Jump to content

Υπάρχει περίπτωση να με έχουν κάνει hacking?


nikoss17
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας υπάρχει περίπτωση στο ίδιο σπίτι ένα άτομο από ένα laptop,να βλέπει τη δραστηριότητα του άλλου υπολογιστή,τα αρχεία που περιέχει,τους κωδικούς κλπ?Μου συμβαίνει κάτι περίεργο!Ο συγκάτοικός μου ξέρει ακριβώς,σε ποια sites και ποια ώρα μπαίνω κλπ!Όπως επίσης μάλλον ξέρει και τους κωδικούς μου σε facebook και twitter,(επειδή γνωρίζει ποιοι μου έχουν στείλει μηνύματα) χωρίς να του έχω αναφέρει κάτι!Βάζω συνήθως κωδικούς με πολλά γράμματα ή με γράμματα και αριθμούς!Επιπλέον τον υπολογιστή μου τον έχω ασφαλισμένο με μεγάλο κωδικό!Το ιστορικό μου το καθαρίζω κάθε φορά που φεύγω από το laptop.Τι μπορεί να συμβαίνει?Είχα ακούσει κάτι για λειτουργία απομακρυσμένης πρόσβασης,αλλά μάλλον δεν είναι αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειναι ειδικος αυτο που περιγραφεις μοιαζει σαν να εχεις keylogger στον υπολογιστη σου. Κανε σκαναρισμα με Antivirus. Ενα καλο ειναι το Avast free.
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκάτοικός σου είτε πειραματίζεται είτε απλά παίζει ...

Σε κάθε περίπτωση είναι αδιάκριτος. Βάλε κωδικό στο bios για την εκκίνηση του υπολογιστή. για να τον βγάλει, πρέπει να ανοίξει το σασί και τότε εσύ θα το καταλάβεις, διότι απλά θα μηδενισει τον κωδικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!Δεν κατάλαβα τι εννοείται keylogin?Μήπως τον κωδικό που έχω όταν μπαίνω στα windows?Αν ναι,φυσικά και έχω και όπως ανέφερα είναι με πολλά γράμματα,και ούτε τον έχω σημειώσει κάπου!Είναι μια αγγλική λέξη,που δεν περνάει από το μυαλό κάποιου!Αυτό με την απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας γίνεται πάντα?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!Δεν κατάλαβα τι εννοείται keylogin?Μήπως τον κωδικό που έχω όταν μπαίνω στα windows?Αν ναι,φυσικά και έχω και όπως ανέφερα είναι με πολλά γράμματα,και ούτε τον έχω σημειώσει κάπου!Είναι μια αγγλική λέξη,που δεν περνάει από το μυαλό κάποιου!Αυτό με την απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας γίνεται πάντα?

 

Αυτό που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω είναι να βάλεις κωδικό μέσα στο bios (αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό, δες το manual/εγχειρίδιο του υπολογιστή σου) για την εκκίνηση του υπολογιστή. Εκείνο δεν μπορεί να το προσπεράσει όπως ήδη έγραψαν τα παιδιά που σου απάντησαν. Επίσης καλό θα είναι να δεις τι υπάρχει στην μπάρα εργασιών (δίπλα από το ρολόϊ) των windows.

 

Επίσης να κάνεις scan με ένα καλό antivirus πρόγραμμα για εντοπισμού κακόβουλου λογισμικού

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείται keylogin?Μήπως τον κωδικό που έχω όταν μπαίνω στα windows?Αν ναι,φυσικά και έχω και όπως ανέφερα είναι με πολλά γράμματα,και ούτε τον έχω σημειώσει κάπου!Είναι μια αγγλική λέξη,που δεν περνάει από το μυαλό κάποιου!

 

Οι keyloggers είναι λογισμικό το οποίο εκτελείται στον υπολογιστή σου, άλλες φορές ορατά και άλλες - τις περισσότερες - αόρατα. Ο σκοπός του είναι να υποκλέψει στοιχεία κίνησης στο διαδίκτυο, είτε λίγο επώδυνα (π.χ. ποιες ιστοσελίδες επισκέφτηκες) είτε και πολύ επώδυνα (αρ. πιστωτικής, κωδικούς πρόσβασης κ.λπ.).

Αντιλαμβάνεσαι πως αυτό ΔΕΝ έχει να κάνει με τη δυσκολία του κωδικού σου. Ο ενδιαφερόμενος επιτήδειος και κακοπροαίρετος δεν χρειάζεται να τον μαντέψει, αλλά απλά βλέπει έτοιμο τον κωδικό στην οθόνη του. Ούτε χρειάζεται να τον απομνημονεύσει, διότι θα τον δει κάθε φορά που ενδιαφέρεται. Με άλλα λόγια, του αρκεί να δουλεύει σωστά ο κατάσκοπος και δεν ενδιαφέρεται ΠΟΙΟΝ κωδικό έχεις!

Υπάρχουν πολλά προγράμματα keyloggers στο διαδίκτυο, πολλά εκ των οποίων είναι δωρεάν.Επομένως, οποιοσδήποτε μπορεί να αποκτήσει ένα τέτοιο εργαλείο, αν σε "βάλει στο μάτι". Κι εγώ μπορώ να σου κλέψω όλους τους κωδικούς σου που έχεις παντού, μέσα σε μόλις 5 δευτερόλεπτα (αρκεί να καθήσω στον υπολογιστή σου)!

 

Όμως δε χρειάζεται πανικός! H πιο απλή λύση είναι να εγκαταστήσεις και να εκτελέσεις 2 δωρεάν και αξιόλογα προγράμματα: το mbam (http://download.cnet.com/Malwarebytes-Anti-Malware/3000-8022_4-10804572.html?part=dl-10804572&subj=dl&tag=button) και το wise365 (http://www.wisecleaner.com/soft/WiseCare365.exe) και με τη βοήθειά τους να διορθώσεις όσα μπορούν τα προγράμματα αυτά να καθαρίσουν.

 

Αν και πάλι δεν τα καταφέρεις, θα χαρώ να σε βοηθήσω αν μπορώ. Υπάρχει και η ακραία περίπτωση να είναι τόσο καλά κρυμμένος ο keylogger, που να καταφύγουμε σε λύσεις format, όμως αυτό ΔΕΝ γίνεται εύκολα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: για την ώρα, πριν εγκαταστήσεις τα 2 προγράμματα, κάνε αυτό που σου πρότεινα (κωδικό εκκίνησης του υπολογιστή σου). Αυτόν δεν μπορεί να τον υποκλέψει κανείς, αλλά μόνο να τον αφαιρέσει πλήρως, ανοίγοντας το σασί του υπολογιστή και αλλάζοντας χειροκίνητα θέση σε ένα βραχυκυκλωτήρα της μητρικής. Τότε αυτός ο κωδικός μηδενίζεται αυτόματα (σαν να μην υπάρχει) και έτσι εσύ θα καταλάβεις ότι υπήρχε εξωτερική επέμβαση, επομένως ζητάς τα ρέστα από τον συγκάτοικό σου νόμιμα. Είναι μια λύση προσωρινή, η οποία θα αφαιρέσει πλήρως την πρόσβαση στον κακοπροαίρετο: ο keylogger θα εξακολουθήσει να κάνει τη δουλειά του, αλλά ο ενδιαφερόμενος ΔΕΝ θα μπορεί να τον χρησιμοποιήσει!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,αλλά αυτό με το bios δεν το κατάλαβα (ξέρω περίπου,κατά την εκκίνηση νομίζω πατάμε F5 ή F10 ή κάτι τέτοιο) και πάμε κάπου και βάζουμε κωδικό!Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια προς το παρόν!
Link to comment
Share on other sites

πατάς λοιπόν το f10 (ή όποιο είναι) και ψάχνεις να βρεις το set password (που ανάλογα με την έκδοση του bios που διαθέτεις, ίσως λέγεται παρόμοια, ή ίσως βρίσκεται κάτω από κάποιο μενού με όνομα security). η ουσία είναι να δηλώσεις system password όχι απλό bios password. μην ξεχάσεις να κάνεις save πριν βγεις από το bios.
Link to comment
Share on other sites

αμα μοιραζεστε την ιδια συνδεση Internet υπαρχει δυνατοτητα να μπορει αν ξερει ip και τετοια...

 

αλλαξε antivirus βαλε firewall αλλαξε ολους τους κωδικους στα social και να μην κανεις save to next logon....

Edited by Nitrous
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται keylogger. Αν κάθεσαι στο ίδιο δίκτυο με τον συγκατοικό σου τότε ένα απλό πρόγραμμα υποκλοπής στοιχείων φτάνει.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι αλήθεια αυτό. Η ζημιά δεν είναι απαραίτητα από keylogger. Γι' αυτό και συνέστησα να βάλει κωδικό στο bios για αρχή και στη συνέχεια-αν το θέλει και ο ίδιος- να τον βοηθήσουμε για τα περαιτέρω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...