Jump to content

Nokia 6260


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® ( 8 Σεπ. 2004 , 16:24)

 

Γιατί η ασχήμια (ή η ομορφιά) είναι κάτι το υποκειμενικό, για αυτό.

 

fysika einai ypokeimeniko kai oxi oti apagoreuontai oi prosopikes gnomes tou syntakth,isa isa autos einai pou tha kserei kalytera pio kinito aksizei perissotero,alla den einai kalutero ta reviews kai previews na einai teleiws antikeimenika?

 

Edit: geokaza an alitheuei i timi pou mas les tote einai super.Makari na kikloforei stin thessaloniki mexri 1 oktovriou na to tsimpisoume kai meis edw panw :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 708
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR ( 8 Σεπ. 2004 , 20:32)

 

Edit: geokaza an alitheuei i timi pou mas les tote einai super.Makari na kikloforei stin thessaloniki mexri 1 oktovriou na to tsimpisoume kai meis edw panw :)

 

 

Εμενα ετσι μου ειπε η υπαλληλος στα κεντρικα αφου πρωτα μπροστα μου ανοιξε και ειδε τους τιμοκαταλογους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geokaza ( 8 Σεπ. 2004 , 16:49)

 

Σε ερωτηση μου, στα κεντρικα της Alpha Copy (Συγγρου), για το ποσο κοστιζει και το ποτε ερχεται, μου απαντησαν αντιστοιχα: 326 + ΦΠΑ = 384,68 ευρω και μεχρι το τελος του μηνα , θα ειναι εδω. Καλη τιμη -για symbian κινητο-, μου φαινεται

 

 

Αχ αχ αχ γαμάτη η τιμή αλλά πρέπει να βρούμε τα κουσούρια του τηλεφώνου γιατί να είναι κομπλέ όπως δείχνει σχεδόν σε όλους τους τομείς και να κάνει μόνο 386€ κάτι δε μου φαίνεται λογικό... αυτός ο στερεοφωνικός ήχος που λέγαμε;;; λέτε να μην είναι και τόσο στερεο τελικά;; που θα πάει θα το εντοπίσω το πρόβλημα... :whistle:

 

 

Αλήθεια ρε παιδιά επειδή όλο ακούω για RAM του κινητού και μη έχοντας smartphone από τον υπολογιστή και μόνο υποθέτω ότι μιλάμε για κάποιου είδους μνήμη αντίστοιχη με αυτή του pc όπου από το μέγεθος της εξαρτάται το αν θα τρέχουν γρήγορα κάποιες εφαρμογές και πόσες παράλληλα μπορούν να τρέχουν. Αυτή τη μνήμη πως τη μαθαίνουμε;; Ξέρουμε από τώρα πόση έχει το 6260;; αν ναι από που;; Αλήθεια το 6600 και το 7610 πόση έχει;; Σόρρυ για το άσχετο αλλά μου έχει κινήσει τη περιέργια το θέμα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 ( 8 Σεπ. 2004 , 21:11)

 

Αλήθεια ρε παιδιά επειδή όλο ακούω για RAM του κινητού και μη έχοντας smartphone από τον υπολογιστή και μόνο υποθέτω ότι μιλάμε για κάποιου είδους μνήμη αντίστοιχη με αυτή του pc όπου από το μέγεθος της εξαρτάται το αν θα τρέχουν γρήγορα κάποιες εφαρμογές και πόσες παράλληλα μπορούν να τρέχουν. Αυτή τη μνήμη πως τη μαθαίνουμε;; Ξέρουμε από τώρα πόση έχει το 6260;; αν ναι από που;; Αλήθεια το 6600 και το 7610 πόση έχει;; Σόρρυ για το άσχετο αλλά μου έχει κινήσει τη περιέργια το θέμα

 

Tη RAM θα τη μάθουμε όταν το κινητό το έχει κάποιος.

Μπορείς να την δείς μέσω προγραμμάτων τρίτων όπως το Device Manager.

Συνήθως οι εταιρίες δεν ανακοινώνουν τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner ( 8 Σεπ. 2004 , 21:40)

 

Tη RAM θα τη μάθουμε όταν το κινητό το έχει κάποιος.

Μπορείς να την δείς μέσω προγραμμάτων τρίτων όπως το Device Manager.

Συνήθως οι εταιρίες δεν ανακοινώνουν τιμές.

 

 

Ok αυτό είχα υποθέσει κι εγώ απλά επειδή κάτι είχα διαβάσει στο 6630 για RAM γι' αυτό αναρωτήθηκα, αλήθεια το 6600 και το 7610 πόσο ram έχουν για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 ( 8 Σεπ. 2004 , 22:17)

 

Ok αυτό είχα υποθέσει κι εγώ απλά επειδή κάτι είχα διαβάσει στο 6630 για RAM γι' αυτό αναρωτήθηκα, αλήθεια το 6600 και το 7610 πόσο ram έχουν για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης

 

Έχουν περίπου 10MB και είναι αρκετά για ένα Series 60.

To πρόβλημα του 6260 είναι η πολύ μικρή εσωτερική μνήμη, μόλις 4MB. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner ( 8 Σεπ. 2004 , 22:31)

 

Έχουν περίπου 10MB και είναι αρκετά για ένα Series 60.

To πρόβλημα του 6260 είναι η πολύ μικρή εσωτερική μνήμη, μόλις 4MB. :(

 

 

Eντάξει δε νομίζω αυτό να δικαιολογεί και πάλι τη τιμή του, εγώ αν το πάρω θα το εξοπλίσω και με μία 256άρα ΜΜC (που θα τη βρω είναι το θέμα ή μάλλον το πρόβλημα :whistle: :whistle: :D :p ) και γενικότερα όλοι θα έχουμε τα δεδομένα μας στις κάρτες μνήμης οπότε και που είναι μόνο 4ΜΒ λίγο με απασχολεί. Λέτε να έχει λιγότερη RAM και να μη μπορεί να σηκώνει "βαριές" εφαρμογές;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω χοντρά τις τιμές της ελεύθερης μνήμης RAM της κάθε ΝΟΚΙΑ symbian συσκευής για να κάνεις την σύγκρισή σου.

3650 3MB

n-Gage 12MB

6600 10ΜΒ

7610 10ΜΒ

Το 6260 σύμφωνα με το εγκυρότατο nokia forum αλλά και το επίσημο site της, θα έχει 28ΜΒ RAM.

 

Η ελέυθερη RAM παίζει σημαντικότατο ρόλο στην διαχείρηση της συσκευής. Είναι αυτή που καθορίζει το πόσο ομαλά θα λειτουργουν οι εφαρμογές, εγκατεστημένες και built-in, της συσκευής.

 

Το 6260, λογικά θα ενσωματώνει τον νέο ανανεωμένο real one player, σαν αυτόν που έχει και το 7610. Μέσα απο τον οποίο σου δίνεται η δυνατότητα να ορίσεις οποιοδήποτε κομμάτι mp3 ως ήχο κλήσης. Αν η αναπαραγωγή μουσικής είναι όπως στο 7610 και όχι όπως στο n-Gage, τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα. Σου δίνονται πολύ περισσότερες επιλογές μέσα απο το symbian 7.

 

Όσον αφορά την εσωτερική μνήμη της συσκευής. Αυτή είναι ίδια με του 6600, 6ΜΒ δηλαδή. Απλά σε περιορίζει στα 3,6ΜΒ ελεύθερα για χρήση και αποθήκευση αρχείων και εφαρμογών. Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα symbian. Απλά εδώ ο περιοριμόςείναι ρητός. Σε κανένα series 60 δεν είναι σοφό να χρησιμοποιείς ολόκληρη την μνήμη της συσκευής. Τα 2ΜΒ ελεύθερα είναι τις περισσότερες φορές αναγκαίο και για την εγκατασταση και το άνοιγμα ορισμένων αρχείων. Όσο και αν αυτά δεν έχουν καμία σχέση με την RAM, υπάρχει μια αλληλοεξάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 9 Σεπ. 2004 , 02:41)

 

Σου λέω χοντρά τις τιμές της ελεύθερης μνήμης RAM της κάθε ΝΟΚΙΑ symbian συσκευής για να κάνεις την σύγκρισή σου.

3650 3MB

n-Gage 12MB

6600 10ΜΒ

7610 10ΜΒ

Το 6260 σύμφωνα με το εγκυρότατο nokia forum αλλά και το επίσημο site της, θα έχει 28ΜΒ RAM.

 

Η ελέυθερη RAM παίζει σημαντικότατο ρόλο στην διαχείρηση της συσκευής. Είναι αυτή που καθορίζει το πόσο ομαλά θα λειτουργουν οι εφαρμογές, εγκατεστημένες και built-in, της συσκευής.

 

Το 6260, λογικά θα ενσωματώνει τον νέο ανανεωμένο real one player, σαν αυτόν που έχει και το 7610. Μέσα απο τον οποίο σου δίνεται η δυνατότητα να ορίσεις οποιοδήποτε κομμάτι mp3 ως ήχο κλήσης. Αν η αναπαραγωγή μουσικής είναι όπως στο 7610 και όχι όπως στο n-Gage, τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα. Σου δίνονται πολύ περισσότερες επιλογές μέσα απο το symbian 7.

 

ola ta lefta diladi :)

Opote mas menei na vroume to elatwma tou kinitou pou na dikaiologei tin xamili timi tou!Arxizw na pisteuw oti den uparxei..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να μην υπάρχει. Απλά, το κόστος ανάπτυξης του λειτουργικού της συγκεκριμένης συσκευής είναι μηδενικό. Έτσι, της δίνεται η δυνατότητα να χτυπήσει τον ανταγωνισμό με ένα δυνατό αλλά και φθηνό μοντέλο και το κάνει. Ίσως να είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Απλά, η μείωση των τιμών είναι στρατηγική απόφαση για να περιορίσει την συρρίκνωση του μεριδίου της στην αγορά και τούτο διότι πρώτη φορά (μετά από αρκετά χρόνια) δέχεται τόσο μεγάλο ανταγωνισμό από τους υπόλοιπους κατασκευαστές.

 

Ύστερα το τηλέφωνο έχει όπως είπα πολύ περίεργο design και αυτό είναι ανασταλτικό για κάποιους πιθανούς αγοραστές..

 

Υ.Γ.

Πάντως ξέρουν τι κάνουν και πόσο να κοστολογούν τις συσκευές τους (δεν είναι βλάκες απλά αφαιρούν την υπερτίμηση λόγο ονόματος –που δεν περπατά πια όσο παλιά) οπότε η αξία του αντικειμενικά κυμαίνεται εκεί και προς τα κάτω ;)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 9 Σεπ. 2004 , 02:41)

 

Το 6260 σύμφωνα με το εγκυρότατο nokia forum αλλά και το επίσημο site της, θα έχει 28ΜΒ RAM.

 

 

 

Aπό αυτά πόσα θα είναι διαθέσιμα στον χρήστη για το "τρέξιμο των προγραμμάτων; :confused:

Γιατί το βλέπω απίθανο τα 24 να είναι ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό 28ΜΒ αναφέρει στο nokia forum και τίποτα άλλο. Και η ίδια η ΝΟΚΙΑ την πρώτη μέρα της παρουσίασής του, ανέφερε το νούμερο χωρίς να προσδιορίσει πόσα θα είναι ελεύθερα. Πράγμα πολύ περίεργο μιας και ποτέ δεν αποκαλύπτει την διαθέσιμη RAM. Νομίζω πρώτη φορά γίνεται αυτό.

 

Επίσης πολύ παράξενο είναι το μέγεθος του αριθμού. 28ΜΒ είναι υπερβολικά πολλά. Δεν ξέρω αν θα είναι η συνολική RAM (με 24ΜΒ ελεύθερα, όπως είπες) ή η ελεύθερη. Πάντως, απ'ότι ξέρω, τσιπάκι 28ΜΒ δεν υπάρχει. Πού πιθανό να είναι 32ΜΒ η συνολική και 28ΜΒ η ελέυθερη.

 

Αλλά, και ίδια με τα 6600 και 7610 να έχει, πάλι πολύ καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 9 Σεπ. 2004 , 11:36)

 

Ένα απλό 28ΜΒ αναφέρει στο nokia forum και τίποτα άλλο. Και η ίδια η ΝΟΚΙΑ την πρώτη μέρα της παρουσίασής του, ανέφερε το νούμερο χωρίς να προσδιορίσει πόσα θα είναι ελεύθερα. Πράγμα πολύ περίεργο μιας και ποτέ δεν αποκαλύπτει την διαθέσιμη RAM. Νομίζω πρώτη φορά γίνεται αυτό.

 

Επίσης πολύ παράξενο είναι το μέγεθος του αριθμού. 28ΜΒ είναι υπερβολικά πολλά. Δεν ξέρω αν θα είναι η συνολική RAM (με 24ΜΒ ελεύθερα, όπως είπες) ή η ελεύθερη. Πάντως, απ'ότι ξέρω, τσιπάκι 28ΜΒ δεν υπάρχει. Πού πιθανό να είναι 32ΜΒ η συνολική και 28ΜΒ η ελέυθερη.

 

Αλλά, και ίδια με τα 6600 και 7610 να έχει, πάλι πολύ καλά είναι.

 

Εγώ φοβάμαι μήπως από τα 32, τα 28 ειναι τα δεσμευμένα και τα υπόλοιπα 4 ελεύθερα για τον χρήστη! :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να φοράει και symbian 7 και windows 2003. :lol: :lol: :lol: :lol: :D

Τότε ίσως φτάσει και την σταθερότητα των PPC και των windows smartphones. :lol: :lol: :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Eξαρταται απο τις αναγκες σου.Το 7270 ειναι απο τις λιγες(καλυτερα ελαχιστες) πληρεις series 40 προτασεις(παντα για την κατηγορια του) με μοναδικη ελλειψη το bluetooth.Παιζει και αρχειακια mp3 για να τα βαζεις ως ringtones αλλα δεν νομιζω να εχει μεγαλυτερη απο 5 mb μνημη=πολυ λιγη.

Ειναι φοβερα ομορφο το 7270.

 

Απο την αλλη το 6260 ειναι ισως η πιο πληρης προταση σε series 60 με μοναδικο κακο το μεγαλο μεγεθος και τα πολλα κινουμενα μερη.

 

Αν δεν θα αξιοποιησεις τις δυνατοτητες του series 60 τοτε το 7270 ειναι μια καλη προταση και μια φοβερα ομορφη συσκευη.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michalis_10 ( 9 Σεπ. 2004 , 21:25)

 

Eξαρταται απο τις αναγκες σου.Το 7270 ειναι απο τις λιγες(καλυτερα ελαχιστες) πληρεις series 40 προτασεις(παντα για την κατηγορια του) με μοναδικη ελλειψη το bluetooth.Παιζει και αρχειακια mp3 για να τα βαζεις ως ringtones αλλα δεν νομιζω να εχει μεγαλυτερη απο 5 mb μνημη=πολυ λιγη.

Ειναι φοβερα ομορφο το 7270.

 

Απο την αλλη το 6260 ειναι ισως η πιο πληρης προταση σε series 60 με μοναδικο κακο το μεγαλο μεγεθος και τα πολλα κινουμενα μερη.

 

Αν δεν θα αξιοποιησεις τις δυνατοτητες του series 60 τοτε το 7270 ειναι μια καλη προταση και μια φοβερα ομορφη συσκευη.

 

εχεις δικιο αλλα και παλι τα smartphone δεν μπορουν να συγκριθουν με τα series 40

Link to comment
Share on other sites

Good Points:

The camcorder-style on the 6260 mode enables users to hold and operate the 6260 much like a digital camcorder - an amusing feature, although whether it is truly useful can be debated as the camera of the 6260 offers a mere 0.3 Megapixels.

 

Due to the large form factor of the 6260, its keypad is a pleasure to use with large keys offering good tactile feedback

 

Bad Points:

I was surprised to find that the Nokia 6260 is considerably larger than the former mentioned.

 

General Comments:

Nokia 6260 - The 6260 is Nokia's very first clamshell smartphone, and one with a swivel display at that. Rather large and unwieldy, much like Sony Ericsson's Z1010, the 6260 lets users configure its display into one of three modes: conventional open, camcorder style and tablet style.

 

Ένα mini review που εντόπισα στο ίντερνετ και αυτός ο χρήστης τονίζει το πολύ μεγάλο μέγεθος του κινητού μεγαλύτερο απ' ότι αναφέρεται λέει, αυτό το μέγεθος πολύ με προβληματίζει πάντως...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση και με χαροποιεί είναι αυτό

 

Due to the large form factor of the 6260, its keypad is a pleasure to use with large keys offering good tactile feedback

 

Έπαληθεύει αυτό που έλεγα μόλις πριν απο λίγο εδώ .

 

Και με την ευκαιρία να πω και να διορθώσω κάτι που είχα διατυπώσει ως φοβία και αρνητικό για το 6260. Σχολιάζοντας μια φωτο που δείχνει τομενού της κάμερας του 6260, είχα πει οτι μάλλον θα έχει το μενού κάμερα και βιντεοσκόπηση ξεχωριστά σαν το 6600 και όχι σε ένα μενού όπως το 7610.

 

Όμως, απο το users manual, γίνεται ξεκάθαρο οτι όλα θα βρίσκονατι σε ένα μενού. Στο 6600 είχαμε τις επιλογές Κανονικό, Πορταίτο, Νύχτα και στο 7610 τις επιλογές Εικόνα, Βίντεο. Στο 6260 όμως έχει γίνει η τέλεια μίξη των δύο και μας δίνονται οι εξής επιλογές Κανονικό, Πορτραίτο, Νύχτα, Βίντεο με πάρα πολύ εύκολη και γρήγορη δυνατότητα μετάβασης απο το ένα στο άλλο με τα βελάκια οριζόντιας κατεύθυνσης.

Link to comment
Share on other sites

Για μερικές live φωτογραφίες από το γνωστό howardforum εδώ

http://www.howardforums.com/showthread.php?threadid=445245&perpage=15&highlight=\+6260&pagenumber=3

και κατεβείτε στο τέλος της σελίδας

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω η χαμηλη τιμη του να ειναι στρατηγικη αποφαση. Παντως φοβαμαι να αγορασω το κινητο αμεσως μολις βγει. Θα περιμενω να ακουσω αποψεις και να διαβασω κανενα review.

ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος deleeros (10 Σεπ. 2004 , 19:23)

 

Ελπιζω η χαμηλη τιμη του να ειναι στρατηγικη αποφαση. Παντως φοβαμαι να αγορασω το κινητο αμεσως μολις βγει. Θα περιμενω να ακουσω αποψεις και να διαβασω κανενα review.

ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!! :Ρ

 

 

Μάλλον όλοι αυτό περιμένουμε, αλλά το κινητό μέσα στην επόμενη βδομάδα θα κυκλοφορήσει σε κάποια μέρη και μέσα στο επόμενο 20ήμερο και στην Ελλάδα και ακόμα πουθενά δεν υπάρχει ένα μοντέλο, έστω πρότυπο όχι τελικό για δοκιμές.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...