Jump to content

[Custom Firmware] Custom Firmware by nektaria για Nokia 808PureView


nektaria
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:

 

 

Καλησπέρα.

Ένα μικρό δώρο για όσους έχουν περάσει το cfw μου από το update 7 και μετά...

 

 

  1. Κατεβάστε το Scripts.rar.
  2. Στον φάκελο E:\data\ αντικαθιστούμε το MiniCmd.txt με το Save_MiniCmd.txt που θα βρούμε στον φάκελο Scripts (αφού φυσικά πρώτα το μετονομάσουμε).
  3. Κάνουμε επανεκκίνηση και αυτόματα στην κάρτα μνήμης του κινητού μας (f) δημιουργείται ο φάκελος "MyBackup" που περιέχει διάφορους υποφακέλους και αρχεία.

 

Τι αρχεία και φάκελοι είναι αυτά? Χωρίς καμία προσπάθεια έχετε πάρει backup σημειώσεις, σημεία πρόσβασης, διάταξη αρχικής οθόνης, διάταξη μενού και ρυθμίσεις του x-plore. Και σας πετάει και μήνυμα Saved! Αν θέλετε

αφήνετε αυτό το MiniCmd.txt στον φάκελο E:\data\ για να έχετε πάντα ένα νέο backup μετά από κάθε επανεκκίνηση. Αν τώρα αντικαταστήσουμε το MiniCmd.txt με το Restore_MiniCmd.txt (αφού φυσικά πρώτα το μετονομάσουμε) θα έχουμε επαναφορά όλων των παραπάνω μετά από επανεκκίνηση χωρίς κανένα κόπο. Το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι μια ακόμη επανεκκίνηση μετά το μήνυμα Restored! Και μετά να

επαναφέρετε το αρχικό, κενό, MiniCmd.txt στο Ε:\data\

 

Θα προσπαθήσω να αναβαθμίζω το Scripts.rar με επιπλέον λειτουργίες

Update 8 12-01-2013

Καλημέρα. νέo Mod.

 

  • Οι συζητήσεις στα μηνύματα πλέον "τρέχουν" από την C για να μπορούμε να αλλάζουμε στυλ χωρίς φλασάρισμα

 

Νομίζω πως η παραμετροποίηση του κινητού μας είναι τώρα πολύ ψηλά Μπορούμε να αλλάξουμε πολλά πράγματα ΧΩΡΙΣ φλασάρισμα.

 

Update 8a 12-01-2013

 

  • Σύμβολα στο Power button

Update 7 09-01-2013

Καλησπέρα.

Τρία νέα mods προστέθηκαν:

 

 

  1. Joshlog mod από την C:. Όλα τα .mif αρχεία και το "πειραγμένο" AknIcon.dll αντιγράφονται από την Z: στην C: αυτόματα στο πρώτο boot της συσκευής, εσείς δεν κάνετε τίποτα. Έτσι τα αλλάζετε εύκολα με όποια σας αρέσουν.
  2. Τα effects πλέον "τρέχουν" από τον φάκελο C:\effects. Τα αρχεία αντιγράφονται από την Z: στην C: αυτόματα στο πρώτο boot της συσκευής, εσείς δεν κάνετε τίποτα Έτσι τα αλλάζετε εύκολα με όποια σας αρέσουν.
  3. Ήχος και animation εκκίνησης πλέον "τρέχουν" από τον φάκελο C:\anim. Τα αρχεία αντιγράφονται από την Z: στην C: αυτόματα στο πρώτο boot της συσκευής, εσείς δεν κάνετε τίποτα. Έτσι τα αλλάζετε εύκολα με όποια σας αρέσουν.

 

Στον φάκελο E:\data μετά την πρώτη εκκίνηση θα δείτε ένα αρχείο miniCMD.txt. Αν θέλετε να επαναφέρετε τα mods στα δικά μου απλώς το διαγράφετε και κάνετε επανεκκίνηση.

 

Όσοι έχετε περασμένο το δικό μου cfw κάνετε ένα update και σε δύο λεπτά καθαρίσατε.

Update 6 04-01-2013

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους/ες

Μια προσθήκη στο cfw μου. Custom Equalizer Mod. Διαγράψτε,δημιουργήστε και επεξεργαστείτε Equalizer στον Music player της Nokia Στα Ελληνικά από μένα.

Update 5 29-12-2012

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

 

Προσθήκη 2 νέων mods:

 

 

  1. Απόκρυψη operator logo από την αρχική οθόνη.
  2. Απενεργοποίηση των pop-up "Δεδ. κινητής τηλ. απενεργοποιημένα" και "Δεν διατίθενται συνδέσεις".

 

 

Αρκετή δουλειά και σε αυτό για να το κάνω στα Ελληνικά.

Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους.

Update 4 18-11-2012

Καλησπέρα.

 

Προσθήκη 2 νέων mods:

 

 

  1. mod που απενεργοποιεί το μήνυμα "η συσκευή usb καταναλώνει πολλή ενέργεια" όταν συνδέουμε Memory Stick με USB On-The-Go
  2. mod που αλλάζει σε 999 από 30 μέρες την διάρκεια του μητρώου

 

 

Update 3 16-11-2012

Καλησπέρα.

 

Πρόσθεσα άλλα δυο mods στο CFW μου:

 

 

  1. Όταν φορτίζουμε το κινητό το κεντρικό πλήκτρο (menu) ανάβει με κόκκινο χρώμα, και μόλις φορτίσει σβήνει
  2. Το νέο mod που κάνει τον αισθητήρα φωτός πιο γρήγορο. Είναι στην ROM και δεν χρειάζεται κάποιο patch για να δουλέψει.

Update 2 23-10-2012

Αναβάθμιση:

 

 

  1. Όταν πατάω συνεχόμενα το power button δεν σβήνει το κινητό, αλλά γίνεται επανεκκίνηση
  2. Smilies σε όλες τις εφαρμογές
  3. Με τον default file manager τις Nokia μπορούμε να δούμε φακέλους συστήματος σε E και F. Επίσης μπορούμε να στείλουμε κλειδωμένα αρχεία π.χ. sis.
  4. Metadata edit στον music player της Nokia. Πολλή δουλειά και σε αυτό για να το κάνω στα Ελληνικά.

 

Σημείωση: Κατεβάστε MONO το rofs3 και κάνετε update με phoenix.

Update 1 22-10-2012

Καλησπέρα.

Επιτέλους βγήκε mod για το "Σημείωση: ενεργές προωθήσεις". Κουράστηκα αρκετά αλλά το έκανα και για Ελληνικά.

'Όσοι έχετε περάσει το CFW μου κατεβάστε MONO το rofs3 από το link που σας είχα δώσει και κάντε update με phoenix.

 

 

Καλημέρα σε όλους.

 

Έχω ετοιμο cfw για το nokia 808! Το περασα στο κινητο μου εχθές και τώρα το δίνω σε όποιον το θελει με πμ. Δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα. Παρακαλω αν κάποιος βρει κάποιο πρόβλημα να μου το πει ΜΌΝΟ αν ειναι σχετικό με όσα γράφω ότι έχω αλλάξει παρακάτω. ΔΕΝ φταίω για όλα τα προβλήματα της ΝΟΚΙΑ

 

Τι "πείραξα"?

 

 

 

  • Διέγραψα όλες τις γλώσσες στο uda και rofs2 εκτός από Ελληνικά και Αγγλικά.
  • Άλλαξα τα εφέ με
    (ελπίζω να σας αρέσουν).
  • Άλλαξα ήχο και animation εκκίνησης.
  • Πρόσθεσα αρκετούς ήχους για όλα τα γούστα (ελπίζω να σας αρέσουν).
  • Άλλαξα τους σελιδοδείκτες στον browser της ΝΟΚΙΑ (πιστεύω πως θα σας αρέσουν).
  • Άλλαξα τα default RSS feeds στον browser της ΝΟΚΙΑ. Έβαλα αρκετά Ελληνικά site ειδήσεων. Μπορείτε να τα επιλέξετε σαν widgets στην αρχική οθόνη (πιστεύω πως θα σας αρέσουν). Φυσικά κι έβαλα το Myphone.
  • Στο μενού μπορείτε να κάνετε υποφακέλους και να μετονομάσετε τις εφαρμογές.
  • Στο λεξικό υπάρχει και η Ελληνική γλώσσα. Δεν χρειάζεται να την κατεβάσετε.
  • Διέγραψα αρκετές εφαρμογές της ΝΟΚΙΑ με το UDA Apps Cleaner. Vlingo, Ovi Music, Traveler, Antivirus, CNN, Microsoft Communicator κ.α.
  • Διέγραψα τις εικόνες στο data\prebuiltmedia\images\backgrounds
  • Στα μηνύματα έβαλα Meego style στις συζητήσεις (πολύ ωραία κατά την γνώμη μου).
  • Νέο avkon2.mif απλό και ωραίο.
  • Έχουμε πλέον δόνηση σε 2η εισερχόμενη ενώ μιλάμε, και με ενεργοποιημένο το patch RemoveRecordTone (ευχαριστώ lagoskon).
  • Πατώντας τον μεγεθυντικό φακό στην αρχική οθόνη ανοίγουν οι επαφές και όχι η αναζήτηση.
  • Ελεύθερος χώρος στην C: με την πρώτη εκκίνηση 450MB.

 

http://dl.dropbox.com/u/55570873/Scr000009.jpg http://dl.dropbox.com/u/55570873/Scr000010.jpg http://dl.dropbox.com/u/55570873/Scr000012.jpg http://dl.dropbox.com/u/55570873/Scr000008.jpg http://dl.dropbox.com/u/55570873/Scr000014.jpg http://dl.dropbox.com/u/55570873/Scr000013.jpg http://dl.dropbox.com/u/55570873/Scr000011.jpg http://dl.dropbox.com/u/55570873/Scr000007.jpg

 

 

 

Ελπίζω να σας αρέσει και περιμένω τα σχόλια και τις προτάσεις σας!

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το περασα και ολα ειναι μια χαρα, αυτο που παρατηρησα ως τωρα ειναι οτι στο widget ''εφαρμογες χαρτη'' αντι για 4 εικονιδια εμφανιζει μονο τα3, το τεταρτο εμφανιζει μια κοκκινη κουκιδα και ειναι κενο,δεν λειτουργει. Αν θυμαμαι καλα σε αυτο το εικονιδιο εμφανιζε ''οδηγοι''

αν μπορεις κοιταξε το μηπως αφαιρωντας κατι επιρεαστηκε το widget

Link to comment
Share on other sites

το περασα και ολα ειναι μια χαρα, αυτο που παρατηρησα ως τωρα ειναι οτι στο widget ''εφαρμογες χαρτη'' αντι για 4 εικονιδια εμφανιζει μονο τα3, το τεταρτο εμφανιζει μια κοκκινη κουκιδα και ειναι κενο,δεν λειτουργει. Αν θυμαμαι καλα σε αυτο το εικονιδιο εμφανιζε ''οδηγοι''

αν μπορεις κοιταξε το μηπως αφαιρωντας κατι επιρεαστηκε το widget

 

Μήπως να κάνεις μια εγκατάσταση τους τελευταίους χάρτες?

Link to comment
Share on other sites

το περασα και ολα ειναι μια χαρα, αυτο που παρατηρησα ως τωρα ειναι οτι στο widget ''εφαρμογες χαρτη'' αντι για 4 εικονιδια εμφανιζει μονο τα3, το τεταρτο εμφανιζει μια κοκκινη κουκιδα και ειναι κενο,δεν λειτουργει. Αν θυμαμαι καλα σε αυτο το εικονιδιο εμφανιζε ''οδηγοι''

αν μπορεις κοιταξε το μηπως αφαιρωντας κατι επιρεαστηκε το widget

 

καλησπερα. εχεις δικαιο, αφαιρεσα την εφαρρμογη "οδηγοι" γι΄αυτο τον λογο δεν δουλευει. το χρειαζεσαι οπωσδηποτε ? μπορεις να βαλεις τα υπολοιπα τρια, ενα-ενα σαν συντομευσεις :) αν το θελεις παντως θα πρεπει να to δω, και να φλασαρουμε απο την αρχη γιατι ειναι στο uda :(

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

αυτο εκανα, εβαλα τις συντομευσεις αντι του widget, απλως το ανεφερα αν καποιος αλλος θελει να περασει την custom firmaware σου και χρειαζετε αυτη την εφαρμογη :)
Link to comment
Share on other sites

αυτο εκανα, εβαλα τις συντομευσεις αντι του widget, απλως το ανεφερα αν καποιος αλλος θελει να περασει την custom firmaware σου και χρειαζετε αυτη την εφαρμογη :)

 

μπορεις με τον x-plore να "ριξεις" τα παρακατω αρχεια,στους σωστους φακελους στο c, και να μου πεις αν δουλευει?

https://www.dropbox.com/s/5voee7mknphob9k/Guides.rar ευχαριστω για τις παρατηρησεις :)

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

και ΝΑΙ! δουλεψε! εβαλα τα αρχεια που ανεβασες στους αντιστοιχους φακελους και στο widget επεστρεψε το εικονιδιο το οποιο δουλευει κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

και ΝΑΙ! δουλεψε! εβαλα τα αρχεια που ανεβασες στους αντιστοιχους φακελους και στο widget επεστρεψε το εικονιδιο το οποιο δουλευει κανονικα.

 

ωραια, χαιρομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βρέθηκε λύση. Νεκταρία η εφαρμογή αυτή λέγεται οδηγοί ή οδήγηση? Νομίζω οδήγηση και είναι μια light εκδοχή των χαρτών όταν τους θέλεις μόνο στο αμάξι για οδήγηση. Εγώ αυτή χρησιμοποιώ περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

οι οδηγοι ειναι μια υπηρεσια με πληροφοριες αναλογως της περιοχης που βρισκεσαι(μαγαζια αξιοθεατα,καιρος που επικρατει και αλλες παρεμφερεις πληροφοριες)
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βρέθηκε λύση. Νεκταρία η εφαρμογή αυτή λέγεται οδηγοί ή οδήγηση? Νομίζω οδήγηση και είναι μια light εκδοχή των χαρτών όταν τους θέλεις μόνο στο αμάξι για οδήγηση. Εγώ αυτή χρησιμοποιώ περισσότερο.

 

καλησπερα. υπαρχουν και οι δυο :)

Link to comment
Share on other sites

Την περασα απο χτες βραδυ..Μεχρι στιγμης ολα καλα...Μονο παραπονο οτι δεν μου εγκαθιστα εφαρμογες απο Nokia Store τις κατεβαζει κανονικα και μολις κανερ το prepare Intstall πεταει ενα download error...Μυριζομαι κατι με Qt...Καμμια Ιδεα...???
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Την περασα απο χτες βραδυ..Μεχρι στιγμης ολα καλα...Μονο παραπονο οτι δεν μου εγκαθιστα εφαρμογες απο Nokia Store τις κατεβαζει κανονικα και μολις κανερ το prepare Intstall πεταει ενα download error...Μυριζομαι κατι με Qt...Καμμια Ιδεα...???

 

καλησπερα. μόλις είδα το ποστ σου δοκιμασα 3 εφαρμογες. ολες εγκατασταθηκαν κανονικα απο το store :) την τελευταια αναβαθμιση του store την έκανες? Δεν νομιζω ότι σε κατι φταιει το cfw γιατι κανεις αλλος δεν μου είπε για αυτο το προβλημα :(

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα αυτο μου εκανε εντυπωση...,σιγουρα καποιος θα το ειχε πει αν ειχε προβλημα μιας και το store το χρησιμοποιουμε ολοι μας....Την εκανα κανονικα την αναβαθμιση...who knows,θα την ξαναπερασω αυριο βραδυ που θα γυρισω Αθηνα...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

update

καλησπέρα. επιτελους βγηκε mod για το "Σημειωση: ενεργές προωθήσεις" . κουραστηκα αρκετα αλλα το έκανα και για ελληνικα.

όσοι έχετε περάσει το cfw μου κατεβάστε MONO το rofs3 απο το λινκ που σας ειχα δωσει και κάνετε update με φοινικα :)

23-10-2012 αναβάθμιση.

-όταν πατάω συνεχόμενα το power button δεν σβήνει το κινητό, αλλά γίνεται επανεκκίνηση :)

-smilies σε όλες τις εφαρμογές :)

-με τον default file manager τις nokia μπορούμε να δούμε φακέλους συστήματος σε e και f. επίσης μπορούμε να στείλουμε κλειδωμένα αρχεία π.χ. sis:)

-metadata edit στον music player της nokia. πολύ δουλειά και σε αυτο για να το κάνω στα Ελληνικά.

κατεβάστε MONO το rofs3 και κάνετε update με φοινικα :)

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. κανείς δεν απαντάει αλλά εγώ συνεχίζω :lol:

οποιος ενδιαφέρεται κι έχει περάσει το cfw μου μπόρω να του δώσω μια "προσωπικη" νότα στο κινητο του. δείτε τις εικόνες παρακάτω και θα δείτε τι λέω:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή όλη η δουλειά σου! Μπράβο ρε Νεκταρία! Και μου αρέσει πολύ και το personalization!

Καλή συνέχεια Νεκταρία!

:)
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Νεκταρια μου....Πως μπορουμε να βάλουμε το ονομα μας ιπου έχει βαλεθ Νεκταρια

 

καλησπερα. πες μου το μικρό σου όνομα (ή ότι θέλεις να γράφει) να ετοίμασω ένα rofs3 και για 'σενα :) για 'μενα είναι πολυ πιο γρήγορο έτσι απ' οτι να σου εξηγήσω πως γίνετε :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. πες μου το μικρό σου όνομα (ή ότι θέλεις να γράφει) να ετοίμασω ένα rofs3 και για 'σενα :) για 'μενα είναι πολυ πιο γρήγορο έτσι απ' οτι να σου εξηγήσω πως γίνετε :)

Για n8 γινετε κ πως;Ευχαριστω

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά....λοιπόν θελω να γράφει Gastone...ελπιζω ιτι θσ περιέχει κσι τα τελευταια Updates

 

Αν και χρονια χρηστης αγγλικου μενου κανω την εξαίρεση και βαζω ελληνικά...ομορφα τα νεα mod και τα χρωματιστα εικονιδια...Σε ευχαριστώ πολυ Νεκταρια και συνεχισε ετσι...αψογα ολα

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Αν και χρονια χρηστης αγγλικου μενου κανω την εξαίρεση και βαζω ελληνικά...ομορφα τα νεα mod και τα χρωματιστα εικονιδια...Σε ευχαριστώ πολυ Νεκταρια και συνεχισε ετσι...αψογα ολα

 

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που σου άρεσε το cfw μου :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...