Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον sigmacom

 

Θέλεις δυο 30άρες γραμμές από ΟΤΕ (ISDN-BRI) τις

 

Οι 30άρες είναι οι PRI (Primary)

Οι BRI είναι 2 καναλιών μόνο

 

Η λύση στο πρόβλημα δέν είναι με την χρήση της λειτουργίας 3way Conference αλλά με την λειτουργία announcement

Link to comment
Share on other sites

Εαν ενεργοποιείς απόκρυψη στον κεφαλικό τότε θα ισχύει και για τους msn.κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με την εκτροπή.Δεν μπορείς να έχεις εκτροπή ανα msn αλλά μόνο για τον κεφαλικό.Η απόκρυψη ισχύει και σε εναλλακτικούς.
Link to comment
Share on other sites

Γίνετε κανονικά να έχεις απόκρυψη μόνο στο MSN. Πάρε το 134 και ζήτα απόκρυψη στο νούμερο που σε ενδιαφέρει, δε χρειάζεται να τους μπερδέψεις με MSN και λοιπά που δεν καταλαβαίνουν;)

 

Αν γινει η αποκρυψη απο τον ΟΤΕ στο Β τοτε θα βγαινει παλι απορρητο οταν παιρνω μεσω 1789 απο το Β;

 

Ναι. Το κεντρικό παραμένει ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον JimBs

 

Γίνετε κανονικά να έχεις απόκρυψη μόνο στο MSN. Πάρε το 134 και ζήτα απόκρυψη στο νούμερο που σε ενδιαφέρει, δε χρειάζεται να τους μπερδέψεις με MSN και λοιπά που δεν καταλαβαίνουν;)

 

 

 

Ναι. Το κεντρικό παραμένει ως έχει.

 

 

Εμ ελα που πηρα το 134 και αναθεμα κι αν καταλαβαν,παντως δεν εκαναν τιποτα αυτο ειναι το σιγουρο :!:

Καμμια εντολη του στυλ *41# κλπ δεν παιζει για τα MSN;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε ποιές τράπεζες μπορώ να πληρώσω Forthnet και Telepassport ΧΩΡΙΣ να μου κρατήσουν προμήθεια;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

για forthnet είναι σίγουρα η nova bank...αν και σου σπάνε τα νεύρα μιας και είναι πιο αργοί και από την καθυστέρηση..:o
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση για να μου δώσουν ένα νούμερο MSN και έχω κάποιες απορίες σχετικά με το πώς θα ορίσω τα νούμερα σε κάθε θύρα του netmod.Από τον ΟΤΕ μου έδωσαν ένα φύλλο με οδηγίες το οποίο αναφέρει το **91*αριθμός# (το ίδιο γράφει και στο manual του netmod) αλλά επιπλέον λέει ότι αν θέλω να έρχεται χρέωση ξεχωριστά για κάθε νούμερο πρέπει το δεύτερο νούμερο να το ορίσω με **90*αριθμός#.

Αντίθετα, στο manual αναφέρει ότι με το **90*... ορίζεις ποιό νούμερο θα εμφανίζεται όταν καλέις από την κάθε θύρα.Τελικά μπορεί κάποιος να μου πει με 2 λόγια

α)Πώς δηλώνω το κάθε νούμερο σε κάθε θύρα

β)Στην περίπτωση που σε μια θύρα έχω ορίσει και τα 2 νούμερα, πώς επιλέγω ποιό θα εμφανίζεται όταν καλώ από αυτή την θύρα

γ)Η χρέωση έρχεται ξεχωριστά για κάθε νούμερο ή χρειάζεται να δηλώσω κάποιον κωδικό;Αν έρχεται ξεχωριστά, έρχεται με τον ίδιο λογαριασμό ή έρχονται 2 λογαριασμοί (ένας για κάθε νούμερο;)

Ελπίζω να μη σας κούρασα!

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα reset στο Netmod και δεν ξέρω ποιό πρωτόκολλο πρέπει να του ορίσω. Το Functional ή τo Keypad;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον t300

 

Έκανα reset στο Netmod και δεν ξέρω ποιό πρωτόκολλο πρέπει να του ορίσω. Το Functional ή τo Keypad;

 

 

Το keypad. Δώσε **11# από μια αναλογική θύρα.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ξερει κανεις αν μπορω να το κανω μονος μου και επιλεκτικα για καθε κληση χωρις να εμπλακει το 134;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jasonpap

 

Εαν ενεργοποιείς απόκρυψη στον κεφαλικό τότε θα ισχύει και για τους msn.κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με την εκτροπή.Δεν μπορείς να έχεις εκτροπή ανα msn αλλά μόνο για τον κεφαλικό.Η απόκρυψη ισχύει και σε εναλλακτικούς.

 

 

Με την εκτροπή δεν συμβαίνει αυτό αν ορίσεις τα msn σε κάθε αναλογική θύρα. Εγώ έχω 2 msn ( το κεντρικό και ένα που παλιά ήταν PSTN ) . Δίνεις σε κάθε αναλογική θύρα:

 

**91*xxxxxxx# ( για το πρώτο msn. όπου xxxxxxx το νούμερο χωρίς τον υπεραστικό κωδικό)

 

**92*xxxxxxx# ( για το δεύτερο msn. όπου xxxxxxx το νούμερο χωρίς τον υπεραστικό κωδικό)

 

**93*xxxxxxx# ( για το τρίτο msn. όπου xxxxxxx το νούμερο χωρίς τον υπεραστικό κωδικό)

 

Αν θέλεις να κάνεις εκτροπή στο πρώτο msn κάθε θύρας δίνεις τις παρακάτω εντολές:

 

*21*xxxxxxx# ( άμεση εκτροπή )

*61*xxxxxxx# ( εκτροπή μετά από 4-5 χτυπήματα )

*67*xxxxxxx# ( εκτροπή στην περίπτωση κατειλλημένου )

 

Αν θέλεις να κάνεις εκτροπή στο δεύτερο ή στο τρίτο msn της θύρας δίνεις τις παρακάτω εντολές:

 

*21*xxxxxxx*2 ή 3# ( άμεση εκτροπή. οι αριθμοί 2 και 3 είναι το δεύτερο ή το τρίτο msn της θύρας αντίστοιχα )

 

*61*xxxxxxx*2 ή 3# ( εκτροπή μετά από 4-5 χτυπήματα. οι αριθμοί 2 και 3 είναι το δεύτερο ή το τρίτο msn της θύρας αντίστοιχα )

 

*67*xxxxxxx*2 ή 3# ( εκτροπή στην περίπτωση κατειλλημένου. οι αριθμοί 2 και 3 είναι το δεύτερο ή το τρίτο msn της θύρας αντίστοιχα )

 

 

Όλοι αυτοί οι κωδικοί είναι καρατσεκαρισμένο ότι δουλεύουν ;)

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jasonpap

 

Στο manual του netmod υπάρχουν οι κωδικοί για κάτι τέτοιο,παραυτα τα κέντρα του ΟΤΕ δεν το επιτρέπουν

 

Με την εντολη **90*ΧΧΧΧΧΧΧ#

(οπου χχχχχ βαζεις το νουμερο που θες να εμφανιζεται οταν καλεις εσυ)

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον dimangelid

 

**91*xxxxxxx# ( για το πρώτο msn. όπου xxxxxxx το νούμερο χωρίς τον υπεραστικό κωδικό)

 

 

Νομίζω πως μετά τη νέα αριθμοδότηση πρέπει να ορίσεις το νούμερο κανονικά (μαζί με τον υπεραστικό κωδικο).

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον t300

 

Νομίζω πως μετά τη νέα αριθμοδότηση πρέπει να ορίσεις το νούμερο κανονικά (μαζί με τον υπεραστικό κωδικο).

 

 

Όχι, δεν είναι απαραίτητο. Τα msn μου τα έχω ορίσει χωρίς υπεραστικό κωδικό και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα :)

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον reddevils.gr

 

Με την εντολη **90*ΧΧΧΧΧΧΧ#

(οπου χχχχχ βαζεις το νουμερο που θες να εμφανιζεται οταν καλεις εσυ)

 

 

Τι κανει ακριβως αυτη η εντολη;Υπαρχει κατι αναλογο οταν κανω μια κληση σε καποιο να βγαινει απορρητο το νουμερο μου;

Link to comment
Share on other sites

'Εχω αποκτήσει πρόσφατα το καινουριο ΝΕΤΜΟD hardware v 50.(firmware v.3.78) Πρίν απο αυτο είχα το NETMOD

με το hardware v.20. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι τα εξής

Εχω μια ISDN τηλεφωνική συσκευή εγκατεστημένη η οποία τωρα δεν με δουλεύει, να σας πληροφορήσω οτι

το D channel δεν είναι μόνιμα αναμμένο. Απο τις αναλογικές συσκευές δεν έχω πρόβλημα δουλεύει κανονικά, και παρατήρησα

πως οταν σηκώνω μια αναλογική συσκευή και αναγκάζω να ενεργοποιηθεί το D κανάλι ,τοτε οταν σηκώννω το ISDN

δουλεύει κανονικά. Τελικά είναι πρόβλημα του νετμοντ? ή αυτο το καινούριο Νετμοντ θέλει τo D channel ενεργοποιημένο?.

Να σημειώσω όπως είπα και πριν οτι στο NETMOD v 20 δεν είχα τέτοια προβλήματα και γι αυτο με ξαφνιάζει..

 

 

Eγκατέστησα την καινούρια έκδοση του Netmod configuration Manager v 2.01 .η οποία δεν μπορούσε

να βρεί αν έχω εγκατεστημένο το ΝΕΤΜΟD στην COM1. Ενώ οταν εγκατέστησα το NCM v1.5.2 που έχετε επίσημα

και στο Site σας τοτε μου το βρήκε κανονικά το Νετmod.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gravis

 

'Εχω αποκτήσει πρόσφατα το καινουριο ΝΕΤΜΟD hardware v 50.(firmware v.3.78) Πρίν απο αυτο είχα το NETMOD

με το hardware v.20. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι τα εξής

Εχω μια ISDN τηλεφωνική συσκευή εγκατεστημένη η οποία τωρα δεν με δουλεύει, να σας πληροφορήσω οτι

το D channel δεν είναι μόνιμα αναμμένο. Απο τις αναλογικές συσκευές δεν έχω πρόβλημα δουλεύει κανονικά, και παρατήρησα

πως οταν σηκώνω μια αναλογική συσκευή και αναγκάζω να ενεργοποιηθεί το D κανάλι ,τοτε οταν σηκώννω το ISDN

δουλεύει κανονικά. Τελικά είναι πρόβλημα του νετμοντ? ή αυτο το καινούριο Νετμοντ θέλει τo D channel ενεργοποιημένο?.

Να σημειώσω όπως είπα και πριν οτι στο NETMOD v 20 δεν είχα τέτοια προβλήματα και γι αυτο με ξαφνιάζει..

 

 

Eγκατέστησα την καινούρια έκδοση του Netmod configuration Manager v 2.01 .η οποία δεν μπορούσε

να βρεί αν έχω εγκατεστημένο το ΝΕΤΜΟD στην COM1. Ενώ οταν εγκατέστησα το NCM v1.5.2 που έχετε επίσημα

και στο Site σας τοτε μου το βρήκε κανονικά το Νετmod.

 

 

Πάρε στον ΟΤΕ και πες τους να σου ενεργοποιήσουν μόνιμα το LAYER 1 ( νομίζω έτσι λέγεται ) . Μπες καλύτερα στο http://www.go-isdn.gr/ και στο http://forums.delphiforums.com/isdn ( είναι το forum του παραπάνω site ) και ρώτα εκεί.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας!

 

Έχω μια προπληρωμένη κάρτα Teledome σταθερής τηλεφωνίας των 6000 δρχ. που λήγει τέλος του έτους. Όμως αφού άλλαξε η αριθμοδότηση, οι αριθμοί κλήσης όλως των καρτών μετατράπηκαν και ξεκινάνε από 807...

 

Η κάρτα μου έχει το παλιό αριθμό επάνω της (από 0800) ακριβώς όπως εδώ: http://www.teledome.gr/Gr/kartes_how.htm

 

Το site είναι απαρχαιωμένο και δεν μπορώ να βρω τίποτα ούτε στην EETT. Πριν μπλεχτώ με support και αναμονές ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κανείς από εδώ...

 

Pre-thanx!

Link to comment
Share on other sites

Ο νέος αριθμός πρόσβασης για την κάρτα της Teledome είναι το 807-7777 .
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Για το πως οριζεις ΜSN δε θυμαμαι να σου πω ακριβως (το εκανα πριν αρκετο καιρο), αλλα νομζω οτι το μανουαλ του Netmod που σου εδωσαν καλυπτει τα παντα. Αν θες περισσοτερη βοηθεια

http://netmod.intracom.gr/

Αν θες να μπορεις να αλλαζεις τον εξερχομενο αριθμο θα πρεπει καθε φορα πριν την κληση, να οριζεις στην συσκευη, τον αριθμο του εξερχομενου ΜΣΝ. (καλυτερα, βαλε 2 τηλ με διαφορετικα εξερχομενα ΜΣΝ ορισμενα σε καθε τηλ κ αναλογα χρησιμοποιησε οποιο νουμερο=τηλ θες για καθε κληση)

Για τους λογαριασμους μπορεις να το ζητησεις να τους παιρνεις χωριστα, αναλυτικους κ τους 2 σε διαφορετικο φακελο. Σαν να ηταν διαφορετικες γραμμες, χωρις επιπλεον χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον +net

 

Οι 30άρες είναι οι PRI (Primary)

Οι BRI είναι 2 καναλιών μόνο

 

Η λύση στο πρόβλημα δέν είναι με την χρήση της λειτουργίας 3way Conference αλλά με την λειτουργία announcement

 

 

Τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...