Jump to content

Alcatel OT-997 / 997D


snapp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει δοκιμασει κανεις αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=373035

για να αυξησει την ενταση η κατι αλλο ?

 

Έριξα την 4.1 αλλά έχασα το ρουτ. Πώς θα το ξαναρουτάρω τώρα;

Βασικά, για να γίνω πιο σαφής, προσπαθώ να μπω σε factory mode πατώντας Volume down + Power αλλά το τηλέφωνο με αγνοεί και απλά μπουτάρει κανονικά το Android. Με το Volume Up + Power μπαίνει κανονικά σε recovery mode. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Edited by ggtaxo
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έριξα την 4.1 αλλά έχασα το ρουτ. Πώς θα το ξαναρουτάρω τώρα;

Βασικά, για να γίνω πιο σαφής, προσπαθώ να μπω σε factory mode πατώντας Volume down + Power αλλά το τηλέφωνο με αγνοεί και απλά μπουτάρει κανονικά το Android. Με το Volume Up + Power μπαίνει κανονικά σε recovery mode. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Root με το framaroot δοκιμασε και θα σαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Root με το framaroot δοκιμασε και θα σαι μια χαρα.

 

Ωραίος φίλε! Σ' ευχαριστώ πολύ! 5 δευτερόλεπτα δουλειά!

Τώρα αν ξέρεις και πώς λύνουμε και το θέμα με το χαμηλό framerate από εμένα ό,τι θες. Αν και βέβαια έχω την εντύπωση πως με την 4.1 είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι δεν είναι και πολύ smooth η κίνηση στα μενού και την επιφάνεια εργασίας.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε! Σ' ευχαριστώ πολύ! 5 δευτερόλεπτα δουλειά!

Τώρα αν ξέρεις και πώς λύνουμε και το θέμα με το χαμηλό framerate από εμένα ό,τι θες. Αν και βέβαια έχω την εντύπωση πως με την 4.1 είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι δεν είναι και πολύ smooth η κίνηση στα μενού και την επιφάνεια εργασίας.

 

Δεν κανει τιποτα! Μακαρι να λυνοταν και το θεμα με τα fps! Φοβερα εκνευριστικο ενα τοσο καλο κινητακι να εχει ενα τετοιο προβλημα. Δυστυχως ειναι βλακεια της αλκατελ κι απ' οτι διαβασα στο xda ειναι πολυ δυσκολο να το βγαλει καποιος (περα απο εξειδικευμενες γνωσεις απαιτει και δουλεια). Τουλαχιστον πραγματι, με 4.1 ειναι σταθερα στα 33-34 fps και δινει μια πιο smooth αισθηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει τιποτα! Μακαρι να λυνοταν και το θεμα με τα fps! Φοβερα εκνευριστικο ενα τοσο καλο κινητακι να εχει ενα τετοιο προβλημα. Δυστυχως ειναι βλακεια της αλκατελ κι απ' οτι διαβασα στο xda ειναι πολυ δυσκολο να το βγαλει καποιος (περα απο εξειδικευμενες γνωσεις απαιτει και δουλεια). Τουλαχιστον πραγματι, με 4.1 ειναι σταθερα στα 33-34 fps και δινει μια πιο smooth αισθηση.

 

Μα είναι ηλίθιο να βρίσκει "ταβάνι" στα 30-33fps λόγω software. Αδικούν το ίδιο τους το προϊόν. Το κάνουν να δείχνει αργό ενώ δεν είναι. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά,αρχικά θέλω να πω ευχαριστώ για την ενημέρωση.Τώρα η ερώτηση μου :confused: μετά την αναβάθμιση σε 4.1 (δεν την έχω κάνει ακόμα-έχω τη γερμανική συσκευή) η κάμερα βελτιώνεται; Δηλ πλέον οι φωτογραφίες βγαίνουν τόσο εύκολα κουνημένες -ξέρετε το κλασικό πρόβλημα που πρέπει να είσαι από βραβείο guinness ώστε να βγάλεις μια φοτο της προκοπής :P - υπάρχει κάποια άλλη διαφορά στη stock κάμερα πχ aspect ratio κτλπ;Τέλος μετά την αναβάθμιση σε 4.1 και το root υπάρχει τρόπος τα on screen buttons να τα βγάλουμε όπως κάναμε με την ice cream και να βάλουμε αναδυόμενα (LMT-Button savior);
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μ το εχω δοκιμασει κ οντως υπαρχει βελτιωσει,απλα η ερωτηση μ αφορα τη γενικη βελτιωση της συσκευης με την 4.1 κ κυριως της καμερας μιας κ ο φακος εχει καποιες δυνατοτητες αλλα με το "κουνημα" ολους μας χαλαει...την ερωτηση την εκανα παρακινουμενος απο ενα φιλο που ειπε πως υπαρχει διαφορα κ τωρα ρωταω απλα πια ειναι αυτη κ αν βελτιωνετε το "κουνημα" τη στιγμη που τραβας τη φοτο.Ο λογος που ροταω κ απλα δεν δοκιμαζω κατευθειαν την 4.1 ειναι γιατι καποιος ανεφερε οτι με 4.1 κ rooted τα on screen buttons δεν γινετε να βγουν κ για μενα ειναι κατασταλτικος παραγοντας να μπω στη διαδικασια αυτη χωρις να εχω οφελος απο την καμερα(κουνημα) κ μαλιστα οχι μονο οφελος δεν θα εχω αλλα ζημια καθως δεν θα μπορω να βγαλω τα κουμπια (προσωπικη αποψη).Θελω να πω πως αν δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη βελτιωση σε bugs πχ κουνημα καμερας κ καποια αλλα...δεδομενου οτι τα fps παραμενουν κλειδομενα στα 30-34 αρα το project butter παει περιπατο κ μαλιστα αν δεν γινετε να βγαλουμε τα default κουμπια της οθονης τοτε προσωπικα για μενα δεν αξιζει να μπω στη διαδικασια αναβαθμισης για ηθικοψυχολογικους-πρακτικους λογους :D κ κατι τελευταιο συγνωμη αν κουρασα τους υποψηφιους αναγνωστες... :P
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μ το εχω δοκιμασει κ οντως υπαρχει βελτιωσει,απλα η ερωτηση μ αφορα τη γενικη βελτιωση της συσκευης με την 4.1 κ κυριως της καμερας μιας κ ο φακος εχει καποιες δυνατοτητες αλλα με το "κουνημα" ολους μας χαλαει...την ερωτηση την εκανα παρακινουμενος απο ενα φιλο που ειπε πως υπαρχει διαφορα κ τωρα ρωταω απλα πια ειναι αυτη κ αν βελτιωνετε το "κουνημα" τη στιγμη που τραβας τη φοτο.Ο λογος που ροταω κ απλα δεν δοκιμαζω κατευθειαν την 4.1 ειναι γιατι καποιος ανεφερε οτι με 4.1 κ rooted τα on screen buttons δεν γινετε να βγουν κ για μενα ειναι κατασταλτικος παραγοντας να μπω στη διαδικασια αυτη χωρις να εχω οφελος απο την καμερα(κουνημα) κ μαλιστα οχι μονο οφελος δεν θα εχω αλλα ζημια καθως δεν θα μπορω να βγαλω τα κουμπια (προσωπικη αποψη).Θελω να πω πως αν δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη βελτιωση σε bugs πχ κουνημα καμερας κ καποια αλλα...δεδομενου οτι τα fps παραμενουν κλειδομενα στα 30-34 αρα το project butter παει περιπατο κ μαλιστα αν δεν γινετε να βγαλουμε τα default κουμπια της οθονης τοτε προσωπικα για μενα δεν αξιζει να μπω στη διαδικασια αναβαθμισης για ηθικοψυχολογικους-πρακτικους λογους :D κ κατι τελευταιο συγνωμη αν κουρασα τους υποψηφιους αναγνωστες... :P

 

Τα κουμπιά βγαίνουν αν θες ή μπορείς και να κάνεις την μπάρα να εξαφανίζεται όταν δεν τα χρησιμοποιείς και να εμφανίζεται με swype.

Δες εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1981692&page=22

και άλλος τρόπος εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2253770&page=13

 

Εγώ προσωπικά δοκίμασα και τους δύο τρόπους και δουλεύουν. Τελικά χρησιμοποιώ τον δεύτερο.

 

ΥΓ

Για το fps το οποίο σπάει @@ το ψάχνω. Μόλις βρω τη λύση θα την ανεβάσω άμεσα.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Τα κουμπιά βγαίνουν αν θες ή μπορείς και να κάνεις την μπάρα να εξαφανίζεται όταν δεν τα χρησιμοποιείς και να εμφανίζεται με swype.

Δες εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1981692&page=22

και άλλος τρόπος εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2253770&page=13

 

Εγώ προσωπικά δοκίμασα και τους δύο τρόπους και δουλεύουν. Τελικά χρησιμοποιώ τον δεύτερο.

 

ΥΓ

Για το fps το οποίο σπάει @@ το ψάχνω. Μόλις βρω τη λύση θα την ανεβάσω άμεσα.

Επομενως με 4.1 τα κουμπια γινετε να τα βγαλουμε η να τα κανουμε swype αν καταλαβα σωστα ετσι?

για την stock καμερα σχετικα με το κουνημα εχεις δει καποια διαφορα εχοντας την 4.1; Ή κ με την 4.1 το να βγαλεις σωστη φοτο απαιτεί καποιες ωρες ενασχολησης με ασκησεις αυτοσυγκεντρωσης :lol: οσο για τα fps το ψαχνω κ εγω..

Link to comment
Share on other sites

Άμα κάνω την OTA αναβάθμιση την τελευταία 4.0.4 που έχει πριν την 4.1 θα χάσω τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου;
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι ηλίθιο να βρίσκει "ταβάνι" στα 30-33fps λόγω software. Αδικούν το ίδιο τους το προϊόν. Το κάνουν να δείχνει αργό ενώ δεν είναι. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Δεν κανει τιποτα και συμφωνω απολυτα. Εκανε τα μαγικα της η αλκατελ κ εχασε την ευκαιρια να βγαλει το τελειο προϊον σε αυτα τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Επομενως με 4.1 τα κουμπια γινετε να τα βγαλουμε η να τα κανουμε swype αν καταλαβα σωστα ετσι?

για την stock καμερα σχετικα με το κουνημα εχεις δει καποια διαφορα εχοντας την 4.1; Ή κ με την 4.1 το να βγαλεις σωστη φοτο απαιτεί καποιες ωρες ενασχολησης με ασκησεις αυτοσυγκεντρωσης :lol: οσο για τα fps το ψαχνω κ εγω..

 

Ναι τα κουμπιά εγώ τα έχω ρυθμίσει να κρύβονται και όταν τα χρειάζομαι κάνω swype στο σημείο που έχω ορίσει και εμφανίζεται η μπάρα. Οπότε κομπλέ (γιατί είναι κρίμα να τρώει μέρος της οθόνης η μπάρα).

 

Τώρα την κάμερα να σου πω την αλήθεια δεν την δοκίμασα καθόλου από χθες που έριξα την JB. Θα κάνω μερικά τεστ και θα σου πω τις εντυπώσεις μου σχετικά με το πόσο σταθερό χέρι θέλει. Πάντως καλού κακού ας κάνουμε και λίγη προπόνηση:

:lol:

 

Για το framerate κάτι βρήκα αλλά επειδή πρέπει να βάλεις χέρι στο kernel πριν το δοκιμάσω θέλω να σιγουρευτώ ότι δε θα γίνει το τηλέφωνό μου lego.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε μ,ευχαριστω για τις απαντησεις,ακομα γελαω με το βιντεακι :P να'ναι καλα η καμερα -λιγο ειρωνικο εεε;- για τo framerate αν εμπλεκεται ο kernel βλεπω να ειμαστε οι πρωτοι με legosmartphone :P αλλα ας ειμαστε αισιοδοξοι.Θα ημουν υποχρεως αν εκανες ενα καλο τεστακι για την καμερα κ μας ελεγες εντιπωσεις.Ευχομαι να μη χρειαστει να γραφω σε σχολη καρατε :P Edited by MPForce
λαθος
Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε μ,ευχαριστω για τις απαντησεις,ακομα γελαω με το βιντεακι :P να'ναι καλα η καμερα -λιγο ειρωνικο εεε;- για τo framerate αν εμπλεκεται ο kernel βλεπω να ειμαστε οι πρωτοι με legosmartphone :P αλλα ας ειμαστε αισιοδοξοι.Θα ημουν υποχρεως αν εκανες ενα καλο τεστακι για την καμερα κ μας ελεγες εντιπωσεις.Ευχομαι να μη χρειαστει να γραφω σε σχολη καρατε :P

 

Λοιπόν την κάμερα που την δοκίμασα μια χαρά φωτογραφίες έβγαλε. Και μάλιστα πιο γρήγορα από ότι πριν. Μπορώ να πω μια βελτίωση την έχει. Οπότε τη γλιτώσαμε τη σχολή καράτε. Άντε και το fps cap να φύγει και είμαστε κομπλέ...

Edited by ggtaxo
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιειτε για φωτο 16 9?

Εγω το CAMERA MX

Δοκιμασα και το Camera FV-5 που εχει πολλες ρυθμισεις ISO κλπ αλλα δεν εχει επιλογη για 16 9

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου και χρονια πολλα με υγεια.Η εφαρμογη stock του κινητου για την καμερα με την 4.1.1 ειναι πολυ ποιο βελτιωμενη.Τραβαει ποιο γρηγορα και ποιο σταθερα ειδικα σε χαμηλο φωτισμο που ειχαμε και το μεγαλυτερο προβλημα.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικοτερα με την 4.1.1 γιατι το κινητο ειναι ποιο γρηγορο εχει smooth experience και νδιορθωθηκαν και καποια σοβαρα bugs οπως η αυξημενη θερμοκρασια σε ζορισμα..Το μονο που παρελειψαν και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο ειναι το προτζεκτ βουτηρο...θατο απογειωνε το κινητο..Αν καποιος βγαλει ακρη με αυτο παρακαλειτε να μας δωσει τα φωτα του...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου και χρονια πολλα με υγεια.Η εφαρμογη stock του κινητου για την καμερα με την 4.1.1 ειναι πολυ ποιο βελτιωμενη.Τραβαει ποιο γρηγορα και ποιο σταθερα ειδικα σε χαμηλο φωτισμο που ειχαμε και το μεγαλυτερο προβλημα.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικοτερα με την 4.1.1 γιατι το κινητο ειναι ποιο γρηγορο εχει smooth experience και νδιορθωθηκαν και καποια σοβαρα bugs οπως η αυξημενη θερμοκρασια σε ζορισμα..Το μονο που παρελειψαν και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο ειναι το προτζεκτ βουτηρο...θατο απογειωνε το κινητο..Αν καποιος βγαλει ακρη με αυτο παρακαλειτε να μας δωσει τα φωτα του...

 

Το project butter υπαρχει, δηλαδη το κινητο τρεχει με σταθερα frames per second. Το θεμα ειναι οτι η αλκατελ ειχει θεσει ως ταβανι τα 34fps με αποτελεσμα το project butter οπτικα να μην προσφερει τοσο μεγαλη βελτιωση στο θεμα smoothness.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα τεστ με το Camera FV-5

Αυτο με ρυθμιση ISO στο max βγαζει παρα πολυ καλυτερες φωτο σε πολυ χαμηλο φωτισμο

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λυση για τον περιορισμο των fps;Και κατι αλλο το κινητο μας εχει καποια προστασια εναντι της γρατσουνιας πχ dragontrail glass gorrilla κτλ γιατι σκεφτομαι να το αφησω χωρις ζελατινα
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λυση για τον περιορισμο των fps;Και κατι αλλο το κινητο μας εχει καποια προστασια εναντι της γρατσουνιας πχ dragontrail glass gorrilla κτλ γιατι σκεφτομαι να το αφησω χωρις ζελατινα

Εγω απο το Φεβρουαριο το εχω και ειναι παντα χωρις ζελατινα αλλα η οθονη μια χαρα. Το κινητο εχει scratch resistant οθονη αλλα οχι gorilla glass ή κατι. Απλα ανθεκτικη οθονη. Οπως κ να χει πρεπει να το προσεχεις το κινητο χωρις ζελατινα.

Link to comment
Share on other sites

Αν λυθει και το προβλημα με τα fps θα ειναι παρα πολυ ομορφα...υπαρχει η πιθανοτητα να μην μπορει να πιασει παραπανω fps και για αυτο το εχουν ριξει;
Link to comment
Share on other sites

Αν λυθει και το προβλημα με τα fps θα ειναι παρα πολυ ομορφα...υπαρχει η πιθανοτητα να μην μπορει να πιασει παραπανω fps και για αυτο το εχουν ριξει;

 

Προσωπικα μου φαινεται δυσκολο. Αλλα κινητα με ιδιους επεξεργαστες, ραμ, τρεχουν σε 60fps. Ισως τα θεματα υπερθερμανσης να τους εκαναν να βαλουν οριο στα fps. Δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω βρει στο xda custom rom 4.3 για το κινητο μας και οδηγο...βασιζετε σε εκδοσεις Αλκατελ καινουργιες με το ιδιο chipset.Λεει οτι γινετε ποιο γρηγορο και οτι φευγει και το ενοχλητικο fps cap.Εχει ακουσει κανεις κατι,δοκιμασει γιατι σκεφτομαι να το κανω
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω βρει στο xda custom rom 4.3 για το κινητο μας και οδηγο...βασιζετε σε εκδοσεις Αλκατελ καινουργιες με το ιδιο chipset.Λεει οτι γινετε ποιο γρηγορο και οτι φευγει και το ενοχλητικο fps cap.Εχει ακουσει κανεις κατι,δοκιμασει γιατι σκεφτομαι να το κανω

 

Δώσε link γιατί εγώ μόνο μία απάντηση είχα στο xda που το αναφέρει απλά κάποιος χωρίς να δίνει link.

Edited by ggtaxo
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-997 / 997D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...