Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ομολογώ πως έκανα τεράστιο λάθος. Ενώ ακολούθησα κατά γράμμα τον οδηγό και χαιρόμουν (για λίγες ώρες όπως αποδείχθηκε) την JB στο SGS μου, παρατήρησα πως ενώ είχα περάσει το semaphore (του Σταύρου) μετά το install της JB ο kernel ήταν διαφορετικός. Έτσι αποφάσισα (aka λάθος επιλογή) να περάσω ξανά τον kernel. Από εκείνη την στιγμή το κινητό έχει το logo του Galaxy και απλά δεν κάνει boot. Μπήκα σε CWM για να κάνω ξανά την διαδικασία (wipe ... και install) αλλά δεν βλέπει το path για την sdcard. Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω;

 

Στην περίπτωση που δεν έπρεπε να κάνω την ερώτηση εδώ ζητώ συγγνώμη.

 

Ποια αρχείο περασες για sema? το ".zip" είναι για CWM και το ".tar" για odin. Αν είναι αυτό το πρόβλημα μπες σε CWM κανε mount internal ή external USB storage (οποιο βλέπει) και περνα το σωστο αρχειο απο το PC. μετα flashαρε με choose zip from sdcard ή choose zip from internal sdcard αναλόγως.

edit:μας πρόλαβε ο νίκος. και με πιο απλο τρόπο.

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υποθετω πως περασες semaphore 2.7.4 οποτε λογικο ειναι να μην ανοιγει. Θα περασεις οπως σου ειπαν μεσω odin την εκδοση για JB
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τον Semaphore που είναι σε μορφή .tar και φλάσαρε τον με το Odin στο κινητό σου. Λογικά μετά θα σου εκκινήσει η CM10.

 

Νίκο, κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν μου δούλεψε. Πέρασε τον kernel (το έβαλα ως pda) αλλά και πάλι μένει στο boot.

 

Θα επαναλάβω τι έκανα για να δώσω καλύτερη εικόνα (μιας που βλέπω από τα παρακάτω μηνύματα ίσως να σας μπέρδεψα)

 

Εφόσον μου δούλευε άψογα η JB είδα πως ο kernel είχε αλλάξει. Δεν ήταν πια του Σταύρου. Θεώρησα πως θα έπρεπε να βάλω τον kernel του και πήγα και ακολούθησα το "Βήμα 2" από τον οδηγό του Νίκου. Από εκεί και μετά δυστυχώς το κινητό είχε χάσει το logo της CyanogenMod και έμενε για πολύ ώρα με το logo του Galaxy χωρίς να boot-άρει.

 

Έτσι λοιπόν θεώρησα πως πρέπει να κάνω το "Βήμα 6" και "Βήμα 7" από τον οδηγό του Νίκου. Στο wipe (data/factory reset + cache partition + dalvik cache) μου έβγαλε μήνυμα

 

"unknown volume for path..." κλπ.

 

Όπως καταλαβαίνετε, δεν μπορεί να δει ούτε το zip για να κάνω "install zip from sdcard" και έτσι έχω μείνει με το κινητό να προσπαθεί να κάνει boot.

 

Ποια αρχείο περασες για sema? το ".zip" είναι για CWM και το ".tar" για odin. Αν είναι αυτό το πρόβλημα μπες σε CWM κανε mount internal ή external USB storage (οποιο βλέπει) και περνα το σωστο αρχειο απο το PC. μετα flashαρε με choose zip from sdcard ή choose zip from internal sdcard αναλόγως.

edit:μας πρόλαβε ο νίκος. και με πιο απλο τρόπο.

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την απάντηση. Δεν είμαι σίγουρος σε ποια φάση αναφέρεσαι. Toν kernel που "ξανα-πέρασα" τον πέρασα μέσω odin. Προσπάθησα να κάνω πάντως και την δική σου εναλλακτική αλλά παίρνω μήνυμα

 

"unknown volume for path [/cache/recovery/command]"

 

Εν ολίγοις είμαστε στο ίδιο σημείο.

 

Υποθετω πως περασες semaphore 2.7.4 οποτε λογικο ειναι να μην ανοιγει. Θα περασεις οπως σου ειπαν μεσω odin την εκδοση για JB

 

Όχι, δεν πέρασα την 2.7.4. Πέρασα αυτή που πέρασα και χθες στο "Βήμα 2" του οδηγού του Νίκου που ήταν η "2.5.0". Το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν αυτόν τον kernel τον ξανά-πέρασα ενώ είχα περάσει κανονικότατα την JB.

 

Αν έχετε κάποια ιδέα πως να ξανα-ζωντανέψω το κινητό θα σας είμαι ευγνώμων!

Link to comment
Share on other sites

@elpk, σε παρακαλώ παρέθεσε το file name του semaphore που προσπάθησες να περάσεις. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να μπεις σε download mode, να φλασαρεις gingerbread και να ακολουθήσεις τον οδηγό απ'την αρχή. Έχε υπόψη σου ότι o κέρνελ που περνάς για ρουτ στο βήμα 2 φεύγει με το φλασαρισμα της cm10

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πέρασα την 2.7.4. Πέρασα αυτή που πέρασα και χθες στο "Βήμα 2" του οδηγού του Νίκου που ήταν η "2.5.0". Το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν αυτόν τον kernel τον ξανά-πέρασα ενώ είχα περάσει κανονικότατα την JB.

 

Αν έχετε κάποια ιδέα πως να ξανα-ζωντανέψω το κινητό θα σας είμαι ευγνώμων!

 

Για περίμενε... πέρασες στην JB τον Semaphore που είναι για την GB; Λογικό να κολλήσει το κινητό.

Τώρα πρέπει να φλασάρεις πάλι μία stock ROM με τρία αρχεία, re-partition και pit και μετά να ξαναπεράσεις την JB.

Προσοχή στο τι βάζουμε στο κινητό!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

@elpk, σε παρακαλώ παρέθεσε το file name του semaphore που προσπάθησες να περάσεις. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να μπεις σε download mode, να φλασαρεις gingerbread και να ακολουθήσεις τον οδηγό απ'την αρχή. Έχε υπόψη σου ότι o κέρνελ που περνάς για ρουτ στο βήμα 2 φεύγει με το φλασαρισμα της cm10

 

Το τελευταίο semaphore που προσπάθησα να περάσω (μάταια) ήταν από το πρωτελευταίο post του Νίκου. Ήταν το Semaphore_JB_2.0.6

 

Δεν δούλεψε αυτό. Ο λόγος που δεν δούλεψε εξηγείται παρακάτω!

 

Για περίμενε... πέρασες στην JB τον Semaphore που είναι για την GB; Λογικό να κολλήσει το κινητό.

Τώρα πρέπει να φλασάρεις πάλι μία stock ROM με τρία αρχεία, re-partition και pit και μετά να ξαναπεράσεις την JB.

Προσοχή στο τι βάζουμε στο κινητό!:)

 

Έπρεπε να δεις το χαμόγελό μου όταν διάβασα την απάντησή σου. Ναι έχεις δίκιο (σε όλα). Προσπάθησα λοιπόν να περάσω κάτι που είναι για GB. Άρα από ότι καταλαβαίνω πάω να περάσω ξανά GB και όταν (και αν) δουλέψει το κινητό να ξαναπάω σε JB.

 

Για να μην καταναλώνω χρόνο σε ένα τόσο σημαντικό thread σταματώ εδώ. Πάω να περάσω μέσω odin την GB και ελπίζω να πάνε όλα κατ' ευχήν και να σας κουράσω με ένα ακόμα post πως όλα πήγαν καλά.

 

Έχετε να προσθέσετε κάτι πριν ξεκινήσω;

 

Thanks guys!

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσει κανονικά το κινητό μόλις περάσεις την GB.

Το θέμα δημιουργήθηκε για να λύνουμε απορίες και προβλήματα οπότε μπορείς ελεύθερα να ρωτάς.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστυχώς το παθαίνει αυτό που και που... υπομονή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν γίνει τίποτα μικρές διορθώσεις. Συνέβαινε και με την CM9 αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

@ Superuser, mico, and, nikospot :

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας. We are now back on track.. :shifty:

 

@Superuser: το bluetooth δεν γουστάρει laptop.. θα ψάξω και αλλού αν είχαν παρόμοιο θέμα και αν βρω κάτι ξέρω που θα σε βρω.. :)

 

edit: έκανα pair από το laptop στο SGS και δουλεύει χάρμα! Οπότε λύθηκε και αυτό...

Edited by elpk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Είμαι με jw8, semaphore 2.7.4 και ext4. Πρέπει να επαναφέρω το σύστημα σε rfs, πριν φλασάρω την JB;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Είμαι με jw8, semaphore 2.7.4 και ext4. Πρέπει να επαναφέρω το σύστημα σε rfs, πριν φλασάρω την JB;

 

Στην θεση σου θα το γυρνουσα για να μην δημιουργηθουν τυχον προβληματα, ενα κλικ ειναι ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το δικό μου(no signal) παραμένει με όποια Cyanogenmod και αν φλασάρω

εκτός απο stock!Δεν ξέρω μήπως φταίει ο τρόπος που κάνω root (cf-root)

Ενώ όλα δουλέυουν τέλεια δεν μπορώ να κάνω κλήσεις!Δοκίμασα και Semaphore JB αλλά τίποτα!

Πάντως έχει αναφερθεί στα issues και απο άλλους χρήστες το ίδιο θέμα.

Καμμια ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το δικό μου(no signal) παραμένει με όποια Cyanogenmod και αν φλασάρω

εκτός απο stock!Δεν ξέρω μήπως φταίει ο τρόπος που κάνω root (cf-root)

Ενώ όλα δουλέυουν τέλεια δεν μπορώ να κάνω κλήσεις!Δοκίμασα και Semaphore JB αλλά τίποτα!

Πάντως έχει αναφερθεί στα issues και απο άλλους χρήστες το ίδιο θέμα.

Καμμια ιδέα ?

 

Περνα αλλο modem πχ jvt ή jvu ...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις συστήματος, τα shortcuts της lock screen σας δουλεύουν; Ενώ αποθηκεύει τις αλλαγές, δεν γίνονται πράξη όταν πας να τα χρησιμοποιήσεις! Απλά είναι σαν να τα έσβησες! Δεν μιλώ για τα ξεκλείδωμα και κάμερα αλλά τα υπόλοιπα. Edited by elflost
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις συστήματος, τα shortcuts της lock screen σας δουλεύουν; Ενώ αποθηκεύει τις αλλαγές, δεν γίνονται πράξη όταν πας να τα χρησιμοποιήσεις! Απλά είναι σαν να τα έσβησες! Δεν μιλώ για τα ξεκλείδωμα και κάμερα αλλά τα υπόλοιπα.

 

Εδώ παίζουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας σας πρόβλημα με την external sd card; Ενώ όταν συνδέω το κινητό με το laptop βλέπω κανονικά τα περιεχόμενα του, όταν προσπαθώ να δω από το κινητό μέσω explorer δεν βλέπει τα αρχεία παρά έναν φάκελο DCIM.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με την χρήση της άμεσης κλήσης προς κάποιον.Και σε μένα τα υπόλοιπα παίζουν κανονικά, μέχρι να βάλω άμεση κλήση
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα κάνει απο CM9, παρόλα αυτά αν χρειάζεται της CM10 ορίστε:

http://www.mediafire.com/?2dvxba22co2vm80

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...