Jump to content

[Galaxy S] 4.1 Jelly Bean


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ! Ξέρεις μήπως και για το backup γιατί είναι σημαντικό για μένα;

 

νομίζω μπορείς χωρίς επιπτώσεις δεν το έχω δοκιμάσει όμως για να είμαι σίγουρος

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μερικές από τις απορίες που έχει ο drlacan τις είχα και εγώ. Σήμερα που έβαλα την 4.2.2 βλέπω πως δεν γράφει καθόλου βίντεο και ούτε κάνει αναπαραγωγή... γνωρίζει κανείς τρόπο ώστε να το διορθώσω το πρόβλημα αυτο;
Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

μερικές από τις απορίες που έχει ο drlacan τις είχα και εγώ. Σήμερα που έβαλα την 4.2.2 βλέπω πως δεν γράφει καθόλου βίντεο και ούτε κάνει αναπαραγωγή... γνωρίζει κανείς τρόπο ώστε να το διορθώσω το πρόβλημα αυτο;

 

περίεργο

απευθύνσου εδώ καλύτερα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=341329

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την 10.1 (stable) και μου αρέσει εξαιρετικά πολύ :) Τώρα μένει να δούμε εάν θα μείνει και έτσι :D

 

Να αναφέρω κατ'αρχής ότι η επαναφορά επαφών/μηνυμάτων/κλήσεων/ημερολογίου με το MyBackup Pro έγινε κανονικότατα

 

Πάλι έχω δύο μικρά θέματα όμως. Αφενός, το swype που δίνεται στην σελίδα με τον οδηγό της 10.1 εδώ στο φόορυμ γενικά δουλεύει μια χαρά, αλλά όταν έχω να συμπληρώσω κάποιο πεδίο μέσα στον browser δεν προχωράει και αντικαθιστά γράμματα (περίπου όπως όταν πατηθεί το insert σε πληκτρολόγιο με windows). Δοκίμασα να το εγκαταστήσω και με το zip (με CM) που είχα για την GB που ήταν και πιό καινούρια έκδοση αλλά δεν το εγκαθιστά καν. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό; Εντάξει, δεν είναι dealbreaker, αλλά αν μπορώ να το διορθώσω γιατί όχι;

 

Αφετέρου, και πολύ σημαντικό για μένα, υπάρχει το γνωστό και παλιό πρόβλημα με τα BT: εάν πατηθεί κατά λάθος το κουμπί του BT όταν είναι σε standby, ενεργοποιείται το μικρόφωνο, φορτώνει το Voice Dialer το οποίο "ακούει" ό,τι να'ναι, και καλεί μια τυχαία επαφή (αυτήν που "νομίζει" ότι άκουσε). Η μοναδική λύση που είχα βρει (official GB) ήταν το ξήλωμα του VD με root φυσικά, με σβήσιμο του apk. Έκακα το ίδιο κι εδώ (η εφαρμογή είναι σε safe list), αλλά τώρα μου ανοίγει ένα γ@@@μένο google voice dial (ένα με κόκκινο κύκλο) που δεν μπορώ να βρω πως βγαίνει κι αυτό. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα ας την πει.

 

Και κάτι σημερινό: το gps δυσκολευεται ιδιαίτερα να κλειδώσει, και όταν το κάνει χάνεται το σήμα. Ήτνα ένα από τα πράγματα που λειτουργούσαν πολύ καλά στην GB άρα δεν τίθεται θέμα hardware. Εχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν το έχει πάθει και άλλος αυτο αλλά προσπαθώ να κάνω το 3g να δουλέψει αλλά δεν βλέπω κάτι.

πάω στο APN βάζω τις ρυθμίσεις και ενεργοποιώ το data enabled αλλά δεν βλέπω να κάνει κάτι.. κάνω εγώ βλακεία ή στη jelly bean έχει κανένα extra που θα πρέπει να κάνω

 

edit:

OK δεν ήθελε τις παλιές ρυθμίσεις που είχα στη 2.3.6 και δεν το ήξερα. Ξαναπέρασα νέο APN και δουλεύει μια χαρά.

Edited by vagdal
Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την 10.1 (stable) και μου αρέσει εξαιρετικά πολύ :) Τώρα μένει να δούμε εάν θα μείνει και έτσι :D

 

Να αναφέρω κατ'αρχής ότι η επαναφορά επαφών/μηνυμάτων/κλήσεων/ημερολογίου με το MyBackup Pro έγινε κανονικότατα

 

Πάλι έχω δύο μικρά θέματα όμως. Αφενός, το swype που δίνεται στην σελίδα με τον οδηγό της 10.1 εδώ στο φόορυμ γενικά δουλεύει μια χαρά, αλλά όταν έχω να συμπληρώσω κάποιο πεδίο μέσα στον browser δεν προχωράει και αντικαθιστά γράμματα (περίπου όπως όταν πατηθεί το insert σε πληκτρολόγιο με windows). Δοκίμασα να το εγκαταστήσω και με το zip (με CM) που είχα για την GB που ήταν και πιό καινούρια έκδοση αλλά δεν το εγκαθιστά καν. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό; Εντάξει, δεν είναι dealbreaker, αλλά αν μπορώ να το διορθώσω γιατί όχι;

 

Αφετέρου, και πολύ σημαντικό για μένα, υπάρχει το γνωστό και παλιό πρόβλημα με τα BT: εάν πατηθεί κατά λάθος το κουμπί του BT όταν είναι σε standby, ενεργοποιείται το μικρόφωνο, φορτώνει το Voice Dialer το οποίο "ακούει" ό,τι να'ναι, και καλεί μια τυχαία επαφή (αυτήν που "νομίζει" ότι άκουσε). Η μοναδική λύση που είχα βρει (official GB) ήταν το ξήλωμα του VD με root φυσικά, με σβήσιμο του apk. Έκακα το ίδιο κι εδώ (η εφαρμογή είναι σε safe list), αλλά τώρα μου ανοίγει ένα γ@@@μένο google voice dial (ένα με κόκκινο κύκλο) που δεν μπορώ να βρω πως βγαίνει κι αυτό. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα ας την πει.

 

Και κάτι σημερινό: το gps δυσκολευεται ιδιαίτερα να κλειδώσει, και όταν το κάνει χάνεται το σήμα. Ήτνα ένα από τα πράγματα που λειτουργούσαν πολύ καλά στην GB άρα δεν τίθεται θέμα hardware. Εχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

Λοιπόν ένα update για τα παραπάνω για όποιον ενδιαφέρεται

- Το θέμα με το swype λύθηκε πατώντας κάποια ρύθμιση μέσα στον browser. Δυστυχώς επειδή τα δοκίμασα όλα, δεν θυμάμαι πιά τί ήταν αυτό που δούλεψε, αλλά όποιος θέλει ας μου στείλει πμ να δω μία μία τις ρυθμίσες. Οπότε δεν έφταιγε το swype, άρα δεν το αλλάζω. ΟΚ αν βρούμε μια καινούρια έκδοση δεν θα πω όχι :)

- Τελικά ξήλωσα με Root Explorer το Voice Dial, αλλά το πρόβλημα παρέμεινε: απλά τώρα το BT δεν φορτώνει πλέον το Voice Dial, αφού δεν το βρίσκει, αλλά το Google Voice Call (ή κάπως έτσι τέλος πάντων). Το καλό είναι ότι σε αυτό το πρόγραμμα ζητάει πρώτα να πεις τη λέξη Call και μετά μια επαφή, και μάλιστα στα Αγγλικά, αλλιώς δεν την αναγνωρίζει. Άρα οι πιθανότητες να καλέσει τυχαία επαφή είναι ελάχιστες έως μηδενικές κατά τη γμώμη μου. Γιαλαντζί λύση, αλλά κάτι είναι και αυτό.

- Το GPS συμπεριφέρετεια περίεργα. Άλλες φορές κλειδώνει σχεδόν ακαριαία, και άλλες μας ζαλίζει τα @@. Η ταχύτητα κλειδώματος και η ακρίβεια τοποθεσίας (μετρημένη με GPS Test) είναι σφώς χειρότερες από την GB, αλλά τουλάχιστον ψιλο-λειτουργεί. Επίσης, το iGo Primo μου φάνηκε ότι κλειδώνει ταχύτερα από ότι το Sygic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Ανέλαβα να περάσω σε έναν φίλο μια πιο καινούργια έκδοση του Android για το SGS του. Καταστάλαξα στην 4.2.2 που βρήκα σ' αυτόν τον οδηγό. Προς το παρόν αυτό που με ενδιαφέρει δεν είναι τόσο εάν η ROM είναι καλή ή όχι, αλλά ένα άλλο σύνολο προβλημάτων που υπάρχουν. Καταρχήν, δε μπορώ να συνδεθώ με καμία υπηρεσία της Google. Δε ξέρω εάν αυτό γίνεται επειδή φοράει την 2.1 ή για κάποιον άλλο ανεξήγητο λόγο, αλλά είτε δοκίμασα να μπω στο Wi-Fi του σπιτιού, είτε να του δώσω Internet απ' το δικό μου κινητό ή απευθείας απ' τον υπολογιστή, είτε όταν προσπαθώ να μπω στο Market, είτε όταν προσπαθώ να συνδέσω το κινητό με τον λογαριασμό μου στη Google, μου βγάζει σφάλμα πως δε μπορεί να συνθεθεί με ασφαλή διακομιστή. Στο Internet απ' τον stock browser (άλλωστε, δε μπορώ να βάλω κάποιον άλλον) μπαίνει, ωστόσο δε μπορεί να μπει από πουθενά αλλού. Συνεχίζοντας, όταν αποφάσισα να του βάλω τουλάχιστον τη 2.3.6 που έχει βγάλει η Samsung, μπας και αποφασίσει να συνδεθεί πουθενά (ώστε να εγκαταστήσω το Clockworkmod για να φλασάρω τη ROM), δεν ενημερώνεται. Μπαίνει σε download mode, το πρόγραμμα μένει στο 0% για αρκετή ώρα και στο τέλος πετάει "Failed to convert to upgrade mode. Please try again" και δε γίνεται τίποτα. Έψαξα στο Google, αλλά ενώ σε κάποια forum λένε ότι φταίνε τα 64bit-α Windows (έχω Windows 8 64bit), σε άλλα αναφέρουν πως από 64bit-α Windows έχει γίνει σωστά η ενημέρωση. Πάντως ακριβή απάντηση, δεν έχω βρει.

Για να γίνουν ακόμα πιο στραβά τα πράγματα, έχω φάει όλο το Internet, αλλά το .apk του Clockworkmod δε το έχω βρει πουθενά. Δε μπορώ να καταλάβω αν το κρύβουν (!) αλλά το θέμα είναι πως ούτε με custom τρόπο μπορώ να το περάσω στη συσκευή. Μέχρι στιγμής, έχω καταφέρει απλά να το κάνω root με το SuperOneClick (αυτό ευτυχώς πέτυχε) και να βάλω μια -μη λειτουργική- εφαρμογή που λέγεται "Auto Clockwork Installer", που δε κάνει τίποτα. Μήπως κανείς από σας έχει πουθενά το .apk απ' το Clockworkmod; Εάν το περάσω με rooted συσκευή, μετά στο recovery menu θα μου εμφανίσει το "install zip from sd card" για να περάσω τη ROM και τις εφαρμογές της Google ή πρέπει να το φτάσω στην 2.3.6 οπωσδήποτε και από εκεί να συνεχίσω; Ένας οδηγός που υπήρχε στο myPhone (τον οποίον για κάποιον ανεξήγητο λόγο δε βρίσκω), είχε αναλυτικά βήματα και αν θυμάμαι καλά είχε ως προϋπόθεση την 2.3.6. Το κινητό πάντως, ακόμα και με την 2.1 είναι άχρηστο, δεδομένου ότι έχει απαρχαιωμένες εφαρμογές, τις οποίες δε μπορώ καν να ενημερώσω! Ευχαριστώ για το χρόνου οποιουδήποτε διαβάσει όλο αυτό το κατεβατό.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα πάλι από καθαρή βάση. Πέρνα ένα επίσημο Firmware και μετά διάλεξε αν θες να περάσεις την CyanogenMod ή την SlimBean από την ενότητα My Guides.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα πάλι από καθαρή βάση. Πέρνα ένα επίσημο Firmware και μετά διάλεξε αν θες να περάσεις την CyanogenMod ή την SlimBean από την ενότητα My Guides.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Ενημέρωσα σε 2.3.6 και τώρα κοιτάω για custom ROM.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] 4.1 Jelly Bean

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...