Jump to content

[Custom Firmware] Custom Firmware by nektaria για Nokia 808PureView


nektaria
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει το εξής bug. Όταν βάζω πρόγνωση καιρού σαν widget (της Νοκια) δεν μου το βγάζει. Μου έχει το widget χωρίς την πρόγνωση πάνω. Κενό και γκρί. Πατάω πάνω του , περιμένω ώρα και τίποτα. Τις 2 απο τις 10 φορές μου εμφάνισε πρόγνωση. Όταν μπαίνω μέσα απο το μενού των εφαρμογών στον καιρό τον ανοίγει κανονικά.

 

Δεύτερο θέμα έχω με τον fm transmitter. Βέβαια δεν έχω βάλει ακόμα την sim μου μέσα γιατί πρέπει να την κόψω οπότε αυτό το αφήνω να δω μήπως είναι ζήτημα sim. "play via radio feature not supported" , αυτό μου βγάζει.

 

καλησπερα. το πρωτο με τον καιρο μου το έκανε μονο οταν απο λαθος ειχα "σκοτωσει" με το killme το weather.exe, διαφορετικα μου δουλευε σωστα. τωρα δεν μπορω να σου πω γιατι το εχω σβησει τελειως απο το δικο μου cfw:lol:

Με το fm transmitter δεν εχω κανενα προβλημα. και δεν μου εχει πει καποιο προβλημα και ο προηγουμενος πετρος:lol: για τον οποιο ειχα φτιαξει το rofs3 που εδωσα και σε σενα :) στα widget στο εμφανιζει? στις ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα. το πρωτο με τον καιρο μου το έκανε μονο οταν απο λαθος ειχα "σκοτωσει" με το killme το weather.exe, διαφορετικα μου δουλευε σωστα. τωρα δεν μπορω να σου πω γιατι το εχω σβησει τελειως απο το δικο μου cfw:lol:

Με το fm transmitter δεν εχω κανενα προβλημα. και δεν μου εχει πει καποιο προβλημα και ο προηγουμενος πετρος:lol: για τον οποιο ειχα φτιαξει το rofs3 που εδωσα και σε σενα :) στα widget στο εμφανιζει? στις ρυθμισεις?

 

Στα settings σε ποιό σημείο να μου εμφανίζει τον fm transmitter ? Γιατί δεν τον βρίσκω εκεί. Το widget του μου το δίνει για να το βάλω, αλλά όταν το επιλέγω είναι κενό. Περιμένω να βάλω sim αύριο να δω αν θα αλλάξει κάτι με αυτό, αλλιώς και πάλι φλασάρισμα.

 

Επειδή την kill me δεν την ξέρω, ότι είναι στην στήλη Α τα σταματάει? γιατί μου έχει εκεί και το battery monitor. Και θέλω και το battery monitor και τον καιρό να τρέχουν.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν έχω βάλει ακόμα την sim μου μέσα γιατί πρέπει να την κόψω οπότε αυτό το αφήνω να δω μήπως είναι ζήτημα sim.

Προτείνω να μη κόψεις sim, πάρε καινούρια προς αποφυγή προβλημάτων. 5 ευρώ νομίζω έχει.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μη κόψεις sim, πάρε καινούρια προς αποφυγή προβλημάτων. 5 ευρώ νομίζω έχει.

 

καινούργια θα πάρω... την έχασα την παλιά! ούτε παραγγελία να το έκανα :lol:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

πφφφφ.. τσάμπα το στήσιμο .. φλασάρισμα εκ νέου.. έβαλα την micro sim και πάλι δεν δουλεύει ο fm transmitter ...

 

o fm transmitter δουλεύει σε όλους κανονικά?

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρήστης του cfw της nektaria. :-)

Στην ολιγοωρη επαφη μου με το λειτουργικό δεν παρατήρησα κάποιο bug, τα εφέ μετάβασης των μενού δουλεύουν απρόσκοπτα και χωρίς καμια καθυστέρηση και οι προεγκατεστημενες εφαρμογές είναι καλοδεχουμενες. Οι αριθμοί στο memcheck δείχνουν οτι η συσκευή "αναπνέει" καλυτερα σε σχέση με το ofw χωρίς να χάνει καθόλου σε χρηστικότητα.

 

Μονο "μείον" για εμένα προσωπικα είναι τα custom εικονίδια στο status bar (μπαταρία, wifi, δίκτυο), καθώς και η startup splash screen, τα οποία δεν βρίσκω πολύ καλαίσθητα. Επαναλαμβάνω είναι προσωπική άποψη. :-)

 

Γενικά απο εμένα παιρνει 8/10.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Μονο "μείον" για εμένα προσωπικα είναι τα custom εικονίδια στο status bar (μπαταρία, wifi, δίκτυο), καθώς και η startup splash skin, τα οποία δεν βρίσκω πολύ καλαίσθητα. Επαναλαμβάνω είναι προσωπική άποψη. :-)

Joshlog mod και διαλέγεις όποια εικονίδια σου αρέσουν από το daily.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά όλα παιδιά!! Μπράβο στην Νεκταρία. Το διορθώσαμε το θέμα με τον τρασμίτερ και τώρα το κινητό με το kinetic scroll που πρόσθεσα είναι πιο γρήγορο και από γρήγορο!

 

To LeeStartStop τι κάνει? επανεργοποιεί το whats up messenger αν λήξει?

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά όλα παιδιά!! Μπράβο στην Νεκταρία. Το διορθώσαμε το θέμα με τον τρασμίτερ και τώρα το κινητό με το kinetic scroll που πρόσθεσα είναι πιο γρήγορο και από γρήγορο!

 

To LeeStartStop τι κάνει? επανεργοποιεί το whats up messenger αν λήξει?

 

Όχι το κλείνει τελείως ώστε να μη ζητάει ιντερνετ και τρέχει από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

αυτό οφείλεται στο ότι πείραξα το avkon2 η ότι άλλαξα τα widget μέσω του joshlog? δεν μου το εμφάνιζε πριν περάσω το joshlog και βάλω άλλα widget :wacko: ..http://img820.imageshack.us/img820/6293/scr000002zz.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update 5 29-12-2012

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Προσθηκη 2 νεων mods:

- Απόκρυψη operator logo από την αρχική οθόνη.

- Απενεργοποιήση των pop-up "Δεδ. κινητής τηλ. απενεργοποιημένα" και

"Δεν διατίθενται συνδέσεις". Αρκετή δουλειά και σε αυτό για να το κάνω στα Ελληνικά.

Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Update 5 29-12-2012

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Προσθηκη 2 νεων mods:

- Απόκρυψη operator logo από την αρχική οθόνη.

- Απενεργοποιήση των pop-up "Δεδ. κινητής τηλ. απενεργοποιημένα" και

"Δεν διατίθενται συνδέσεις". Αρκετή δουλειά και σε αυτό για να το κάνω στα Ελληνικά.

Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους.

 

Έχω να πω μπράβο και σε σένα νεκταρία, όπως είπα και στο lagoskon. Την δική σου rom την έχω στο κινητό της κοπέλας μου και της αρέσει πολύ. Απροβλημάτιστη με ωραία mods. Αν και την νέα έκδοση δεν την πέρασα ακόμα γιατί δεν έχω την ίδια ευχαίρια με το να περνάω roms όπως στο δικό μου 808.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να πω μπράβο και σε σένα νεκταρία, όπως είπα και στο lagoskon. Την δική σου rom την έχω στο κινητό της κοπέλας μου και της αρέσει πολύ. Απροβλημάτιστη με ωραία mods. Αν και την νέα έκδοση δεν την πέρασα ακόμα γιατί δεν έχω την ίδια ευχαίρια με το να περνάω roms όπως στο δικό μου 808.

καλησπερα και σε ευχαριστω. αν σε ενδιαφερουν τα δυο τελευταια mods να τα προσθεσω στα αρχεια που σου ειχα δωσει, και τα περνας με ενα απλο update με τον φοινικα. ετσι δεν χανεις τιποτα και ειναι ετοιμο το κινητο σε δυο λεπτα :) αν θελεις πες μου με pm :)

Link to comment
Share on other sites

πώ ρε παιδιά τι μας κάνετε!! εγώ λέω σε μια συνεργασία σας, να βγάλετε την ultimate custom rom !!! τι να διαλέξω???? το σκέφτομαι συνέχεια!!!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

update 6 04-01-2013

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους/ες :)

Mια προσθήκη στο cfw μου. Custom Equalizer Mod. Διαγράψτε,δημιουργήστε και επεξεργαστείτε Equalizer στον Music player της Nokia:) Στα Ελληνικά από ΄μένα.

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

update 7 09-01-2013

Καλησπέρα. 3 νέα mods.

-joshlog mod από την c. Όλα τα .mif αρχεία και το "πειραγμένο" AknIcon.dll αντιγράφονται από την z στην c αυτόματα στο πρώτο boot της συσκευής,εσείς δεν κάνετε τίποτα:) Έτσι τα αλλάζετε εύκολα με όποια σας αρέσουν.

-Τα effects πλέον "τρέχουν" από τον φάκελο c:\effects. Τα αρχεία αντιγράφονται από την z στην c αυτόματα στο πρώτο boot της συσκευής,εσείς δεν κάνετε τίποτα:) Έτσι τα αλλάζετε εύκολα με όποια σας αρέσουν.

-Ήχος και animation εκκίνησης πλέον "τρέχουν" από τον φάκελο c:\anim.Τα αρχεία αντιγράφονται από την z στην c αυτόματα στο πρώτο boot της συσκευής,εσείς δεν κάνετε τίποτα:) Έτσι τα αλλάζετε εύκολα με όποια σας αρέσουν.

Στον φάκελο e:\data μετά την πρώτη εκκίνηση θα δείτε ένα αρχείο miniCMD.txt. Αν θέλετε να επαναφέρετε τα mods στα δικά μου απλώς το διαγράφετε και κάνετε επανεκκίνηση.

Όσοι έχετε περασμένο το δικό μου cfw κάνετε ένα update και σε δύο λεπτά καθαρίσατε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα έκανα τα updateς 5, 6 και 7 της Nektarias, οι αλλαγές είναι εξαιρετικές και τώρα οι εφαρμογές ανοίγουν και λίγο πιο γρήγορα. Ένα μεγάλο μπράβο σε εσένα Νεκταρία και σε όσους προσπαθούν να κρατήσουν το symbian φρέσκο και ζωντανό!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα έκανα τα updateς 5, 6 και 7 της Nektarias, οι αλλαγές είναι εξαιρετικές και τώρα οι εφαρμογές ανοίγουν και λίγο πιο γρήγορα. Ένα μεγάλο μπράβο σε εσένα Νεκταρία και σε όσους προσπαθούν να κρατήσουν το symbian φρέσκο και ζωντανό!

 

Καλημέρα. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια:) Χαιρόμαι που σου άρεσαν τα νέα mods:)

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

update 8 12-01-2013

Καλημέρα. νέo Mod.

-Οι συζητήσεις στα μηνύματα πλέον "τρέχουν" από την C για να μπορούμε να αλλάζουμε στυλ χωρίς φλασάρισμα :)

Νομίζω πως η παραμετροποίηση του κινητού μας είναι τώρα πολύ ψηλά:lol: Μπορούμε να αλλάξουμε πολλά πράγματα ΧΩΡΙΣ φλασάρισμα:)

 

update 8a:lol: 12-01-2013

-Σύμβολα στο Power button :)

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ένα μικρό δώρο για όσους έχουν περάσει το cfw μου από

το update 7 και μετά :)

Κατεβάστε το Scripts.rar.

 

-Στον φάκελο e:\data\ αντικαθιστούμε το MiniCmd.txt με το

Save_MiniCmd.txt που θα βρούμε στον φάκελο Scripts

(αφού φυσικά πρώτα το μετονομάσουμε). Κάνουμε επανεκκίνηση

και αυτόματα στην κάρτα μνήμης του κινητού μας (f) δημιουργείται

ο φάκελος "MyBackup" που περιέχει διάφορους υποφακέλους και αρχεία.

Τι αρχεία και φάκελοι είναι αυτά? Χωρίς καμία προσπάθεια έχετε πάρει

backup σημειώσεις,σημεία πρόσβασης,διάταξη αρχικής οθόνης,διάταξη μενού

και ρυθμίσεις του x-plore.Και σας πετάει και μήνυμα Saved! Αν θέλετε

αφήνετε αυτό το MiniCmd.txt στον φάκελο e:\data\ για να έχετε πάντα

ένα νέο backup μετά από κάθε επανεκκίνηση.

Αν τώρα αντικαταστήσουμε το MiniCmd.txt με το Restore_MiniCmd.txt

(αφού φυσικά πρώτα το μετονομάσουμε) θα έχουμε επαναφορά όλων τον

παραπάνω μετά από επανεκκίνηση χωρίς κανένα κόπο. Το μόνο που πρέπει

να κάνετε είναι μια ακόμη επανεκκίνηση μετά το μήνυμα Restored! και μετά να

επαναφέρετε το αρχικό,κενό,MiniCmd.txt στο e:\data\

Θα προσπαθήσω να αναβαθμίζω το Scripts.rar με επιπλέον λειτουργίες :)

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

Το αρχείο RM-807_113.010.1507_U01.01_79u.uda

δεν χρειάζεται για το φλασάρισμα?

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...