Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ TIS WIFI ΚΑΡΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

O OTE μαλλον ερχεται λιγο ακριβος! :)

 

Με 10,71 € το μηνα εχεις 600 λεπτα για αστικα στην Cosmoline με χρεωση ανα δευτερολεπτο απο το πρωτο δευτερολεπτο ενω αν θες και υπεραστικα βαζεις το my greece favourites με 3,27 € το μηνα και ετσι μετατρεπεις τα υπεραστικα σου σε αστικα.

Συνολο δηλαδη 13,98 € (οι χρεωσεις που αναφερω ειναι με ΦΠΑ) σε αντιθεση με τον ΟΤΕ που χρεωνει τα 600 λεπτα με 17 € ενω εχει και βημα χρεωσης ανα λεπτο και στα αστικα!!!

 

Επισης οταν τελειωσει ο δωρεαν χρονος θα χρεωνεσαι τις αστικες με 0,0268 € τις καθημερινες και 0,0256 € τα Σ/Κ και τις αργιες

ενω τις υπεραστικες αφου εχεις το my greece favourites θα συνεχισεις να τις χρεωνεσαι ως αστικες.

Στον ΟΤΕ οι χρεωσεις ειναι πολυ πιο υψηλες!

 

Τελος, στην CL υπαρχουν και μικροτερα ή μεγαλυτερα πακετα αναλογα με τις αναγκες του καθενος (90 - 120 - 150 - 240 - 480 - 600 - 1200) και φυσικα παγια μικροτερα απο τα αντοιστοιχα του ΟΤΕ. :)

 

Ελπιζω να μην την πατησουν πολλοι γιατι ακουω πολλα κουφα στο τηλεφωνο καθε μερα! π.χ. οτι στα 720 λεπτα του ΟΤΕ περιλαμβανονται και οι κλησεις προς κινητα!!! :hypno:

Link to comment
Share on other sites

venividivici:

Επισημασμένο θέμα πάνω πάνω

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση

Ψάχνε λίγο πρώτα πριν ανοίγεις νέα θέματα..

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΣΥΝΔΕΘΕΙ ΜΕ ΤΟ MODEM ΤΗΣ DSL ΓΡΑΜΜΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΥΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΗΛ?ΤΟ ΤΗΛ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ VOIP ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΕ? ΤΟ MODEM ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΧΕΙ 2ΘΥΡΕΣ(1USB+1ETHERNET).

ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΑΝ ΤΟ ΤΗΛ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΕ VOIP ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΤΗΛ ΓΡΑΜΜΗ

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ 42Ε το διμυνο με εξαμηνη δευσμεση.η συνδεση γινεται αυτοματα αοριστου χρονου. μιλαω για 1024κ τα τελη συνδεσης δωρεαν
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Τι προσφορα ειναι αυτη; Τα τελη του 1024/256 ειναι 47,5€ το μηνα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Ti lete re paidia egw evala connx thn paraskeyio den m eipan kati tetoio evala 384 me 22,50 ton mina mipws kanete kapoio lathos?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ...ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΜ ΑΔΣΛ ΤΗΣ ΦΟΡΤΗΝΕΤ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΠΡΙΖΑ*ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ*.ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ 117 ΕΥΡΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΔΣΛ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΠΡΙΖΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΜ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΤΙΜΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΠΡΙΖΑ ΙΔΙΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΟΝΤΕΜ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΙΜΗ

'ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΙΔΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ

ΚΑΘΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΜ ¨ΣΚΕΤΟ¨

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Στο συγκεκριμένο topic προτείνω, όσοι τηλεφωνούμε μέσω ip, να δώσουμε τον συνδυασμό softphone, provider και tellbox (όσοι χρησιμοποιούν) που θεωρούμε ότι αποδίδει πιο ποιοτικά τηλεφωνήματα.

 

Προσωπικά, θεωρώ καλύτερο πρόγραμμα το sjphone. Όσο για provider, χρησιμοποιώ i-call και θεωρώ την ποιότητα που εξασφαλίζει σχετικά μέτρια.

I tell you to enjoy life, I wish I could but it's too late
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πάρεις 500 μόντεμ και όχι ένα μόντεμ/ρούτερ και δύο wireless adapters για τα pc σου (αν είναι και καινούργια laptop πολύ πιθανό να τα έχουν ήδη πάνω)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω δεν ειναι ρουτερ;

τι ειναι το ρουτερ-σορρυ για την ασχετοσνη-;

και το αλλο που ειπεσ τι ειναι;

γινετε να βαλω ενα διπλο στο ιδη μοντεμ και να βαλω δυο καλωδια;

θα ηθελα να μου αναφερετε και κοστος για οτι μου προτινετε περιπου δλδ

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι δυνατή η ταυτόχρονη χρήση 2 ή περισσότερων ADSL Modems/routers σε μία τηλεφωνική γραμμή. Για να μοιράσεις την σύνδεση σε 2 ή περισσότερους υπολογιστές μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ενσύρματο ή ασύρματο router, το οποίο θα συνδυάσεις με κάρτες δικτύου ή ασύρματες κάρτες Wi-Fi αντίστοιχα.

Όπως λέει και ο DesertSMisSRain, αν είναι laptops είναι πολύ πιθανό να έχουν ήδη ασύρματες κάρτες (και σχεδόν σίγουρο ότι έχουν κάρτα δικτύου). Αρχικά κοίταξε τι δυνατότητες έχει το modem που δίνει η Forthnet, μπορεί να σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

@ ibaxevan: έχει δώσει 117 ευρώ οπότε μάλλον δεν έχει πάρει το plus της forthnet με το router/modem της Linksys...

 

@ momomo, για να μην μπερδευτείς με κάρτες δικτύου/κάρτες WiFi...να στο πω απλά. Το πακέτο που πήρες έχει μέσα ένα modem. Με αυτό μπορείς να συνδέσεις τον υπολογιστή σου στο δίκτυο. Αν θες συνδέσεις και δεύτερο pc πρέπει να πάρεις κάρτες δικτύου και για τα δύο και ένα router, που είναι το μηχάνημα στο οποίο ουσιαστικά έρχονται και "ενώνονται" τα δύο μηχανήματα με την τηλεφωνική μπρίζα.Αυτό διαμοιράζει το ιντερνετ. Απλό ρούτερ (δηλαδή όχι ασύρματο) είναι εκείνο στο οποίο συνδέεις ένας συγκεκριμένος αριθμό υπολογιστών ταυτόχρονα στο ίντερνετ με χρήση τηλεφωνικών καλωδίων. Για αυτό θέλεις απλές κάρτες δικτύου.

 

Ασύρματο ρούτερ είναι αυτό που σου επιτρέπει να μπαίνεις εσύ και άλλοι χρήστες ταυτόχρονα στο ίντερνετ, χωρίς καλώδια. Για αυτό χρειάζεσαι ασύρματες κάρτες δικτύου πάνω στο pc σου.

 

Οι κάρτες αυτές (για απλό ή ασύρματο δίκτυο) κυκλοφορούν σε μορφή που "κουμπώνουν" στο πίσω μέρος του υπολογιστή (PCI κάρτες) και κυκλοφορούν και σε USB sticks αλλά και σε PCMCIA μορφή για laptop

 

Για τιμές ρίξε μια ματιά στα μαγαζία.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Στο συγκεκριμένο topic προτείνω, όσοι τηλεφωνούμε μέσω ip, να δώσουμε τον συνδυασμό softphone, provider και tellbox (όσοι χρησιμοποιούν) που θεωρούμε ότι αποδίδει πιο ποιοτικά τηλεφωνήματα.

 

Προσωπικά, θεωρώ καλύτερο πρόγραμμα το sjphone. Όσο για provider, χρησιμοποιώ i-call και θεωρώ την ποιότητα που εξασφαλίζει σχετικά μέτρια.

i-call και εδώ, με αριθμό 211 και ως εξοπλισμό το ATA Linksys PAP2. Έχω βάλει πάνω ένα ασύρματο που αγόρασα με 29 ευρώ ακριβώς για αυτό τον σκοπό. Ποιότητα άψογη. Τόσο καιρό το χρησιμοποιούσα με adsl 512/128 και τώρα με adsl 1024/256 . Αν κατεβάζω και δεν το σκίζω (όπως τώρα που κατεβαίνουν 4 torrents ταυτόχρονα και κατεβάζει συνολικά με 110-112) , δηλαδή είμαι στα 55-60, μιλάω άνετα. Τώρα που η γραμμή δουλεύει στο φουλ δεν μπορώ να μιλήσω και είναι λογικό (φουλ download και upload με 15. στο upload έχω βάλει όριο από το bitcomet γιατί αν το αφήσω στο φουλ σέρνεται στο σερφάρισμα) . Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το i-call, και ειδικά με το 211.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει τι παροχο να βαλω ?

 

επισης θελω κ μια φθηνη dsl για την δουλεια αλλα δεν θελω να μπω σε εξοδα για μοντεμ κτλ. η γραμμη στη δουλεια ειναι ηδη isdn τι πρεπει να κανω? υπαρχει καποιο πακετο που να σοιυ τα δινει ολα κ να τελειωνω ? Plug n play να το πουμε......?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες. Θέλω να βάλω adsl αλλά έχω 2 προβλήματα:

1) Μενω σε άλλο όροφο από γονείς και έχουμε την ίδια γραμμή. Τι θα κάνω με τον

splitter? Αν το τηλ των γονιών μου είναι στην πρίζα μόνο του και το καλώδιο του

modem μου σε άλλη όταν θα μπαίνω θα μπορούν να χρησιμοποιούν το τηλέφωνο???

2) Μάλλον είμαι σε μια εταιρία εκτός του ΟΤΕ. Μπορώ να βάλλω adsl??? Αν είναι

εταιρία του ΟΤΕ???

ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...