Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Series 60 just got a virus


asymvivastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest lagoudakis
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xristakos2002 ( 6 Νοέ. 2004 , 13:45)

 

re as postarei kapoios poy exei ton cabir na ton exoyme k emeis na paixoyme me kanenan amoiro poy den xerei ton io....etsi gia to xavale....

 

σοβαρα ρε μεγαλε;φορεσε τον εσυ και θα παει και σε αλλους,ρε τι ακουμε εδω μεσα!!!!! :wacko: :wacko: :wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xristakos2002 ( 6 Νοέ. 2004 , 13:45)

 

re as postarei kapoios poy exei ton cabir na ton exoyme k emeis na paixoyme me kanenan amoiro poy den xerei ton io....etsi gia to xavale....

:mad:

Ωραίος χαβαλές! Συγχαρητήρια για τις καλές προθέσεις σου. Μόνο μην ξαναζητήσεις κάτι τέτοιο εδώ.

 

Οι περισσότεροι εδώ μέσα αφιερώνουν πολύτιμο χρόνο συμβάλλοντας στην ενημέρωση του κόσμου σχετικά με τα κινητά τους και βοηθούν στην αντιμετώπιση προβλημάτων. Είμαστε εδώ για να βοηθάμε τους άλλους, όχι για να τους προκαλούμε ζημιές.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκαμε,

Mαλλον μπηκαμε για τα καλα στο κολπο: :wacko: :mad:

New Skulls Trojan infects Symbian

 

http://www.f-secure.com/virus-info/v-pics/skulls_skulls.jpg

 

We received a note that F-Secure is investigating a new trojan infecting Symbian Series 60 phones - Skulls. Unlike Cabir, this trojan is actually malicious. Symbian must have anticipated this, having recently signed for McAfee’s virus protection.

 

This trojan [symbOS/Skulls] has been distributed on Symbian shareware download sites as “Extended Theme Manager” by “Tee-222″. If you see it, don’t install it on your phone. It will make you’re phone useless and it will prevent it from booting up. Recovery could get tricky, especially if you don’t have a third-party file manager software already installed on your phone. The most obvious symptom of the trojan is that the typical programs on the phone won’t work any more, and that their icons get replaced with a a picture of a skull.

 

http://news.mobile9.com/2004/11/new-skulls-trojan-infects-symbian

 

http://www.f-secure.com/weblog/archives/archive-112004.html#00000362

 

F-Secure Virus Descriptions : Skulls

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Να'τα μας...... :whistle:

Καιρος ειναι σιγα σιγα να προμηθευομαστε με καποιο Antivirus για το κινητο μας πιστευω. :eek:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος asymvivastos (19 Νοέ. 2004 , 19:52)

 

Να'τα μας...... :whistle:

Καιρος ειναι σιγα σιγα να προμηθευομαστε με καποιο Antivirus για το κινητο μας πιστευω. :eek:

 

'H, η καλυτερη λυση...Κλειστο BT εκτος και αν το χρησιμοποιας.;)

 

Φυσικα τα virus ηταν φυσικο να υπαρξουν(πως θα το 'κονομησουν οι εταιρειες με τα αντιβιοτικα τους). :down:

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Πού βαδίζουμε άραγε...; Δυστυχώς καθετί καινοτόμο (εδω αναφέρομ,αι στις δυνατότητες των κινητών) ακολουθείται και απο μια αντίδραση. Στο μέλλον πολύ φοβάμαι οτι αυτοί οι πρώιμοι ιοί θα πολλαπλασιαστούν και θα αποκτήσουν δυστυχώς πολλες "ιδιότητες". Μακαρι να βγώ ψεύτης πάντως
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Και Δυστυχως ο Νεος ιος ειναι πραγματικα καταστοφικος , ενω το ονομα του ειναι μια πολυ καλυ καλυψη για τους ανυποψιαστους.

 

Αν κυκλοφορησει στην Ελλαδα , θα μολυνθουν πολλοι!

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι απολυτα λογικο ενα λειτουργικο με τετοια απηχηση καποια στιγμη να αποδειχθει οτι εχει και "τρυπες".Ελπιζω να μην χρειαστουμε συντομα καποιο antivirus.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Disinfection

 

If you have installed F-Secure Anti-Virus but have not yet received database update

 

1.Open Applications menu

2.Click F-Secure Anti-Virus

3.Select update Anti-Virus from options # 4. Scan your device to remove malicious AIF files

5. Go to application manager

6. Uninstall "Extended theme.sis"

 

If you have not rebooted the phone after installing "Extended theme.sis"

 

Currently the only known method of uninstall works if you have some third party file manager installed into your phone.

 

1. Go to c:\System\apps\appinst and delete Appinst.aif and AppInst.app

2. Open the applications menu

3. Look for web browser, it's icon should still be normal

4. Open http://mobile.f-secure.com

5. Download F-Secure Mobile Anti-Virus for your device

6. Install F-Secure Mobile Anti-Virus

7. Scan your device to remove malicious AIF files

8. Go to application manager

9. Uninstall "Extended theme.sis"

 

Άσχημα τα νέα πράγματι.

Η δική μας ενημέρωση είναι πολύ λίγη για να προστατεύσουμε τα κινητά των πολλών ανυποψίαστων που δεν διαβάζουν forums κτλ. :o

Επικίνδυνος ιος αυτή τη φορά και χρειάζεται προσοχή και υπευθυνότητα από όλους.

Ελπίζω να μην αρχίσουν κάποιοι να τον ζητάνε... :!:

Link to comment
Share on other sites

paidia , o cabire kukloforei pleon kai sto kentro tis lamias!!

 

uparxei kanena antivirus pou na anixneuei to skulls giati kalitera na eimaste proetoimasmenoi :worry: , kata tin gnwmi mou den nomizw na argisei na kulwforisei :worry: . makari na bgw pseutis!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/532490/t-panoramix2.jpg Ο Panoramix μίλησε !
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panoramix (20 Νοέ. 2004 , 13:57)

 

paidia , o cabire kuklwforei pleon kai sto kentro tis lamias!!

 

uparxei kanena antivirus pou na anixneuei to skulls giati kalitera na eimaste proetoimasmenoi :worry: , kata tin gnwmi mou den nomizw na argisei na kulwforisei :worry: . makari na bgw pseutis!!!

 

Στο προηγούμενο ακριβώς post μου το αναφέρω.

 

Απ'ότι διαβάζω ο skulls εγκαθίσταται στην ROM Του κινητού. :eek:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hostolis (20 Νοέ. 2004 , 14:09)

 

ΟΧΙ!!!!!

Ο sculls ΔΕΝ εγκαθίσταται στην rom. Απλά βάζει στον c:/ αρχεία με το ίδιο όνομα που υπάρχουν και στον z:/.

 

Εγώ πάλι κατάλαβα οτι βάζει στον z τα αρχεία που έχουν το ίδιο όνομα και στον C! :p

Καμία άλλη γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hostolis (20 Νοέ. 2004 , 15:13)

 

Μα ούτως η άλλως ο Rom είναι EPROM και δεν μπορεί να πειραχτεί αν δεν έχεις τον κατάλληλο εξοπολισμό!

 

 

Ακριβως :)

Skulls SIS file does not contain any malicious code as such, it is just a Symbian Installation file that installs critical System ROM binaries into C: drive in with exact same names and locations as in the ROM drive.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eNeRGy (21 Νοέ. 2004 , 13:16)

 

tsk tsk... den einai leitourgiko pia afto... olo tripes asfaleias exei... makria apo symbian!...

 

tsk..tsk...τα WinXP δεν ειναι ποια λειτουργικο.....ολο τρυπες ασφαλειας εχουν...μακρια απο τα Xp!...

 

Σε οποιο λειτουργικο παει καλα...τοτε για να το 'κονομησουν οι εταιρειες antivirus βγαινουν -ως δια μαγειας- ιοι.

 

Να εισαι σιγουρος οτι αν πηγαιναν και τα Windows mobile καλα (και δεν εμεναν στο -4%) τοτε θα εiχαν και αυτα. :rolleyes:

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michalis_10 (21 Νοέ. 2004 , 11:59)

 

tsk..tsk...τα WinXP δεν ειναι ποια λειτουργικο.....ολο τρυπες ασφαλειας εχουν...μακρια απο τα Xp!...

 

Σε οποιο λειτουργικο παει καλα...τοτε για να το 'κονομησουν οι εταιρειες antivirus βγαινουν -ως δια μαγειας- ιοι.

 

Να εισαι σιγουρος οτι αν πηγαιναν και τα Windows mobile καλα (και δεν εμεναν στο -4%) τοτε θα εiχαν και αυτα. :rolleyes:

 

 

nai vre! ego eimai o protos pou to leo... kalo to linux... alla afto ofeilete sto oti den exei exthrous -mono filous- kai isos den apoktisei pote exthrous...

kai exthroi einai perissotero oi etairies "prostasias" ton sistimaton... para oi hackers/*****ers/klp pleon...

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες Καλα που εχουμε το MyPhone!

 

Σκαει σημερα στο #aivanet ενας τυπας με το ονομα Tee-222

Αρχιζει να μου μιλαει απο PM για διαφορα σχετικα με s60

 

Σε καποια φαση με ρωταει τι κινητο εχω , του λεω N-Gage, και μου λεει:

Μπορεις να βαλεις Themes του 6600 σε αυτο τωρα πια

(Σχεδον σιγουρος για το τι θα μου ελεγε) Του λεω Πως?

 

Μου λεει , ενας τυπος μου ειπε οτι γινεται με το Extended Themes Manager , το θελεις?

 

Του λεω: aka Skulls Virus

κ μετα το παιζει Μλκς.

 

Reported to Ops :happy:

 

Στο report του F-Secure για το Skulls λεει πως το εφτιαξε ο Tee-222 οποτε beware! Αν και μετα απο αυτα που εδειξα στον OP δε θα τον ξαναδειτε στο #aivanet :p

 

Παρακατω σας δινω screenshot με τη συζητηση μας (προσοχη , στο τελος λεω καποια "κακια" λεξη :rolleyes:

 

Tee-222 Sux Bigtime!

 

Link to comment
Share on other sites

tax_opari91 επεσε στην περιπτωση ε?Που να ηξερε ο αμοιρος οτι εχουμε ηδη πληροφορηθει για το εν λογω trojan... :happy:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος asymvivastos (21 Νοέ. 2004 , 17:23)

 

tax_opari91 επεσε στην περιπτωση ε?Που να ηξερε ο αμοιρος οτι εχουμε ηδη πληροφορηθει για το εν λογω trojan... :happy:

 

 

;) Ναι Σταυρο. Γι αυτο λεω παλι καλα που χουμε το myphone και ειμαστε up to date

Link to comment
Share on other sites

Μιλαγες και μαζι μου μεσω Yahoo! και δεν μου το ειπες; Ντροπη σου! :p :lol: :D
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκεφτείτε ότι πάλι καλά που τα γνωρίζουμε σαν εφαρμογές και δεν τα εγκαθιστάμε...Γιατί άν γίνει το θέμα τελικά σαν τους ιούς για windows το φαντάζεστε?Κάθε ιός να προσβάλει για παράδειγμα *.sis αρχεία?Εκεί θα γίνει ο χαμός...Θα μπαίνεις irc και θα ψάχνεις να βρείς "καθαρή εφαρμογή" :cry: :wacko:

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη και ενώ έπινα τον καφέ μου στην Νέα Κρήνη , άνοιξα το bluetooth και με την μία αρχίζουν να μου έρχονται τα caribe.sys. Δεν είχα διαβάσει προηγουμένως το thread άλλα κάτι μου βρώμισε και στο σημείο που μου λέει install caribe το σταμάτησα. Άφου δίαβασα το thread έιδα ότι ο ιός ήταν εγκατεστημένος ήδη και το έκανα remove από την διαρύθμιση.Έτρεξα και το cabιrfix το οποίο μου έβγαλε ότι δεν είμαι infected..Σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα τώρα?΄Πάντως τα συμπεράσματα είναι δύο , ο ιός με κάποιο τρόπο πιθανόν να εγκαθίσταται και μόνος του και δεύτερον ότι βγάινει και για καφέ στην Κρήνη πλέον.. :worry: :wacko: :worry: :cry:
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...