Jump to content

Μυστικά που κανουν τη ζωή μας καλύτερη


AngeloDion
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατα καιρούς βρισκω προιοντα.. υπηρεσ;iες.. συνήθειες.. hobby κτλ τα οποια θεωρώ οτι ευκολυνουν τη ζωή μας πολύ εως και δραματικά. Γενικά δεν παίρνουν πολυ φήμη ίσως επιδη δε θέλουν :alien::secret: ή λογω του οτι βαριόμαστε να δοκιμάζουμε καινουργια πραγματα.

 

Σιγουρα θα υπάρχουν και αλλα εκει εξω γιαυτο ανοιξα θέμα για να μάθω και άλλα και να τα μοιραζομαστε! Ή να επισημάνουμε πραγματα που ειναι μουφες και μας το πουλανε για χρυσο.

πχ.

(για κατοικους αγγλιας)

cashback sites: Ουσιαστικά ειναι affiliate sites που περνανε το κέρδος σε μας. Αν τα χρησιμοποιάς σε πράγματα που ηδη σκοπευες να αγοράσεις γλυτώνεις πολλά λεφτά. πραδείγματα οπως.. 10% off se online ψώνισμα asda, tesco κτλ.. 50 Λιρες έκπτωση για νέα συμβόλαια κινητών κτλ.

 

asos.com shop¨: Οχι πως κάνω διαφήμιση αλλά επιδη ψωνιζω αρκετά online μπορω να πω πως ειναι εξαιρετικο. Κυριως λόγω ποικιλίας και ΔΩΡΕΑΝ αποστολή σε ολο το κόσμο.

 

Μουρουνέλαιο: Πονούσα της αρθρώσεις στα γονατα και το πήρα και μου περασε.. δεν ξέρω αν ειναι αυτο πο βοηθησε 100% :D

 

 

(Υ.Γ αυτα ειναι μικρά παραδείγματα, περιμενω ακομα πιο σπουδαια και σε πιο βασικά θέματα απο σας :).. π.χ εχω ακούσει οτι κάποιοι θεραπευτές χρησιμοποιούν lsd για να θεραπεύσουν την κατάθλιψη.. Φυσικά δεν εχω προσωπική εμπειρια γιαυτο δεν μπορω να το συστησω ή να πω αν ειναι ράδιο αρβυλα)

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Χμμ μουρουνελαιο ε; για το δοκιμάσω :rolleyes:

 

χεχε.. πονάς τις αρθρωσεις σου? ειχα βασανισει τα γονατα μου οταν εκανα ασκησεις για να πηδαω πιο ψηλά στο μπάσκετ.. για μένα δουλεψε! :cool:

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

χεχε.. πονάς τις αρθρωσεις σου? ειχα βασανισει τα γονατα μου οταν εκανα ασκησεις για να πηδαω πιο ψηλά στο μπάσκετ.. για μένα δουλεψε! :cool:

 

Το μπάσκετ μου άφησε 2 βίδες στο γόνατο :eek::p

Αλλά με κράτησε και μακριά από κακές παρέες, ακόμα έχω το μικρόβιο, θα το δοκιμάσω μια κουταλιά την ημέρα τους πόνους κάνει πέρα;; :)

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

 

Μουρουνέλαιο: Πονούσα της αρθρώσεις στα γονατα και το πήρα και μου περασε.. δεν ξέρω αν ειναι αυτο πο βοηθησε 100% :D

 

 

Πως ακριβως εφαρμοζεται?Ριχνεις λιγο μουρονολαδο πανω στην αρθρωση(π.χ. στο γονατο) και κανεις εντριβη?

Link to comment
Share on other sites

Χεχ οχι ρε παιδια.. νομιζα οτι ειναι γνωστο το μουρουνελαιο στον κοσμο.. καψουλες ειναι αγευστες. εγώ πέρνω αγνωστη μάρκα.. 360 κάψουλες 12 ευρώ...

Κοιτάτε εδώ που το λεει και το wikipedia..

http://en.wikipedia.org/wiki/Cod_liver_oil

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Χεχ οχι ρε παιδια.. νομιζα οτι ειναι γνωστο το μουρουνελαιο στον κοσμο.. καψουλες ειναι αγευστες. εγώ πέρνω αγνωστη μάρκα.. 360 κάψουλες 12 ευρώ...

Κοιτάτε εδώ που το λεει και το wikipedia..

http://en.wikipedia.org/wiki/Cod_liver_oil

Εχεις τσεκαρει τη μαρκα που παιρνεις?Καλο ειναι να μην χρησιμοποιουμε φαρμακευτικα σκευασματα αμφιβολου προελευσεως ακομα και στα πιο κοινα.Να τσεκαρεις αν ειναι εγκεκριμενο απο καποιον οργανισμο.

Εγω παιρνω που και που καμια σπιρουλινα σαν συμπληρωμα διατροφης.

Link to comment
Share on other sites

ταμπλέτα depon (ασπιρίνη) την βρέχεις λίγο, αρχίζει να αφρίζει και την βάζεις πάνω σε σπυράκι στο πρόσωπο. όλο και κάποιο σπυράκι θα εμφανιστεί που και που.

για άτομα με ακμή δερματολόγος άμεσα από τα πρώτα σημάδια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μουρουνέλαιο είναι απο τις πιο πλούσιες τροφές σε ω3 λιπαρά οξέα που είναι άκρως ευεργετικά για την υγεία και την καρδιά , περιέχει επίσης και βιταμίνες Α και D. Η πολύ χρήση μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο συκώτι το καθαρό λάδι μουρούνας δλδ σε υγρή μορφή! Οπότε και οι κάψουλες καλό είναι να είναι με μέτρο και όχι συνέχεια... Εγώ παίρνω 2-3 φορές τη βδομάδα αλλά εξαρτάται και απο τη διατροφή. Μου ανοίγει και την όρεξη το άτιμο!

 

Ιπποφαές σε συμπλήρωμα έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Για όμορφα μαλλιά: Ζεστάνετε λίγη ποσότητα ελαιόλαδου (προσοχή μην το κάψετε!!!!) και απλώστε το με ελαφρύ μαζάζ στο μαλλιά σας για 2-3 ώρες και μετά λούστείτε.

Κάνει τα μαλιά απαλά, λαμπερά και γεμάτα υγεία! Μπορείτε να δοκιμάσετε και αμυγδαλέλαιο που δεν είναι τόσο βαρύ όσο το ελαιόλαδο.

 

Για πυτιρίδα ή ξηροδερμία: Κάντε το ίδιο με δαφνέλαιο απο το φαρμακείο. Προσοχή μόνο γιατί σκουραίνει λίγο την τρίχα όσοι έχετε ξανθά ή ανοιχτά μαλλάκια!

Εμφανή αποτελέσματα με 2-3 χρήσεις.

 

Για απαλά χέρια το χειμώνα: Απλώστε στα χέρια σας ελαιόλαδο και φορέστε βαμβακερά γάντια και κοιμηθείτε με αυτά! Το πρωί τα χέρια σας θα είναι εξαιρετικά απαλά με λιγότερες παρανυχίδες και σκασίματα. Έτσι δεν θα χρειάζετε να πετάτε τα λεφτά σας σε κρέμες.

 

Για έντονο μαύρισμα τώρα το καλοκαίρι δοκίμαστε να αλοίψετε το σώμα σας με baby oil ή λάδι καρύδας (από φαρμακείο). Το χρώμα σας θα σκουρύνει πολύ πιο γρήγορα απ ότι με λάδια μαυρίσματος... Προσοχή όμως μην το παρακάνετε μπροστά στον ήλιο γιατί δεν περιέχουν φιλτρα UV!

Link to comment
Share on other sites

ταμπλέτα depon (ασπιρίνη) την βρέχεις λίγο, αρχίζει να αφρίζει και την βάζεις πάνω σε σπυράκι στο πρόσωπο. όλο και κάποιο σπυράκι θα εμφανιστεί που και που.

για άτομα με ακμή δερματολόγος άμεσα από τα πρώτα σημάδια.

 

Είναι δοκιμασμένο δηλαδή ή "αστικός μύθος"?

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Είναι δοκιμασμένο δηλαδή ή "αστικός μύθος"?

 

Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει... βασικά αυτά ξεραίνεται μετά και λειτουργεί σαν μάσκα.

Πιο παλιά ο δερματολόγος μου είχε δώσει μια κρέμα και κοκάλωνε το δέρμα δεν μπορούσες καν να μιλήσεις.

 

Εμένα αυτό, με την αλμύρα και τον ήλιο της θάλασσας βοήθησε σε 1-2 σπυράκια που έκαναν εμφάνιση! Τί να σου πω δοκίμασε το...

Μόνο μην είσαι αλεργικός στην ασπιρίνη και γίνεις τούμπανο και με κυνηγάς :D

Link to comment
Share on other sites

ταμπλέτα depon (ασπιρίνη) την βρέχεις λίγο, αρχίζει να αφρίζει και την βάζεις πάνω σε σπυράκι στο πρόσωπο. όλο και κάποιο σπυράκι θα εμφανιστεί που και που.

για άτομα με ακμή δερματολόγος άμεσα από τα πρώτα σημάδια.

η ασπιρινη ομως κάνει και εγκαυματα...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ιπποφαες είχα δοκιμάσει πέρυσι για κάνα 2μηνο που τα είχα παίξει από το τρέξιμο αλλά δεν ένιωσα και κάτι ιδιαίτερο.. Εννοώ ότι είναι ένα άρτιο και πλούσιο συμπλήρωμα, μην περιμένετε να γίνετε xmen ή hulk.. Ούτε ο Βασιλικός πολτός έχει τέτοια αποτελέσματα.. Ξέρετε τι έχει? Κόψιμο του τσιγάρου, υγιεινή διατροφή και 4 χιλιόμετρα τρέξιμο 3 φορές τουλάχιστον την εβδομάδα :p
Link to comment
Share on other sites

Bασικά η διατροφή είναι το Α και το Ω στην καλή υγεία, στην εμφάνιση φυσικά και στην ποιότητα ζωής γενικότερα.

Τα γυμναστήρια και τα συμπληρώματα έρχονται δεύτερα... Απλά βοηθούν λιγάκι και καλό είναι τα συμπληρώματα να είναι πάντα εγκεκριμμένα από ΕΟΦ ή ακόμα καλύτερα να πάρουμε και τη γνώμη ενός ειδικού και να μην γίνεται αλόγιστη χρήση τους..

 

Σε λίγες μέρες πάντως που θα πάω στο χωριό θα δοκιμάσω να φτιάξω καροτέλαιο... Λέγεται ότι είναι από τα πιο ευεργετικά έλαια πλούσιο σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα αυτό, με την αλμύρα και τον ήλιο της θάλασσας βοήθησε σε 1-2 σπυράκια που έκαναν εμφάνιση! Τί να σου πω δοκίμασε το...

Μόνο μην είσαι αλεργικός στην ασπιρίνη και γίνεις τούμπανο και με κυνηγάς :D

 

 

Nαι ισχύει αυτό με τη θάλασσα. Τα καίει το ιώδιο και η αλμύρα, ειδικά αν τα έχεις σπάσει πριν... Επίσης κλείνει πληγές το αλμυρό νερό. Εγώ μικρή έτρωγα το γονατάκια μου συνέχεια με το ποδήλατο μόλις όμως πήγαινα για 3-4 μέρες στη θάλασσα τσουυυπ έκλειναν!

Link to comment
Share on other sites

Bασικά η διατροφή είναι το Α και το Ω στην καλή υγεία, στην εμφάνιση φυσικά και στην ποιότητα ζωής γενικότερα.

Τα γυμναστήρια και τα συμπληρώματα έρχονται δεύτερα... Απλά βοηθούν λιγάκι και καλό είναι τα συμπληρώματα να είναι πάντα εγκεκριμμένα από ΕΟΦ ή ακόμα καλύτερα να πάρουμε και τη γνώμη ενός ειδικού και να μην γίνεται αλόγιστη χρήση τους..

 

Σε λίγες μέρες πάντως που θα πάω στο χωριό θα δοκιμάσω να φτιάξω καροτέλαιο... Λέγεται ότι είναι από τα πιο ευεργετικά έλαια πλούσιο σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία.

 

Ναι η διατροφή :(

Αλλά όταν τρέχεις όλοι μέρα από της 7εως της 9 το βράδυ και το μόνο που έχει να φας είναι τηγανιτές πατάτες στο τραπέζι τι

 

κάνεις; :banghead:

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Η διατροφή από μόνη της δεν κάνει τίποτα, αν δεν ακολουθείται από άσκηση. Και ο Phelps μπορεί να παίρνει 12.000 χιλιάδες την ημέρα (με ότι σαβούρα μπορείς να φανταστείς) αλλά τα καίει μέσα από την καθημερινή προπόνηση. Βρείτε ένα άθλημα. Παραλία κολυμπήστε, παίξτε ρακέτα, volley... πάρτε ένα ποδήλατο, αρχίστε τρέξιμο κτλ. Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από τη γυμναστική, πόσο μάλλον αν είναι αερόβια...
Link to comment
Share on other sites

Ιπποφαες είχα δοκιμάσει πέρυσι για κάνα 2μηνο που τα είχα παίξει από το τρέξιμο αλλά δεν ένιωσα και κάτι ιδιαίτερο.. Εννοώ ότι είναι ένα άρτιο και πλούσιο συμπλήρωμα, μην περιμένετε να γίνετε xmen ή hulk.. Ούτε ο Βασιλικός πολτός έχει τέτοια αποτελέσματα.. Ξέρετε τι έχει? Κόψιμο του τσιγάρου, υγιεινή διατροφή και 4 χιλιόμετρα τρέξιμο 3 φορές τουλάχιστον την εβδομάδα :p

 

Σωστός ο Ευθύμης..;)

 

 

 

Bασικά η διατροφή είναι το Α και το Ω στην καλή υγεία, στην εμφάνιση φυσικά και στην ποιότητα ζωής γενικότερα.

Τα γυμναστήρια και τα συμπληρώματα έρχονται δεύτερα... Απλά βοηθούν λιγάκι και καλό είναι τα συμπληρώματα να είναι πάντα εγκεκριμμένα από ΕΟΦ ή ακόμα καλύτερα να πάρουμε και τη γνώμη ενός ειδικού και να μην γίνεται αλόγιστη χρήση τους..

 

Σε λίγες μέρες πάντως που θα πάω στο χωριό θα δοκιμάσω να φτιάξω καροτέλαιο... Λέγεται ότι είναι από τα πιο ευεργετικά έλαια πλούσιο σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία.

 

Άλλο το γυμναστήριο, άλλο η άσκηση.

Θα συμφωνήσω ότι όπως έχουν οι περισσότεροι το γυμναστήριο στο μυαλό τους (Φλεβάρη-Ιούνιο, 5 λεπτά τρέξιμο-1 ώρα βάρη), δε βοηθάει ουσιαστικά την υγεία.

 

 

Η διατροφή από μόνη της δεν κάνει τίποτα, αν δεν ακολουθείται από άσκηση. Και ο Phelps μπορεί να παίρνει 12.000 χιλιάδες την ημέρα (με ότι σαβούρα μπορείς να φανταστείς) αλλά τα καίει μέσα από την καθημερινή προπόνηση. Βρείτε ένα άθλημα. Παραλία κολυμπήστε, παίξτε ρακέτα, volley... πάρτε ένα ποδήλατο, αρχίστε τρέξιμο κτλ. Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από τη γυμναστική, πόσο μάλλον αν είναι αερόβια...

 

 

Σωστά, έτσι είναι τα πράγματα.

Όταν σταμάτησα τον επαγγελματικό αθλητισμό ξεκίνησε η περίοδος που φοβόμουν πάντα.Να πάρω απότομα κιλά.

Ήταν δύσκολο να καταφέρω να έχω τις ίδιες διατροφικές συνήθειες και παράλληλα να διατηρήσω τα κιλά μου.Οι θερμίδες ήταν οι ίδιες αλλά φυσικά δε μπορούσα να τις κάψω με την ίδια ευκολία.

Πάλι καλά που έστω και με δυσκολία προσαρμοστηκα.

Δεν έχει λοιπόν να κάνει με το τι τρως.Έχει να κάνει με το τι καις.

 

 

Ναι η διατροφή :(

Αλλά όταν τρέχεις όλοι μέρα από της 7εως της 9 το βράδυ και το μόνο που έχει να φας είναι τηγανιτές πατάτες στο τραπέζι τι

 

κάνεις; :banghead:

 

Κάθε μέρα πατάτες τηγανητές έχει το τραπέζι;;; lol.

Κι εγώ το ίδιο ωράριο δουλεύω αλλά πάντα βρίσκω τρόπο να βοηθήσω το σώμα μου.

Κυριακή τρέξιμο, στη δουλειά με τα πόδια, κάποιες λίγες ώρες γυμναστήριο, μπάλα η μπάσκετ με φίλους, όχι βαθιά γεύματα το βράδυ (μέχρι το μεσημέρι σαβουρώνω ότι βρω).

 

Πολύ καλό thread.Περιμένουμε κι άλλα tips! :p

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

 

Σε λίγες μέρες πάντως που θα πάω στο χωριό θα δοκιμάσω να φτιάξω καροτέλαιο... Λέγεται ότι είναι από τα πιο ευεργετικά έλαια πλούσιο σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία.

 

Καροτελαιο???Τι ακριβως ειναι αυτο και πως φτιαχνεται?Εχουν λαδι τα καροτα?

Link to comment
Share on other sites

Καροτελαιο???Τι ακριβως ειναι αυτο και πως φτιαχνεται?Εχουν λαδι τα καροτα?

Carroten αδερφέ απο το σουπερμάρκετ... Πολύ πιο γρήγορος τρόπος!!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η διατροφή από μόνη της δεν κάνει τίποτα, αν δεν ακολουθείται από άσκηση. Και ο Phelps μπορεί να παίρνει 12.000 χιλιάδες την ημέρα (με ότι σαβούρα μπορείς να φανταστείς) αλλά τα καίει μέσα από την καθημερινή προπόνηση. Βρείτε ένα άθλημα. Παραλία κολυμπήστε, παίξτε ρακέτα, volley... πάρτε ένα ποδήλατο, αρχίστε τρέξιμο κτλ. Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από τη γυμναστική, πόσο μάλλον αν είναι αερόβια...

 

 

Κοίτα εξαρτάται τι στόχο έχει ο καθένας...

 

Για να χασει κιλά πχ ένας υπέρβαρος ή ένας κανονικός προς χοντρούλης νομίζεις ότι αρκεί μόνο να τρέχει και να κολυμπά;;; Διατροφή είναι κατά 70% αυτό που πρέπει να κάνει και το υπόλοιπο άσκηση.

 

Αν ο άλλος απλά θέλει φυσική ακτάσταση μπορεί να κάνει ότι και ο phelps και να λιώνει στα γυμναστήρια και στο κολύμπι αλλά υπάρχουν και αυτοί που νομίζουν πώς αν πάνε και τρέξουν 15 λεπτά στο γυμναστήριο και σηκώσουν 80 κιλά ότι κερδίζουν κάτι... Ουσιαστικά τπτ δεν κερδίζουνε, ειδικά αν μετά πάνε και τρώνε ότι βρούνε είναι σαν μην έκαψαν τίποτα...

 

Το καλύτερο όλων είναι ένας σωστός συνδυασμός διατροφής και άσκησης.

 

Carroten αδερφέ απο το σουπερμάρκετ... Πολύ πιο γρήγορος τρόπος!!

 

Tι σχέση έχει το καροτέλαιο με το carroten λαδι μαυρισματος;;;

Edited by dimitra_alx
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες πάντως που θα πάω στο χωριό θα δοκιμάσω να φτιάξω καροτέλαιο... Λέγεται ότι είναι από τα πιο ευεργετικά έλαια πλούσιο σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία.

 

Carroten αδερφέ απο το σουπερμάρκετ... Πολύ πιο γρήγορος τρόπος!!

 

Ααα καταλαβα.Λαδι για μαυρισμα και αντηλιακη προστασια ειναι.Και φτιαχνεται στο σπιτι?Αμα δεν σου κανει κοπο γραψε και την διαδικασια ή παραθεσε κανενα link για το πως φτιαχνεται το καροτελαιο.

Link to comment
Share on other sites

Tι σχέση έχει το καροτέλαιο με το carroten λαδι μαυρισματος;;;

Νόμιζα ότι το ήθελες για μαύρισμα...

Έκανα γκάφα!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μουρουνέλαιο είναι απο τις πιο πλούσιες τροφές σε ω3 λιπαρά οξέα που είναι άκρως ευεργετικά για την υγεία και την καρδιά , περιέχει επίσης και βιταμίνες Α και D. Η πολύ χρήση μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο συκώτι το καθαρό λάδι μουρούνας δλδ σε υγρή μορφή! Οπότε και οι κάψουλες καλό είναι να είναι με μέτρο και όχι συνέχεια... Εγώ παίρνω 2-3 φορές τη βδομάδα αλλά εξαρτάται και απο τη διατροφή. Μου ανοίγει και την όρεξη το άτιμο!

 

 

εγω το μουρουνελαιο το παιρνω για να μου ριξει τα τριγλυκεριδια. περνω ενα απο το φαρμακειο κουτακι ομακορ λεγεται και ειναι σε καψουλες ουτε μυριζει ουτε τιποτε. 2 την ημερα παιρνω μετα το φαγητο γτ με αδειο στομαχι μπορει να σου κανει ζημια.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...