Jump to content

LG Optimus G (E975)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα με σχεδόν νεκρό digitizer. Δε πιάνουν τα χέρια αρκετά για την αλλαγή οπότε το έχω αφήσει δυστυχώς

 

Για την ώρα με ένα S4

 

Θα ήθελα να σχολιάσω κάτι: τόσα χρόνια ακουγα για την κακή κάμερα του G και Πόσο καλύτερο το S4 και γενικά όλα τα άλλα τότε κτλ κτλ. Παιδιά, η κάμερα του S4 είναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΗ μπροστά στου G. Λάσπη σκέτη το βράδυ. Με το G πήγα Ρώμη και έχω ακόμα φώτο που γουστάρω να κοιτάω. Είχα και το Ν8 σαν κύριο αλλά έβγαλα ένα κάρο και με αυτό, όλες υπέροχες. Με το S4 ένα τοίχο στο μπαλκόνι μου ήθελα να βγάλω με φως κιόλας Και δε καταλάβαινες το φαίνεται :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ένα πλήρως λειτουργικό, το δεύτερο με σπασμένο γυαλί, το τρίτο με χαλασμένο το digitizer..

Με 30-40 ευρώ θα έχω 3 πλήρως λειτουργικά, αλλά βαριέμαι και μόνο στην ιδέα :lol:

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

 

Έχω 1 και να καίει :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα σαν πρωτο ,μετα 3,5 χρονια,κανενα προβλημα κ δεν μπορω να το αποχωριστω,οι δε φωτος του,ειναι τελειες,οπως επισης κ τα βιντεο...εχω δουλεψει κιαλλα,αλλα ακομα αυτο κραταω...ισως,ακομα καλυτερο ειναι το φλεξ2,το οποιο ειχα παρει στην κορη μου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πέρασα την Nitrogen OS 7.1.2, με τα beansgapps 7.1.x και είναι λες και έχω άλλο κινητό. Δεν μπορώ να πιστεψω τι πως ρολαρει!!

Δυστυχώς το κινητό έχει πρόβλημα στο σημείο στην status bar και αριστερα (δεν αποκρίνεται η αφή). Δεν ξέρω γιατί το έπαθε αυτό, αλλά μάλλον είναι beyond repair, υπουέτω digitizer problem ..

Ευτυχώς το μαμα launcher που έχουν είναι τόσο παραμετροποιήσιμο που βρήκα gestures για την status bar και όλα κομπλέ.

Θα του βάλω κάρτα σιμ αύριο να δω αν λειτουργεί και το 4G. Αν λειτουργεί, εντάξει, έχει κάνει τρομερή δουλειά ο τύπος!

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Nitrogen OS 7.1.2, με τα beansgapps 7.1.x και είναι λες και έχω άλλο κινητό. Δεν μπορώ να πιστεψω τι πως ρολαρει!!

Δυστυχώς το κινητό έχει πρόβλημα στο σημείο στην status bar και αριστερα (δεν αποκρίνεται η αφή). Δεν ξέρω γιατί το έπαθε αυτό, αλλά μάλλον είναι beyond repair, υπουέτω digitizer problem ..

Ευτυχώς το μαμα launcher που έχουν είναι τόσο παραμετροποιήσιμο που βρήκα gestures για την status bar και όλα κομπλέ.

Θα του βάλω κάρτα σιμ αύριο να δω αν λειτουργεί και το 4G. Αν λειτουργεί, εντάξει, έχει κάνει τρομερή δουλειά ο τύπος!

 

Λειτουργεί κανονικά! Το είχα με την Nitrogen Αύγουστο και Σεπτέμβριο που περίμενα να επισκευαστεί το v10 μου. Δεν ήθελα να το αφήσω μετά... Είναι όντως εξαιρετική rom για ένα εξαιρετικό τηλέφωνο. Πετάει.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Nitrogen OS 7.1.2, με τα beansgapps 7.1.x και είναι λες και έχω άλλο κινητό. Δεν μπορώ να πιστεψω τι πως ρολαρει!!

Δυστυχώς το κινητό έχει πρόβλημα στο σημείο στην status bar και αριστερα (δεν αποκρίνεται η αφή). Δεν ξέρω γιατί το έπαθε αυτό, αλλά μάλλον είναι beyond repair, υπουέτω digitizer problem ..

Ευτυχώς το μαμα launcher που έχουν είναι τόσο παραμετροποιήσιμο που βρήκα gestures για την status bar και όλα κομπλέ.

Θα του βάλω κάρτα σιμ αύριο να δω αν λειτουργεί και το 4G. Αν λειτουργεί, εντάξει, έχει κάνει τρομερή δουλειά ο τύπος!

Θα κάνω μια δοκιμή κι εγώ να δω τι παίζει!

Θέματα λειτουργικά δεν είχα ποτέ πάντως, μόνο το άνοιξε-κλείσε των εφαρμογών που ήταν πιο αργό με 4.4 και η εγκατάσταση των εφαρμογών που έκανε αργό το κινητό εκείνη την στιγμή, λόγο παλαιότητας κυρίως.

Το digitizer, η πλακέτα με το φορτιστή και τα κουμπιά, είναι τα παθιάρικα σημεία της συσκευής.

Σε ένα G μου χάλασε η αφή στην μέση από άκρη σ'άκρη, στο άλλο η θύρα USB (7€ ολόκληρη η νέα πλακέτα με το USB) και σε όλα τα κουμπιά χάλασαν και επισκευάστηκαν εντός εγγύησης ή δουλεύουν ακόμα αλλά θέλουν πολύ πίεση (αναφέρομαι στα φυσικά κουμπιά).

Το κακό με το digitizer είναι πως έχει κόλλα σε ολόκληρη την οθόνη και είναι πολύ χρονοβόρα η αλλαγή.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια δοκιμή κι εγώ να δω τι παίζει!

Θέματα λειτουργικά δεν είχα ποτέ πάντως, μόνο το άνοιξε-κλείσε των εφαρμογών που ήταν πιο αργό με 4.4 και η εγκατάσταση των εφαρμογών που έκανε αργό το κινητό εκείνη την στιγμή, λόγο παλαιότητας κυρίως.

Το digitizer, η πλακέτα με το φορτιστή και τα κουμπιά, είναι τα παθιάρικα σημεία της συσκευής.

Σε ένα G μου χάλασε η αφή στην μέση από άκρη σ'άκρη, στο άλλο η θύρα USB (7€ ολόκληρη η νέα πλακέτα με το USB) και σε όλα τα κουμπιά χάλασαν και επισκευάστηκαν εντός εγγύησης ή δουλεύουν ακόμα αλλά θέλουν πολύ πίεση (αναφέρομαι στα φυσικά κουμπιά).

Το κακό με το digitizer είναι πως έχει κόλλα σε ολόκληρη την οθόνη και είναι πολύ χρονοβόρα η αλλαγή.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Καλημέρα.

Πραγματικά χαίρομαι που ακόμη υπάρχει κόσμος που έχει το κινητό και που απαντά στο thread ετούτο :D

 

Εμένα από ότι μόλις συμπέρανα, έχει χαλάσει η αριστερή πλευρά, αλλά όχι 100% , καθώς το "1" στο πληκτρολόγιο, μπορώ να το πατήσω με δυσκολία και "ακούει" μόνο σε συγκεκριμένο σημείο.

Επίσης στην πάνω πλευρά, τέρμα δεξιά, "ακούει" και, από εκεί , μπορεί να κατέβει η μπάρα!

 

Πόσο μπορεί να κοστίζει να κάνει κάποιος τη δουλειά και που μπορώ να βρω ανταλλακτικό; Αν και δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ, αν υπάρχει κάποια πληροφορία (παλιά θυμάμαι έπαιρναν από το ebay τα παιδιά), θα ήθελα να γνωρίζω!

Το κινητό το έχω στην άκρη για ώρα ανάγκης, και απλά η NitrogenOS είναι πολύ πιο smooth από την Artmod , σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι κινητάρα το G, τι να κάνουμε;

Σύγκρινε πως πάει με άλλες συσκευές του 12-13 και θα σε πιάσουν τα γέλια :lol:

Το digitizer χονδρικά βγαίνει στα 10-20€ ευρώ, ανάλογα από που θα αγοραστεί (eBay εννοείται) και η διαδικασία απαιτεί να αφαιρεθεί προσεκτικά το γυαλί και η κόλλα από την οθόνη. Μετά νέα κόλλα και uv.

Αν είναι να σου πάρει κάποιος δηλαδή 30-40€ για την δουλειά και κάνα 20αρι το γυαλί, με 50€ παίρνεις νέα οθόνη με όλο το μπροστινό κομμάτι μαζί.

Δηλαδή απλά βγάζεις καπάκι,μπαταρία,πλακέτα και τα βάζεις στο άλλο "σασί".

Πολύ ακούγεται, αλλά είναι απλό και χρειάζεσαι μιση ωρα πάνω κάτω αν δε βιάζεσαι!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι κινητάρα το G, τι να κάνουμε;

Σύγκρινε πως πάει με άλλες συσκευές του 12-13 και θα σε πιάσουν τα γέλια :lol:

Το digitizer χονδρικά βγαίνει στα 10-20€ ευρώ, ανάλογα από που θα αγοραστεί (eBay εννοείται) και η διαδικασία απαιτεί να αφαιρεθεί προσεκτικά το γυαλί και η κόλλα από την οθόνη. Μετά νέα κόλλα και uv.

Αν είναι να σου πάρει κάποιος δηλαδή 30-40€ για την δουλειά και κάνα 20αρι το γυαλί, με 50€ παίρνεις νέα οθόνη με όλο το μπροστινό κομμάτι μαζί.

Δηλαδή απλά βγάζεις καπάκι,μπαταρία,πλακέτα και τα βάζεις στο άλλο "σασί".

Πολύ ακούγεται, αλλά είναι απλό και χρειάζεσαι μιση ωρα πάνω κάτω αν δε βιάζεσαι!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Συμφωνώ! Σύγκρινα πρόσφατα με το S3. Πραγματικά γέλιο!

 

Δεν βιάζομαι αλλά δεν πιάνει και το χέρι μου :p

Βρήκα αυτό εδώ

https://www.ebay.com/itm/Touch-Screen-Digitizer-Tools-For-LG-Optimus-G-LTE-LS970-E973-E975-E976-E977-F180/181418382417?hash=item2a3d60d451:g:rwsAAOxyBPZTfX43

Κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνει, δεν ξέρω αν θα χρειαστείς κόλλα βέβαια έξτρα, ή αν αυτό έχει λίγο πάνω στο γυαλί.

Πράγμα που σημαίνει ότι θα έχει διαφορετική εφαρμογή.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνει, δεν ξέρω αν θα χρειαστείς κόλλα βέβαια έξτρα, ή αν αυτό έχει λίγο πάνω στο γυαλί.

Πράγμα που σημαίνει ότι θα έχει διαφορετική εφαρμογή.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Thanx, θα το παραγγείλω λογικά, αλλά θα πρέπει πριν το πράξω , να βρω άνθρωπο να με βοηθήσει με το όλο εγχείρημα. Ελπίζω για τα 4 και κάτι € να μην μου κάτσει κάνα τελωνείο και γελάσει και το παρδαλό κατσίκι :p

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πάντως για bug για την Nitrogen OS 7.1.2 και γενικά τις custom nougat roms όσον αφορα τον διαμοιρασμό αρχειων μέσω bluetooth ότι δεν δουλεύει. Αν ισχύει είναι σοβαρό προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πάντως για bug για την Nitrogen OS 7.1.2 και γενικά τις custom nougat roms όσον αφορα τον διαμοιρασμό αρχειων μέσω bluetooth ότι δεν δουλεύει. Αν ισχύει είναι σοβαρό προβλημα.

 

Το bt δουλεύει σε ότι αφορά το pairing ακουστικών κλπ. Για αρχεία δε δοκίμασα, όμως το διάβασα κι εγώ. Δεν είναι το πρώτο μου κινητό. Αυτό που διάβασα αφορά συσκευές με Android 7.0 και άνω πάντως. Θα δοκιμάσω να στείλω στο δικό μου (LG G4) και θα επανέλθω.

 

Έχει και ένα bug στο οποίο κάποιες φορές μπορεί η κάμερα να μην ανοίγει και να χρειάζεται soft- έστω - reboot το κινητό.

Κατά τα άλλα είναι ωραία rom, πέρασα και official xposed + gravitybox χωρίς προβλήματα! Βέβαια αρκετά από τα tweaks δεν δουλεύουν ,αλλά δε βαριέσαι :p

 

edit: Έστειλα κανονικά στο LG G4 αρχείο (εικόνα). Το G4 είναι στην 6.0.

Θα στείλω πιο αργά και στης κοπέλας μου το xiaomi redmi note 4x που είναι στην 7.1 , για να δω αν ισχύουν τα όσα λέγονται. :)

 

edit2: Νομίζω ότι απουσιάζει εφαρμογή για fm stereo. Δεν ξέρω αν μπορώ να την προμηθευτώ κάπως ωστόσο...

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μαλλον θα μεινει για παντα με νεκρο digitizer, γιατι φοβαμαι τρελα την αλλαγη μονος μου και δεν εχω βρει κανεναν οικονομικο να μου το αλλαξει (μη δωσω 50€ μονο εργατικα)

 

Νικο ποσα θες για να σου το στειλω με κουριερ να μου το σενιαρεις; :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μαλλον θα μεινει για παντα με νεκρο digitizer, γιατι φοβαμαι τρελα την αλλαγη μονος μου και δεν εχω βρει κανεναν οικονομικο να μου το αλλαξει (μη δωσω 50€ μονο εργατικα)

 

Νικο ποσα θες για να σου το στειλω με κουριερ να μου το σενιαρεις; :D

 

:lol:

Στο φτιάχνω τσάμπα Πέτρο, δεν υπάρχει θέμα!

Απλά θα σου βγει ο κούκος αηδόνι αν το στείλεις Γερμανία, ή περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι που θα είμαι Ελλάδα :P

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια πολη εισαι;

 

Δεν εχω θεμα ουτε να σε πληρωσω ουτε να στο στειλω (πιστευω). Αλλα αν ερθεις Ελλαδα οκ περιμενω :p Νομιζα ησουν Θεσσαλονικη και λεω ευκαιρια να το εχω παλι σαν 1ο, γιατι εχει 3πλασια μπαταρια απο το S4... Μεχρι να πεσει εστω λιγο σε τιμη το Mate 10

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Βερολίνο.

Μην αγχώνεσαι, όταν κατέβω Ελλάδα έχω ήδη να φτιάξω μερικά, οπότε θα σου στείλω πριν έρθω!

Μη μου λες για λεφτά και ιστορίες σε παρακαλώ. Έχω 2 δουλειές για να ζήσω, ας κάνουμε και κάτι για χόμπι! :lol:

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός είσαι που δεν κατεβαίνεις Αθήνα :p χααχαχα!

Εγώ βρήκα τρόπο να το δουλεύω κι έτσι αν χρειαστεί. Είναι breeze το άτιμο, 5 χρόνια μετά, σφαίρα πάει, βέβαια είναι σχετικά άδειο (7-8 εφαρμογές έβαλα)!

Link to comment
Share on other sites

Είχε κανεις αλλος προβλημα με το power button; Να πρέπει να το πατήσεις καποιες φορες 5-10 φορές για να ανταποκριθεί (να κλείσει ή να ανοίξει την οθόνη); Αν ναι, τι άλλαξε; Το παρακάτω;

 

https://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-POWER-ON-OFF-FLEX-CABLE-PCB-BOARD-FOR-LG-OPTIMUS-G-E975-F-835/262000714020?hash=item3d0075a124:g:OKQAAOSwrklVAnNn

Link to comment
Share on other sites

Είχε κανεις αλλος προβλημα με το power button; Να πρέπει να το πατήσεις καποιες φορες 5-10 φορές για να ανταποκριθεί (να κλείσει ή να ανοίξει την οθόνη); Αν ναι, τι άλλαξε; Το παρακάτω;

 

https://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-POWER-ON-OFF-FLEX-CABLE-PCB-BOARD-FOR-LG-OPTIMUS-G-E975-F-835/262000714020?hash=item3d0075a124:g:OKQAAOSwrklVAnNn

 

Είχα και εγώ πρόβλημα. Το κουμπί είχε πάρει υγρασία.

24 ώρες στο ρύζι και έστρωσε ως δια μαγείας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σας μερσώ. :D

 

ΥΓ. Διπλάσια τιμή είχε του e975 απο του nexus 4!

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

Τυχερός είσαι που δεν κατεβαίνεις Αθήνα :p χααχαχα!

Εγώ βρήκα τρόπο να το δουλεύω κι έτσι αν χρειαστεί. Είναι breeze το άτιμο, 5 χρόνια μετά, σφαίρα πάει, βέβαια είναι σχετικά άδειο (7-8 εφαρμογές έβαλα)!

 

Στην μαμα 4.4 και με 180 εφαρμογες μεχρι που πεθανε η οθονη ουτε κιχ δεν εκανε... Εξαιρετικο

 

Νικο, να μου πεις να παραγγειλω και καμια μπαταρια αφου το ανοιγουμε που το ανοιγουμε :p Θα πω και στον Καλουα μην ανεβουμε πανω εκδρομουλα παντως...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου 4G τηλέφωνο, έχανε μόνο 6-7% μπαταρία σε standby, όχι πως με 3G πέταγε...Δε κόλλαγε πουθενά, κάμερα μάπα, σπρώχτηκε πριν πάρει η τιμή την κατιούσα

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με 3G ενα 4ωρο οθονο το εβγαζα πολυ ανετα. Καμερα παντως μαπα δε θα την ελεγα. Σιγουρα καλυτερη απο το S4 που λεγαν ολοι ποσο καλυτερο ειναι. Και μπαταρια επισης πολυ καλυτερη απο S4 (ειδικα με την 5.0, 1:30 ωρα οθονη δε βγαζω)

 

Με 4G ειχα ενα ωραιο countdown αντι για ποσοστο μπαταριας, ουτε 2 ωρες οθονη :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus G (E975)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...