Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δυστυχως δεν λειτουργησε το παραπανω...

 

Καλημέρα! Με τον έξω κόσμο επικοινωνεί η ταμπλέτα? Αν την συνδέσεις σε ένα PC, την βλέπει ή όχι?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει βρει κανένας να προτείνει κάποια θήκη μαζί με πληκτρολόγιο ή κάτι αντίστοιχο?

Το οριτζιναλ πληκτρολόγιο δεν υπάρχει πουθενά και από ότι διαβάζω δεν λειτουργεί από το tab 2 που βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα! Με τον έξω κόσμο επικοινωνεί η ταμπλέτα? Αν την συνδέσεις σε ένα PC, την βλέπει ή όχι?

γιατι συνδεεται με υπολογιστη?

πως?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, πως?

Με το καλώδιο που την φορτίζεις, την συνδέσεις σε ενα usb port του υπολογιστή. Θα την δει σαν mtp device, με διπλο κλικ θα δεις εσωτερική μνήμη και εξωτερική (sd), αν έχεις.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα για πρώτη φορά να το συνδέσω με το λαπτοπ (Windows 8.1) αλλά τζίφος! Κατέβασα το kies αλλά δε συνδέεται με τίποτα! Τι μπορεί να φταίει??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σιγά γιατι μπερδεύτηκα τώρα.

Οσοι εχετε πρόβλημα φόρτισης με την ταμπλέτα κάντε τα παρακάτω βήματα.

 

1. Αφηνουμε στην άκρη τον φορτιστή, για αρχή.

2. Πρέπει να έχουμε οπωσδήποτε 2 καλώδια σύνδεσης της ταμπλέτας, εκ των οποίων το ένα αν ειναι δυνατόν καινούργιο.

http://plus3.gr/usb-charging---cable-usb-to-samsung-galaxy-tab-black

3. Ανοιγουμε το pc και συνδεουμε το ταμπλετ σε μια usb που ξερουμε οτι δουλεύει.

4. Εφοσον είναι ολα οκ, θα πρέπει αφού εγκαταστήσει κάποιους driver, το pc να δει το ταμπλετ ως mtp device ενω ταυτόχρονα θα πρέπει να το φορτίζει.

5. Αν δεν το δει αλλα το φορτίζει, ελεγχουμε την επιλογή usb debugging στην ταμπλετα, να μην ειναι τικαρισμενη. Αν δεν ειναι και επιμένει να μην το βλέπει αλλάζουμε καλώδιο. Αν συνεχίσει να μην το βλέπει και εφόσον το ενα απο τα δυο καλώδια ειναι οκ τοτε δυστυχώς το port του tablet ετοιμάζεται να σας αφήσει χρόνους. (Το τελικό βήμα, οπου θα εχει χαλάσει πλήρως, θα ειναι οταν δεν θα φορτίζει κιολας).

6. Αν ουτε το βλέπει αλλα ουτε και το φορτίζει, αλλάζουμε καλώδιο. Αν συνεχίσει τα ίδια, σας εχει χαιρετήσει το port interface του ταμπλετ.

 

Αυτά εν ολίγοις.

(Τα εχω περάσει ολα αυτά! Ήμουν ομως τυχερός και ηταν ακόμη σε εγγύηση).

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω. παντως οταν το ειχα συνδεση παλιοτερα με το pc, δε μπορεσα να δω την μνημη του και αναγκαστικα να κρατησω back up τα αρχεια μου με το airdroid.

 

θα κανω τα βηματα που λες, αν κι δεν εχω 2ο καλωδιο.

 

(το προβλημα με την ταμπλετα ειναι οτι φορτιιιιιιζει αργαααααα ή δεν φορτιζει καθολου. μονο κλειστο οτν ειναι κατι γινεται αλλα οχι παντα)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ή δεν μπορεις να βρεις δεύτερο καλώδιο δεν θα μπορέσεις να βγάλεις σωστά συμπεράσματα. Παντως έτσι οπως τα λες μου θυμίζεις την δικη μου περίπτωση που ειχε καει η θύρα του tablet.

 

Εγω εχω πάρει και ενα τέτοιο και μολις δω κατι περίεργο μπορώ να τσεκάρω τι γίνεται με την φόρτιση. Ειναι καλο πραγματάκι και σε βοηθάει πολύ σε καποια πράγματα.

 

http://www.ebay.com/itm/USB-Charger-Doctor-Capacity-Time-Current-Voltage-Detector-Meter-Battery-Tester-/151842073439?hash=item235a7e2b5f:g:3y4AAOSwA4dWFkyz

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

πηγα publuc τις προαλλες και δεν ειχε. δεν εψαξα αλλου βεβαια. αν βρω ευκαιρια θα παρω.

σε περιπτωση που καηκε κι σε μενα η θυρα, ειναι ευκολη η αλλαγη? να την κανω εγω δηλαδη.

το ταμπλετ μαλλον ειναι εκτος εγγηυσης και δεν εχω καμια ορεξη να πληρωνω την σαμσουνγκ...

 

(βασικα δεν ειναι δικο μου το ταμπλετ, συγγενικο προσωπο το εχει)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχω δωσει λινκ με το καλώδιο πιο πανω.

Η αλλαγή του port είναι της πλάκας διαδικασία, αρκεί βέβαια να πιάνουν τα χερια σου.

Το παραγγελνεις ebay και εφοσον το έχεις σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος. Ψάξε στο youtube για βίντεο αποσυναρμολόγησης. Αν και είναι εύκολο, θα δεις τι πρέπει να κάνεις.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είχα κάνει αναβάθμιση μέσω Kies στην 4.4.2 και έβλεπα κανονικά το NovaGo. Εχθές αποφάσισα να κάνω Root το Ν8010 (μόνο Root δεν έβαλα άλλη Rom) και ενώ όλα πήγαν καλά μόλις πατάω να παίξει κανάλι μου λέει ότι δεν μπορεί να αναπαραχθεί βίντεο σε αυτή την συσκευή. Κατέβασα την νέα εφαρμογή του NovaGo απο το playstore αλλά και σε αυτή μου λέει το ίδιο.

Απο το menu του superuser έκανα απενεργοποίηση και πλήρη κατάργηση πρόσβασης Root και ύστερα, μέσω Odin αυτή την φορά έβαλα ξανα την 4.4.2 που είχα, αλλά πάλι δεν παίζει τα βίντεο. Δεν έκανα άλλη διαδικασία για unroot αφού νομίζω πως το ότι πέρασα μέσω Odin την 4.4.2 αφου πρώτα είχα κάνει πλήρη κατάργηση πρόσβασης root πρέπει να έκανε unroot το tablet (superuser πάντως δεν υπήρχε και το titanium το επιβεβαίωνε αυτό).

Όλα τα παραπανω βήματα έγιναν χωρίς να γίνει σε καμία περίπτωση wipe data και cache

Αν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει

α) Γιατι ενω δεν είχα πρώτα έπαιζε το NovaGo μετά σταμάτησε; Άπο ότι έχω διαβάσει το πρόβλημα δεν είναι εαν έχεις root την συσκευή αλλά εαν έχεις βάλει custom Rom και η γνήσια συσκευή σου δεν παίρνει απο την 4.4.2 και πάνω.

β) Πως μπορώ να κάνω unroot;

γ) Εαν βάλω την 4.1.2 και ξανακάνω την αναβάθμιση σε 4.4.2 μέσω kies λέτε να δουλέψει;

Ευχαριστώ

Edited by antoni18s
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Original ειναι. Αν θέλεις OEM έχει φθηνότερες.

Εγώ την πήρα απο Ελλάδα. Επειδή ομως κάποιος που του πρότεινα το μαγαζι, παραπονέθηκε οτι δεν του έδωσαν original, γι' αυτό και δεν στον πρότεινα.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

νομιζα την πηρες απ το ebay.

καλως, θα την προτεινω (δεν ειναι για μενα) και λογικα θα την αγορασω. ειναι ευκολη η αλλγη; εγω θα την κανω

Link to comment
Share on other sites

Παιχνιδάκι. Εναν πλαστικό εξωλκεα (χωρις να είναι και απαραίτητος) και ενα ψιλό σταυροκατσαβιδο (αυτό ειναι απαραίτητο).

Ψαξε στο YouTube, εχει εκατοντάδες βίντεο για την αλλαγή.

 

PS: Και απο Ελλάδα ίδια τιμή την πήρα. Είναι προϊόν που δεν τραβιέται πλέον και οι τιμές ειναι παραπλήσιες παντου.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

http://www.hamzatel.gr/items.php?search=%CE%9C%CE%A0%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%91%20SAMSUNG%20SP3676B1A

 

Βλεπω ομως οτι δεν την εχει τωρα. Λεει συντομα διαθέσιμη.

 

Αλλιως τώρα υπαρχουν αυτές :

https://www.skroutz.gr/c/1609/mpataries-tablet.html?keyphrase=Battery+SP3676B1A

 

Γι' αυτο που σου ειπα, δηλαδη για τον φίλο που λεει οτι δεν του εδωσαν original μπαταρια απο το καταστημα που του πρότεινα (και πηρα εγω την δικια μου), δες τα #2961 & #2962 ποστ.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σας.Ειμαι κι εγω κατοχος της Ν8010 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αν και δεν το εκανα καμμια αναβαθμιση απο τοτε που το αγορασα...το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι πως ενω συνδεεται με το all share cast dongle της samsung, μερικες φορες ξεσυνδεεται .το κυριωτερο ομως ειναι πως οταν παιζω ταινιες 1080 και 720 ενω στο ταμπλετ βλεπω ομαλη την κινηση, στην τηλεοραση δειχνει καπως αργη η κινηση οχι ομαλη...η samsung μου ειπε πως φταιει το hdmi...αλλαξα αλλα παλι τα ιδια...μηπως γνωριζει κανεις τι μπορει να φταει?Ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλημέρα,

 

έχω καιρό να μπω στο thread αυτό αλλά σήμερα παρατήρησα ότι δεν μπορώ να δω περιεχόμενο ΟΤΕ TV GO επειδή είναι root η συσκευή μου (Ν8010, Gnabo Rom 4.4.2).

Υπάρχει κάποιος δοκιμασμένος τρόπος για να γίνει η συσκευή unroot ή να πάρει official 4.4.2 χωρίς να κινδυνεύω να την κάνω τούβλο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το τελευταίο firmware απο το sammobile και το φλασαρεις με odin.

Το 8010 δεν είχε knox οπότε θα γίνει μαμά!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι πήρες την 4.4.2 όπως και οι άλλοι, πας Ρυθμίσεις/Εργαλεία/Κίνηση παλάμης και τσεκάρεις την Αποτύπωση Οθόνης, κάνεις αυτό που λέει στην περιγραφή.

 

 

Σύμφωνα με το samsung.youmobile.org είναι In Development μόνο η έκδοση του 2014 οπότε για μοντέλα παλιότερα του 2014, το δικό σας είναι του 2012 αν δεν κάνω λάθος, μάλλον μην περιμένετε πολλά.

 

Γειά σας εχω το GT-N8000 ελληνικό πήρα την αναβάθμιση 4.4.2 αλλα εχω φάει ολο το tablet πάω ρυθμίσεις δεν μου εχει πουθενά κίνηση/παλάμης τι γίνεται ξέρει κάποιος φίλος ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τώρα τελευταία μου κάνει και κολλήματα. Λέω να δοκιμάσω για πρώτη φορά root και να περάσω την gnabo ...Για πείτε
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (N8000/N8010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...