Jump to content

Galaxy Nexus : Μετατροπή από yakjuxw σε yakju


djkostas20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον dj kostas εκανα restore και ολα ok.Τελικα το google play υπηρχε αλλα βλεποντας καποια ξενα βιντεακια εβλεπα και αλλες εφαρμογες του google play οπως books κλπ και νομιζα οτι δεν ειχα το google play.Οσον αφορα τωρα αυτα που σε ρωτησα.Διαβαζοντας καταλαβα οτι μετα τη διαδικασια 1)δεν ειμαι root 2)θα μπορω να παιρνω τις επισημες αναβαθμισεις και 3)για να εχω εγγυηση πρεπει να ξανακλειδωσω το bootloader Σωστα?Επειδη εαν ολα ειναι σωστα σκοπευω να ακολουθησω το 3ο θα ηθελα να ρωτησω,εαν στο μελλον ξαναχρειαστει να κανω κατι αναλογο θα μπορω (δηλαδη τη μετατροπη σε αλλη εκδοση} επειδη δεν ειμαι root)και 2ο)για να κλειδωσω το bootloader sto κινητο πρεπει πρωτα να τρεξω το toolkit να πατησω την επιλογη για κλειδωμα και μετα να συνδεσω το κινητο ή συνδεω το κινητο απο την αρχη και μετα τρεχω το προγραμμα?Επειδη διαβαζοντας μπερδευτηκα περισσοτερο θα ηθελα να τα ξεκαθαρισω για να μην κανω καμμια πατατα.

 

 

Kαι αλλη μια ερωτηση Μπορω τωρα που το τηλεφωνο ειναι 4.1 να το ξαναγυρισω 4.0.4 και να περιμενω να παρω ΟΤΑ την 4.1?και αυτο γιατι νομιζω οτι δεν εκανα κατι σωστα.Εαν γινεται πως θα το κανω?(αναλυτικα please)το κινητο μου ηταν,ειναι? ΙΜΜΚ76Κ.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον dj kostas εκανα restore και ολα ok.Τελικα το google play υπηρχε αλλα βλεποντας καποια ξενα βιντεακια εβλεπα και αλλες εφαρμογες του google play οπως books κλπ και νομιζα οτι δεν ειχα το google play.Οσον αφορα τωρα αυτα που σε ρωτησα.Διαβαζοντας καταλαβα οτι μετα τη διαδικασια 1)δεν ειμαι root 2)θα μπορω να παιρνω τις επισημες αναβαθμισεις και 3)για να εχω εγγυηση πρεπει να ξανακλειδωσω το bootloader Σωστα?Επειδη εαν ολα ειναι σωστα σκοπευω να ακολουθησω το 3ο θα ηθελα να ρωτησω,εαν στο μελλον ξαναχρειαστει να κανω κατι αναλογο θα μπορω (δηλαδη τη μετατροπη σε αλλη εκδοση} επειδη δεν ειμαι root)και 2ο)για να κλειδωσω το bootloader sto κινητο πρεπει πρωτα να τρεξω το toolkit να πατησω την επιλογη για κλειδωμα και μετα να συνδεσω το κινητο ή συνδεω το κινητο απο την αρχη και μετα τρεχω το προγραμμα?Επειδη διαβαζοντας μπερδευτηκα περισσοτερο θα ηθελα να τα ξεκαθαρισω για να μην κανω καμμια πατατα.

 

Αρχκά από αυτά που κατάλαβες! Ναι δεν είσαι root. Ναι παίρνεις ΟΤΑ. Ναι για εγγύηση πρέπει να κελιδώσεις τον Bootloader!

 

Ερωτήσεις τώρα!

1) Δεν σου απαντάω σε αυτή! Τώρα που την έκανες ήσουν root? Η απάντηση είναι προφανής!

2)Καταρχήν πρέπει πρώτα να ξαναπεράσεις του drivers για JB. Δηλαδή 4.1.1 JRO03C. Δηλαδή θα επιλέξεις άλλη έκδοση κινητού από αυτή που επέλεξες με τον οδηγό.(Επιλογή 7 νομίζω τώρα)

Αφού περάσες του οδηγούς και είσαι στο κεντρικό μενού του κιτ τότε συνδέεις το κινητό(σε fastboot πάντα) και κάνεις refresh! Μόλις δείς το serial πάς στην επιλογή που λες για να τον κλειδώσεις.

 

**** Ωστόσο αν θες να κάνεις το root πρώτα κάνε το και μετά κλείδωσε τον bootloader. Με root πάλι δεν έχεις εγγύηση βέβαια άρα γιατί να τον κλειδώσεις!

 

 

 

Kαι αλλη μια ερωτηση Μπορω τωρα που το τηλεφωνο ειναι 4.1 να το ξαναγυρισω 4.0.4 και να περιμενω να παρω ΟΤΑ την 4.1?και αυτο γιατι νομιζω οτι δεν εκανα κατι σωστα.Εαν γινεται πως θα το κανω?(αναλυτικα please)το κινητο μου ηταν,ειναι? ΙΜΜΚ76Κ.

 

Γιατί να γυρίσεις? Ναι μπορείς με την ίδια διαδικασία απλά επιλέγεις προφανώς άλλη έκδοση! Αλλά από τη στιγμή που μπήκε στο 4.1.1 και δεν κόλλησε κάπου τότε έχουν γίνει όλα σωστά! Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό.... Και τώρα δεν είσαι IMM76K αλλά JRO03C!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

 

Όταν κάνω unlock τον bootloader και φορτώσω τη νεα ROM, θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσω τα apps που έχω στη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

 

Όταν κάνω unlock τον bootloader και φορτώσω τη νεα ROM, θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσω τα apps που έχω στη συσκευή;

 

Εννοείται!!! Σβήνονται όλα...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.. εχω μια απορια.. εχω κανει unlock τον bootloader κ εχω jelly bean ολα ενταξει.. αλλα θελω να το ξανα κλειδωσω .. θα χαθουν εφαρμογες κ.τ.λ. απο το κινητο μουυυ.? Edited by killmelater
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.. εχω μια απορια.. εχω κανει unlock τον bootloader κ εχω jelly bean ολα ενταξει.. αλλα θελω να το ξανα κλειδωσω .. θα χαθουν εφαρμογες κ.τ.λ. απο το κινητο μουυυ.?

 

OXI... Κάντε ένα search. Έχει ειπωθεί χιλιάδες φορές, ειδικά στο κύριο thread του Νέξους!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

OXI... Κάντε ένα search. Έχει ειπωθεί χιλιάδες φορές, ειδικά στο κύριο thread του Νέξους!

 

Χιλια ευχαριστω φιλε μου..

εκανα search αλλα δε βρηκα απαντηση για το συγκεκριμενο ερωτημα.. ισως να μην εψαξα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω φιλε μου..

εκανα search αλλα δε βρηκα απαντηση για το συγκεκριμενο ερωτημα.. ισως να μην εψαξα καλα..

 

Δεν πειράζει... απλώς είναι κουραστικό για όλους όσους παρακολουθούν το thread να διαβάζουν τα ίδια! Τέσπα δε βρήκες και ρώτησες....

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σε ευχαριστησω με τη σειρα μου για τον αναλυτικο οδηγο που εφτιαξες,απλουστευει τα πραγματα κατα πολυ.....Ειμαι πλεον σε stock 4.1.1 JRO03C με baseband XXFL1

Αντιμετωπιζω ομως δυο προβληματα....Το πρωτο και σημαντικο ειναι το γεγονος οτι το wifi ειναι πολυ αδυναμο,σε αποσταση 2 μετρων και δεν εχει φουλ σημα ενω στο διπλανο δωματιο εχει 1 μπαρα και μερικες φορες χανει το σημα....Εκανα και εναλλαγες στα καναλια του ρουτερ το προβλημα ομως παραμενει.....Το δευτερο προβλημα ειναι οτι μερικες φορες μετα απο κληση που κανω εγω και θελω να κλεισω τη συνομιλια δεν ανοιγει η οθονη και αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην μπορω να τελειωσω την κληση παρα μονο βγαζωντας τη μπαταρια....Να μην εχει κατσει καλα η rom? Να σημειωσω οτι εχω κανει rootαν και δεν παιζει νομιζω καποιο ρολο.....Κωστα τα φωτα σου.....

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σε ευχαριστησω με τη σειρα μου για τον αναλυτικο οδηγο που εφτιαξες,απλουστευει τα πραγματα κατα πολυ.....Ειμαι πλεον σε stock 4.1.1 JRO03C με baseband XXFL1

Αντιμετωπιζω ομως δυο προβληματα....Το πρωτο και σημαντικο ειναι το γεγονος οτι το wifi ειναι πολυ αδυναμο,σε αποσταση 2 μετρων και δεν εχει φουλ σημα ενω στο διπλανο δωματιο εχει 1 μπαρα και μερικες φορες χανει το σημα....Εκανα και εναλλαγες στα καναλια του ρουτερ το προβλημα ομως παραμενει.....Το δευτερο προβλημα ειναι οτι μερικες φορες μετα απο κληση που κανω εγω και θελω να κλεισω τη συνομιλια δεν ανοιγει η οθονη και αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην μπορω να τελειωσω την κληση παρα μονο βγαζωντας τη μπαταρια....Να μην εχει κατσει καλα η rom? Να σημειωσω οτι εχω κανει rootαν και δεν παιζει νομιζω καποιο ρολο.....Κωστα τα φωτα σου.....

 

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω... Το μόνο που θα έκανα εγώ είναι να δοκιμάσω την 4.0.4 να δώ αν γίνεται αυτό αλλά και μία custom JB. Αλλά πριν από αυτά θα δοκίμαζα για wifi και τέτοια άλλο κέρνελ. Με του φράνκο λένε πολλοί ότι έχουν δει βελτιώση!!!

Και για τον αισθητήρα θα έβαζα το Smart Screen ON που είναι για να ανοίγεις την οθόνη χωρίς power button(και νομίζω και να την κλείνεις.) Για να δώ αν λειτουργεί ο αισθητήρας κανονικά, εκτός και υπάρχει στο market κάποια εφαρμογή που τεστάρει το hardware...

Για να επιβεβαιώσω ότι δεν τρέχει κάτι ελαττωματικό με το hardware...

Εαν και για τις κλήσεις μου κάνει κάπως σε BSOD... Έχεις πειράξει τίποτα τάσεις ή overclock/underclock?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το BSOD? Δεν εχω πειραξει τασεις καθολου.....Ειμαι με stock......Θα περασω τον kernel που μου συστηνεις ,αν θες πες μου και μια καλη custom rom να δοκιμασω....

 

 

EDIT:Περασα την euroskank jellybro και εδω και 20 λεπτα ειναι ειναι στο boot animation του cyanogenMod.....περιμενω ή κανω κατι αλλο?

Edited by nikosm10

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το BSOD? Δεν εχω πειραξει τασεις καθολου.....Ειμαι με stock......Θα περασω τον kernel που μου συστηνεις ,αν θες πες μου και μια καλη custom rom να δοκιμασω....

 

 

EDIT:Περασα την euroskank jellybro και εδω και 20 λεπτα ειναι ειναι στο boot animation του cyanogenMod.....περιμενω ή κανω κατι αλλο?

 

Κάνε wipe cache και ξαναμπούταρε... Πάνω από 3-4 λεπτά δεν χρειάζεται το πρώτο boot. Εγώ είχα αυτή αλλά πλεόν καθαρά Codename... Κέρνελ πάντα φλασάρεις τελευταίο!!!

 

BSOD= Black screen of death Πρακτικά δεν έχεις κανένα response στο κινητό, μάυρη οθόνη παρόλο που είναι ανοιχτό! Απλά πρέπει να βγάλεις μπαταρία!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω codename 3.5.0 ...Κερνελ οταν εννοεις τελευταιο εννοεις franco r248 αλλα ποιον nightlies ή milestone 5? Δεν εχω προλαβει να μελετησω πολυ για αυτο ρωταω, κυριως θελω να δω αν υπαρχει λυση με το wifi μεχρι αυριο που ληγει το DOA στο plaisio...τα φωτα σας παρακαλω.....

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω codename 3.5.0 ...Κερνελ οταν εννοεις τελευταιο εννοεις franco r248 αλλα ποιον nightlies ή milestone 5? Δεν εχω προλαβει να μελετησω πολυ για αυτο ρωταω, κυριως θελω να δω αν υπαρχει λυση με το wifi μεχρι αυριο που ληγει το DOA στο plaisio...τα φωτα σας παρακαλω.....

 

wipe data

wipe cache

wipe davlik

(optional) format system partition

Flash ROM

Flash Gapps(Εάν χρειάζονται και δεν είναι ενσωματωμένα με τη rom)

!!!! Flash Kernel !!!!

reboot

 

Αυτό εννοώ τελευταίο!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την περασα την ROM χαρη σε ενα οδηγο που βρηκα δεν ξερω ποιον κερνελ να περασω οπως λεω πιο πανω nightlies ή milestone 5? Οι nightlies ειναι υπερχρονισμενη η gpu ενω milestone ειναι ο κανονικοσ?

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

Την περασα την ROM χαρη σε ενα οδηγο που βρηκα δεν ξερω ποιον κερνελ να περασω οπως λεω πιο πανω nightlies ή milestone 5? Οι nightlies ειναι υπερχρονισμενη η gpu ενω milestone ειναι ο κανονικοσ?

 

Στην nightly θα βρείς και κανονική και υπερχρονισμένη εκδοση! Εγώ έχω r248 και είναι καλύτερη από Μ5

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου...εχω περασει την m5 οποτε θα δοκιμασω nightly την κανονικη....να'σαι καλα κωστα!!!!

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ερωτηση:Εγω που ειμαι jelly bean αλλα ειμαι yakjuxw θα εχει καποια διαφορα αν το κανω yakju?Αν ναι πως το κανω γιατι ο οδηγος που εχετε στην πρωτη σελιδα ειναι για αυτους που ειναι ics
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:Εγω που ειμαι jelly bean αλλα ειμαι yakjuxw θα εχει καποια διαφορα αν το κανω yakju?Αν ναι πως το κανω γιατι ο οδηγος που εχετε στην πρωτη σελιδα ειναι για αυτους που ειναι ics

 

Από τον οδηγό αλλάζει μόνο ποιους drivers θα περάσεις! Τίποτα άλλο...

Το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι άμα το κάνεις θα παίρνεις τα update άμεσα από την google και δεν θα περιμένεις την sami όποτε το αποφασίσει. κατα τα λοιπά θα είναι ίδια! Πριν 2 εβδομάδες έδωσε η σάμυ το 4.1.1 στα κινητά ενώ η google από Ιούνιο,Ιούλιο! 2 μήνες νωρίτερα δηλαδή...

Μην τον κάνεις παπαγαλία... πρώτα διάβασε xda και κατάλαβε τι κάνεις!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος κάτοχος του Galaxy Nexus και έχω να κάνω μια ερώτηση. Φοράω την 4.1.1 μετά από ΟΤΑ update και είμαι Samsung Branded. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον οδηγό για να το κάνω Google Branded και μετά να κάνω root?

Σας ευχαριστώ

Edited by coa00gk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος κάτοχος του Galaxy Nexus και έχω να κάνω μια ερώτηση. Φοράω την 4.1.1 μετά από ΟΤΑ update και είμαι Samsung Branded. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον οδηγό για να το κάνω Google Branded και μετά να κάνω root?

Σας ευχαριστώ

 

Ναι μπορείς... Αρκεί να αλλάξεις μία επιλογή στο βήμα για τους οδηγούς! Δηλαδή πέρνα τους οδηγούς για την 4.1.1 και όχι για την 4.0.4 που λέω στο οδηγό! Όταν έχω χρόνο θα το αλλάξω σε μία πιο γενικευμένη μορφή και όχι συγκεκριμένα για κάποια έκδοση...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κωστα καλησπερα, για να επαναφερω στην αρχικη του κατασταση το κινητο ενω εχει ηδη την 4.1 και ειναι yakju αρκουν τα παρακατω?

 

 

fastboot-windows flash bootloader bootloader-maguro-primelc03.img

fastboot-windows reboot-bootloader

fastboot-windows flash radio radio-maguro-i9250xxlf1.img

fastboot-windows reboot-bootloader

fastboot-windows -w update image-yakju-jro03c.zip

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Κωστα καλησπερα, για να επαναφερω στην αρχικη του κατασταση το κινητο ενω εχει ηδη την 4.1 και ειναι yakju αρκουν τα παρακατω?

 

 

fastboot-windows flash bootloader bootloader-maguro-primelc03.img

fastboot-windows reboot-bootloader

fastboot-windows flash radio radio-maguro-i9250xxlf1.img

fastboot-windows reboot-bootloader

fastboot-windows -w update image-yakju-jro03c.zip

 

Θεωρητικά και μόνο το τελευταίο σου αρκεί... Σου έχουν αλλάξει bootloader ή radio? Αν δεν στα έχουν αλλάξει αρκεί το flash της στοκ ρομ!

Αλλά να σε ρωτήσω. Αφού έχει την 4.1.1 JRO03C και είναι yakju γιατί να κάνεις όλο αυτό. Αφού στοκ είναι!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...