Jump to content

Samsung Galaxy S Duos (S7562)


cayman84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως μπορείς να βοηθήσεις και να μας πεις σε παρακαλώ ποιά είναι τα καλύτερα προγράμματα που ελευθερώνουν άμεσα τη RAM, ώστε να εγκαταστήσουμε και να γίνει η δουλειά ????????

 

ΥΓ: Εγώ έχω εγκαταστήσει το Clean Master αλλά δεν κάνει μόνο του αυτόματα την εκκαθάριση. Χρειάζεται κάθε λίγο να την κάνω χειροκίνητα. Υπάρχει κάποιο ίσως που ελευθερώνει RAM αυτόματα ?????

 

Eγω προσωπικά έχω εγκατεστημένο αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rootuninstaller.rambooster&hl=el (δεν ξέρω αν κάνει αυτόματη εκκαθάριση για να είμαι ειλικρινής) και αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.iobit.mobilecare&hl=el και επίσης δεν έχω άλλο antivirus να τρέχει ούτε κάποιον mail client να τρέχει συνεχώς από πίσω, παρά μόνο τον built in του Android (αναφέρω αυτά τα δύο, γιατί απ' όσο έχω καταλάβει είναι αρκετά βαριά).

 

Δεν έχω ιδέα αν τυχαίνει απλά σε μένα, αλλά πλέον αν και το κινητό είναι φορτωμένο με 53 εφαρμογές, πάει αξιοπρεπέστατα και μπορώ να ανοίγω σχετικά άμεσα όποια εφαρμογή θέλω χωρίς να φοβάμαι ό,τι θα κολλήσει το σύμπαν. Δε λέω ό,τι έγινε S3, αλλά εντάξει για τα δεδομένα του πάει μια χαρά, δεν κολλάει και μπορώ να κάνω ό,τι θέλω άνετα. Από εκεί και πέρα δεν παίρνω όρκο, ό,τι τη δουλειά την κάνουν τα προγράμματα που ανέφερα παραπάνω, αναφέρω απλά τι συμβαίνει σε μένα. Στις αρχές π.χ. μόνο το Facebook να τρέχει από πίσω και το Viber, αρκούσαν για να ναι ουσιαστικά άχρηστο το τηλ., τώρα δεν ισχύει π.χ. αυτό. Γνώμη μου είναι να δοκιμάσετε διάφορα που έχει για RAM στο Store και ανάλογα ποιο θα σας βολέψει. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

που λεει απο που ειναι η συσκευη γιατι εμενα λεει μονο made by samsung

 

Κι εμένα κάτω από τη μπαταρία αυτό γράφει, αλλά κοίταξα στο κουτί το barcode είναι 880 που είναι ο κωδικός της Ν.Κορέας.Τώρα αν είναι αυτή η προέλευση δεν είναι και σίγουρο,αλλά δεν γράφει τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που είχα γράψει.....

 

Η πιο απλή λύση είναι να κάνεις ένα restore να το φέρεις στην εργοστασιακή του μορφή. Έπειτα εγκαθιστάς όσο πιο λίγες εφαρμογές γίνεται. Μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Και προσοχή, δεν επιλέγεις να γίνει update καμία εφαρμογή. Ακόμη και αυτές που έχει ήδη το τηλέφωνο και δεν χρησιμοποιείς. Μόνο τα απαραίτητα ξανατονίζω. Έπειτα δοκίμασε το transparent weather clock. Με αυτόν τον τρόπο, με τους όποιους περιορισμούς θέτει, θα κάνεις με πολλή υπομονή τη δουλειά σου. Δεν θα γίνει γρήγορο το τηλέφωνο, απλά θα καθυστερεί μέσα σε λογικά πλαίσια.

 

Η άλλη λύση είναι να το κάνεις root και να βάλεις το greenify που σου κλείνει ότι δεν χρησιμοποιείς, όπως λένε μερικά παιδιά. Ή να περάσεις custom rom. Εγώ με το τελευταίο είχα μια καλύτερη συμπεριφορά, αλλά σταδιακά πάλι μπούκωνε το τηλέφωνο και επέλεξα ακριβώς μετά να το ξανακάνω όπως ήταν από τη μάνα του, και να κάνω υπομονή και να το δουλεύω όπως πάει.

 

Και η 3η και πιο δραστική, είναι να το πουλήσεις και να πάρεις κάτι άλλο. Αυτό που τελικά έκανα.

 

Φαντάζομαι ότι πήγες σε 2καρτο πάλι. Αν θέλεις μας λες την επιλογή σου για να δούμε τι επιλογές έχουμε

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν μου χρειαζόταν το δίκαρτο γιατί έκανα φοιτητικό CU που δίνει 1000-1200' προς όλους με 5-7€. Παρήγγειλα ένα Lenovo A760, από Κίνα και το περιμένω. Είναι δίκαρτο, αλλά δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά, καθώς σχεδόν όλα τα τηλέφωνα που πουλάνε από εκεί είναι τέτοια...
Link to comment
Share on other sites

και εκεί που διαβάζοντας κάποιες από τις 102 σελίδες του θέματος κατέληξα πως το κινητό αυτό είναι Dual active (το οποίο είναι το σημαντικότερο θέμα για μένα!!) πέφτω πάνω στο παρακάτω βιντεάκι και με μπερδεύει πάλι με το "smart dual sim" και φερνει παράδειγμα το S Duos!!!! (στο 1:45¨)

 

Τελικά αυτο κινητό ποια λειτουργία κάνει;;; Κάνει προώθηση, με χρέωση, από την μια SIM στην άλλη ή όχι;;; Μπορώ να έχω την μια SIM για κλήσεις και ίντερνετ και την άλλη για κλήσεις μόνο, ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ χωρίς παίζω με τις 2 SIM;;;

 

Για πειτε βρε παιδιά όσοι το έχετε......... εχω μπερδευτεί γμτ την τεχνολογία μου, τώρα στα γεράματα!!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

και εκεί που διαβάζοντας κάποιες από τις 102 σελίδες του θέματος κατέληξα πως το κινητό αυτό είναι Dual active (το οποίο είναι το σημαντικότερο θέμα για μένα!!) πέφτω πάνω στο παρακάτω βιντεάκι και με μπερδεύει πάλι με το "smart dual sim" και φερνει παράδειγμα το S Duos!!!! (στο 1:45¨)

 

Τελικά αυτο κινητό ποια λειτουργία κάνει;;; Κάνει προώθηση, με χρέωση, από την μια SIM στην άλλη ή όχι;;; Μπορώ να έχω την μια SIM για κλήσεις και ίντερνετ και την άλλη για κλήσεις μόνο, ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ χωρίς παίζω με τις 2 SIM;;;

 

Για πειτε βρε παιδιά όσοι το έχετε......... εχω μπερδευτεί γμτ την τεχνολογία μου, τώρα στα γεράματα!!!! :) :) :)

 

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2

3G Network HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2

SIM Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by)

Announced 2012, July

 

Μπορείς να μην βάλεις διπλή λειτουργία και έτσι όταν μιλάς με μια γραμμή η άλλη δεν θα χτυπάει καθόλου

απλά να βάλεις την ειδοποίηση χαμένων κλήσεων για να παίρνεις sms για τις κλήσεις που έχασες

Edited by panosntok
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία το smart dual sim είναι ένα πρόγραμμα που του δηλώνεις τα νούμερα κάθε κάρτας έτσι ώστε να κάνει προώθηση αυτόματα από τη μία στην άλλη.
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αγοράσω αυτό το κινητό. Παιδία είναι καλό ; το θέλω για απλή χρήση serfing και για να του βάλω κανένα GPS πρόγραμμα άντε και κανε 2 ώς 5 αλλά προγράμματα εκτός από facebook. Θα κάνει δουλεία ; Είναι η πρώτη φορά που θα πάρω androind smartphone κινητό γιαυτό ρωτάω ;
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να στραφείς σε κάτι άλλο, προκειμένου η πρώτη σου εμπειρία με android να είναι λίγο καλύτερη.

 

Αν δεν χρειάζεσαι 2 κάρτες sim, δες το zte blade v.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αγοράσω αυτό το κινητό. Παιδία είναι καλό ; το θέλω για απλή χρήση serfing και για να του βάλω κανένα GPS πρόγραμμα άντε και κανε 2 ώς 5 αλλά προγράμματα εκτός από facebook. Θα κάνει δουλεία ; Είναι η πρώτη φορά που θα πάρω androind smartphone κινητό γιαυτό ρωτάω ;

 

Απαντώ στο μήνυμά σου αλλά απευθύνομαι σε όλο το νήμα.

Διαβάζω εδώ και καιρό το νήμα και με τις απολύτως διαφορετικές γνώμες (ολυμπιακος-παναθηναικος) είχα βγάλει το συμπέρασμα ότι υπάρχουν δυο τουλάχιστον εκδόσεις επεξεργαστή;λογισμικού;hardware;, δεν μπορούσα να καταλάβω.

Εγώ είχα 3 χρόνια το galaxy s το πρώτο και γενικά δεν ήμουν τον πρώτο χρόνο δυσαρεστημένος μετά όμως το τηλ άρχισε να γίνεται αργό.

Πάμε παρακάτω, πρίν απο δυο βδομάδες μου έδωσε ο γιος μου το δικό του duo γιατί δεν το άντεχε άλλο και ήθελε να το χτυπήσει στον τοίχο.

Από την μέρα που το πήρα έχω ευχαριστηθεί τηλέφωνο, γρήγορο,χωρίς κατανάλωση που είχε το άλλο, αφου τώρα τα έχω όλα ανοιχτα μόνιμα, wi fi, συγχρονισμό, gps, .

Συμπέρασμα; δεν μπορώ να απαντήσω. Φυσικά και πιστεύω αυτούς που θέλουν να το πετάξουν στον τοίχο, αλλά εγώ που είμαι παλιός στο android μου αρέσει πολύ το τηλέφωνο.

Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι δεν είναι active και επειδή μιλάω πολύ στον ένα αριθμό την ημέρα δεν μπορώ να έχω τον άλλο αριθμό για δουλειές.

Ξέχασα να πω ότι επιτέλους χρησιμοποιώ το swype γιατί με τό άλλο ήταν τα ζώα μου αργά.

Edited by panosntok
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Θέλω να ρωτήσω για ένα προβληματάκι που έχω με το τηλέφωνο, μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα να βοηθήσει... Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά εδώ... Λοιπόν, το weather widget της Samsung που ήταν εγκαταστημένο από την αρχή, μου κάνει νερά. Δεν εμφανίζει σωστά την ώρα, ενώ ούτε και ο καιρός ανανεώνεται (τις περισσότερες φορές). Δοκίμασα διάφορα που είδα από αναζήτηση στο Google, αλλά λύση δε βρήκα. Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα; Επίσης δοκίμασα και το αντίστοιχο widget "Go Weather" και έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, η ώρα πάνω δεξιά εμφανίζεται σωστά, στο widget και η ώρα και ο καιρός λάθος, ενώ αρκετές φορές δεν εμφανίζεται καν ούτε η ώρα, ούτε ο καιρός. Η μόνη λύση είναι επανεκκίνηση το τηλέφωνο και στρώνει για λίγο, αλλά μετά πάλι τα ίδια. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα ας μου πει.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

 

Σήμερα 23:31

Συνάδελφε και το δικό μου μου έκανε νερά με αυτά τα widget αλλά το πρόβλημα ήταν το ότι έχω κι εγώ κάποιες εφαρμογές για απελευθέρωση μνήμης, οι οποίες όταν έκαναν εκκαθάριση ας πούμε, έκλειναν κι αυτές τις "μικροεφαρμογές", οπότε πας στην εφαρμογή που έχεις για την ram και βάζεις αυτές τις μικροεφαρμογές και όποια άλλη θέλεις να μην κλείνουν κατά την εκκαθάριση! ( τις βάζεις white list ή κάτι τέτοιο) δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός έτσι όπως τά'γραψα!

Edited by giagkos
διόρθωση και συμπλήρωση πληροφοριών!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 23:31

Συνάδελφε και το δικό μου μου έκανε νερά με αυτά τα widget αλλά το πρόβλημα ήταν το ότι έχω κι εγώ κάποιες εφαρμογές για απελευθέρωση μνήμης, οι οποίες όταν έκαναν εκκαθάριση ας πούμε, έκλειναν κι αυτές τις "μικροεφαρμογές", οπότε πας στην εφαρμογή που έχεις για την ram και βάζεις αυτές τις μικροεφαρμογές και όποια άλλη θέλεις να μην κλείνουν κατά την εκκαθάριση! ( τις βάζεις white list ή κάτι τέτοιο) δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός έτσι όπως τά'γραψα!

 

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση. Χρησιμοποιώ και εγώ ανάλογα προγράμματα για τη RAM, οπότε πιθανώς να οφείλεται εκεί το πρόβλημα. Θα δοκιμάσω αυτό που λες. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να στραφείς σε κάτι άλλο, προκειμένου η πρώτη σου εμπειρία με android να είναι λίγο καλύτερη.

 

Αν δεν χρειάζεσαι 2 κάρτες sim, δες το zte blade v.

 

Το Βlade V όντως πρέπει να είναι απίστευτο value for money, όπως και το πρώτο Blade το οποίο έχω ακόμα και δουλεύει άψογα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αξιόπιστα όμως τα ZTE και έχουν καλή υποστήριξη από θέμα εγγύησης ;

 

Απο θέμα εγγύησης για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω, γιατί δε χρειάστηκα κάτι. Φαντάζομαι ωστόσο οτι αν το παρεις απο Wind που το φέρνει σίγουρα θα έχεις υποστήριξη/εγγύηση. Από εκεί και πέρα ως κάτοχος του πρώτου Blade, μπορώ με σιγουριά να πω οτι είναι εξαιρετικά τηλέφωνα και πολύ τίμια για τα λεφτά τους, ενώ έχουν και σπουδαία υποστήριξη από κοινότητες με custom roms κλπ, πράγμα σημαντικό κατ' εμέ πάντα. Το δικό μου το έχω από το 2011, root από την αρχή, του έχω περάσει πόσες διαφορετικές roms, μου έχει πέσει κάτω πόσες φορές και ακόμα δουλεύει απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο GSMarena βλέπω ότι το zte blade v παίρνει γενικά 5 βαθμολογία και το samsung galaxy s duos παίρνει 6 κατά μέσο όρο οπότε ;

 

Kαταρχήν μιλάμε για διαφορετικά τηλέφωνα και δε νομίζω ό,τι υφίσταται σύγκριση, άρα δε μου λέει και κάτι η διαφορά βαθμολογίας στο GSM Arena. Το S Duos (του οποίου είμαι επίσης κάτοχος) είναι ένα πολύ φτηνό dual sim τηλέφωνο με αξιοπρεπή χαρακτηριστικά για την τιμή του, προερχόμενο από ένα πολύ σοβαρό brand όπως η Samsung με οτι μπορεί να συνεπάγεται αυτό. Προσωπικά όπως έχω πει και σε παλιότερα πόστ, είμαι ικανοποιημένος και για τις δουλειές που το πήρα θα το αγόραζα και πάλι. Το Blade από την άλλη είναι single sim με απίστευτα χαρακτηριστικά για την τιμή του και επίσης καλό brand από πίσω. Στα της σύγκρισης τώρα μεταξύ τους, αν μιλάμε για τεχνικά χαρακτηριστικά, είναι προφανές ό,τι δεν υφίσταται σύγκριση (το Blade δεν είναι απλά καλύτερο, ισοπεδώνει το S Duos), αν μιλάμε για design πχ, προτιμώ το άσπρο μου S Duos (υποκειμενικό αυτό πάντα). Όπως καταλαβαίνεις η επιλογή είναι δική σου και πρέπει να βασιστεί στο τι πραγματικά χρειάζεσαι για να κάνεις τη δουλειά σου (dual sim or single sim etc). :)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το θέλω για να του φορτώσω πρόγραμμα GPS να κάνω serfing και άντε να του φορτώσω κάμια 5αρια προγράμματα. Αυτό ψάχνω τίποτα παραπάνω παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν. Αλλά δεν ξέρω τι να πάρω είμαι μεταξύ Samsung S duos και ZTE Blade V.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το θέλω για να του φορτώσω πρόγραμμα GPS να κάνω serfing και άντε να του φορτώσω κάμια 5αρια προγράμματα. Αυτό ψάχνω τίποτα παραπάνω παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν. Αλλά δεν ξέρω τι να πάρω είμαι μεταξύ Samsung S duos και ZTE Blade V.

 

Για αυτά που αναφέρεις, δε νομίζω (από προσωπική εμπειρία) να έχεις πρόβλημα με το S Duos. Ωστόσο αν δε σε ενδιαφέρει η Dual Sim λειτουργία, θα σου πρότεινα να πάρεις το Blade γιατί είναι ανώτερο σε τεχνικά χαρακτηριστικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα το zte. Ειδικά αν δεν με ενδιέφεραν οι 2 sim, δαγκωτό θα έλεγα. Στην πλοήγηση με GPS πες ότι είναι οκ, δεν θα δεις μεγάλες διαφορές. Σε browsing θα είναι πολύ πιο ευχάριστη η εμπειρία με το δυνατότερο. Και γενικά σε όλη τη χρήση. Το μόνο ίσως σημείο που ενδέχεται να υπερτερεί το samsung, είναι η κάμερα. Ζυγίζει ο καθένας τις ανάγκες του και επιλέγει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το θέλω για να του φορτώσω πρόγραμμα GPS να κάνω serfing και άντε να του φορτώσω κάμια 5αρια προγράμματα. Αυτό ψάχνω τίποτα παραπάνω παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν. Αλλά δεν ξέρω τι να πάρω είμαι μεταξύ Samsung S duos και ZTE Blade V.

 

Προφανώς από ότι καταλαβαίνω δεν σε ενδιαφέρει αν είναι δίκαρτο ή όχι. Το Zte θεωρητικά έχει καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά θα σου πρότεινα να δεις από κοντά τα κινητά για να διαπιστώσεις την ποιότητα στην οθόνη, στα πλαστικά ή στην κάμερα αν σε ενδιαφέρει.

Ακόμη διάβασε το θέμα του Zte Blade V γιατί ορισμένοι κάτοχοι όπως και με το duos έχουν προβλήματα.

Edited by tripolis
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα κι εγω το s duos αλλα αμεσως διαπίστωσα προβλημα στην κλήση....Ακούω στην κληση ένα συριγμό (σαν χιόνια τηλεόρασης χαμηλης έντασης) ακόμη κι όταν φοράω ακουστικά ή εχω ανοιχτή ακρόαση.....Τι παίζει με αυτό?Να το πάω στο service?
Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Να το πας αμέσως στο μαγαζί που το πήρες πριν περάσουν 7 μέρες.

 

Το πήρα απο mediamarkt μεσω ιντερνετ...νομιζω δεν εχουν doa....Υπάρχει προβλημα να το παω στο σερβις της περιοχής μου?

Edited by athsak
λαθος
Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Duos (S7562)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...