Jump to content

Ideos X5 Pro : Update & Downgrade


tzivas31
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γενικα επειδη δεν ξερω και παρα πολλα πραγματα αν μπορεις εξηγησε μου για αυτην την ρομ...!!:confused:

 

Καταρχας πρεπει να με πεις τι εκανες τελικα με το update? Γιατι αν πηγες σε 2.3 αστην αυτη είναι για 2.2 εκτος αν δεν βαριεσαι να κανεις τη διαδικασια και να γυρισεις στην 2.2.

Αν εισαι ακομα στη 2.2 τοτε διαβασε στον οδηγο πως να περασεις recovery και να φλασαρεις custom rom τα λινκ για τη ρομ του gkalen τα δίνω στον οδηγό και εκει λεει και τι περιλαμβανει η σχετικη ρομ.Μπορεις να ρωτησεις και τα παιδια στο modding για ποσο καλη ρομ μιλαμε. Διάβασε καλά τον οδηγό τα λέω όλα με απλα λογια.

 

Μόλις έμαθα έβγαλε custom rom και για 2.3 δεν εχει tv out αλλά εγω γενικώς εμπιστεύομαι τις δουλειες του γκαλεν είναι ελληνας και με εχει βοηθησει πολυ σε οτι αποριες ειχα στο modding rom φορουμ για το κινητό μας

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχας πρεπει να με πεις τι εκανες τελικα με το update? Γιατι αν πηγες σε 2.3 αστην αυτη είναι για 2.2 εκτος αν δεν βαριεσαι να κανεις τη διαδικασια και να γυρισεις στην 2.2.

Αν εισαι ακομα στη 2.2 τοτε διαβασε στον οδηγο πως να περασεις recovery και να φλασαρεις custom rom τα λινκ για τη ρομ του gkalen τα δίνω στον οδηγό και εκει λεει και τι περιλαμβανει η σχετικη ρομ.Μπορεις να ρωτησεις και τα παιδια στο modding για ποσο καλη ρομ μιλαμε. Διάβασε καλά τον οδηγό τα λέω όλα με απλα λογια.

 

Μόλις έμαθα έβγαλε custom rom και για 2.3 δεν εχει tv out αλλά εγω γενικώς εμπιστεύομαι τις δουλειες του γκαλεν είναι ελληνας και με εχει βοηθησει πολυ σε οτι αποριες ειχα στο modding rom φορουμ για το κινητό μας

οχι δεν το εκανα ακομα το update γιατι ηθελα να μου πεις για αυτην την ρομ...οκ!!θα την κοιταξω..!
Γίνε εκκεντρικός τώρα. Μην περιμένεις να πάρεις σύνταξη για να φορέσεις μοβ χρώμα!:happy:
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εκανα ακομα το update γιατι ηθελα να μου πεις για αυτην την ρομ...οκ!!θα την κοιταξω..!

 

Αφου δεν εκανες το update περνα λοιπον το recovery πρώτα 5.0.27 και μετα μεσω αυτου φλασαρεις τη Horsemageddon που κανει το κινητο να πετάει χωρις κολληματα και μετα αγοραζωντας ενα καλωδιο tvout απο νοκια ν95 μπορεις να το συνδεεις το κινητο με την τηλεοραση και να βλεπεις ταινιες μεσω του κινητου στην τηλεοραση ή να βλεπεις και βιντεακια youtube στην τηλεοραση μεσω του κινητου.Αν καπου κολλας μην διστασεις να ρωτησεις για βοηθεια ο οδηγος που εγραψα σε εκταση για διαβασμα φαινεται μεγαλος αλλα ειναι λιγες μικρες κινησεις που αν τις μαθεις ειναι θεμα μισάωρου το πολυ να κανεις οτι θες στο κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καταρχάς μιλάμε μόνο για το PRO!!!Και είναι μόνο για 2.2 και 2.3 .

Για ICS δεν γνωρίζω και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα!

Βασικό και κύριο και για UPDATE και DOWNGRADE...

 

φιλε μου τι ακριβως εννοεις με αυτο (Προσοχή για να περάσετε κάποια "πειραγμένη" έκδοση αναλόγως τον DEVELOPER θα πρέπει να έχετε περασμένη πρώτα την ανάλογη BASIC ROM πρώτα!)? εγω εχω την 4.0.3 και θελω να περασω σε custom 4.0.4 τι γινεται?

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τι ακριβως εννοεις με αυτο (Προσοχή για να περάσετε κάποια "πειραγμένη" έκδοση αναλόγως τον DEVELOPER θα πρέπει να έχετε περασμένη πρώτα την ανάλογη BASIC ROM πρώτα!)? εγω εχω την 4.0.3 και θελω να περασω σε custom 4.0.4 τι γινεται?

 

Συγγνώμη για την αργοπορία να σε απαντήσω.

Όπως γράφω και επάνω στις πρώτες σειρές γράφω εδώ για 2.2 και 2.3 official roms και customs που είναι σταθερές δεν ασχολούμαι με ics και jelly bean γιατί προς το παρόν έχουν ακόμα πολλά θέματα για μένα και κολλάνε στο κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τίποτα για εμας με ideos x5 :O ;

 

Παλικαρι μου εγω το X5 PRO έχω και επάνω σε αυτο δουλευω και προτεινω οτιδηποτε το χ5 δεν γνωριζω κατι ρωτα τα παιδια που γραφουν για το δικο σας αν μπορουν να σε βοηθησουν.Το μονο που ξερω ειναι μην χρησιμοποιησεις τιποτα απο οσες ρομ δινονται για το χ5 προ στο απλο χ5 οπως και εμεις δεν χρησιμοποιουμε καμια απο τις δικες σας ρομ στο δικο μας.Οσοι εκαναν αυτο το λαθος το κινητο τους κολλησε με σοβαρα προβληματα και τα στειλανε για επισκευη. Αλλα υπάρχει αντιστοιχο θεμα με οδηγο και για το δικο σας κινητο εδω μεσα απευθυνσου στα παιδια και θα σε βοηθησουν πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μπορω να κανω downgrade απο ICS official στην B572 της Gingerbread, χρησημοποιώντας το αντιστοιχο αρχείο που παρατίθεται και με τη γνωστη διαδικασια, και μετα να συνεχισω κανονικα τα βήματα του οδηγού ωστε να περασω την rom του kalo?Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

ics απο πολυ κοσμο που εχω ακουσει με αυτην την διαδικασια γινεται το downgrade τωρα εγω αυτο εχω ακουσει δεν εχω βαλει ποτε ics γιατι εχω ακουσει πολλα προβλήματα οτι ειχε. Αν εχεις όρεξη θα σε προτεινα να κατεβεις στην Β572 και μετα να πας για καποια official 2.2 και μετα να βαλεις την custom rom του γκαλεν η οποια κανει το κινητο τουρμπο εγω εδω και μηνες αυτη φοραω και δεν την αλλαζω με τιποτα!Μπορεις να βρεις την HORSEMAGEDDON FINAL ( 22/10/2012 ) εδω : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1597358 θα πρεπει ομως να θυμασαι να κατεβεις σε 2.3 και μετα σε 2.2 πριν την βάλεις αυτη σε δινω λινκς και για 2.3 και για 2.2 official να κατεβασεις στον οδηγο. Απλα με την horsemageddon επειδη το παιδι ειναι ελληνας και μιλαει συχνα πολυ στο modding ideos x5 pro για οτιδηποτε μικρο προβλημα αν τυχει και εμφανιστει κοιταει να το διορθωσει απευθειας ή να σε καθοδηγησει τι να κανεις ή να σε κανει καποιες αλλαγες σε οτιδηποτε θελεις στην συγκεκριμενη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Πέρασα με επιτυχία εδώ και 2 βδομάδες περίπου την 2.3.5 rom (B572) και θεωρώ ότι είναι μια χαρά, δεν είχα θέματα (η αλήθεια είναι ότι με τη stock 2.2.2 δεν έπαιξα σχεδόν καθόλου). Αυτό που θέλω να ρωτήσω, έχει βγει πιο νέα έκδοση στη gingerbread σειρά;

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

αν θες για 2.3 περνας τη gb stallion του γκαλεν για 2.2 τη horsemageddon του γκαλεν υπαρχουν βεβαια και πολλες αλλες ρομ αναλογα τα γουστα ειτε cyanogen ειτε miui για ics δεν σε προτεινω να περασεις γιατι οσοι το κανανε μετανιωσανε και επιστρεψαν πισω ειναι ακομα πολυ προβληματικες οι ics για το κινητο μας
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To fast boot που ακριβως ειναι στη ICS?Δεν υπαρχει επιλογη POWER.

Ευχαριστώ!

Edited by dionisis777
Link to comment
Share on other sites

To fast boot που ακριβως ειναι στη ICS?Δεν υπαρχει επιλογη POWER.

Ευχαριστώ!

 

Ὀπως γραφω και στην αρχη του οδηγου γνωριζω και μπορω να σε πω οτι θες απο 2.2 και 2.3

Με ics δεν ασχολουμαι καθολου αφου διαβαζω απο παιδια πολυ πιο ειδημων απο εμενα που την περασαν και τη χλευαζουν και γυρισαν πισω κατευθειαν

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Για σας παιδια! Έχω βαλει στο κινιτο μου μια custom rom και πιο συγγεκριμενα μια cyanogen mod jb 2.1. Περιπου καθε τρεις μερες με κανει επανακινηση απο μονο του. Τωρα τι φταιει δεν ξερω! Αλα μαντευω οτι μου το κανι αυτο επειδη ειναι βαρια για 512 mb ram ή γιατι ειναι bag τις rom. Αν μπορειτε πεστε μου καμια καλι gingerbread για να βαλω ή τελοσπαντων καποια με οχι πολλα bugs και επανακινησεις αμετρητες. Εγω κατεβασα την gkamiui finalστο κινιτο και θελω να ξερω αν ειναι καλι και μπορω να παω με τα γνωστα βηματα: wipe data,cache,dalvic cache μετα format system. Δηλαδη αν μπορω να παω κατευθειαν απο την jd που εχω σε jingerbread ή να βαλω πρωτα μια ics και μετα να βαλω jingerbread .Διαβασα επισης ο tzivas εχι αυτη την ρομ εγκατεστημενη στο κινιτο του και ιπε μαλιστα οτι ινε λιγο ζορικη μεχρι να περαστει. Αν ιχε τιν καλοσυνη να με καθοδιγισει λιγο θα το εκτιμουσα.Παιδια περιμενω απαντηση σας. Ευχαριστω!

 

 

Βασικα θελω να βαλω αυτη του gkalen tin horsemageddon froyo πως θα γινει αυτο?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
....ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΑ UPDATE APP , BY GKA-(NGNAM)-LEN STYLE.

Λοιπόν , δοκιμάστε αυτό τον τρόπο για το πως θα κάνετε upgrade και downgrade

1. Απενεργοποιούμε το fast boot , από ρυθμίσεις/εφαρμογές.......

Γειά σας. Είμαι σε στοκ 2.2.2 και αποφασισα να παω σε 2.3 αλλά δεν βρισκω στο μενου την επιλογη απενεργοποιησης του fast boot.

Μηπως η στοκ δεν ειχε τετοια επιλογη ?

Επίσης, στο βήμα "2. Ετοιμάζουμε το card reader και μπαίνουμε ροζ οθόνη και βάζουμε το στοκ recovery.img",

ποιό στοκ recovery πρέπει να βάλω εγω που απο 2.2 θελω να πανω σε 2.3 ?

Εντελως αρχαριος...

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι σε στοκ 2.2.2 και αποφασισα να παω σε 2.3 αλλά δεν βρισκω στο μενου την επιλογη απενεργοποιησης του fast boot.

Μηπως η στοκ δεν ειχε τετοια επιλογη ?

Επίσης, στο βήμα "2. Ετοιμάζουμε το card reader και μπαίνουμε ροζ οθόνη και βάζουμε το στοκ recovery.img",

ποιό στοκ recovery πρέπει να βάλω εγω που απο 2.2 θελω να πανω σε 2.3 ?

Εντελως αρχαριος...

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Αγνοησε και τα 2 βηματα.

Η 2.2 δεν εχει fast boot και αφου εισαι stock εχεις ιδη stock recovery.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστησω θερμα τον tzivas31 που αφιλοκερδως εκατσε και εφτιαξε ενα οδηγο για να βοηθησει εμας τους κατοχους. Ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες για εγκατασταση της horseamageddon (εκτος απο το βημα Wipe davlic cache γιατι δεν μου το εμφανιζει το recovery) και ολα κυλησαν ομαλα, το κινητο τωρα πεταει, 1 χρονο τωρα μου ειχε βγαλει ο λαδι στα κολληματα και απλα βαριμουν να ασχοληθω ενα πρωινο. Βαλτε ολοι την horseamageddon, εκτος αν ξενερωνετε που εινια 2.2.

Να ηξερα πως δουλευει και το tv out.... (εχω καλωδιο tv out nokia n95).

Αυτα!

 

Αγνοησε και τα 2 βηματα.

Η 2.2 δεν εχει fast boot και αφου εισαι stock εχεις ιδη stock recovery.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις σου. Τελικά πέρασα την custom horsemagedon, όλα πολύ καλά μια ώρα τώρα που το σκαλίζω. Είναι πιο γρήγορη απο την στοκ 2.2 . Αναρωτιεμαι βέβαια, μήπως η στοκ 2.3 είναι πιο γρήγορη απο την custom 2.2 horsemageddon;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστησω θερμα τον tzivas31 που αφιλοκερδως εκατσε και εφτιαξε ενα οδηγο για να βοηθησει εμας τους κατοχους. Ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες για εγκατασταση της horseamageddon (εκτος απο το βημα Wipe davlic cache γιατι δεν μου το εμφανιζει το recovery) και ολα κυλησαν ομαλα, το κινητο τωρα πεταει, 1 χρονο τωρα μου ειχε βγαλει ο λαδι στα κολληματα και απλα βαριμουν να ασχοληθω ενα πρωινο. Βαλτε ολοι την horseamageddon, εκτος αν ξενερωνετε που εινια 2.2.

Να ηξερα πως δουλευει και το tv out.... (εχω καλωδιο tv out nokia n95).

Αυτα!

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις σου. Τελικά πέρασα την custom horsemagedon, όλα πολύ καλά μια ώρα τώρα που το σκαλίζω. Είναι πιο γρήγορη απο την στοκ 2.2 . Αναρωτιεμαι βέβαια, μήπως η στοκ 2.3 είναι πιο γρήγορη απο την custom 2.2 horsemageddon;

Συγχαρητιρια που αντεξες τοσο καιρο με stock 2.2!

Η horsemagedon εννοειται οτι ειναι πιο γρηγορη απο stock 2.3.

Επειδη δε δοκιμασα ποτε τη horsemagedon, απ' ό,τι λεει ο gkalen, ειναι το ιδιο γρηγορη ακομα και απο τις custom 2.3.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητιρια που αντεξες τοσο καιρο με stock 2.2!

Η horsemagedon εννοειται οτι ειναι πιο γρηγορη απο stock 2.3.

Επειδη δε δοκιμασα ποτε τη horsemagedon, απ' ό,τι λεει ο gkalen, ειναι το ιδιο γρηγορη ακομα και απο τις custom 2.3.

Να σου πω όλη την αλήθεια, το τηλεφωνο το χρησιμοποιει η συζυγος μου, οποτε δεν εχει και πολλες απαιτησεις, ομως τον τελευταιο καιρο τα παραπονα για κολληματα πληθυναν και ειδα οτι δεν με επαιρνε αλλο να κανω πως δεν την ακουω...Αν ηταν δικη μου συσκευη τωρα ισως και να ειχα φτασει να της εχω περασει windows 8.1 !!!

Χαιρομα ομως που η ερευνα που ειχα κανει τον Οκτμωβριο του 2011 για να καταληξω σε value for money συσκευη για την συζυγο μου αξιζε τον κοπο, της επελεξα με 190€ τότε μια συσκευη που επωνυμες ιδιων χαρακτηρτιστικων εφταναν κοντα στα 300€, και ειναι μια συσκευη που 2,5 χρονια μετα ακομα υποστηριζεται απο τα παληκαρια που κανουν τις ρομ!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω όλη την αλήθεια, το τηλεφωνο το χρησιμοποιει η συζυγος μου, οποτε δεν εχει και πολλες απαιτησεις, ομως τον τελευταιο καιρο τα παραπονα για κολληματα πληθυναν και ειδα οτι δεν με επαιρνε αλλο να κανω πως δεν την ακουω...Αν ηταν δικη μου συσκευη τωρα ισως και να ειχα φτασει να της εχω περασει windows 8.1 !!!

Χαιρομα ομως που η ερευνα που ειχα κανει τον Οκτμωβριο του 2011 για να καταληξω σε value for money συσκευη για την συζυγο μου αξιζε τον κοπο, της επελεξα με 190€ τότε μια συσκευη που επωνυμες ιδιων χαρακτηρτιστικων εφταναν κοντα στα 300€, και ειναι μια συσκευη που 2,5 χρονια μετα ακομα υποστηριζεται απο τα παληκαρια που κανουν τις ρομ!

Συμφωνω απολυτα.

Με γεια το κινητο πες της.

Ο,τι χρειαστεις ρωτα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω όλη την αλήθεια, το τηλεφωνο το χρησιμοποιει η συζυγος μου, οποτε δεν εχει και πολλες απαιτησεις, ομως τον τελευταιο καιρο τα παραπονα για κολληματα πληθυναν και ειδα οτι δεν με επαιρνε αλλο να κανω πως δεν την ακουω...Αν ηταν δικη μου συσκευη τωρα ισως και να ειχα φτασει να της εχω περασει windows 8.1 !!!

Χαιρομα ομως που η ερευνα που ειχα κανει τον Οκτμωβριο του 2011 για να καταληξω σε value for money συσκευη για την συζυγο μου αξιζε τον κοπο, της επελεξα με 190€ τότε μια συσκευη που επωνυμες ιδιων χαρακτηρτιστικων εφταναν κοντα στα 300€, και ειναι μια συσκευη που 2,5 χρονια μετα ακομα υποστηριζεται απο τα παληκαρια που κανουν τις ρομ!

 

Sorry απλως τις καθημερινες ειμαι εκτος αν ειναι για τη γυναικα σου το κινητο με horsemageddon ειναι μια χαρα μην το πειραζεις περισσοτερο και σκαλωσεις μετα εσυ και το θες και εχετε διενεξεις :P

Link to comment
Share on other sites

Sorry απλως τις καθημερινες ειμαι εκτος αν ειναι για τη γυναικα σου το κινητο με horsemageddon ειναι μια χαρα μην το πειραζεις περισσοτερο και σκαλωσεις μετα εσυ και το θες και εχετε διενεξεις :P

Γεια σου tzivas31!

θα σε ξενερωσω πολύ απαντώντας σου οτι εδω και μερικους μηνες παιζω με δικο μου παιχνιδακι στην αντιπερα οχθη και δεν με ελκει καθολου πλεον το ideos? (Nokia Lumia 920-w.p.8). Είμαι αποκλειστικος νοκιάς απο γενησημιου μου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου tzivas31!

θα σε ξενερωσω πολύ απαντώντας σου οτι εδω και μερικους μηνες παιζω με δικο μου παιχνιδακι στην αντιπερα οχθη και δεν με ελκει καθολου πλεον το ideos? (Nokia Lumia 920-w.p.8). Είμαι αποκλειστικος νοκιάς απο γενησημιου μου...

 

Βιτσια ειναι αυτα... :p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα και Χρόνια Πολλά και από μένα. Καταρχάς αξίζουν συγχαρητήρια στον tzivas31 για το εξαιρετικό tutorial το οποίο δυστυχώς ανακάλυψα μόλις πριν μια ώρα περίπου. Και λέω δυστυχώς γιατί "κατάφερα" να brickάρω ένα (ευτυχώς παροπλισμένο) u8800pro χτες το βράδυ στην προσπάθεια μου να περάσω CyanogenMod 11.0 (4.4) !! Χωρίς να γνωρίζω τι baseband φοράει, αφού πέρασα με επιτυχία clockworkMod custom recovery, δοκίμασα να περάσω την CM rom από την κάρτα SD, παραλείποντας το backup και έχοντας μπαταρία περίπου στο 50%. Μετά τη διαδικασία wipe κλπ και αφού πέρασε τη rom, κατά την επανεκκίνηση, μου έβγαλε μπλε φόντο. Όσο κι αν προσπάθησα με διάφορα recovery.img, χωρίς αποτέλεσμα, κατέληξα στο σημείο (μετά από διάφορα τεχνάσματα) να μην μου ανάβει καν η οθόνη παρά μόνο να δονείται κατα την εκκίνηση. Φαντάζομαι ότι έχω "ρημάξει" τον bootloader σωστά? Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω το επαναφέρω με jtag?

 

ΥΓ: Έχω ήδη παραγγείλει RIFF BOX και καλώδιο με κοννέκτορα για το u8800

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...