Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προσπαθω για gps να εγγαταστησω το navigon που ειχα σε ολα τα android και μου βγαζει error, διαβασα τα σχολια και λενε οτι εχει προβλημα σε κινητα με 2 καρτες υπαρχει καποιο που εχετε και δουλευει καλα με αυτο το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

Sygic και θα σαι μια χαρά. Κι αλλά κάνουν τη δουλειά τους βέβαια, απλά εγώ αυτό έχω δοκιμάσει.
Link to comment
Share on other sites

Για να το έχεις για πάντα πρέπει να το αγοράσεις. Όπως και το navigon το ίδιο. Σε περίπτωση που δε θες να το αγοράσεις, η λύση είναι να googlarεις εναλλακτικούς τρόπους κατεβάσματος με το όποιο ρίσκο υπάρχει βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μετα απο λιγες μερες που εχω στην κατοχη μου το κινητο παρατηρω οτι η μπαταρια του εξαντλειται παρα πολυ γρηγορα ,σε μη φυσιολογικο ρυθμο. πχ χτες με το sygic σε λειτουργια απο γλυφαδα για αρτεμιδα σε μια αποσταση 45 λεπτων απο 100% επεσε στο 50 % το ιδιο παρατηρω και οταν ειναι στην αναμονη οτι το κινητο αδειαζει την μπαταρια πολυ γρηγορα ενω υποτιθεται οτι εχω κλειστες ολες τις εφαρμογες,τι μπορει να ειναι και τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μετα απο λιγες μερες που εχω στην κατοχη μου το κινητο παρατηρω οτι η μπαταρια του εξαντλειται παρα πολυ γρηγορα ,σε μη φυσιολογικο ρυθμο. πχ χτες με το sygic σε λειτουργια απο γλυφαδα για αρτεμιδα σε μια αποσταση 45 λεπτων απο 100% επεσε στο 50 % το ιδιο παρατηρω και οταν ειναι στην αναμονη οτι το κινητο αδειαζει την μπαταρια πολυ γρηγορα ενω υποτιθεται οτι εχω κλειστες ολες τις εφαρμογες,τι μπορει να ειναι και τι να κανω?

 

Κανε battery calibration. Υπαρχουν εφαρμογες που στο κανουν ή εναλλακτικα το κανεις μονος σου αφηνοντας το κινητο να αποφορτιστει (να εχει κατω απο 10% μπαταρια) και στη συνεχεια να το φορτιζεις πληρως. Αυτο καντο για 3-4 φορες και λογικα θα γινει το battery calibration. Αν τιποτα απο αυτα δεν πιασειτοτε δοκιμασε ειτε factory reset ειτε αγορα αλλης μπαταριας. Το κινητο βγαζει 3 ωρες οθονης νομιζω ή και λιγο παραπανω αναλογως τη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ειναι θεμα μπαταριας γιατι το κινητο οταν το πηρα ηταν κυριολεκτικα σαν καινουριο και πριν κανω την τελευταια αναβαθμιση δεν παρουσιαζε τοσο εντονο θεμα. να κανω factory reset πρωτα?με το one touch upgrade γινεται?
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ειναι θεμα μπαταριας γιατι το κινητο οταν το πηρα ηταν κυριολεκτικα σαν καινουριο και πριν κανω την τελευταια αναβαθμιση δεν παρουσιαζε τοσο εντονο θεμα. να κανω factory reset πρωτα?με το one touch upgrade γινεται?

 

Μπορεις να κανεις reset και απο τι ρυθμισεις του κινητου, σου δινει την επιλογη. Θα χασεις ολα σου τα δεδομενα ομως οποτε κανε backup. Αν εισαι ρουτ χρησιμοποιησε το titanium backup.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι,το κινητο το εχω βολευτει αρκετα αλλα 2 θεματακια ειναι λιγο ενοχλητικα.2 φορες ενω το φορτιζα μου εβγαλε ενδειξη υπερθερμανσης και σταματησε να φορτιζει αυτο κατα ποσο επηρεαζει την μπαταρια και γιατι συμβαινει? το δευτερο ενω εχω το sygic για πλοηγηση και κλειδωνει αρκετα γρηγορα δορυφορους πολλες φορες κατα την διαρκεια της διαδρομης δειχνει να κολλαει στιγμιαια για 1-3 δευτερολεπτα και να επανερχεται αυτο ειναι αρκετα ενοχλητικο γιατι μπορει να χασεις ευκολα το που πρεπει να στριψεις η μια οδο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχαριος ...συναγερμος :)

 

Ερωτηση: Αν κανω root το κινητο (997D android 4.1.1) μονο και μονο για να διαγραψω καποιες εφαρμογες [για περισσοτερο χωρο] ολα τα αλλα θα λειτουργουν κανονικα; wifi, 2η καρτα ,καμερα κλπ.Ας απαντησει καποιος γρηγορα και ....σιγουρα.Ευχαριστω.

Truth is in your mind.Find it.Plzzz
Link to comment
Share on other sites

Αρχαριος ...συναγερμος :)

 

Ερωτηση: Αν κανω root το κινητο (997D) μονο και μονο για να διαγραψω καποιες εφαρμογες [για περισσοτερο χωρο] ολα τα αλλα θα λειτουργουν κανονικα; wifi, 2η καρτα ,καμερα κλπ.Ας απαντησει καποιος γρηγορα και ....σιγουρα.Ευχαριστω.

 

Εάν μέχρι στιγμής σου λειτουργούν κανονικά τα παραπάνω που ανέφερες τότε ούτε με το ρουτ θα έχεις πρόβλημα. Το πρόβλημα θα το αποκτήσεις σε περίπτωση που διαγράψεις εφαρμογή που δεν πρέπει να διαγράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα νόημα να το κάνεις. Οι εφαρμογές πάνε στην κάρτα. Είχα βάλει 30 giga παιχνίδια και εφαρμογές
Link to comment
Share on other sites

Ναι ,αλλα οχι ολες.Το δικο μου εχει γεμισει το 1GB kata 90%.To chrome παραδειγμα δεν αποθηκευεται στην καρτα
Truth is in your mind.Find it.Plzzz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update [Alcatel 997D Android 4.1.1 Αγγλικο menu]

....Εγινα root με το Framaroot [ευκολο]

....Ολα λειτουργουν κανονικα

...."Απλετος" χωρος στο κινητο αμα μεταφερεις τις προεγκατεστημενες εφαρμογες στην καρτα [με το ES file Explorer το εκανα εγω]

....Κανενα προβλημα πουθενα. :D

Truth is in your mind.Find it.Plzzz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα,

εκανα root με framaroot μετά από πολύ διάβασμα στο φόρουμ, εγκατέστησα και nova launcher κ διάφορα άλλα που προτείνεται κατά καιρούς. οφείλω να ομολογήσω πως όντως το κινητό μοιάζει καλύτερο, αν κ λόγω απειρίας σε τέτοιες διαδικασίες συμβαίνουν διάφορα... ελπίζω να μάθω σύντομα το ''νέο'' μου τηλέφωνο

Edited by Tony75s
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια μπορω να περασω την Ελληνικη ρομ σε Γερμανικο τηλεφωνο? Το εχει κανει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να περασω την Ελληνικη ρομ σε Γερμανικο τηλεφωνο? Το εχει κανει κανεις?

 

Εννοείται και μπορείς αλλα γιατί; με την ρομ αυτη δεν ανεβάζει τόσο θερμοκρασία. Το είχα ελληνική και αναγκάστηκα έβαλα την γερμανική με αγγλική γλώσσα

απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και μπορείς αλλα γιατί; με την ρομ αυτη δεν ανεβάζει τόσο θερμοκρασία. Το είχα ελληνική και αναγκάστηκα έβαλα την γερμανική με αγγλική γλώσσα

Θελω να το πουλησω και μου ζητανε Ελληνικα δυστυχως... Anyway, πως θα μπορουσα να το κανω υπαρχει καποιος οδηγος?

Link to comment
Share on other sites

Αν Εχει ανεβάσει κάποιος την συγκεκριμένη ρομ δεν γνωρίζω μπορείς να δεις πιο πίσω
απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξαφνικα δε φορτιζει η μπαταρια

Δειχνει οτι φορτιζει αλλα παραμενει στα ιδια

Εβαλα αλλη μπαταρια αλλα τα ιδια

Δοκιμασα και αλλο φορτιστη

Αν βαλω τη μπαταρια σε εξωτερικο φορτιστη φορτιζει

Οποτε ειναι προβλημα τηλεφωνου ή βυσματος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

νεο προβλημα

δεν μπορω να απαντησω κλησεις

τραβαω προς τα δεξια το πρασινο αλλα δεν τραβιεται για να απαντησει

Τραβιεται μονο το κοκκινο που κλεινει την κληση

Το touch δουλευει κανονικα εκτος κλησεων

Link to comment
Share on other sites

adi: Εχεις αλλάξει luncher και έβαλες 5x6. Αυτο έκανα και εγώ. Αναγκάστηκα να γυρίσω σε 4x5 εικονίδια!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...