Jump to content

Επεξεργασία φόρμας μέσω υπολογιστή


dpanosd7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

Έχω μια φόρμα εγγράφου την οποια θέλω να επεξεργάζομαι μέσω υπολογιστή.

Δηλαδή δεν θέλω να κάθομαι να την συμπληρώνω χειρόγραφα , αλλά στον υπολογιστή.

Τι πρέπει να κάνω και με ποιο πρόγραμμα?

Επειδή η φόρμα έχει στοιχεία όπως : όνομα, επώνυμο, διευθυνση, και άλλα πολλά, θα ήθελα αντι να επιλέγω με το ποντίκι χειροκίνητα το πεδίο που θέλω να συμπληρώσω (ειναι χρονοβόρο), αυτό να γίνεται με το πλήκτρο tab και να μου εναλλάσσει αυτόματα τα πεδία που θέλω.

Ο κύριος λόγος που το θέλω αυτό είναι γιατί οι υπάλληλοι που δαχτυλογραφούν την φόρμα δεν κάνουν εμφανίσημα γράμματα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν χρειάζεσαι μια απλή φόρμα, δημιούργησέ την στο excel ή στο libre office calc.

αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, θα πρέπει να δημιουργήσεις τη φόρμα σου στην access ή στην libre office base.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. στο excel και στο libre , νομιζω φτιαχνεις μια νεα φόρμα απο την αρχη.

Εγώ έχω ήδη την φόρμα σε χαρτι και θέλω αντι κάθε φορά να γραφω χειρογραφα, να την περάσω κάπως στον υπολογιστη και να την συμπληρώνω απο εκεί.. Για να σου δώσω να καταλαβεις καλυτερα και εσυ και να μην σε ταλαιπωρω, ας πουμε πως η φόρμα που έχω είναι η εξής : http://www.petsinaction.gr/aimages/pets%20in%20action.JPG

πως γίνεται να την επεξεργαζομαι μεσω υπολογιστή, χωρίς να αλλαξω κατι απο την φορμα.

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι ειδικος, δεν νομιζω πως γινεται αυτο που ζητας. Μπορεις να δοκιμασεις να την περασεις στον υπολογιστη με καποιο προγραμμα OCR (ενα απο τα καλυτερα ειναι ABBYY FineReader) και εναν σαρωτη αλλα εγω πριν μερικα χρονια που προσπαθησα να κανω κατι παρομοιο δεν εβγαινε σωστα η σελιδα και η διαμορφωση της. Υπαρχουν και δωρεαν λυσεις OCR αλλα θελουν ψαξιμο. Πιστευω θα ηταν καλυτερο να δοκιμασεις να βρεις το αρχειο της φορμας σε μορφη κειμενου αν μπορεις.
Link to comment
Share on other sites

Έγινες απόλυτα κατανοητός, γι' αυτό και έγραψα την απάντηση που διάβασες. Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν! :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δοκίμασε αυτό Cogniview PDF2XL Enterprise. Εχει επιλογή ocr, την οποία εαν η φόρμα σου είναι ίδια και σταθερή μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Απλά πρέπει να κάνεις pdf την φόρμα σου και μετά να ''παίξεις''

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η φόρμα έχει στοιχεία όπως : όνομα, επώνυμο, διευθυνση, και άλλα πολλά, θα ήθελα αντι να επιλέγω με το ποντίκι χειροκίνητα το πεδίο που θέλω να συμπληρώσω (ειναι χρονοβόρο), αυτό να γίνεται με το πλήκτρο tab και να μου εναλλάσσει αυτόματα τα πεδία που θέλω.΄Ο κύριος λόγος που το θέλω αυτό είναι γιατί οι υπάλληλοι που δαχτυλογραφούν την φόρμα δεν κάνουν εμφανίσημα γράμματα.

 

Τα PDF δεν βολεύουν για editing αφενός, και σχεδόν σίγουρα με το tab δεν γίνεται απευθείας.

Ενας τρόπος είναι να περάσεις σε τη φόρμα σε κώδικα ιστοσελίδας, δηλαδή HTML code, να τη συμπληρώνουν με τον browser (δουλεύει το tab, σε πάει από entry σε entry).

Με το word γίνεται επίσης, αλλά θέλει περισσότερα tab να πιέζεις αν κάνεις 1 table για παράδειγμα. Κάτι άλλο που μπορώ να σκεφτώ, αν βάλεις δύο tables, ένα κάθετο πχ αριστερά ως φώτο, δεξιά αντίστοιχα ένα με entries, και να κάνεις match τα πεδία, με το tab μόνο θα κινούνται από πεδίο συμπλήρωσης σε πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...