκα στο καπακι, και εκανα ξανα wipe τα παντα και ξαναεγκατεστησα ρομ με gapps μαζι.. ανοιγω, ολα οκ.. απλα ειχα ενα θεμα με το φωτακι των πληκτρων στις ειδοποιησεις (οταν εσκαγε μηνυμα δεν αναβοσβηναν, εμεναν αναμμενα μεχρι να δω το μηνυμα). ΑΛΛΆ μου ειχε μεινει λιγος χωρος πλεον στην εσωτερικη sd λογω του οτι ειχα κανει κι αλλη βλακεια πριν.. ειχα περασει στην μνημη εκτος απο τα zip αρχεια, για σιγουρια, τα ιδια αρχεια αποσυμπιεσμενα... κοινως, ειχα τα αρχεια της ρομ και των g,apps και σε ζιπ και ξεζιπαριμενα... κι απο κει που πριν το φλασαρισμα ειχα 3 γκιγκα ελευθερα, ξαφνικα βρεθηκα με φουλ μνημη... ειπα λοιπον ο πανεξυπνος να παω και να τα σβησω τα αρχεια αυτα απο τον file manager... τα εσβησα και σημερα μου καταπινει την μπαταρια σαν τρελο...

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΟΕΟ?? βοηθειστε please μην κανω κι αλλη ανοησια...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των πρωτερων....

 

Βασικά φίλε μου οταν λες "σαν τρελό" τι εννοείς...? Αν θέλεις γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος....

Τώρα αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να ξανακάνεις ένα καθαρό φλασάρισμα...δηλάδη wipe data/factory reset.....wipe cache.....wipe dalvik cache και format/system.....(και όλα αυτά απο 2 φορές αν θέλεις...εγώ έτσι κάνω)

Το format/system ειναι στο mount and storage....αν δεν γνωρίζεις.....

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 985
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βασικά φίλε μου οταν λες "σαν τρελό" τι εννοείς...? Αν θέλεις γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος....

Τώρα αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να ξανακάνεις ένα καθαρό φλασάρισμα...δηλάδη wipe data/factory reset.....wipe cache.....wipe dalvik cache και format/system.....(και όλα αυτά απο 2 φορές αν θέλεις...εγώ έτσι κάνω)

Το format/system ειναι στο mount and storage....αν δεν γνωρίζεις.....

 

κατ αρχας φιλαρακι ευχαριστω για την αμεση απαντηση...

Πριν που ημουν χωρις G.apps, ακομη και με κλειστη οθονη, κλειδωμενο, χωρις να κανεις κατι, μου κατεβαζε μια μοναδα τοις εκατο, μπαταρια, καθε λιγα λεπτα... ηταν στο 99% και μετα απο μιση ωρα, κι αφου εστειλα ενα μηνυμα, ελεγε 88%... ξαναεγκατεστησα τα gapps και παλι εχανε μπαταρια γρηγορα.. εκανα reboot παλι, και φαινεται να εστρωσε λιγακι.. αλλα νομιζω ειναι προχειρη λυση... μαλλον πρεπει να ξαναφλασαρω....

οι αποριες μου ειναι οι εξης.. εφ οσον εχω περασει στην sd διπλή φορά, ζιπαρισμενα αλλα και αποσυμπιεσμενα τα αρχεια για το φλασαρισμα, πως μπορω να αφησω μονο αυτα που χρειαζομαι, για να μην μου τρωει ολη αυτη τη μνημη? μηπως να κανω καλυτερα και ενα format πρωτα, στην εσωτερικη sd? (να σημειωσω οτι ολα τα "μαμά" ringtones μου τα ειχε διπλή ή και τριπλή φορά μεσα...) τελος, εαν δεν σε εχω ζαλισει, σε σενα τα notification led σου δουλευουν κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας φιλαρακι ευχαριστω για την αμεση απαντηση...

Πριν που ημουν χωρις G.apps, ακομη και με κλειστη οθονη, κλειδωμενο, χωρις να κανεις κατι, μου κατεβαζε μια μοναδα τοις εκατο, μπαταρια, καθε λιγα λεπτα... ηταν στο 99% και μετα απο μιση ωρα, κι αφου εστειλα ενα μηνυμα, ελεγε 88%... ξαναεγκατεστησα τα gapps και παλι εχανε μπαταρια γρηγορα.. εκανα reboot παλι, και φαινεται να εστρωσε λιγακι.. αλλα νομιζω ειναι προχειρη λυση... μαλλον πρεπει να ξαναφλασαρω....

οι αποριες μου ειναι οι εξης.. εφ οσον εχω περασει στην sd διπλή φορά, ζιπαρισμενα αλλα και αποσυμπιεσμενα τα αρχεια για το φλασαρισμα, πως μπορω να αφησω μονο αυτα που χρειαζομαι, για να μην μου τρωει ολη αυτη τη μνημη? μηπως να κανω καλυτερα και ενα format πρωτα, στην εσωτερικη sd? (να σημειωσω οτι ολα τα "μαμά" ringtones μου τα ειχε διπλή ή και τριπλή φορά μεσα...) τελος, εαν δεν σε εχω ζαλισει, σε σενα τα notification led σου δουλευουν κανονικα?

 

Μπορείς να κάνεις format/sdcard.....πάλι μέσα απο το mount and storage....και μετά να ξαναπεράσεις μόνο τα 2 αρχεία zip....(τη rom και τα gapps)....και να φλασάρεις μετά...

'Οσων αφορά τα notification led....έτσι δουλεύουν φίλε μου....αυτό είναι το κανονικό....μένουν αναμένα μέχρι να ξεκλειδώσεις το κινητό σου....μέχρι να δείς το μήνυμα όπως λες....

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις format/sdcard.....πάλι μέσα απο το mount and storage....και μετά να ξαναπεράσεις μόνο τα 2 αρχεία zip....(τη rom και τα gapps)....και να φλασάρεις μετά...

'Οσων αφορά τα notification led....έτσι δουλεύουν φίλε μου....αυτό είναι το κανονικό....μένουν αναμένα μέχρι να ξεκλειδώσεις το κινητό σου....μέχρι να δείς το μήνυμα όπως λες....

 

αυτο θα κανω....! κι εμενα αυτο μου φαινεται το πιο σωστο...

Θα ρωτησω και κατι τελευταιο (προς το παρον :cool: ) .. το wi fi δεν εχει "πολιτικη αδρανειας" πλεον.. εχει αντικατασταθει απο το "βελτιστοποιηση wi fi", η πρεπει να το ανοιγοκλεινω κατα βουληση? επειδη πριν το ειχα on ολη μερα και δεν ετρωγε πολυ μπαταρια..

Και παλι ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τα zip ξεζιπαρισμένα δεν έχουν απολύτως καμιά χρήση για εγκατάσταση της ρομ. Οπότε δεν τα ξεζιπάρεις.

Αυτό με τη μνήμη μου φαίνεται λίγο περίεργο που σου φούλαρε μόνη της.

 

Τα led πως σου δούλευαν παλιά δηλαδή; :wacko:

 

Το wifi δες στις ρυθμίσεις: πατώντας WiFi (όχι το διακοπτάκι δεξιά) και μετά πάτα το αριστερό πληκτρο αφής> Σύνθετα. Εκεί δε βρίσκεις αυτό που λες;

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα κανω....! κι εμενα αυτο μου φαινεται το πιο σωστο...

Θα ρωτησω και κατι τελευταιο (προς το παρον :cool: ) .. το wi fi δεν εχει "πολιτικη αδρανειας" πλεον.. εχει αντικατασταθει απο το "βελτιστοποιηση wi fi", η πρεπει να το ανοιγοκλεινω κατα βουληση? επειδη πριν το ειχα on ολη μερα και δεν ετρωγε πολυ μπαταρια..

Και παλι ευχαριστω :)

 

Σωστά τα λες για το wifi.....εγώ πάντως το ανοιγοκλείνω κατά βούληση όπως λες....

Να είσαι καλά φίλε ....! Χαίρομαι αν βοήθησα...!

Edited by petros_78

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τα zip ξεζιπαρισμένα δεν έχουν απολύτως καμιά χρήση για εγκατάσταση της ρομ. Οπότε δεν τα ξεζιπάρεις.

Αυτό με τη μνήμη μου φαίνεται λίγο περίεργο που σου φούλαρε μόνη της.

 

Τα led πως σου δούλευαν παλιά δηλαδή; :wacko:

 

Το wifi δες στις ρυθμίσεις: πατώντας WiFi (όχι το διακοπτάκι δεξιά) και μετά πάτα το αριστερό πληκτρο αφής> Σύνθετα. Εκεί δε βρίσκεις αυτό που λες;

 

παλια, επειδη δεν ειχα "ξαναπειραξει" το κινητο, δεν ειχαν αλλη χρηση εκτος απο το να φωτιζουν για να τα παταω :p δεν λειτουργουσαν σαν notifications δηλαδη...

Για το wi fi το ξερω οτι εκει ειναι οι περαιτερω ρυθμισεις... απλως αναρωτιομουν αν αντικαθιστα η συγκεκριμενη επιλογη που ανεφερα πιο πανω, την επιλογη που ειχε πριν το φλασαρισμα "πολιτικη αδρανειας wi fi " όπου στην ουσια οταν εσβηνε η οθονη εκλεινε και η συνδεση με το μοντεμ..

 

Σωστά τα λες για το wifi.....εγώ πάντως το ανοιγοκλείνω κατά βούληση όπως λες....

 

χμμμ... καλα, για μερικες μερες θα το αφησω οπως το δουλευα παλια να δω πως θα παει κ αν ειναι αποδοτικη η "βελτιστοποιηση" στο θεμα με την μπαταρια...

γενικα με την αυτονομια ειστε ευχαριστημενοι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θελω να κανω μια ερωτησι πωσ μπορο να βαλω ραδιοφονο και να κανω βιντεο κλιση
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θελω να κανω μια ερωτησι πωσ μπορο να βαλω ραδιοφονο και να κανω βιντεο κλιση

 

Για ραδιοφωνο βαζεις την εφαρμογη spirit fm και για βιντεοκληση επιστρεφεις σε στοκ ρομ :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Για ραδιοφωνο βαζεις την εφαρμογη spirit fm και για βιντεοκληση επιστρεφεις σε στοκ ρομ :rolleyes:

 

 

ποια στοκ ρομ να βαλω

Link to comment
Share on other sites

ποια στοκ ρομ να βαλω

 

Ψαξε στους xda για την τελευταια jw9...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα...Επειδη ειμαι λιγο ανυπομονος,μηπως ξερετε ποτε θα βγει η rom με εκδοση android 4.2.2;;; :P

 

Έχεις κάποιο παράπονο απο την 4.2.1; :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα...Επειδη ειμαι λιγο ανυπομονος,μηπως ξερετε ποτε θα βγει η rom με εκδοση android 4.2.2;;; :P

 

Σε λίγες μέρες...! Ίσως είναι και θέμα ωρών...! :)

Stable 2.0 WIP....(Work In Progress)....έχει βγει ήδη το changelog....!

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Τι να εννοεί άραγε στο: And a little surprise for the savvy ones ??

 

καλοδεχούμενο ότι και να είναι!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Βρε ναι εννοείται απλά δε καταλαβαίνω το: for the savvy ones.

 

αντε ντε. μήπως ήθελε να πει sammy ones;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο παράπονο απο την 4.2.1; :P

οχι αδερφε μου...Απλα θελω ο γαλαξιας μου να ειναι ενημερωμενος με την τελευταια λεξη της τεχνολογιας... :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Την κατεβασα την ρομ...Ωραια γρηγορη και σταθερη...Ισως καλυτερη και απο τις προηγουμενες slims roms...

Θα ηθελα να με βοηθησετε...Ωραια η καινουργια ρομ,αλλα το μονο που με χαλαει ειναι οι ηχοι που εχει(ηχοι πληκτρολογιου,αφης)...

Γινετε να βρουμε το πακετο που περιλαμβανει τους ηχους οπως στα nexus?

Edited by George_s9000
Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας πρόβλημα με το βίντεο; δεν μπορώ να το ανοίξω κάνει force closes :/ επίσης το gps πλέον δεν μου λειτουργεί καθόλου για κάποιο λόγο :S

 

Όταν λέω βίντεο εννοώ όταν είμαι στην κάμερα και αλλάζω σε video mode.

Edited by johnybryant24
Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας πρόβλημα με το βίντεο; δεν μπορώ να το ανοίξω κάνει force closes :/ επίσης το gps πλέον δεν μου λειτουργεί καθόλου για κάποιο λόγο :S

 

Όταν λέω βίντεο εννοώ όταν είμαι στην κάμερα και αλλάζω σε video mode.

Εμενα δεν μου εχει προβλημα το βιντεο...Τραβαω κανονικα,και κανονικα κανω αναπαραγωγη...Εμενα μεχρι τωρα η ρομ δεν μου εκανε κανα προβλημα...Για το gps τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο και το χρησιμοποιώ αρκετά το βίντεο. Για το gps εννοώ ότι ανοίγω χάρτες ενεργοποιώ το gps και όσο και να περιμένω στίγμα δεν βρίσκει.
Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο και το χρησιμοποιώ αρκετά το βίντεο. Για το gps εννοώ ότι ανοίγω χάρτες ενεργοποιώ το gps και όσο και να περιμένω στίγμα δεν βρίσκει.

 

Αν έχεις επιλέξει το bigmem θα σου κάνει forceclose γιατί δε μπορεί να τραβήξει HD βίντεο η κάμερα.Αν θες την ραμ πρεπει να επιλέξεις 480p στη κάμερα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...