Jump to content

Motorola RAZR i


Vercetti13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μικρό το κακό, θα προμηθευτώ ένα κοφτάκι...

 

Δεν νομίζω να σε βολέψει γιατί δεν είναι με Tray αλλά με κούμπωμα .

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 567
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να σε βολέψει γιατί δεν είναι με Tray αλλά με κούμπωμα .

 

Δεν έχω άλλη επιλογή γιατί χρησιμοποιώ multisim (sim cloning). Σε περίπτωση που δεν με βολέψει θα αγοράσω έναν καινούργιο αριθμό f2g ζητώντας microsim.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υποστηριζει class 10 32gb microsd?

 

Απ ότι έχω διαβάσει Ναι. Εγώ του έχω βάλει class 10 16gb και πάει μια χαρά

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Spirit FM light από το Google Play . Ναι ισχύει , όπως επίσης ισχύει ότι υπάρχει ένα ενοχλητικό φύσημα ενώ ακούς ραδιόφωνο που το χάνεις αν παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις. Γενικά έχει θεματάκια το Radio αλλά μην ξεχνάμε ότι σύμφωνα με την MOtorola ΔΕν έχει ραδιόφωνο το κινητό οπότε μια χαρά .

 

μηπως οντως το κινητο δεν εχει ραδιο και ακους μεσω ιντερνετ; προσεξε μη σου ερθει καμια τρελη χρεωση

Link to comment
Share on other sites

μηπως οντως το κινητο δεν εχει ραδιο και ακους μεσω ιντερνετ; προσεξε μη σου ερθει καμια τρελη χρεωση

 

Μια χαρά λειτουργεί και έχει Radio :)

 

Απλά έχει ένα ενοχλητικό φύσημα που το συνηθίζεις.

Edited by DuAl_SuN

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λειτουργεί και έχει Radio :)

 

Απλά έχει ένα ενοχλητικό φύσημα που το συνηθίζεις.

 

Λοιπόν , έχω το κινητό από την Δευτέρα και μπήκα να γράψω μερικές εντυπώσεις!!

Πρώτα απ' όλα να πω πως ΔΕΝ έχω κανένα απολύτως φύσημα στο ράδιο και μάλιστα χωρίς να πειράξω τίποτα ρυθμίσεις! Ίσα ίσα που έχω χρόνια ν' ακούσω τόσο καθαρό ήχο από κινητό, τόσο από το ράδιο, αλλά και από έργα ή βίντεο από youtube ή κάποιον player! Έβαλα 2 προγράμματα για ράδιο και το ένα όπως έγραψα παραπάνω έπαιζε καμπάνα και το άλλο μου έκανε και μένα αυτό το φύσημα που λες..., άρα προφανώς δεν είναι πρόβλημα του κινητού αλλά του app !!

Αυτό που έκανε το φύσημα είναι το Spirit FM Radio Unlocked (εννοείτε υπάρχει τσάμπα στα "μαγαζάκια") και αυτό που μου δούλεψε ρολόι είναι το FMRadio_fixed που είναι και δωρεάν !! Φίλε DuAl_SuN, βάλε το fixed apk και θα δεις πως δεν θα έχει κανένα πρόβλημα!:)

Για το κινητό τώρα! Θα μιλήσω σε σχέση με το Motorola RAZR XT910 maxx που είχα πριν (αλλά και με το iPhone 4 και 4s) !! Λοιπόν σε σχέση με το Μοτορόλα, ΚΑΜΙΑ σχέση και φαντάζομαι και με το XT910 μιας και η μόνη διαφορά με το MAXX είναι η μπαταρία!! Πρώτα απ' όλα το μέγεθος! To moto i είναι σαφώς μικρότερο και "κάθετε" τέλεια στο χέρι! Είναι σχεδόν ίδιο σε μέγεθος με το iPhone 5 (δείτε εδώ!) αλλά εννοείτε με μεγαλύτερη οθόνη μιας και είναι τέλεια τοποθετημένη για να πιάνει όλο το κινητό χωρίς να έχει μεγάλα άσκοπα κενά!

Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και ελαφρύ και χαλαρά είναι συγκρίσιμο σε ποιότητα με τα iPhone! Πάει "σφαίρα" σε ότι και αν του κάνεις, από τα μενού, μέχρι και το σετάρισμα και άνοιγμα εφαρμογών και παιχνιδιών! Αν τα XT910 έτρεχαν με 6 (με κλίμακα από 0-10) , αυτό τρέχει με 9 σε ότι και αν το βάλεις να κάνεις! Είναι η πρώτη φορά που ενθουσιάζομαι με την ταχύτητα ενώς android κινητού, τι να πω , μπορεί να φταίει και ο Intel που έχει και του έχει δώσει αυτή την ώθηση σε σχέση με τα άλλα!!

Από τις 30 εφαρμογές και παιχνίδια που πρόλαβα να δοκιμάσω, 2-3 δεν ήταν συμβατά με τον intel , οπότε μικρό το κακό και εννοείτε ΌΛΑ τρέχουν άνετα χωρίς κολλήματα!! Η μπαταρία είναι βράχος και άνετα βγάζει μια μέρα σκληρής χρήσης και εννοείτε αυτό από μόνο του αποτελεί ένα σημαντικό λόγο για να πάρει κάποιος ένα κινητό! Με μέτρια χρήση, θα βγάλει άνετα 2 μέρες, μπορεί και 3!! Δεν ζεσταίνεται πολύ μετά από πολύωρη χρήση , ακόμα και με βαριές εφαρμογές/παιχνίδια!

 

Ένα πράγμα που στο XT910 με είχε ξενερώσει πολύ ήταν η ποιότητα βίντεο από την κάμερα μιας και έκανε συνέχει focus και γενικά σε συνθήκες μέτριου φωτισμού ήταν πολύ χάλια! Στο i , ΔΕΝ υπάρχει αυτό το πρόβλημα και το focus λειτουργεί αστραπιαία και μόνο εκεί που χρειάζεται! Εντάξει, δεν είναι και τέλειο σε ποιότητα μιας και σε μέτριο/χαμηλό φωτισμό χάνει λίγο σε ποιότητα, αλλά όχι κάτι τραγικό!! Το ΒΑΣΙΚΟ είναι πως το focus λειτουργεί άψογα!! Τα βίντεο σε εξωτερικό περιβάλλον είναι φανταστικά και το μόνο μικρό μείον είναι τα χρώματα που θα ήθελα να ήταν πιο έντονα (ούτε αυτό δεν είναι τραγικό και ίσως θα λυθεί με κάποιο app από το market) ή έστω και με τις ρυθμίσεις της κάμερας που ακόμα δεν βρήκα χρόνο ν' ασχοληθώ παραπάνω!

Η ποιότητα της οθόνης, παρ' όλο που δεν είναι Full HD ή ρετίνα και τέτοια, είναι φανταστική! Πολύ ωραία χρώματα και η ποιότητα του μαύρο εξίσου καλή! Με το που φορτώσετε ένα HD βίντεο θα καταλάβετε τι εννοώ, μιας και είναι σκέτη απόλαυση! Μάλιστα πιάνει ΌΛΗ την οθόνη, ακόμα και τα 3 πλήκτρα του κινητού που σε όλες τις άλλες χρήσης απλά .... τρώνε λίγο από την οθόνη!:p Αν βάλετε κάποιον youtube downloader και κατεβάσετε full hd βίντεο, ή του περάσετε HD έργα, θα ευχαριστηθείτε τόσο την οθόνη που δεν θα ξεκολλάτε από πάνω της! Όπως επίσης απόλαυση είναι και η πλοήγηση στο ίντερνετ μιας και όλα πάνε γρήγορα/ομαλά χωρίς κολλήματα!

(* Δεν βρήκα τρόπο να βάλω κάποιον flash codec/ αν και διάβασα στο XDA πως είναι κοντά τα τσακάλια να δώσουν μια έκδοση που να υποστηρίζει τον intel ! Έβαλα όμως τον Puffin Web Browser v2.3.7113 από το market που έχει ενσωματωμένο τον player και απ΄ότι είδα παίζει μια χαρά τα flash videos - στο mega tv web για παράδειγμα!)

Ένα μείον που μπορώ να πω για την οθόνη, είναι μια πολύ μικρή (όχι τραγικό) κιτρινίλα που έχει η οθόνη , ΜΟΝΟ όταν το φόντο είναι άσπρο! Προφανώς είναι λόγω της τεχνολογίας της / Super AMOLED Advanced μιας και στο προηγούμενο moto που είχα ήταν ακριβώς έτσι!

ΔΕΝ φαίνεται σε καμιά άλλη λειτουργία του κινητού, παρά μόνο στην πλοήγηση!

 

Ένα άλλο πράγμα που προσέχω σε κινητό (βασικό πολύ για μένα) είναι η εμβέλεια του wifi! Ε λοιπόν το i μ' εξέπληξε και σ΄αυτό μιας ήταν τόσο δυνατό που ομολογώ είναι λίγο καλύτερο από το iPad 4 που έχω , αλλά και σε σχέση με τα προηγούμενα iPhone που είχα! Πραγματικά δεν το περίμενα αυτό! Επίσης δεν ξεσυνδέεται συνεχώς όπως μου έκανε το προηγούμενο moto ! Έβαλα και το speedtest και οι μετρήσεις ήταν πολύ καλές ακόμα και από μεγάλη απόσταση από το ρούτερ!

Το Gps είναι εξίσου καλό , μιας και βρίσκει δορυφόρο αρκετά γρήγορα και το περίεργο που είδα χθες που έβαλα το Navigon είναι ότι βρήκε δορυφόρο μέσα στο σπίτι μου και μάλιστα έκοβα βόλτες μέσα και έπιανε σήμα κανονικά!

3G και wifi hotspot δεν δοκίμασα ακόμα!

 

Γενικά μπορώ να πω άνετα πως είναι μέσα στα καλύτερα κινητά που έχουν πέσει στα χέρια μου! ΕΛΠΙΖΩ να μην μου βγάλει κάποιο κουσούρι, γιατί θέλω να το κρατήσω το άτιμο!:) Περισσότερα σε λίγες μέρες!!

 

EDIT !!!!!!!!

 

Μόλις βγήκε OTA update (57.5 MB) που διορθώνει / προσθέτει τα εξής :

 

New option for the external camera button, which will now be long pressed to bring up the phone from sleep. Thereby preventing inadvertent pressing by the user.

Improved HDR (High Dynamic Range) help messages. Adding EXIF ​​GPS information to photos.

Google security updates: The latest Google security updates installed.

The diversity antenna is set: This is the number of interrupted calls, the data throughput is reduced and improved in areas with moderate or poor coverage. Improvement of the call setup and voice calls: As at the beginning of a call that less audio data is lost. Java engine runs faster on the browser (as measured by Quadrant and SunSpider benchmarks for data points).

Preloaded Google applications are updated to the latest versions.

Google Chrome is installed.

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το αγορασα κ γω κ ειμαι παρα πολυ εντυπωσιασμενος. Ειναι τρομερα γρηγορο!!! Οσο το εξερευνω τοσο πιο πολυ μαρεσει!
Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις αγορασα το Motorola razr i και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. ομως εχω ενα σημαντικο προβλημα. Στελνω μηνυματα (με ελληνικους χαρακτηρες) και δε φαινονται καποια γραμματα στο κινητο που στελνω. το δοκιμασα να στειλω και σε αλλον και παλι τα ιδια. Δε φαινονται καποια γραμματα. τι κουλο ειναι αυτο?

 

Παιδια μολις αγορασα το Motorola razr i και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. ομως εχω ενα σημαντικο προβλημα. Στελνω μηνυματα (με ελληνικους χαρακτηρες) και δε φαινονται καποια γραμματα στο κινητο που στελνω. το δοκιμασα να στειλω και σε αλλον και παλι τα ιδια. Δε φαινονται καποια γραμματα. τι κουλο ειναι αυτο?

 

ενταξει παιδια τοφτιαξα.στις ρυθμισεις μηνυματων ειχε 8bit και 16bit. ηταν by default στο 8.τοβαλα μετα στο 16 και ολα καλα.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όμως περιορίζεις το μήκος των μηνυμάτων σου στους 70 χαρακτήρες, σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όμως περιορίζεις το μήκος των μηνυμάτων σου στους 70 χαρακτήρες, σωστά;

 

Έτσι ακριβώς ;)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδώ και λίγες μέρες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Προς το παρόν το χρησιμοποιώ με μια φ2γ μικροσιμ και περιμένω να μου έρθει το κοφτάκι για να κόψω την κανονική μου σιμ. Μήπως κάποιος απο σας το χρησιμοποιεί με κομμένη σιμ να μου πεί αν έχει πρόβλημα στο βάλε βγάλε; Edited by mythos_bt
Link to comment
Share on other sites

Εχετε προσέξει καθόλου κιτρινιλες στην οθόνη του?η τιποτα αλλο παράξενο

Φαίνονται pixels?

Μου αρέσει αλλα περιμένω να πέσει η τιμη γιατι ειναι αδικαιολόγητα ακριβό

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ταξιδιώτη , νομίζω πως γύρω στο 400ρικο που έχει , είναι μια χαρά η τιμή!

Αν σκεφτείς πόσο έχει το iPhone 5 και τι προσφέρει και μετά δεις αυτό το μπιμπελό και το πιάσεις στα χέρια σου και το ανοίξεις, τότε θα καταλάβεις τι εννοώ! Προσωπικά, όσοι το έχουν δει το δικό μου από κοντά, έχουν τρελαθεί και με ρωτάνε από που και πόσο και τέτοια!

Για κιτρινίλες, δεν θα έλεγα πως έχει ..., απλά όπως έγραψα στις εντυπώσεις παραπάνω .., έχει γενικά ένα κίτρινο τόνο σε όλη την οθόνη που φαίνεται ΜΟΝΟ όταν είναι ολόλευκο το φόντο, αλλά και πάλι ΔΕΝ είναι τόσο έντονο που να προβληματίζει!

Το μόνο αρνητικό για μένα είναι η μικρή μνήμη που αφήνει στον χρήστη για εφαρμογές/παιχνίδια , αν και εδώ που τα λέμε στο android τα αρχεία αυτά δεν είναι σαν του iPhone που είναι υπερβολικά μεγάλα! Εγώ του έχω βάλει ως τώρα πάνω από 50 εφαρμογές και έχω ακόμα αρκετό χώρο!

Επίσης κάπου διάβασα πως σε ένα μήνα περίπου θα έρθει και η μεγάλη αναβάθμιση σε Jelly Bean που σίγουρα θα του δώσει παραπάνω ώθηση! (Αν και ήδη είναι... τουρμπάτο!!)

Σε καμιά περίπτωση δεν μετάνιωσα που το πήρα και σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειτε να μπει σε αγγελία για αρκετό καιρό!!:)

Υ.γ. ταξιδιώτη.., αν σε βγάλει ο δρόμος από Χανιά, στείλε μου μήνυμα να βρεθούμε για να το δεις από κοντά! Στο λέω για να μην το πάρεις και μετά το βάλεις σε αγγελία !! Είσαι και τρελά απαιτητικός πανάθεμα σε!!!:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

πληκτρολόγιο ελληνικό κατά τα γνωστά δεν έχει και κατεβάζουμε από google play?

Επίσης γίνεται φαντάζομαι να έχεις english menu και γλώσσα εισαγωγής ελληνικά - αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

πληκτρολόγιο ελληνικό κατά τα γνωστά δεν έχει και κατεβάζουμε από google play?

Επίσης γίνεται φαντάζομαι να έχεις english menu και γλώσσα εισαγωγής ελληνικά - αγγλικά

 

E φυσικά. Android είναι το κινητό και λειτουργεί όπως όλα τα άλλα Android. :ninja:

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βοηθειστε με καποιος με τα μνματα.στο 16βιτ ειναι τελεια. Στο 8βιτ ομως σαυτον που παει το μηνυμα λειπουν γραμματα. Βοηθεια πλιζ σοσ!

Μηπως να δοκιμαζα καμια εφαρμογη για μηνυματα μπας και λυθει το προβλημα?

Edited by Hamurabi
Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το go sms.πως ξερω αν στελνει 8βιτ η 16βιτ μηνυμα? Παντως τα στελνει σε μικρα γραμματα

 

Καλημέρα

 

Σε μικρά γράμματα ΔΕΝ τα στέλνει καμία εφαρμογή αν δεν κάνω λάθος. Κατέβασε το handsent sms και ενεργοποίησε την υποστήριξη για Ελληνική γλώσσα στο κείμενο των μηνυμάτων και θα μπορείς να στέλνεις κανονικά μηνύματα με ελληνικούς χαρακτήρες / 160 μέσω του Handsent.

 

Αυτό συμβαίνει σε ΟΛΑ τα Android που ΔΕΝ έχουν firmware τροποποιημένο για την Ελλάδα . Και το Razr I ΔΕΝ έχει τέτοιο firmware γιατί ΔΕΝ έχει κυκλοφορήσει για Ελλάδα ή Βαλκάνια ακόμα (και πιθανόν δεν πρόκειται).

 

Είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να τρελαίνεστε, ενώ θα έπρεπε να το περιμένετε αφού αγοράζετε κινητό από το εξωτερικό.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

με το GoSMS εγκατεστησα τα ελληνικα και τα επελεξα. χρειαζεται να κανω κατι αλλο?

 

κατι ακομα,οταν το συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου δεν βρισκω πως να το βγαλω μετα με ασφαλη τροπο και απλα τραβαω το καλωδιο. help?

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

με το GoSMS εγκατεστησα τα ελληνικα και τα επελεξα. χρειαζεται να κανω κατι αλλο?

 

κατι ακομα,οταν το συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου δεν βρισκω πως να το βγαλω μετα με ασφαλη τροπο και απλα τραβαω το καλωδιο. help?

 

settings-ρυθμίσεις αποστολής-ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις (τικ)

υποστηριζόμενες γλώσσες-λειτουργία ελληνικών sms

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...