Jump to content

Ideos X5 Pro : Update & Downgrade


tzivas31
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα και Χρόνια Πολλά και από μένα. Καταρχάς αξίζουν συγχαρητήρια στον tzivas31 για το εξαιρετικό tutorial το οποίο δυστυχώς ανακάλυψα μόλις πριν μια ώρα περίπου. Και λέω δυστυχώς γιατί "κατάφερα" να brickάρω ένα (ευτυχώς παροπλισμένο) u8800pro χτες το βράδυ στην προσπάθεια μου να περάσω CyanogenMod 11.0 (4.4) !! Χωρίς να γνωρίζω τι baseband φοράει, αφού πέρασα με επιτυχία clockworkMod custom recovery, δοκίμασα να περάσω την CM rom από την κάρτα SD, παραλείποντας το backup και έχοντας μπαταρία περίπου στο 50%. Μετά τη διαδικασία wipe κλπ και αφού πέρασε τη rom, κατά την επανεκκίνηση, μου έβγαλε μπλε φόντο. Όσο κι αν προσπάθησα με διάφορα recovery.img, χωρίς αποτέλεσμα, κατέληξα στο σημείο (μετά από διάφορα τεχνάσματα) να μην μου ανάβει καν η οθόνη παρά μόνο να δονείται κατα την εκκίνηση. Φαντάζομαι ότι έχω "ρημάξει" τον bootloader σωστά? Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω το επαναφέρω με jtag?

 

ΥΓ: Έχω ήδη παραγγείλει RIFF BOX και καλώδιο με κοννέκτορα για το u8800

 

Ευχαριστώ

 

με jtag δυστυχως δεν εχω γνωσεις να σε βοηθησω ελπιζω να πετυχει η εγχειρηση αλλα αν εχεις εγγυηση θα σε προτεινα να πας απο wind να τους το δωσεις κανοντας τον χαζο μπας και στο επισκευασουν δωρεαν και γλιτωσεις την εγχειρηση πιο αναιμακτα. Καλη επιτυχια σε οτι κανεις

 

Σωστος!

Για πες τωρα το κολπακι για το tv out, δεν μου δινει...

 

tv out δινει μονο αμα φορας horsemageddon καμμια αλλη. Πηγαινεις στις ρυθμισεις κατι οθονης αν θυμαμαι καλα (γιατι εχει περασει καιρος απο τοτε που φορουσα horsemageddon) και εκει θα την βρεις σαν ρυθμιση TV-out πατας οn και το συνδεεις με τη τηλεοραση ή monitor και βαζεις την ταινια ή σερφαρεις στο ιντερνετ και τα βλεπεις να ξερεις μονο ταινιες οταν παιζεις απο το κινητο ή σερφαρεις δειχνει δεν δειχνει τιποτα αλλο ουτε οθονες του κινητου που αλλαζεις ουτε παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα και Χρόνια Πολλά και από μένα. Καταρχάς αξίζουν συγχαρητήρια στον tzivas31 για το εξαιρετικό tutorial το οποίο δυστυχώς ανακάλυψα μόλις πριν μια ώρα περίπου. Και λέω δυστυχώς γιατί "κατάφερα" να brickάρω ένα (ευτυχώς παροπλισμένο) u8800pro χτες το βράδυ στην προσπάθεια μου να περάσω CyanogenMod 11.0 (4.4) !! Χωρίς να γνωρίζω τι baseband φοράει, αφού πέρασα με επιτυχία clockworkMod custom recovery, δοκίμασα να περάσω την CM rom από την κάρτα SD, παραλείποντας το backup και έχοντας μπαταρία περίπου στο 50%. Μετά τη διαδικασία wipe κλπ και αφού πέρασε τη rom, κατά την επανεκκίνηση, μου έβγαλε μπλε φόντο. Όσο κι αν προσπάθησα με διάφορα recovery.img, χωρίς αποτέλεσμα, κατέληξα στο σημείο (μετά από διάφορα τεχνάσματα) να μην μου ανάβει καν η οθόνη παρά μόνο να δονείται κατα την εκκίνηση. Φαντάζομαι ότι έχω "ρημάξει" τον bootloader σωστά? Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω το επαναφέρω με jtag?

 

ΥΓ: Έχω ήδη παραγγείλει RIFF BOX και καλώδιο με κοννέκτορα για το u8800

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπερα και καλοσηρθες φιλε.

Κριμα για το κινητο. Επρεπε να διαβασεις καλυτερα ή να ρωτησεις πρωτα. Φανταζομαι πανω στον ενθουσιασμο σου ενηργησες γρηγορα.

Τωρα σωνεται μονο με jtag οπως λες.

Αφου το παρηγγειλες περιμενε να το δοκιμασεις (εχει ενδιαφερον ετσι κι αλλιως το hardware πειραγμα ) και αν δε βγει ακρη το πας στη Wind.

Ενημερωσε μας για ο,τι αποφασισεις.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το τηλέφωνο είναι σίγουρα εκτός εγγύησης αλλά από πείσμα και μόνο (αν και το είχε ούτως ή άλλως παροπλισμένο κάποια συγγενής) λέω να μπω στο διαδικασία του jtag. Έπειτα το κόστος του εξοπλισμού, σίγουρα είναι κατά πολύ λιγότερο από τις εξωφρενικές τιμές που ζητάνε διάφορα καταστήματα επισκευών κινητών για φλασάρισμα του bootloader και εγκατάσταση rom. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα των προσπαθειών οπότε και σίγουρα θα χρειαστώ τα φώτα σας για τις περεταίρω ενέργειες
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το τηλέφωνο είναι σίγουρα εκτός εγγύησης αλλά από πείσμα και μόνο (αν και το είχε ούτως ή άλλως παροπλισμένο κάποια συγγενής) λέω να μπω στο διαδικασία του jtag. Έπειτα το κόστος του εξοπλισμού, σίγουρα είναι κατά πολύ λιγότερο από τις εξωφρενικές τιμές που ζητάνε διάφορα καταστήματα επισκευών κινητών για φλασάρισμα του bootloader και εγκατάσταση rom. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα των προσπαθειών οπότε και σίγουρα θα χρειαστώ τα φώτα σας για τις περεταίρω ενέργειες

 

Καλή επιτυχια λοιπον και εδω ειμαστε αν μπορουμε σε κατι να βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το τηλέφωνο είναι σίγουρα εκτός εγγύησης αλλά από πείσμα και μόνο (αν και το είχε ούτως ή άλλως παροπλισμένο κάποια συγγενής) λέω να μπω στο διαδικασία του jtag. Έπειτα το κόστος του εξοπλισμού, σίγουρα είναι κατά πολύ λιγότερο από τις εξωφρενικές τιμές που ζητάνε διάφορα καταστήματα επισκευών κινητών για φλασάρισμα του bootloader και εγκατάσταση rom. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα των προσπαθειών οπότε και σίγουρα θα χρειαστώ τα φώτα σας για τις περεταίρω ενέργειες

Καλη επιτυχεια. Υπαρχουν στο youtube πολλα βιντεακια how to, δες τα προσεκτικα και ξεκινα.

Εχει πολυ ενδιαφερον, θα ηθελα να ασχοληθω με τετοια και να κανω αυτη τη διαδικασια. (Θα το brickαρω επιτιδες και θα σου ζητησω τον εξοπλισμο να το κανω κι εγω!!!! )

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
...tv out δινει μονο αμα φορας horsemageddon καμμια αλλη. Πηγαινεις στις ρυθμισεις κατι οθονης αν θυμαμαι καλα (γιατι εχει περασει καιρος απο τοτε που φορουσα horsemageddon) και εκει θα την βρεις σαν ρυθμιση TV-out πατας οn και το συνδεεις με τη τηλεοραση ή monitor και βαζεις την ταινια ή σερφαρεις στο ιντερνετ και τα βλεπεις να ξερεις μονο ταινιες οταν παιζεις απο το κινητο ή σερφαρεις δειχνει δεν δειχνει τιποτα αλλο ουτε οθονες του κινητου που αλλαζεις ουτε παιχνιδια.

Horsemageddon_New φοραω. Δεν μπορω με τιποτα να εντοπισω αυτη την ρυθμιση tv out. Ειναι στις κλασικες ρυθμισεις ή στις ADW Ρυθμίσεις ; Ρε παίδες πιο πολύ γι' αυτό το tv out έβαλα την horsemageddon και για την αυξημένη ταχύτητα , την οποία όμως αυξημένη ταχύτητα δυστυχώς δεν βλέπω στην πράξη (ευτυχως εξαφανιστηκαν ολοσχερως τα κολληματα/lagαρισματα), οποτε μονο το tv out μου μενει για να εντυπωσιασω την γυναικα μου...

Link to comment
Share on other sites

Horsemageddon_New φοραω. Δεν μπορω με τιποτα να εντοπισω αυτη την ρυθμιση tv out. Ειναι στις κλασικες ρυθμισεις ή στις ADW Ρυθμίσεις ; Ρε παίδες πιο πολύ γι' αυτό το tv out έβαλα την horsemageddon και για την αυξημένη ταχύτητα , την οποία όμως αυξημένη ταχύτητα δυστυχώς δεν βλέπω στην πράξη (ευτυχως εξαφανιστηκαν ολοσχερως τα κολληματα/lagαρισματα), οποτε μονο το tv out μου μενει για να εντυπωσιασω την γυναικα μου...

 

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα και πάλι την βοήθεια σας.

Η γυναικα μου παραπονιεται εντονως οτι από όταν της εβαλα την Horsemageddon_New εχασε καποιες σημαντικες λειτουργικοτητες, απαιτωντας να της επαναφερω το κινητο στην στοκ. Πριν το επαναφερω λοιπον στην στοκ ρωταω μηπως γνωριζετε πως να επαναφερω τις χαμενες λειτουργικότητες:

1) Το σημαντικοτερο προβλημα: δεν μπορει να συνδεσει/ανεβασει φωτο στο facebook. Πιο συγκεκριμενα οταν κλικαρει το αναλογο εικονιδιο ανεβασματος στο facebook της ανοιγει το λειτουργικο μια λιστα ειτρεπτων προγραμματων εκτελεσης της λειτουργιας. Αν επιλεξει την εφαρμογη 'συλλογη" δεν ανοιγει καν η συλλογη. Αν επιλεξει την εφαρμογη root explorer ανοιγει η συλλογη αλλα δεν της παρουσιαζει καμια φωτο μεσα.

2) Δευτερεύον αλλά σημαντικό πρόβλημα για την ίδια: Κατα την ληψη φωτογραφιας το εικονιδιο κατω δεξια που κλικαροντας το ανοιγει την συλλογη δεν λειτουργει. Υπάρχει το εικονίδιο, αλλα κλικαροντας το δεν οδηγει στην συλλογη. Δηλαδη οταν τραβαει φωτο για να δει στα γρηγορα καποια φωτο που τραβηξε πρεπει να φυγει απο την εφαρμογη της καμερας και να παει στην εφαρμογη "συλλογη".

2) Το πιο ασημαντο προβλημα: η καμερα εχει χασει τον ηχο κλειστρου την στιγμη που τραβαει φωτο.

Καμια προτεινομενη λυση πριν γυρισω στην στοκ ;

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδες!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα και πάλι την βοήθεια σας.

Η γυναικα μου παραπονιεται εντονως οτι από όταν της εβαλα την Horsemageddon_New εχασε καποιες σημαντικες λειτουργικοτητες, απαιτωντας να της επαναφερω το κινητο στην στοκ. Πριν το επαναφερω λοιπον στην στοκ ρωταω μηπως γνωριζετε πως να επαναφερω τις χαμενες λειτουργικότητες:

1) Το σημαντικοτερο προβλημα: δεν μπορει να συνδεσει/ανεβασει φωτο στο facebook. Πιο συγκεκριμενα οταν κλικαρει το αναλογο εικονιδιο ανεβασματος στο facebook της ανοιγει το λειτουργικο μια λιστα ειτρεπτων προγραμματων εκτελεσης της λειτουργιας. Αν επιλεξει την εφαρμογη 'συλλογη" δεν ανοιγει καν η συλλογη. Αν επιλεξει την εφαρμογη root explorer ανοιγει η συλλογη αλλα δεν της παρουσιαζει καμια φωτο μεσα.

2) Δευτερεύον αλλά σημαντικό πρόβλημα για την ίδια: Κατα την ληψη φωτογραφιας το εικονιδιο κατω δεξια που κλικαροντας το ανοιγει την συλλογη δεν λειτουργει. Υπάρχει το εικονίδιο, αλλα κλικαροντας το δεν οδηγει στην συλλογη. Δηλαδη οταν τραβαει φωτο για να δει στα γρηγορα καποια φωτο που τραβηξε πρεπει να φυγει απο την εφαρμογη της καμερας και να παει στην εφαρμογη "συλλογη".

2) Το πιο ασημαντο προβλημα: η καμερα εχει χασει τον ηχο κλειστρου την στιγμη που τραβαει φωτο.

Καμια προτεινομενη λυση πριν γυρισω στην στοκ ;

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδες!

 

για facebook δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει δεν χρησιμοποιω το κινητο γισ facebook. Αν για καποιο λογο που δεν μπορω να καταλαβω δεν λειτουργει η συλλογη απλα κατεβασε αλλο app απο το play store οπου να λειτουργει σαν συλλογη, Για τon ηχο της cameras θα πας system/media/audio/ui και θα βρεις ενα αρχειο camera_click και θα το μεταονομασεις σε camera_click.ogg και θα λειτουργησει ο ηχος αν οχι διαβασε εδω απο το σχολιο 4700 και μετα και θα βρεις την λυση οπως την ειχα βρει και εγω τοτε. Αν εχει αλλα παραπονα η γυναικα σου τι να σε πω ξαγυρνα την καλυτερα στην official που ειναι πιο λειτουργικη για την ιδια και το facebook και μην καθεσαι να παιδευεσαι και εσυ αλλο

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα και απο μένα. Εχω κάνει με επιτυχία unbrick με Jtag τη συσκευή μου αφού παρέλαβα το riff box που περίμενα. Ακολουθόντας τα βήματα του οδηγού, αναβάθμισα απο 2.2 σε 2.3 και έπειτα σε 4.0. Κατα τη διαδικασία των steps σε 4.0 αφού εγκαταστήθηκε το μεγάλο update (step2) και μετά το reboot το τηλέφωνο μπήκε σε αυτή τη boot loop δείχνωντας το animation της huawei. Μετά απο προσπάθειες πέρασα και το τελικό step. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω απο εκεί και μετά είναι το τηλέφωνο να ανοίγει, να φτάνει μέχρι την ερώτηση για PIN και πριν το πληκτρολογίσω, κλείνει και επανεκκινεί στην προηγούμενη boot animation (HUAWEI). Πέρασα CWM 5.0.2.7 και δοκίμασα να περάσω CM 11. Η διαδικασία ολοκληρωνεται με επιτυχία αλλα και πάλι έχω αυτή τη boot loop (cm11). Μήπως φταίει κάποιο απο τα αρχεία του φακέλου image? Μέχρι την 2.3 πάντως δεν είχε κανένα πρόβλημα η συσκευή.

 

Υ.Γ. Όποιος χρειστεί βοήθεια για unbrick με jtag είμαι στη διάθεσή του

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα και απο μένα. Εχω κάνει με επιτυχία unbrick με Jtag τη συσκευή μου αφού παρέλαβα το riff box που περίμενα. Ακολουθόντας τα βήματα του οδηγού, αναβάθμισα απο 2.2 σε 2.3 και έπειτα σε 4.0. Κατα τη διαδικασία των steps σε 4.0 αφού εγκαταστήθηκε το μεγάλο update (step2) και μετά το reboot το τηλέφωνο μπήκε σε αυτή τη boot loop δείχνωντας το animation της huawei. Μετά απο προσπάθειες πέρασα και το τελικό step. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω απο εκεί και μετά είναι το τηλέφωνο να ανοίγει, να φτάνει μέχρι την ερώτηση για PIN και πριν το πληκτρολογίσω, κλείνει και επανεκκινεί στην προηγούμενη boot animation (HUAWEI). Πέρασα CWM 5.0.2.7 και δοκίμασα να περάσω CM 11. Η διαδικασία ολοκληρωνεται με επιτυχία αλλα και πάλι έχω αυτή τη boot loop (cm11). Μήπως φταίει κάποιο απο τα αρχεία του φακέλου image? Μέχρι την 2.3 πάντως δεν είχε κανένα πρόβλημα η συσκευή.

 

Υ.Γ. Όποιος χρειστεί βοήθεια για unbrick με jtag είμαι στη διάθεσή του

 

Καλό μήνα. Δεν ξέρω γιατι σε κανει αυτα τα νουμερα θα σε προτεινα αν εχεις χρονο και δεν βαριεσαι να ξανακατεβαινες σε 2.3 και μετα να ξαναανεβαινες αν και μετα σε κανει παλι θεματα τοτε καλυτερα κατεβα σε 2.3 και φορεσε τη miui του gkalen ή την cm7 του moihack ειναι και οι 2 εξισου σταθερες και πολυαξιολογες ρομς. Εγω προσωπικα οταν ειμαι σε 2.3 φοραω τη miui του gkalen μου καθεται πιο ωραια στο ματι αλλά γουστα ειναι αυτα. Για το ανεβασμα κατεβασμα των ρομς αν θες ρωτα προσωπικα και τον γκαλεν κατι εγραφε τις προαλλες για ευκολο τροπο ανεβα κατεβα αλλα ακομα δεν τον εχω βαλει στον οδηγο. Καλες δοκιμες λοιπον

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να κάνω jtag πάλι για να επιστρέψω σε 2.3 ή θα δουλέψει με τη διαδικασία των steps? Να επισημάνω ότι δεν ανοίγει καν το τηλέφωνο. Στην οθόνη του PIN μου κάνει αμέσως reboot και μπαίνει σε boot loop
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να κάνω jtag πάλι για να επιστρέψω σε 2.3 ή θα δουλέψει με τη διαδικασία των steps? Να επισημάνω ότι δεν ανοίγει καν το τηλέφωνο. Στην οθόνη του PIN μου κάνει αμέσως reboot και μπαίνει σε boot loop

 

Update: Κατάφερα να επιστρέψω σε 2.3 και να περάσω την CM7 που μου υποδεικνύετε πιο πάνω και όλα δουλεύουν ρολόι. Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Γεια σας.Εχω την 2.2.2 Horsemageddon και μετα απο πολλα προβληματα θελω να το ξαναγυρισω οπως ηταν εργοστασιακα πως γινεται?

Σου απαντησα στο modding.

Αν καποιος παλιοφιλος παρατηρει κατι λαθος ή ελειπες ας το διευκρινισει καθως τη συσκευη την εχω δωσει εδω και 10 μηνες σε φιλο μου και δεν τα θυμαμαι ολα 100%

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους!

Οι εποχές είναι δύσκολες και για τον λόγο αυτό προσπάθησα να ξαναδώσω ζωή σε ένα παλαιό Huawei ideos x5 pro που είχα για να το χρησιμοποιήσει η γυναίκα μου .

Έκανα την βλακεία και προσπάθησα να αναβαθμίσω το firmware από 2.2 κατευθείαν σε ics και όταν κόλλησε στην αναβάθμιση και δεν έκανε power off, του έβγαλα και την μπαταρία και το αποτέλειωσα. Τώρα είναι εντελώς νεκρό. Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς τρόπους επαναφοράς αλλά τίποτα. Ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας εάν μπορεί να γίνει κάτι για να σωθεί.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Οι εποχές είναι δύσκολες και για τον λόγο αυτό προσπάθησα να ξαναδώσω ζωή σε ένα παλαιό Huawei ideos x5 pro που είχα για να το χρησιμοποιήσει η γυναίκα μου .

Έκανα την βλακεία και προσπάθησα να αναβαθμίσω το firmware από 2.2 κατευθείαν σε ics και όταν κόλλησε στην αναβάθμιση και δεν έκανε power off, του έβγαλα και την μπαταρία και το αποτέλειωσα. Τώρα είναι εντελώς νεκρό. Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς τρόπους επαναφοράς αλλά τίποτα. Ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας εάν μπορεί να γίνει κάτι για να σωθεί.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αρης

Ωχ! Αυτο πρεπει να ειναι το χειροτερο που μπορεις να παθεις.

Εχει γινει κι αλλες φορες και απ' ό,τι θυμαμαι υπαρχει λυση αλλα δεν τη θυμαμαι μετα απο τοσα χρονια. Κανε καμια αναζητηση στο τοπικ του modding. Θα ψαξω κι εγω κι αμα βρω τιποτα θα σου στειλω.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...