Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Series 60 just got a virus


asymvivastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα εν ωρα μασαμπουκας σε ενα μαγαζι,δεχθηκα μεσω bluetooth,μηνυματα για να δεχθω ποιος ξερει τι απο καποιον Γιωργο.Τον απεριψα 3 φορες αλλα επεμενε.Εκανα μια νεα αντιγραφη της καρτας την εβγαλα και μετα εκανα ερευνα για νεες συσκευες.Πουθενα ο τυπος.Κρυμενος σαν τον ρουφιανο.

Εκανα την πρωτη αποδοχη και ειδα οτι το μηνυμα ηταν ενα .sis αρχειο.Απο τον χρονο που εκανα να το παρω καταλαβα οτι δεν εχει καμια σχεση με φωτο,κειμενο η κατι συνηθως αποδεκτο.Σκεφτηκα για ιο.Συνεχισα να κανω αποδοχες νεα μηνυματα.Συνολικα 14.Πρεπει να τον τρελανα που δεν ελεγα απο περιεργια να ανοιξω ενα μηνυμα να δω:)

Τωρα στο σπιτι αρχισα μεσω bluetooth να τα στελνω στο pc.Δεν προλαβαιναν να μπουν και το Norton τα διεγραφε.

Ηταν τα κατωθι αρχεια. 46i2y0b.sis esagkozmr.sis aii000ti3.sis y24sgm32.sis gs0ui21s.sis a2csu03.sis 24aymcxq.sis 0g2kqm_m.sis 6qq60ev.sis y06kymzo1.sis 71p20qc.sis _z7ogiay9.sis n_fwgy4ep.sis 93lyuyc67.sis .Ολα με μεγεθος 26,5 kb.Και η αναφορα του Norton ηταν ιος με ονομα SymbOS.Commwarrior.A

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η συσκευή του κατόχου ήταν μολυσμένη και ο ιός προσπαθούσε να στείλει τον εαυτό του σε άλλες συσκευές, χωρίς να το καταλαβαίνει ο κάτοχος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή του κατόχου ήταν μολυσμένη και ο ιός προσπαθούσε να στείλει τον εαυτό του σε άλλες συσκευές, χωρίς να το καταλαβαίνει ο κάτοχος.

Ναι δυστυχως αυτο γινοταν εν αγνοια του,καθ`οτι η αποστολη αποδοχης γινοταν σε σταθερα χρονικα διαστηματα (1 παϊδακι - 1 αποδοχη :lol:).

Τα αποτελεσματα της περιεργιας οταν λαμβανουμε μηνυμα απο αγνωστο αυτα ειναι.:shifty:

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας

 

Το ξέρω ότι το έιχα ζητήσει ξανά παλιότερα αλλά μήπως θα μπορούσε κάποιος να ξαναβάλει definition gia to symantec antivirus γιατί με αυτό που έχω εγκαταστήσει εγώ δεν κάνει update βγάζει σφάλμα και δευτερον δεν ξέρω πόσο στοιχίζει αν ξαναεγκαταστήσω το antivirus έχω σύνδεση και δεν μπορώ να το δω άμεσα πόσο χρεώθηκα σε αντίθεση με το καρτοκινητό. Εκτός αν υπάρχει κάποιο site που μπορώ να τα κατεβάζω συχνά.

 

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Δες στην σελιδα xxxxxxxxxxxxxx , εχει τα παντα! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κατεβασεις οπιο θελεις αφου κανεις προτα μια εγραφη ;)

xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλα πντως τα κινητα εκει εξω εχουν τρελαθει απο ιους!!! Καθε φορα που παω καπου ολο κ καποιος ιος προσπαθει να ερθει....Και κατα 99% ειναι ο comwarrior!!!Ολοι το χουν κολλησει πια???? Πριν απο καμια βδομαδα να φανταστειτε ενω ημουν εν κινησει στην Εθνικη με 100 χιλιομετρα μου ερχεται μηνυμα με ιο!!:p Το δεχτηκα οπως οδηγουσα απο περιεργεια κ μετα ειδα οτι ηταν κ παλι ο Ψομγουαρριορ....Βαλτε κανενα αντι βαιρους παιδια εκει εξω... :lol:
:tease:
Link to comment
Share on other sites

file brikes telika tipota?? an nai postarise to link giati exoyme to idio problhma!! thanks

 

Kalhmera file nikoliang

Sto sygkekrimeno site den mporesa na brw update gia to antivirus oxi oti to epsaksa eksonixisthka alla brhka pio eykola sto site tou xxxxxxxxx molis brw to link ksana 8a to postarw.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποιός? Τι σχέση έχει το antivirus του υπολογιστή?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κανεις καποιο λαθος, τα windows με οτι antivirus να βαλεις δεν γινεται να αναγνωρισουν τον ιο γιατι ειναι αλλο λογισμικο τα windows τα αναγνωριζουν διαφορετικα, πως λεμε windows και linux? Ετσι ειναι και το symbian των κινητων (s60 παντα!) μην σε ξεγελανε τα ιδια ονοματα των antivirus απο τα κινητα και τους Η/Y.

Nokia N70 Symbian OS:8.1

CPU:ARM 220,8MHz

RAM:51MB (FREE 30MB) Battery:BL-5C (900MaH) Memory:1GB (FREE 51MB) Firmware: 5.0638.3.0.1V

Link to comment
Share on other sites

erotisi.an dexteis to arxeio me ton io kai mpei sto kinito, an de to "trexeis",ginetai tipota? diladi mporo na to apodexto, na do to onoma tou otan apothikeutei sto kinito kai meta apla na to diagrapso?
Link to comment
Share on other sites

erotisi.an dexteis to arxeio me ton io kai mpei sto kinito, an de to "trexeis",ginetai tipota? diladi mporo na to apodexto, na do to onoma tou otan apothikeutei sto kinito kai meta apla na to diagrapso?

Aν δεν το κανεις εγκατασταση δεν γεινετε τιποτα ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

φιλε gianpithio εβαλα το norton με τα καινουρια updates εκανα scan αλλα δεν βρηκε τιποτα.μεχρι προτινος τον ειχα τωρα παρολο που δεν βρηκε τιποτα το norton δεν υπαρχει ο ιοσ.μαλλον με το που εγκατεστησα το προγραμμα ισως να τον απεγκατεστησε με το auto protection.τι λες εσυ?
Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε με του που κανεις εγκατασταση κολας τον ιο και ενεργοποιηται, αν το λαβεις με μπλε δοντι η με αλλο τροπο, και μεινει στα εισερχομενα δεν παθαινεις τιποτα απολυτως.

Nokia N70 Symbian OS:8.1

CPU:ARM 220,8MHz

RAM:51MB (FREE 30MB) Battery:BL-5C (900MaH) Memory:1GB (FREE 51MB) Firmware: 5.0638.3.0.1V

Link to comment
Share on other sites

Mε το auto protection οταν βρει ιο σε ρωταει αν θελεις να τον κανεις delete!

λογικα δεν εχεις τωρα τιποτα απο την στηγμη που δεν βρηκε κατι :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τον commwarrior παιδια.εβαλα το antivirus της norton που μεταξυ μας ειναι πολυ βαρυ προγραμμα.προφανως απεγκατεστησε τον ιο αλλα αποφασισα μετα αν το απεγκαταστησω απο το n70 μου και ο ιοσ εμφανιστηκε ξανα.ξερετε για ποιο λογο?

μεχρι που ειχα το προγραμμα δεν υπηρχε ιος και μετα την απεγκατασταση εμφανιστηκε ξανα Ο_ο

Link to comment
Share on other sites

Στην απεγκατάσταση δεν σε ρώτησε αν θέλεις να σβύσεις και τα αρχεία που έχει φυλαγμένα με ιο; Συνήθως όλα τα antivirus στην απεγκατάσταση σε ρωτούν, τουλάχιστον στο pc.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβληματακι...δε ξερω αν ειναι ιος η οχι...

 

Μετα τη πρωτοχρονια...οταν μου ερχεται μηνυμα δε χτυπαει το tone του μηνυματος...και δε μου το εμφανιζει στην οθονη!!

 

Πρεπει να μπω στο μενου των μηνυματων να το διαβασω!!!

 

Τι παιζει;;; Ιος;

 

Κανενα καλο anti-virus?

Link to comment
Share on other sites

Στην απεγκατάσταση δεν σε ρώτησε αν θέλεις να σβύσεις και τα αρχεία που έχει φυλαγμένα με ιο; Συνήθως όλα τα antivirus στην απεγκατάσταση σε ρωτούν, τουλάχιστον στο pc.

 

 

φιλε sv2evs οχι δεν με ρωτησε κατι τετοιο.η αληθεια ειναι πως πριν εγκαταστησω το norton ειχα τρεξει ενα antivirus tool anticommwarrior και το οποι βρηκε 4 ιφεψτεδ αρχεια και τα απεγκατεστησε.οταν εκava scan me to norton δεν βρηκε καποιο αρχειο μολυνσμενο.και το κιν δουλευει κανονικα.οταν βγαζω το νορτον ομως μου δειχνει το μηνυμα πως ηβταν αδυνατη η αποστολη multimedia message κτλ.το παραδοξο της ολης υποθεσης ειναι πως οταν ετρξα το antivirus tool anticommwarrior ναι μεν εκανε remove τα infected αρχεια αλλα μετα το προβλημα συνεχισε να υφισταται.μαλλον παω για frmat αν και απο την εμπειρια μου ξερω πως ειναι το τελευτιαο πραγμα που πρεπει να σκεφτω.γι'αυτο αλλωστε το συζηταω μαζι σας

Link to comment
Share on other sites

Μονιμα εχω εγκατεστημενο το Disinfect v 1.00 το οποιο ελεγχει συνεχως για Commwarrior.Και δεν βλεπω και επιβαρυνση στο κινητο.Κανε μια δοκιμη και με αυτο και βλεπουμε παλι...

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το McΑfee Mοbile θα το σβησει σιγουρα, οτι υπολειματα εχουν μεινει, 100%! Πριν κανεις φορματ δοκιμασε το.

Nokia N70 Symbian OS:8.1

CPU:ARM 220,8MHz

RAM:51MB (FREE 30MB) Battery:BL-5C (900MaH) Memory:1GB (FREE 51MB) Firmware: 5.0638.3.0.1V

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...