Jump to content

Galaxy Nexus : Μετατροπή από yakjuxw σε yakju


djkostas20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

βρίσκομαι καθοδόν κι εγώ, στη μετατροπή, ακολουθόντας τον οδηγό του συνονόματου

 

Δεν είμαι ειδικός αλλά μόνο κάτι λίγα..

 

Διαβάζω λοιπόν από τις λίγες οδηγίες εντός του toolkit πως

"αν το τηλέφωνό σας είναι rooted, με τη διαδικασία του flash ενός factory image πρακτικά θα κάνετε unroot το τηλέφωνό σας"

 

Υπήρχε σχετική απορία νωρίτερα κι ελπίζω να απαντάται έτσι

 

.. συνεχίζω κι ενημερώνω ..

 

Τέλος !...

 

Ολα καλά φαίνονται: 4.1.1 επίσης στην έκδοση JR003C.

 

Να προσθέσω και τις δικές μου ευχαριστίες στον djkostas20 !

Δεν είναι μικρή υπόθεση όταν τα περίπλοκα γίνονται σχετικά απλά.

 

καλή συνέχεια

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να ρωτησω κατι, μπορω απο το μενου του τηλεφωνου ή με κάποιο τρόπο να δω αν ειναι Samsung branded ή Google; να το ξερω για να μη χρειαστει να το πειράξω αν δε υπαρχει λόγος.
Link to comment
Share on other sites

Στο Μενου - Ρυθμισεις - Σχετικα με το τηλεφωνο: εαν ο Αριθμος Εκδοσης (τερμα κατω) ειναι JR003C τοτε ειναι google. Αν λεει οτιδηποτε αλλο, ειναι samsung.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κωστα. Και απο εκει φαινεται επισης...google maps-ρυθμισεις-σχετικα με...αν λεει samsung yakju, ειναι google κι οχι samsung, οσο αναφορα τα update. Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :-)

είχα την αίσθηση πως θα συναντιόμασταν ξανά.

Είσαι και παλιότερος στο ψάξιμο..

Nexus λοιπόν.

Κούκλα αλλά και καλό!

Με βλέπω να μένω λίγο παραπάνω εδώ. Στοκ και βλέπουμε.

Η 4.1.1 πολύ καλή.

Μόνο η μπαταρία δεν μου κρατάει. Αλλά θα περιμένω μερικές φορτίσεις ακόμα, μήπως στρώσει, για να δω τι γίνεται

Τα λεμε

 

 

Είδες - η κανείς άλλος- μικρή διάρκεια μπαταρίας μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια διαρκεια μπαταριας γυρω στις δυο μερες, αλλα το κλεινω στον υπνο, δηλαδη κανα 6ωρο τη νυχτα. Κατα τ'αλλα εκανα ενα λαθος και το φορτιζα και με του iPhone τον φορτιστη, και εκανε 4:30 για πληρη φορτιση και δεν εβγαζε μια μερα.

 

Παντα εχω σκουρο background, κλειστο 3G και GPS, αυτοματη φωτεινοτητα και το ιντερνετ μονιμα ανοιχτο (του κινητου οχι το wifi), για καιρο, emails, whatsapp, κλπ. Επισης, ποτε αυτοματη ωρα απο το δυκτιο, και οταν ειμαι σπιτι χαμηλωνω λιγο τον ηχο (κανονικα ειναι απο μονος του χαμηλος, αλλα χρησιμοποιω το volume+).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και εγω με τη σειρα μου το djkostas Με το αναλυτικο οδηγο για το toolkit 7.8 καταφερα σημερα το πρωι και εχω επιτελους το jelly beam στο μιας εβδομαδος τηλεφωνο μου.Πιστευω κατα τυχη τα καταφερα και οτι καπου που κολλησα με βοηθησαν τα αγγλικα μου.Θα ηθελα λοιπον να γραψεις τοσο αναλυτικα οσο εγραψες τον οδηγο(ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ)το πως θα ξανακλειδωσω το τηλεφωνο μου.π.χ τι παταμε τρεχοντας το προγραμμα ,ποτε συνδεουμε το τηλεφωνο,τι ειναι το μπουταρισμα ας πουμε κλπκΚαι παλι σ'ευχαριστω παρα μα παρα πολυ.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και εγω με τη σειρα μου το djkostas Με το αναλυτικο οδηγο για το toolkit 7.8 καταφερα σημερα το πρωι και εχω επιτελους το jelly beam στο μιας εβδομαδος τηλεφωνο μου.Πιστευω κατα τυχη τα καταφερα και οτι καπου που κολλησα με βοηθησαν τα αγγλικα μου.Θα ηθελα λοιπον να γραψεις τοσο αναλυτικα οσο εγραψες τον οδηγο(ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ)το πως θα ξανακλειδωσω το τηλεφωνο μου.π.χ τι παταμε τρεχοντας το προγραμμα ,ποτε συνδεουμε το τηλεφωνο,τι ειναι το μπουταρισμα ας πουμε κλπκΚαι παλι σ'ευχαριστω παρα μα παρα πολυ.

 

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ!

Τώρα για αυτά που λες!

 

Α) Ξανακλείδωμα bootloader. Αν δεις την επιλογή που επιλέγεις δεν λέει ότι το ξεκλειδώνεις μόνο! Οπότε είναι πολύ εύκολο...

Β) Στον οδηγό λέω πότε να συνδέσουμε εκτός και αν εννοείς για το κλείδωμα του bootloader που προφανώς πριν τον κλειδώσεις πρέπει να είναι συνδεδεμένο και να φαίνεται το serial. Συνεδεδεμένο στον bootloader και όχι στο λειτουργικό.

Γ) προφανώς δεν θές να πώ τι είναι μπουτάρισμα! Όπως λέω και στην αρχή του οδηγού, είναι μόνο ένας μπούσουλας. Για τις υπόλοιπες έννοιες καλό είναι να διαβάσει κανείς στο xda και να τις καταλάβει καλά πριν κάνει κάτι...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ευχαριστώ και εγώ για τον καταπληκτικό οδηγό.

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση έχω τελείωση με την μετατροπή ολα οκ και έχω αφήσει ξεκλείδωτο το τηλέφωνο. Τώρα θέλω να το rootαρω.

Τι βήματα να ακολουθήσω? Γιατί τον συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν το γνωρίζω καθόλου.Αν σου είναι εύκολο πες μου τα βήματα.

Ευχαριστώ..:)

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Κώστα ευχαριστώ και εγώ για τον καταπληκτικό οδηγό.

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση έχω τελείωση με την μετατροπή ολα οκ και έχω αφήσει ξεκλείδωτο το τηλέφωνο. Τώρα θέλω να το rootαρω.

Τι βήματα να ακολουθήσω? Γιατί τον συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν το γνωρίζω καθόλου.Αν σου είναι εύκολο πες μου τα βήματα.

Ευχαριστώ..:)

 

Έχει επιλογή το πρόγραμμα που λέει να κάνεις ρουτ! Απλά ακολουθείς τα βήματα εκεί που σου λέει...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην djkostasσε ευχαριστω πολυ.Εκανα τη μετατροπη αλλα κανοντας καποιες βλακειες χτες εχασα ορισμενα γραφικα στοιχεια που ειχε το jelly beam οπως το google play,books κλπΘα μπορουσες να μου πεις πως επιστρεφω στο σημειο που ηταν το κινητο μου ακριβως μετα τη μετατροπη?Οσον αφορα τη μετατροπη δε εκανα το τελευταια που λες στον οδηγο :(ξαναμπουταρουμε στο bootloader για να το κλειδωσουμε η κανουμε root)Πρωτα απο ολα δεν καταλαβαινω τι ειναι root.Θελω το τηλεφωνο μου να μπορει να παιρνει τις αναβαθμισεις επισημα οπως γινονται μεσω ΟΤΑ.Τι πρεπει λοιπον να κανω?.Εαν πρεπει να κανω τα τελευταια που ελεγες στον οδηγο πως γινονται βημα-βημα χρησιμοποιωντας το toolkit 7.8?sorry που γινομαι κουραστικη αλλα δυστυχως στη γενια μου δεν υπαρχει κανενας που να μπορει να με βοηθησει.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην djkostasσε ευχαριστω πολυ.Εκανα τη μετατροπη αλλα κανοντας καποιες βλακειες χτες εχασα ορισμενα γραφικα στοιχεια που ειχε το jelly beam οπως το google play,books κλπΘα μπορουσες να μου πεις πως επιστρεφω στο σημειο που ηταν το κινητο μου ακριβως μετα τη μετατροπη?Οσον αφορα τη μετατροπη δε εκανα το τελευταια που λες στον οδηγο :(ξαναμπουταρουμε στο bootloader για να το κλειδωσουμε η κανουμε root)Πρωτα απο ολα δεν καταλαβαινω τι ειναι root.Θελω το τηλεφωνο μου να μπορει να παιρνει τις αναβαθμισεις επισημα οπως γινονται μεσω ΟΤΑ.Τι πρεπει λοιπον να κανω?.Εαν πρεπει να κανω τα τελευταια που ελεγες στον οδηγο πως γινονται βημα-βημα χρησιμοποιωντας το toolkit 7.8?sorry που γινομαι κουραστικη αλλα δυστυχως στη γενια μου δεν υπαρχει κανενας που να μπορει να με βοηθησει.

 

Καταρχήν παρακαλώ.

Τα βήματα τελειώνουν εκεί που μπαίνεις πλεόν στο Jelly Bean. Από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να κλειδώσει πάλι τον bootloader για θέμα εγγύησης ή να κάνει root πρέπει να ξαναμπεί στον bootloader και να συνδέσει το κινητό του και από το toolkit να κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες.

Έχασες το google play? Πώς το κατάφερες αυτό... Δοκίμασε ένα restore to factory settings να γυρίσεις στην αρχική κατάσταση αλλιώς ξαναπέρνα την ρομ να είσαι σίγουρη.(δηλαδή τη διαδικασία πάλι αλλά από βήμα που λέει για φλασάρισμα της ρομ, αφού πρώτα έχεις περάσει τους οδηγούς για την έκδοση 4.1.1 και όχι την 4.0.4 που πέρασες στον οδηγό)

 

Για να παίρνεις την αναβαθμίσεις ΟΤΑ το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις στοκ recovery κάτι που έχεις εκτός και να το άλλαξες μέσω του toolkit που αμφιβάλλω.

Όσο για το ρουτ. Ουσιαστικά είναι η ελεύθερη πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος και η άδεια να μπορείς να τα αλλάξεις ή παραμετροποιήσεις. Εαν δεν σκοπεύεις να βάλεις διάφορα mod ή γενικά να χρησιμοποιήσεις εφαρμογές που το απαιτούν(δηλαδή σου ζητάνε άδεια γιατί παρεμβαίνουν ή τσεκάρουν αρχεία του συστήματος) τότε δε σε νοιάζει και δεν το κάνεις.

 

Όσο για το βήμα-βήμα αυτών των 2 έχω πεί και παραπάνω ότι είναι 2 επιλογές στο toolkit που τις λέει ξεκάθαρα. Στη μία λέει κλέιδωμα bootloader και στη άλλη root. Απλά τα πράγματα!

 

 

Με τη διαδικασία αυτή δεν χάνεις την εγγύηση αρκεί μετά το τέλος της.

α) Να ξανακλειδώσεις τον bootloader

β) Δεν μην κάνεις ρουτ

γ) Δεν μην αλλάξεις recovery και αφήσεις τον στοκ

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έκδοση android 4.0.4 IMM76K και επιλέγω το 5. Android 4.0.4 Build IMM76K. ΙΜΜ76Ι .

Γίνεται η εγκατάσταση κανονικά, είδα και κάποια βίντεο στο Youtube αλλά μόλις τελειώσει η εγκατάσταση και μπαίνω στο μενού δεν μου εμφανίζει το κινητό. Γνωρίζει κανείς γιατί γίνεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έκδοση android 4.0.4 IMM76K και επιλέγω το 5. Android 4.0.4 Build IMM76K. ΙΜΜ76Ι .

Γίνεται η εγκατάσταση κανονικά, είδα και κάποια βίντεο στο Youtube αλλά μόλις τελειώσει η εγκατάσταση και μπαίνω στο μενού δεν μου εμφανίζει το κινητό. Γνωρίζει κανείς γιατί γίνεται αυτο;

 

Εννοείς μόλις βάλεις Jelly Bean??? Αν ναι είναι λογικό γιατί πρέπει να περάσεις τους drivers για την έκδοση 4.1.1 (JRO03C)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μόλις βάλεις Jelly Bean??? Αν ναι είναι λογικό γιατί πρέπει να περάσεις τους drivers για την έκδοση 4.1.1 (JRO03C)

 

Όχι, πριν καν αρχίζω τη διαδικασία στο κινητό , στο πρόγραμμα δεν μου το εμφανίζει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πριν καν αρχίζω τη διαδικασία στο κινητό , στο πρόγραμμα δεν μου το εμφανίζει το κινητό.

 

Refresh κάνεις μετά τη εγκατάσταση των οδηγων? Όταν περνάς τους οδηγούς το κινητο είναι αποσυνδεδεμένο? Οταν μετά κουμπώσεις το κινητο σου βγάζει κατω στα windows οτι εγκασταθηκε επιτυχημένα νέο υλικο?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Refresh κάνεις μετά τη εγκατάσταση των οδηγων? Όταν περνάς τους οδηγούς το κινητο είναι αποσυνδεδεμένο? Οταν μετά κουμπώσεις το κινητο σου βγάζει κατω στα windows οτι εγκασταθηκε επιτυχημένα νέο υλικο?

 

Το έκανα φίλες κομπλε αλλά τώρα έχω άλλο πρόβλημα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4268883#post4268883

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα φίλες κομπλε αλλά τώρα έχω άλλο πρόβλημα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4268883#post4268883

 

Πιθανόν να ξαναφλάσαρες μία τη ρομ... Ίσως δεν έκατσε κάτι καλά! Ωστόσο αρχικά βγάλε τη μπαταρία και άνοιξε το πάλι! Αν πάλι κολλήσει στην boot image τότε ξαναπέρασε την 4.1.1 μέσω του toolkit. Επιλογή 9 και μετά 2 αφού θα είναι ακόμα εκεί η ρομ που κατέβασες... Την 4.1.1 δεν πέρασες μέσα από το toolkit?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απο το toolkit . βασικά έκανα αυτά εδω

 

Γιατί είχες 4.0.1? Τον οδηγό μου τον έκανες? Βήμα προς βήμα?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το toolkit αλλά δεν συνδέεται το κινητό γιατί όταν την πέρναγα άνοιγα το usb debug

 

Μα πρέπει να είναι ανοιχτό το usb debugging!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μα πρέπει να είναι ανοιχτό το usb debugging!!!

 

Μήπως είναι κλειστό τώρα γιατί όταν μπήκα στο μενού και έβαλα ότι είχα το έκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κλειστό τώρα γιατί όταν μπήκα στο μενού και έβαλα ότι είχα το έκλεισα.

 

Τότε ναι είναι κλειστό άμα πήγες και το απενεργοποίησες... Δηλαδή μπαίνεις στον bootloader, και δεν σου εμφανίζει το κινητό όταν κάνεις refresh? Τους drivers του 4.1.1 τους πέρασες?

 

Στείλε π.μ. μην κάνουμε το thread χάλια τελείως!

 

 

EDIT: Τέλος καλό όλα καλά. Το Πρόβλημα λύθηκε και εδώ είναι τι ακριβώς είχε γίνει!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4269397#post4269397

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...