Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ALTEC TELECOMS δυστυχώς από 15/03/2006 ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ άλλαξε το ωράριο μέσα στο οποίο οι υπεραστικές κλήσεις χρεώνονται ως αστικές.

Από 20:00 - 08:00 τις καθημερινές το έκανε 22:00 - 08:00.

Σήμερα πήρα στα χέρια μου το λογαριασμό Μαρτίου και δεν πίστευα στα μάτια μου!

Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Το ωραίο είναι ότι στις ανακοινώσεις αναφέρει το τιμολόγιο της 07/07/2005 με 20:00-08:00

http://www.altectelecoms.gr/viewer.asp?rec=155

ενώ στον τιμοκατάλογο της υπηρεσίας (με έναρξη 06/07/2005!) κάποιος πονηρά άλλαξε το 20:00 - 08:00 σε 22:00 -08:00

http://www.altectelecoms.gr/pop-prices-telephony.asp

 

Κρίμα, γιατί το συγκεκριμένο σημείο ήταν το μόνο στο οποίο υπερείχε η Altec.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!

 

Έχω εδώ και 1,5 χρόνο περίπου dsl γραμμή από τον ΟΤΕ και συνδρομή στη Forthnet σε ταχύτητα 384kbps. To κόστος ανά μήνα είναι 18,92€ για το πάγιο του ΟΤΕ συν τη συνδρομή της forthnet (με την τελευταία ανανέωση) περίπου 11€. Σύνολο μέσες άκρες 30€. Βλέπω ότι αντίστοιχα η υπηρεσία 1Bill της forthnet (πάγιο συν συνδρομή) κοστίζει 19,50€ / μήνα, δηλαδή κέρδος 10€ (όλες οι τιμές είναι με ΦΠΑ). Αυτή τη στιγμή μάλιστα τρέχει μια προσφορά και δε σε χρεώνουν και τέλος ενεργοποίησης γραμμής.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να φύγει από τον ΟΤΕ και να τρέξει κάποιο τέτοιο πακέτο; (νομίζω ότι και η HOL έχει κάτι τέτοιο αντίστοιχο)

 

Εξοπλισμός προφανώς υπάρχει: Alcatel Speedtouch 530i και DLink 624 airplus XtremeG ασύρματο router. Δεν φαντάζομαι να παίζουν ζητήματα ασυμβατότητας. Ε;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν παίζει καμιά ασυμβατότητα όπως λες, γιατί η γραμμή δεν έχει τίποτα διαφορετικό από αυτή που έχεις και τώρα.

Δηλαδή και η γραμμή που θα σου δώσει η forthnet πάλι του ΟΤΕ είναι απλά την νοικιάζει σε τιμή χονδρικής και έτσι πετυχαινει καλύτερες τιμές.

 

Τα θετικά της υπόθεσης είναι: πληρώνεις ένα λογαριασμό στην forthnet που περιλαμβάνει και την συνδρομή + τα πάγια του ΟΤΕ. Δηλαδή ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΜΕΝΑ::)

 

Τα αρνητικά:

1) H κυριότητα της γραμμής ανήκει στην forthnet και όχι σε εσένα.

2) Για τεχνικό πρόβλημα της γραμμής απευθύνεσαι στην forthnet και όχι στον ΟΤΕ αφού δεν είσαι ο κάτοχος της γραμμής και άρα προφανώς δεν σε ξέρει..

;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!

 

Έχω εδώ και 1,5 χρόνο περίπου dsl γραμμή από τον ΟΤΕ και συνδρομή στη Forthnet σε ταχύτητα 384kbps. To κόστος ανά μήνα είναι 18,92€ για το πάγιο του ΟΤΕ συν τη συνδρομή της forthnet (με την τελευταία ανανέωση) περίπου 11€. Σύνολο μέσες άκρες 30€. Βλέπω ότι αντίστοιχα η υπηρεσία 1Bill της forthnet (πάγιο συν συνδρομή) κοστίζει 19,50€ / μήνα, δηλαδή κέρδος 10€ (όλες οι τιμές είναι με ΦΠΑ). Αυτή τη στιγμή μάλιστα τρέχει μια προσφορά και δε σε χρεώνουν και τέλος ενεργοποίησης γραμμής.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να φύγει από τον ΟΤΕ και να τρέξει κάποιο τέτοιο πακέτο; (νομίζω ότι και η HOL έχει κάτι τέτοιο αντίστοιχο)

 

Εξοπλισμός προφανώς υπάρχει: Alcatel Speedtouch 530i και DLink 624 airplus XtremeG ασύρματο router. Δεν φαντάζομαι να παίζουν ζητήματα ασυμβατότητας. Ε;

 

Ευχαριστώ

Αν είσαι απόλυτα ικανοποιημένος από τη 4νετ, και δε το θεωρείς πιθανό να θελήσεις να αλλάξεις στο μέλλον, τότε το 1bill σε καρασυμφέρει.

Πρέπει όμως να διακόψεις την τωρινή σου γραμμή από τον ΟΤΕ για να μπεις στο 1bill...

Αν αποφασίσεις να το κάνεις, συνιστώ το ADSL in-a-box, κι ας έχεις ήδη καλύτερο modem, γιατί είναι πολύ πιο οικονομικό (και θα σου μείνει και το Crypto για καβάτζα).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Για να το κάνεις 1Bill πρέπει να διακόψεις την τωρινή σου γραμμή και να τα κάνεις όλα από την αρχή (όπως είπε και ο lewton). Αυτή τη στιγμή τα ports είναι αρκετά δυσέυρετα οπότε μπορεί να βρεθείς κανα 2μηνο στον αέρα να περιμένεις... Πάντως αυτό που προτείνει ο ΟΤΕ ειναι να πας Οτενετ με την ήδη υπάρχουσα γραμμή οπόυ και πάλι βγαίνεις κερδισμένος αν και είναι λίγο ακριβότερα από 4νετ!
Link to comment
Share on other sites

Με το συνδυασμό ΟΤΕnet και Forthnet είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τα μόνα προβλήματα που είχα από τότε που την έβαλα (φθινόπωρο 2004) ήταν 2 διακοπές για 1-3 μέρες από αναβαθμίσεις στον κόμβο του ΟΤΕ. Και με την ταχύτητα ποτέ δεν είχα διακυμάνσεις. Υποθέτω ότι πρέπει να είμαι από τους λίγους που δεν έχουν παράπονα με το DSL. :X Ωστόσο δε θα με χάλαγε αν γλίτωνα ένα 30% σε αυτά που πληρώνω κάθε μήνα. Anyway, με δεδομένο ότι ο arish έχει δίκιο (και στην περιοχή μου η Forthnet δεν έχει καν ανοιχτές πόρτες για ISDN) μάλλον θα περιμένω μέχρι το καλοκαίρι που λήγει η συνδρομή του provider και θα ρωτήσω στην OTEnet αν γίνεται να μπω στο onDSL (είναι το αντίστοιχο του 1Bill αν κατάλαβα καλά :confused: ) ήρεμα κι απλά χωρίς πολλές διαδικασίες και απενεργοποιήσεις της υφιστάμενης γραμμής. :)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πάρα πολύ απλά να συνεννοηθείς με τη forthnet για να διακόψεις το ADSL του ΟΤΕ πριν φύγεις για διακοπές και να τους αφήσεις νέα αίτηση για να προωθηθεί μέχρι να επιστρέψεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

μπορω πριν τα τηλεφωνα να εχω μια διακλαδωση

και στο ενα ακρο να βαλω ενα φιλτρο για ολα τα τηλεφωνα

και στο αλλο ακρο να βαλω το μοντεμ μου;

 

 

ναι.ενα ανταπτορακι 2 εξοδων στη κεντρικη μπριζα οπου η μια εξοδος θα πηγαινει το μοντεμ και η αλλη στο φιλτρο στο οποιο συνδεονται με ανταπτορακια οσα τηλεφωνα θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο καιρο φωναζω πως πρεπει να κραταμε τη κυριοτητα της γραμμης μας για να μπορουμε να εκμεταλευομαστε προσφορες, αλλα εχω αρχισει να εχω δευτερες σκεψεις... Ειναι μεγαλη η διαφορα δυστυχως....

 

Η συνδρομη μου με 4νετ ληγει το καλοκαιρι... Ισως κανω ενα brake διακοπων απο το DSL γενικοτερα για τους μηνες αυτους και μετα βλεπουμε.... 30% ειναι διαφορα....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Τοσο καιρο φωναζω πως πρεπει να κραταμε τη κυριοτητα της γραμμης μας για να μπορουμε να εκμεταλευομαστε προσφορες, αλλα εχω αρχισει να εχω δευτερες σκεψεις... Ειναι μεγαλη η διαφορα δυστυχως....

 

Η συνδρομη μου με 4νετ ληγει το καλοκαιρι... Ισως κανω ενα brake διακοπων απο το DSL γενικοτερα για τους μηνες αυτους και μετα βλεπουμε.... 30% ειναι διαφορα....

 

Κι εγώ αυτό φώναζα παλιά, πλέον βλέπω ότι ένα οικονομικό πακετάκι με ετήσια δέσμευση στο 1mbit είναι αχτύπητο.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Χρηστο, αλλα τελικα αγορασα splitter...

 

το θεμα ειναι οτι αν του συνδεσω την πριζα και το τηλεφωνο

(δλδ οχι το μοντεμ μιας και δεν εχω ακομα)

με οποιοδηποτε τροπο ακομα και αναποδα, ακομα και στην εξοδο για μοντεμ

εξακολουθω να παιρνω τηλεφονα!

 

μπας και ειναι χαλασμενο το σπλιτερ;

δεν θα επρεπε αν βαζω το τηλεφωνο στην εξοδο του μοντεμ να μην δουλευει;

 

ή απλα μολις βαλω και το μοντεμ θα δουλευει φυσιολογικα;

Link to comment
Share on other sites

εχω το πακετο σπαρκνετ booster pack 384/128 θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο εχει χρονοχρεωση ή ογκοχρεωση΄΄:cry: :cry:

 

 

Οχι δεν εχει................αλλα τωρα ποια καπουτ SPARKNET:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα στα χερια μου ενα soho της cisco σε isdn γραμμη και θελω να συνδεθω στην otenet.Ξερει κανεις να με βοηθησει στις ρυθμισεις που χρειαζονται γιατι δεν βρισκω ακρη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα (καλημέρα) σε όλους.

Συνήθως δεν φτιάχνω θέματα γιατι πιστεύω οτι οποιος ψάχνει βρίσκει.

Αυτή τη φορά όμως εχω σοβαρό πρόβλημα χρόνου.

Ψάχνω απο την τρίτη 25/04 αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε.

Ειμαι σε γραφείο 15 ατόμων. Έχουμε σερβερ με suse10 και samba (εννοείται και adsl). To παλιό router jetspeed 520i εμεινε στην ακρη(λόγω καινουριων γραφείων) και βάλαμε cisco 870 μέχρι που του πετάξαμε τα μάτια (ο καραγκίοζης που το έστησε έβαλε encrypted password και μετά δεν το θυμόταν) . Οπότε ξαναβάλαμε 520ι.Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορούμε να το ρυθμίσουμε για vpn (εισερχόμενες). Οταν κάνουμε portforward στον σερβερ (μέσω nat rule entry) κανένα pc δεν έχει internet (και φυσικά vpn). Ξέρω οτι υποστηρίζει (το 520ι) γιατί στο παλιό γραφείο το έκανα και δούλεψε(φυσικά δεν θυμάμαι πως).Επίσης το SUSE10-samba υποστηρίζει vpn, εξακριβωμένα δούλεψε με ενος φίλου απο το σπίτι μου στο σπίτι του(εχουμε και δυο dsl αλλα αυτός έχει άλλο router που το κάνει ρόμπα)

εδω http://www.intracom.gr/helpdesks/jetspeed/faqs_en.htm

λέει ''For information and related instructions please consult the pdf file: «NAT 520»."

που μπορω να βρω αυτό το ριμάδι το pdf?

Η port για vpn ειναι η 1723 σωστά?

εχει σχέσει ποιος είναι ο dhcp server? (router or access point)

 

Συνθεση rack

jetspeed 520i to switch

switch to

one pc server

one pc διευθυντής

one pc γραμματεία

printer οκι network

access point linksys

ολα τα άλλα pc μπαίνουν ασύρματα.

 

Το vpn πρέπει να γίνει οπωσδήποτε γιατί οι συνεργάτες θέλουν να δουλεύουν το καινούριο πρόγραμμα ( που εγω επέμενα να αγοράσουμε) και από το σπίτι τους (λογαριασμοί υπάρχουν έτοιμοι στον server).

 

αν ημουν φλύαρος sorry.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

opetran@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως απ'ό,τι ξέρω οι θέσεις δεν είναι σταθερές. Δηλαδή δεν είναι πάντα στην 69 ο υπάλληλος αυτός.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σε DSL over PSTN μπορεί κάποιος να είναι στο internet και να τηλεφωνεί ταυτόχρονα???? τι άλλες διαφορές έχει το DSL over PSTN με το DSL over ISDN???

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάπου αλλού..., αλλά δεν βρήκα κάπου σαφή απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Γνωρίζει κανείς πως μπορούν να συνδυαστούν τα παραπάνω για να κάνω κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα χωρίς την χρήση του υπολογιστή:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Γνωρίζει κανείς πως μπορούν να συνδυαστούν τα παραπάνω για να κάνω κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα χωρίς την χρήση του υπολογιστή:

Ευχαριστώ

Το Μόνο που ξέρω είναι ότι θα βάλεις για server

 

το sip1.voipbuster.com

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου ειναι η εξης.

 

Αν πάρω τώρα ενα κουτί connx απο ενα κατάστημα Γερμανός πχ τώρα πχ,

μπορώ να ενεργοποιήσω τη σύνδεση

 

ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τηλεφωνική σύνδεση ΚΑΙ σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ χρονική στιγμη θέλω?

 

Πχ, αναφέρω 2 παραδείγματα

 

1)Ενεργοποιώ του χρόνου τετοια μέρα τη σύνδεση για μια τηλεφωνική γραμμή. Μπορω?

 

2)Ενεργοποιώ την σύνδεση σε 2 μήνες απο τώρα στην ηδη υπάρχουσα γραμμή μου (την οποία έχω ενεργοποιησει απο το 134 και εχω συνδρομή απο Forthnet)

 

Ο λόγος ειναι απλός. Περιμένω να λήξει η συνδρομή , κόβω τη σύνδεση απο το 134 και ενεργοποιώ ενα ConnX αλλα 2 μήνες μετά. Μπορώ? Και αυτο γιατι ας πούμε περιμενω να τελειωσει πρώτα η συνδρομή της Forthnet.

 

Επίσης. Ποσες μερες παιρνει να κοπει η DSL απο το 134 και να ενεργοποιηθεί και πάλι απο το CONNx ?

 

 

ΥΓ. Δε με ενδιαφερει αν χασω λεφτά. Πχ αν κανει τωρατο κουτι 45 ευρω και σε 6 μηνες η ενα χρόνο κανει 10. Με ενδιαφερει ναξερω απλα αν μπορω να ενεργοποιησω οποτε θελω.

Αυτά. Θενξ ....

:X
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που ρωτάς εξαρτώνται άμεσα απο τo dslam σου και τις διαθέσιμες θύρες που θα υπάρχουν (αν υπάρχουν) τη χρονική στιγμή που θα κάνεις αίτηση ενεργοποίησης. Νομίζω ότι η διακοπή γίνεται σχεδόν άμεσα. Αλλά για η ενεργοποίηση διαφέρει: αν υπάρχουν κενές θύρες γίνεται μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα αλλιώς θα περιμένεις... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Απο ότι κατάλαβα έχεις γραμμή αορίστου χρόνου απο ΟΤΕ.

Καταρχάς ΔΕΝ χρειάζεται να κόψεις τη γραμμή σου. Απλά δεσμέυσαι για ένα εξάμηνο και έχεις τις τιμές του Conn-x.

 

Προς το παρών οι τιμές αυτές (22.50/28.50/47.50 για 384/512/1024 αντίστοιχα) ισχύουν μέχρι 15/5 αλλά το κόβω να παίρνει παράταση.

 

Η διακοπή της γραμμής πραγματοποιείται σε 2-12 μέρες.

Μια καινούρια ενεργοποίηση παίρνει πάνω κάτω 10-15 μέρες.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...